„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 29.01.2020 02:00 Publikacja: 29.01.2020 02:00
Foto: Fotolia.com
Przepisy ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (DzU z 2019 r., poz. 2277) delegowały na jednostki samorządu terytorialnego kwestie ustalenia zasad sprzedaży napojów alkoholowych w punktach znajdujących się na obszarze właściwości tych jednostek. Wśród wielu uprawnień rady gminy w zakresie szeroko rozumianej polityki przeciwdziałania alkoholizmowi na uwagę zasługuje upoważnienie określone w art. 12 ust. 3 wspomnianej ustawy do wydania tzw. uchwały lokalizacyjnej, stanowiącej akt prawa miejscowego, w której organ gminy określa zasady usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Upoważnienie to ma ogólny charakter, stąd też w istocie orzecznictwo, a w szczególności orzecznictwo sądów administracyjnych, precyzuje zasady realizacji ustawy w tym zakresie, a także podejmuje próby ustalenia pewnych standardów znajdujących swoje źródło w normach prawnych wynikających nie tylko z ustawy o wychowaniu w trzeźwości, ale również z innych aktów prawnych.
Samo wejście na cudzy grunt, a nawet budowa instalacji przesyłowej, nie oznacza oczywistego korzystania, uruchamiającego bieg zasiedzenia służebności.
Jedno z większych przedsiębiorstw sprzedających węgiel do ogrzewania gospodarstw domowych w Polsce wycofuje nazwę "ekogroszek” i rezygnuje z opakowań sugerujących ekologiczność produktu - poinformowała Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Sąd uznał, że Uniwersytet Rolniczy w Krakowie nie mógł skreślić z listy studenta, który nie zdał egzaminu przeprowadzonego niezgodnie z pierwotnymi zasadami. Eksperci są zdania, że to przestroga dla wykładowców luźno podchodzących do wymagań, które sami ustalają.
Propozycja Szymona Hołowni, aby ważność wyborów prezydenckich stwierdzał cały Sąd Najwyższy, nie rozwiązuje kryzysu wokół PKW i nie odpowiada na wątpliwości dotyczące neosędziów.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie uwzględnił skargi Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na decyzję o zwrocie dofinansowania na utworzenie kierunku "Informatyka medialna".
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności za zaległości składkowe spółki, jeżeli w okresie pełnienia przez niego funkcji członka zarządu nie wystąpiły podstawy do zgłoszenia wniosku o upadłość.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia może być uzasadnione, jeśli pracownik swoim zawinionym działaniem nie tylko naruszył interesy pracodawcy, ale również zagroził takim interesom. Skopiowanie danych służbowych na prywatny dysk lub przesłanie ich na prywatną skrzynkę stanowi potencjalne zagrożenie wycieku danych i może być wystarczające do natychmiastowego rozstania z pracownikiem. Interesy pracodawcy to nie tylko straty finansowe, ale także inne, niematerialne aspekty, których zagrożenie uzasadnia zwolnienie.
Przed nami istotne rozstrzygnięcie TSUE dotyczące pastiszu w prawie autorskim. Unijny Trybunał stanie przed decyzją, czy „otworzyć” zakres tego wyjątku, tworząc niezwykle szeroką klauzulę uprawniającą do modyfikowania cudzych utworów.
Spór pomiędzy wójtem a zakładem budżetowym, co do wykładni przepisów prawa podatkowego pozostaje wewnętrzną sprawą gminy.
W celu zapewnienia minimum ochrony każdemu ze współuprawnionych z udziału, w sytuacji konfliktu między nimi i braku wskazania wspólnego przedstawiciela, każdy ze współuprawnionych powinien mieć możliwość zaskarżenia uchwały, która godzi w jego interesy i jest sprzeczna z umową spółki, dobrymi obyczajami bądź z ustawą.
Związanie oceną prawną sądu wyklucza możliwość zwrócenia się przez organ interpretacyjny, ponownie rozpoznający sprawę, o wydanie opinii klauzulowej.
Na postanowienie w sprawie dodatkowego opisu i oszacowania wartości nieruchomości z art. 110u § 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji przysługuje zażalenie.
Wniesienie infrastruktury komunalnej do spółki gminnej rodzi wiele wątpliwości interpretacyjnych w zakresie opodatkowania VAT. Przełomowy wyrok WSA w Gdańsku może jednak wskazywać kierunek zmian w podejściu do tej problematyki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas