Kali jechać na Euro

Turyści, którzy przyjadą do Warszawy w wakacje, nie wszędzie dogadają się po angielsku. Na Euro ma być lepiej. W lipcu rusza szkolenie dla 760 osób, kursy prowadzą też służby.

Publikacja: 20.05.2011 11:42

Kali jechać na Euro

Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

– One moment – mówi dyżurna straży miejskiej, gdy dzwonimy z interwencją w języku angielskim.

W słuchawce słychać trzaski, później cisza. Po minucie rozlega się jednak muzyczka i telefon odbiera strażnik. – How can I help you? – pyta i bez problemu przyjmuje zgłoszenie.

Trudniej jest na Dworcu Centralnym. Chcemy kupić bilet do Poznania bez przesiadki.

– Po angielsku gada. Rozumiesz coś z tego? – pyta koleżankę pani w kasie. Z pomocą przychodzi dopiero jeden z pasażerów, który tłumaczy, o co chodzi.

Dzwonimy też do punktu informacji turystycznej na Rynku Starego Miasta z prośbą o polecenie miejsc wartych zobaczenia w Warszawie, a także restauracji i nocnych klubów. Informację uzyskujemy bez problemu. Pani zachęca nas też do odwiedzenia punktu, w którym możemy dostać bezpłatne foldery i mapki.

Nie jest więc najgorzej. Wprawdzie w najbliższe wakacje w niektórych miejscach nadal trzeba będzie porozumiewać się na migi, jednak jest szansa, że za rok będzie lepiej. W lipcu ruszą szkolenia w ramach projektu Akademia Euro. W województwie mazowieckim skorzysta z nich 720 osób zatrudnionych m.in. na lotniskach, dworcach, w transporcie, sklepach czy gastronomii. W programie szkoleń znajdzie się nauka języka angielskiego, wiedza z zakresu różnic międzykulturowych, profesjonalnej obsługi klienta oraz atrakcji turystycznych.

Również poszczególne służby zapewniają, że „szlifują języki". Straż miejska proponuje funkcjonariuszom za darmo naukę angielskiego i niemieckiego.

– Staramy się, by w pierwszej kolejności mogli skorzystać z niej funkcjonariusze pracujący na ulicy i operatorzy linii alarmowej 986 – mówi rzeczniczka SM Monika Niżniak. – Jeśli nawet nie uda nam się przeszkolić wszystkich, to w każdym patrolu podczas Euro znajdzie się funkcjonariusz, z którym będzie można dogadać się po angielsku.

Podobne kursy odbywają się w pogotowiu ratunkowym.  Wkrótce ruszą też w szpitalach, które będą przyjmować turystów na Euro 2012. – Mamy również cykl dodatkowych szkoleń z zakresu „wyższej jakości obsługi pacjenta" – mówi Piotr Gołaszewski ze Szpitala Bródnowskiego. – Chodzi o sposoby okazywania uprzejmości i serdeczności wobec pacjentów.

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!