Już jest tymczasowy profil zaufany

Osoby nie posiadające konta w odpowiednim banku mogą od dzisiaj założyć tymczasowy profil zaufany.

Publikacja: 23.04.2020 09:25

Już jest tymczasowy profil zaufany

Foto: Adobe Stock

mat

- Tymczasowy profil zaufany, tak samo jak zwykły, pozwala załatwiać większość spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Różni się jednak tym, że jest ważny trzy miesiące – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Mogą go założyć osoby bez konta w odpowiednim banku. Nie wymagamy też wizyty w punkcie potwierdzającym. Spotkanie z urzędnikiem przenieśliśmy do internetu – dodaje szef MC.

Pierwszym i najważniejszym krokiem na drodze do posiadania tymczasowego profilu zaufanego jest wizyta na portalu www.GOV.pl. Tam trzeba wybrać e-usługę „Załóż profil zaufany", a w niej – tymczasowy profil zaufany. Po kliknięciu w przycisk „Załóż tymczasowy profil zaufany", trzeba ustalić dane do logowania, czyli podać nazwę użytkownika i hasło.

Jest w tym zakresie kilka wytycznych: hasło musi mieć minimum osiem znaków, w tym jedną dużą literę, jedną małą literę oraz jedną cyfrę lub jeden znak specjalny. Nazwa użytkownika może zawierać duże i małe litery, cyfry oraz podkreślenie (_) i łącznik (–). Nie może za to zawierać polskich znaków, spacji oraz innych znaków specjalnych i kropki. Uwaga! Wielkość liter ma znaczenie.

W kolejnym etapie trzeba podać swoje dane:

- pierwsze i drugie imię (o ile je posiadacie),

-nazwisko,

- numer PESEL.

W kolejnym kroku trzeba podać dane kontaktowe (adres e-mail, numer telefonu) i... wybieracie termin wideorozmowy.

W kolejnym kroku - na podsumowaniu wniosku - trzeba sprawdźcie wszystkie swoje dane. Po wysłaniu wniosku na podany numer telefonu przesłany zostanie kod autoryzacyjny. Po wpisaniu go w odpowiednie pole na podany adres poczty elektronicznej przyjdą dwie wiadomości: pierwsza - potwierdzenie założenia konta w serwisie Profil Zaufany; druga - potwierdzenie wysłania wniosku.

WAŻNE! W drugiej wiadomości będzie numer wniosku - potrzebny podczas rozmowy z urzędnikiem.

Oto jak będzie wyglądała videorozmowa:

1. Urzędnik do Ciebie zadzwoni i poda Ci numer Twojego wniosku. Sprawdź, czy numer się zgadza z tym, który wysłaliśmy Ci w potwierdzeniu. Jeśli tak, możesz kontynuować rozmowę.

2. Na Twój adres e-mail dostaniesz link do rozmowy video. Rozmowa odbędzie się za pomocą aplikacji wskazanej we wniosku. Kliknij przesłany link (w aplikacji Skype kliknij dodatkowo zielony przycisk Zadzwoń).

3. Urzędnik poprosi Cię o potwierdzenie, że dane we wniosku są prawdziwe i aktualne. Przedstawi zasady korzystania z tymczasowego profilu zaufanego i poprosi o okazanie dowodu tożsamości w taki sposób, by mógł przeczytać jego treść.

4. Jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie, Twój profil zaufany zostanie potwierdzony przez urzędnika. Potwierdzenie założenia PZ dostaniesz na swój adres e-mail.

- Możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego to rozwiązanie przygotowane na czas pandemii. Osobom, które są klientami banków umożliwiających założenie standardowego PZ, polecamy korzystanie z dotychczasowych możliwości – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku