Amerykanie szkolą Wojska Obrony Terytorialnej. Będą obsługiwać Javeliny

Do końca roku tysiąc żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej będzie umiało obsługiwać wyrzutnie przeciwpancerne Javelin.

Publikacja: 29.05.2022 21:00

Amerykanie szkolą Wojska Obrony Terytorialnej. Będą obsługiwać Javeliny

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Żołnierze Gwardii Narodowej stanu Illinois szkolą żołnierzy dwóch brygad WOT w sposobach zwalczania czołgów, czyli obsłudze przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, działań ratunkowych podejmowanych na polu walki oraz snajperów. Jak podaje dowództwo WOT, do końca roku ponad tysiąc żołnierzy ma poznać zasady obsługi systemu Javelin oraz taktyki niszczenia czołgów. Szkolenia są organizowane w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu oraz w brygadach.

Na podstawie doświadczeń z wojny w Ukrainie dowództwo WOT zdecydowało zwiększyć liczbę żołnierzy posiadających umiejętność strzelania z wykorzystaniem systemów Javelin oraz uruchomiło szkolenia o specjalności wysuniętych obserwatorów ognia (żołnierze tacy mają naprowadzać ogień z różnych systemów).

Wcześniej gwardziści ze stanu West Virginia organizowali szkolenie m.in. z organizacji ruchu oporu oraz działań na terenach okupowanych przez przeciwnika.

Czytaj więcej

WOT będzie uczył wojowania leśników i kolejarzy

Gwardia Narodowa to część amerykańskich sił zbrojnych. Podlega zarówno gubernatorowi, jak i prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Gwardziści łączą służbę wojskową z pracą oraz nauką. Mogą zostać powołani do usuwania skutków katastrof, jak i na misje zagraniczne.

WOT współpracuje z Gwardią Narodową od momentu powstania, czyli 2016 r. Amerykanie uczestniczyli m.in. w audycie wojskowego systemu zarządzania kryzysowego stworzonego dla WOT. Biorą udział m.in. w specjalistycznym szkoleniu Ridge Runner w USA, które obejmuje prowadzenie walki na terenie opanowanym przez wroga. Szkolenia są prowadzone przez tzw. zielone berety, czyli instruktorów z batalionu 19. Grupy Sił Specjalnych Gwardii Narodowej. Nasi żołnierze współpracują też z podobnymi formacjami z naszego regionu, m.in. szwedzką Gwardią Krajową Hemvärnet, estońską Ligą Obrony (Kaitseliit), a także Kommando Territoriale Aufgaben (KTA) z Niemiec.

WOT staje się też wzorem dla podobnych formacji w innych państwach, m.in. w Czechach, na Węgrzech czy w Gruzji.

Wojsko
Będzie mniej nowych klas wojskowych w szkołach. Spada ich popularność?
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Wojsko
Coraz mniej prób sforsowania granicy z Białorusią. Czy ten spokój będzie trwały?
Wojsko
Jak komputer kwantowy pomoże wojsku
Wojsko
Gen. Wiesław Kukuła: Kreml uważa nas za mentalnie nieprzygotowanych do walki
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Wojsko
Władysław Kosiniak-Kamysz ujawnia kulisy odwołania gen. dyw. Artura Kępczyńskiego. Tak, chodziło o miny
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego