Według ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka „defilada będzie okazją do tego, żeby zobaczyć, jak silne jest Wojsko Polskie”. W Warszawie zaprezentowanych zostanie 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego oraz 92 statki powietrzne w asyście 2000 żołnierzy.
Święto Wojska Polskiego - „Silna Biało-Czerwona”
Po Wisłostradzie, jednej z najważniejszych ulic stolicy, maszerować będą żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, którzy zaprezentują m.in. kupione od USA czołgi M1A1 Abrams, zakupione w Korei Południowej czołgi K2 i haubice samobieżne K9 oraz wyrzutnie rakietowe HIMARS, polskie samobieżne armatohaubice Krab, a także zestawy obrony powietrznej Patriot. Będzie można zobaczyć także m.in. bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija. Z kolei na niebie samoloty FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 oraz drony bezzałogowe Bayraktar.
Czytaj więcej
Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego miała być okazją do zobaczenia najnowocześniejszego spr...
Według wyliczeń ekspertów mają to być najdroższe obchody święta Wojska Polskiego w historii. – Poprzednie parady pokazywały stan armii, która nie była jeszcze tak zaawansowana. Dziś jesteśmy w stanie pokazać, że proces rozbudowy i modernizacji trwa – mówił wicepremier Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej promującej obchody święta Wojska Polskiego.
Z okazji święta 13 sierpnia zostanie uroczyście otwarte Muzeum Wojska Polskiego na terenie warszawskiej Cytadeli. W czasie ceremonii odbędzie się także piknik historyczny. W ramach tegorocznych obchodów odbędą się także pikniki rodzinne organizowane w 70 miejscach, od 12 do 15 sierpnia. Organizatorzy zapowiadają, że będzie też można zapoznać się z wyposażeniem żołnierzy oraz sprzętem wojskowym. Odbędą się pokazy wyszkolenia, medycyny pola walki oraz udzielania pierwszej pomocy, które pozwolą wyobrazić sobie, jak wygląda zwykły dzień służby żołnierza.