Podatnik przebywający za granicą powinien ustanowić pełnomocnika do doręczeń

Podatnik, który często wyjeżdża z kraju, powinien dla własnego dobra ustanowić pełnomocnika do doręczeń.

Publikacja: 12.04.2013 09:20

Podanie na kopercie imienia i nazwiska pełnomocnika, z pominięciem podania nazwy organu oraz bez zaz

Podanie na kopercie imienia i nazwiska pełnomocnika, z pominięciem podania nazwy organu oraz bez zaznaczenia, że pełnomocnik reprezentuje ten organ spowodowało, że przesyłka nie mogła być skutecznie dręczona pełnomocnikowi.

Foto: www.sxc.hu

Naczelny Sąd Administracyjny  oddalił skargę kasacyjną podatnika, któremu fiskus nie przywrócił terminu na wniesienie odwołania (sygnatura akt: I FSK 553/12).

Skarżący 13 czerwca 2011 r.  złożył odwołanie od decyzji dotyczących VAT  wraz z wnioskami o przywrócenie uchybionego terminu do ich wniesienia. Decyzje, które chciał kwestionować, zostały doręczone w trybie zastępczym.

Podatnik tłumaczył, że w czasie gdy do jego skrzynki pocztowej trafiły awiza, przebywał poza miejscem zamieszkania. Świadczy bowiem międzynarodowe usługi transportowe, co wiąże się z częstymi wielodniowymi wyjazdami z kraju. Do miejsca zamieszkania wraca rzadko. Z góry nie może przewidzieć  ani czasu, ani długości tych wyjazdów, bo zlecenia otrzymuje od firm spedycyjnych.

Pełnomocnik podatnika zapewniał, że uchybienie terminu do wniesienia odwołania nastąpiło bez winy jego klienta, a nieobecność, od niego niezależna, uniemożliwiła mu podjęcie stosownych działań. Podatnik uzyskał wiedzę o prowadzonym postępowaniu i o wydanych decyzjach dopiero 18 maja 2011 r. W tym dniu stawił się w urzędzie skarbowym i poprosił o informacje o kierowanej do niego korespondencji, o której dowiedział się na poczcie.

Fiskus przeprowadził postępowanie wyjaśniające. Uznał nawet za wiarygodne wyjaśnienia podatnika. Ostatecznie jednak odmówił przywrócenia terminu do wniesienia odwołania. Jego zdaniem podatnik nie uprawdopodobnił, że uchybienie terminu nastąpiło bez jego winy. Przypomniał, że do okoliczności faktycznych uzasadniających ten brak winy zalicza się np. przerwę w komunikacji, nagłą chorobę, która nie pozwoliła  wyręczyć się inną osobą, powódź czy pożar. Sam wyjazd  służbowy i długa nieobecność w miejscu zamieszkania  nie wystarczy do uprawdopodobnienia braku winy w uchybieniu terminu.

Podatnik nie zgodził się z odmową. W skardze do sądu administracyjnego podkreślał m.in., że nie miał obowiązku  ustanawiać pełnomocnika do odbioru korespondencji (obligatoryjnie ustanawia się go w razie wyjazdu za granicę na co najmniej dwa miesiące). On sam nic nie wiedział o postępowaniu podatkowym.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił jego skargę. Stwierdził, że u skarżącego trwała kontrola i mógł się spodziewać wszczęcia postępowania podatkowego. Znając realia swojej pracy (częste, długotrwałe wyjazdy), powinien zabezpieczyć swoje interesy poprzez ustanowienie pełnomocnika do doręczeń, ewentualnie prowadzenia jego spraw, bądź upoważniając konkretną osobę do odbioru korespondencji i informowania o niej.

Stanowisko to w pełni podzielił NSA. Jak wyjaśniła sędzia Danuta Oleś, brak obowiązku ustanowienia pełnomocnika do spraw doręczeń nie jest podstawą do przywrócenia terminu na wniesienie odwołania. W ocenie NSA częste podróże zagraniczne, gdy nie ma osoby uprawnionej do odbioru korespondencji z urzędu skarbowego, łączą się z ryzykiem doręczania jej w trybie zastępczym. Wyrok jest prawomocny.

Dariusz Malinowski, doradca podatkowy, partner w KPMG

Rozstrzygnięcie organów podatkowych i sądów administracyjnych jest prawidłowe. Trzeba pamiętać, że podatnicy muszą znać obowiązki, jakie nakłada na nich prawo podatkowe. Dotyczy to zwłaszcza podmiotów uczestniczących w profesjonalnym obrocie gospodarczym, które prowadzą działalność na własne ryzyko i muszą zachowywać należytą staranność. Ktoś, kto prowadzi własną firmę, musi się liczyć z korespondencją z urzędu skarbowego. Dlatego jeśli często wyjeżdża z kraju, powinien dla własnego dobra wyznaczyć pełnomocnika do odbioru pism, nawet jeśli taki obowiązek nie wynika wprost z przepisów. Ten prosty zabieg pozwoli zabezpieczyć interesy podatnika i uchroni go przed negatywnymi konsekwencjami doręczenia decyzji podatkowej w trybach zastępczych.

Naczelny Sąd Administracyjny  oddalił skargę kasacyjną podatnika, któremu fiskus nie przywrócił terminu na wniesienie odwołania (sygnatura akt: I FSK 553/12).

Skarżący 13 czerwca 2011 r.  złożył odwołanie od decyzji dotyczących VAT  wraz z wnioskami o przywrócenie uchybionego terminu do ich wniesienia. Decyzje, które chciał kwestionować, zostały doręczone w trybie zastępczym.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Prawo karne
Mateusz Morawiecki straci immunitet? Jest wniosek prokuratury
Administracja rządowa
Losy budżetu w rękach prezydenta. Co z wynagrodzeniami dla urzędników i nauczycieli?
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego