e-Urząd Skarbowy: złóż pisma i zeznania bez wychodzenia z domu

Można już korzystać z platformy e-Urząd Skarbowy, np. zapłacić podatki i mandaty wystawione przez policję oraz złożyć JPK VAT i czynny żal.

Publikacja: 02.02.2021 07:30

e-Urząd Skarbowy: złóż pisma i zeznania bez wychodzenia z domu

Foto: Adobe Stock

Minister finansów Tadeusz Kościński uruchomił w poniedziałek portal e-Urząd Skarbowy.

– Pozwoli szybko, łatwo i kompleksowo załatwić sprawy podatkowe – powiedział na konferencji.

– Wystarczy smartfon, tablet czy komputer z dostępem do internetu – dodała szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Nowa platforma oferuje klientom sześć różnych usług. Na początku skorzystają z nich osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz przedsiębiorcy z jednoosobową działalnością. Zapłacą online PIT, CIT, VAT, PCC, podatek od spadków i darowizn, kartę podatkową, opłatę skarbową.

Czytaj też: MF: startuje e-Urząd Skarbowy

Pisma i opłaty w jednym miejscu

Nowością będzie też możliwość opłacenia w ten sposób mandatów wystawionych przez: urzędy celno-skarbowe, sanepid, policję, urzędy nadzoru budowlanego. Nie będzie można na razie uregulować mandatów z fotoradarów i wystawionych przez urzędy gmin.

Co ważne, korzystając z e-Urzędu Skarbowego, podatnicy złożą takie pisma jak wniosek o zwrot podatku czy o zaliczenie nadpłaty na poczet innych zobowiązań. Będzie można złożyć tą drogą czynny żal (dobrowolne przyznanie się do naruszenia przepisów, np. niezłożenia zeznania czy zaniżenia podatku, które chroni przed przed konsekwencjami karnokarbowymi) oraz zawiadomienie o zapłacie należności na rachunek bankowy inny niż w wykazie podatników VAT (ZAW-NR). System podpowie podstawowe elementy pisma oraz umożliwi dodanie załączników. Dane autora zostaną pobrane automatycznie z centralnego rejestru podatników.

e-Dokument jak papier

– Pisma złożone przez e-Urząd Skarbowy mają taką samą moc wiążącą jak papierowe – zapewniła szefowa KAS.

Jedną z usług dostępnych na nowej platformie będzie Twój e-PIT, czyli wypełnione za podatnika zeznanie PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Będzie dostępne już od 15 lutego.

– Na razie rozwiązanie to będzie dostępne dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Pracujemy nad tym, by z usługi mogli też w przyszłości korzystać przedsiębiorcy – zapowiedział Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji.

Dodał, że swoje podatki za pośrednictwem portalu w przyszłości mają też płacić duże spółki zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Na razie platforma umożliwia osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą złożenie JPK VAT. Służy do tego usługa e-mikrofirma. Można też prowadzić za jej pomocą ewidencję VAT.

Proste logowanie

Jak się zalogować do portalu? Możliwości jest kilka: profil zaufany (bezpłatne narzędzie do podpisywania dokumentów elektronicznych), e-dowód (dowód osobisty z warstwą elektroniczną) lub bankowość elektroniczna (np. mojeID, czyli potwierdzanie tożsamości za pomocą danych z bankowości internetowej). Natomiast osobom korzystającym wyłącznie z usługi Twój e-PIT wystarczą do logowania dane podatkowe, w tym przychód za poprzedni rok.

Minister Kościński zapowiedział, że to pierwszy etap. Na początku 2022 r. z platformy skorzystają firmy zarejestrowane w KRS. Koniec prac planowany jest na wrzesień 2022 r.

– Udostępnienie przez Ministerstwo Finansów nowych usług cyfrowych to krok w dobrym kierunku. Na uwagę zasługuje możliwość złożenia czynnego żalu czy zawiadomienia ZAW-NR za pomocą platformy e-Urząd Skarbowy. Należy mieć nadzieję, że funkcjonalność platformy zostanie wkrótce rozszerzona i pojawią się usługi dla największych podatników – mówi dr Izabela Andrzejewska-Czernek, partner w Kancelarii Vinci & Vinci.

Jakie sprawy można załatwić

e-Urząd Skarbowy od 1 lutego oferuje sześć usług:

- e-mikrofirma: narzędzie do obsługi faktur krajowych, tworzenia ewidencji VAT oraz generowania JPK-VAT i JPK-FA.

- Mikrorachunek podatkowy: indywidualny rachunek, na który wpłaca się należne podatki.

- Mandaty: szczegółowe informacje o mandatach karnych.

- Płatności online: możliwość zapłaty – na początku przez osoby fizyczne – PIT, CIT, VAT, PCC, podatku od spadków i darowizn, karty podatkowej, opłaty skarbowej, pozostałych podatków i należności niepodatkowych oraz mandatów. W serwisie będzie dostępna historia płatności.

- Złóż dokument: możliwość wysłania np. pisma, wniosku lub zawiadomienia do urzędu.

- Twój e-PIT: zeznanie podatkowe osób fizycznych: PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-36 (będą dostępne od 15 lutego).

W kolejnych etapach planowane są m.in.: e-zaświadczenia, integracja z serwisem e-TOLL, usługi dla notariuszy i komorników sądowych.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?