Reklama
Rozwiń

Bateryjna nadzieja Europy broni się przed upadkiem

Szwedzki producent baterii do samochodów elektrycznych oraz wielkoskalowych magazynów energii broni się przed upadkiem. Złożył wniosek o ochronę przed wierzycielami. Firma popadła w olbrzymie problemy finansowe. Spółka potrzebuje 1,2 mld USD.

Publikacja: 22.11.2024 16:34

Bateryjna nadzieja Europy broni się przed upadkiem

Foto: mat. prasowe

Northvolt złożył wniosek o restrukturyzację w Sądzie Upadłościowym w Teksasie. Spółka wykorzystała tzw. rozdział 11., chroniący przed wierzycielami.

Northvolt prowadzi bowiem działalność na terenie USA. W czasie trwania procesu można prowadzić normalną działalność. Poza fabrykami w Szwecji i USA firma ma zakłady w Kanadzie, Niemczech i w Polsce. Fabryka w Gdańsku istnieje od roku.

Czytaj więcej

Analiza 7 tys. elektryków: akumulatory są mniej zawodne niż silniki spalinowe

Na proces przed sądem upadłościowym firma pożyczyła pieniądze – 100 mln dolarów od swojego udziałowca i największego klienta, szwedzkiej Scanii. Łącznie ma dostać na wsparcie procesu restrukturyzacji kwotę rzędu 245 mln dolarów.

Miliardowe potrzeby szwedzkiego producenta baterii do samochodów elektrycznych Northvolt

Firma dysponuje obecnie jedynie 30 mln USD środków finansowych, natomiast jej długi wynoszą 5,8 mld USD. Aby wrócić na rynek, spółka potrzebuje 1,2 mld USD. Prezes firmy Peter Carlsson podał się do dymisji. – Byliśmy zbyt ambitni – skwitował. 

Szwedzka firma zatrudnia około 6600 osób w siedmiu krajach. We wrześniu ogłosiła, że zwolni 25 proc. załogi oraz wycofa się z części planów inwestycyjnych, w tym rozbudowy swojej głównej fabryki w Skellefteå na dalekiej północy Szwecji. 

W Polsce Northvolt ma zakład w Gdańsku zajmujący się produkcją komponentów do magazynów energii. Niewykluczone, że zakład – w ramach postępowania restrukturyzacyjnego – zostanie sprzedany. Dostawcą energii do tej fabryki ma być Polenergia. 

Firma, która powstała w 2016 r., miała być konkurencją dla chińskich producentów magazynów energii. Nie sprostała jednak konkurencji z Chin, a cele produkcyjne nie zostały zrealizowane. Postępowanie restrukturyzacyjne powinno zakończyć się w I kw. 2025 r.

Transport
PKP Cargo powoli reguluje zobowiązania wobec pracowników
Transport
Nazwa Lotnisko Chopina zostanie. Tylko będzie w Baranowie
Transport
Sabotaż na Bałtyku. Chiński statek opuścił cieśninę Kattegat po międzynarodowej inspekcji
Transport
Gigantyczna strata niemieckich kolei. Bundestag zatwierdził miliardy euro na remonty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Transport
Będzie inspekcja na chińskim statku. Śledczy sprawdzą czy zerwane kable to sabotaż
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku