Ile kosztuje Karta Dużej Rodziny? Do jakich zniżek uprawnia?

Rodziny posiadające troje lub więcej dzieci mogą w naszym kraju liczyć na szereg ulg i zniżek. Te umożliwia Karta Dużej Rodziny (KDR). Wyjaśniamy, czym jest i w jaki sposób ją uzyskać. Kto może ją posiadać i jak długo jest ważna?

Publikacja: 08.10.2024 06:37

Karta Dużej Rodziny: Komu przysługuje?

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny: Komu przysługuje?

Foto: Beenis/Adobe Stock

Karta Dużej Rodziny funkcjonuje na podstawie Ustawy z dnia 5 grudnia 2014 roku o Karcie Dużej Rodziny, która weszła w życie 1 stycznia 2015 roku.

Karta Dużej Rodziny: Czym jest?

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin z co najmniej trójką dzieci. Jest akceptowany zarówno w wielu instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych na terenie całego kraju. Karta umożliwia uzyskanie zniżek na szereg towarów i usług m.in. z oferty rekreacyjnej, kulturalnej i transportowej. Miejsca, w których można z niej korzystać, oznaczone są specjalnym znakiem z napisem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”.

Do czego upoważnia Karta Dużej Rodziny?

Posiadanie KDR umożliwia w wielu przypadkach korzystanie z usług czy robienie zakupów ze zniżkami. Dzięki karcie można otrzymać m.in.:

  • bezpłatny wstęp do parków narodowych,
  • zniżki na przejazdy kolejowe (37 proc. na bilety jednorazowe i 49 proc. na bilety miesięczne) – dla rodziców;
  • 50 proc. ulgi opłaty za paszport – dla rodziców;
  • 75 proc. ulgi opłaty za paszport – dla dzieci.

Czytaj więcej

Legitymacja studencka w mObywatelu. Czy można korzystać offline?

Ponadto z Karty Dużej Rodziny można korzystać w wielu innych instytucjach państwowych oraz w prywatnych firmach. Zniżki przysługują więc w sklepach, parkach rozrywki, basenach, kinach czy na stacjach benzynowych.

Znalezienie instytucji i firm, które akceptują KDR, możliwe jest poprzez wyszukiwarkę znajdującą się na Portalu Informacyjno-Usługowym Emp@tia. Wyszukiwanie możliwe jest według poszczególnych województw, a także według wielu kategorii, takich jak m.in. edukacja, kultura, łączność, transport czy usługi.

Kto może posiadać Kartę Dużej Rodziny?

KDR jest przyznawana niezależnie od dochodu. Każdy członek rodziny może korzystać z karty osobno. Prawo do niej mają rodzice oraz małżonkowie rodziców, którzy posiadają lub posiadali na utrzymaniu łącznie przynajmniej troje dzieci. Ponadto karta przysługuje również rodzicom zastępczym i osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka.

Czytaj więcej

Płacisz dużo za wywóz śmieci? Sprawdź, czy przysługuje ci zwolnienie z opłat

Prawo do KDR mają także dzieci, przy czym w momencie składania wniosku o KDR w rodzinie musi znajdować się co najmniej troje dzieci, które spełniają jeden z poniższych warunków:

  • dzieci do 18. roku życia,
  • młodzież do 25. roku życia, jeśli uczy się w szkole lub w szkole wyższej,
  • dzieci i młodzież bez względu na wiek, jeśli posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Karta Dużej Rodziny przysługuje osobom mającym obywatelstwo polskie, które zamieszkują na terenie naszego kraju. Ponadto prawo do niej mają cudzoziemcy mieszkający w Polsce.

Jak uzyskać Kartę Dużej Rodziny?

W celu otrzymania Karty Dużej Rodziny konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Jest to możliwe również elektronicznie – za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia. Trzeba wówczas posiadać podpis elektroniczny lub bezpłatny profil zaufany.

Czytaj więcej

Od stycznia 2025 istotne zmiany w świadczeniu wspierającym. Pieniądze otrzyma kolejna grupa

Do złożenia wniosku w imieniu rodziny uprawniony jest każdy jej pełnoletni członek. Jeśli jedna lub wiele osób z rodziny mieszka w innej gminie, wówczas również w niej konieczne jest złożenie wniosku. Należy w nim jednak zaznaczyć „nie wnoszę o przyznanie Karty Dużej Rodziny”.

Do wniosku o wydanie Karty Dużej Rodziny należy dodatkowo przedłożyć:

  • oświadczenia ojca oraz matki, z których wynikać będzie, że nie są lub nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej ani ograniczeni we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci;
  • oświadczenie dzieci powyżej 18. roku życia, które uczą się w szkole lub w szkole wyższej, o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;
  • oryginał lub odpis postanowienia o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – w przypadku dzieci, które umieszczone są w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
  • oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo rodzinnym domu dziecka – w przypadku dzieci powyżej 18. roku życia, które przebywają w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka.

Czytaj więcej

Wyższe emerytury i rekompensaty dla seniorów? ZUS podpowiada, co zrobić

Karta Dużej Rodziny: Ile kosztuje? Jak długo jest ważna?

Karta dostępna jest zarówno w formie tradycyjnej – plastikowej, jak i elektronicznej – w aplikacji mObywatel.

Wydanie KDR jest bezpłatne, a uzyskanie jej duplikatu to koszt 15 zł. Natomiast w przypadku posiadania karty wyłącznie w formie plastikowej i złożenia wniosku o kartę mobilną (elektroniczną), należy uiścić opłatę w wysokości 10 zł. Tyle samo kosztuje wydanie karty w formie plastikowej, w przypadku posiadania już karty mobilnej.

Rodzice uzyskują KDR na całe życie. W przypadku dzieci jest ona przyznawana do czasu ukończenia przez nie 18. roku życia. Natomiast w przypadku dzieci, które dalej uczą się lub studiują, karta przyznawana jest w przypadku nauki w:

  • szkole – do 30 września następującego po końcu roku szkolnego, w którym planowane jest ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;
  • szkole wyższej – do 30 września roku, w którym jest planowane ukończenie nauki zgodnie z oświadczeniem o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce.

Ponadto karta przysługuje dzieciom z niepełnosprawnościami do czasu obowiązywania ich orzeczenia o niepełnosprawności oraz dzieciom umieszczonym w rodzinnej pieczy zastępczej na czas umieszczenia w danej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka, ale nie dłużej niż do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Karta Dużej Rodziny funkcjonuje na podstawie Ustawy z dnia 5 grudnia 2014 roku o Karcie Dużej Rodziny, która weszła w życie 1 stycznia 2015 roku.

Karta Dużej Rodziny: Czym jest?

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?