Kolejny samolot rosyjskich linii zawrócił na lotnisko. Zepsuł się w trakcie przelotu

Airbus Aeroflotu lecący do Turcji został zmuszony do zawrócenia na lotnisko Szeremietiewo po włączeniu się automatycznego czujnika spadku ciśnienia. To kolejna groźna awaria samolotu rosyjskich linii w tym roku. W 2023 r takich zdarzeń było blisko 700. Od wojny Putina Rosja jest obok Bhutanu, Demokratycznej Republiki Konga i Liberii najniebezpieczniejszym krajem do lotów cywilnych.

Publikacja: 03.11.2024 15:29

Airbus Aeroflotu lecący do Turcji został zmuszony do zawrócenia na lotnisko Szeremietiewo

Airbus Aeroflotu lecący do Turcji został zmuszony do zawrócenia na lotnisko Szeremietiewo

Foto: Alessia Pierdomenico/Bloomberg

Dowódca samolotu zdecydował się na powrót w związku z aktywacją czujnika ciśnienia w kabinie – pisały rosyjskie media powołując się na źródło w służbach ratowniczych. Maszyna wylądowała bezpiecznie. Do wypadku doszło 30 października, ale wiadomość z opóźnieniem trafiła do opinii publicznej.

Wysiadają silniki, wybuchają pożary w samolotach rosyjskich linii

Nie jest to pierwszy przypadek awarii samolotów rosyjskich linii lotniczych w tym roku. Jak przypomina opozycyjny „The Moscow Times”, na początku września w samolocie Airbus A321 Ural Airlines lecącym z tureckiej Antalyi do Moskwy na wysokości 10 650 metrów zawiodły oba autopiloty. Podczas awaryjnego lądowania zawiodło sterowanie przednim kołem. Na pokładzie było 228 pasażerów i siedmiu członków załogi. Pilotom udało się bezpiecznie wylądować.

Czytaj więcej

Rosjanom nie przeszkadza konflikt na Bliskim Wschodzie. Latają i zarabiają

Federalna Agencja Transportu Lotniczego Rosji uznała awarię za incydent lotniczy i wszczęła dochodzenie. Jednak już dzień później samolot wrócił do pracy i poleciał do tureckiego Bodrum. To pochodna faktu, że rosyjskim liniom brakuje maszyn. Od rozpętanej przez Władymira  Putina wojny, całe rosyjskie lotnictwo utraciło dostęp do zachodnich lotnisk, serwisów i oryginalnych części. Musi rozbierać stare samoloty, by uzyskać części zamienne.

Kronika rosyjskich wypadków lotniczych

22 sierpnia samolot Airbus A350 Aerofłotu lecący z Chabarowska do Moskwy awaryjnie wylądował na Szeremietiewie z powodu aktywacji czujnika dymu. Na pokładzie wybuchł pożar. Załodze udało się ugasić ogień za pomocą improwizowanych środków, a żaden z pasażerów nie odniósł obrażeń.

1 sierpnia Boeing 737 linii Aeroflot lecący z Antalyi do Petersburga cztery minuty po starcie musiał awaryjnie lądować po awarii silnika.

3 lipca w samolocie Boeing-738 linii Utair lecących z Tiumeni na Syberii do stolicy Armenii Erewania zepsuł się autopilot. Załoga podjęła decyzję o powrocie na lotnisko Roszczino.

27 czerwca podobny incydent miał miejsce na samolocie linii S7: w Airbus A-321 lecącym z Nowosybirska do Czity wystąpiła awaria autopilota i automatycznej przepustnicy. Dowódca samolotu podjął decyzję o skierowaniu się na lotnisko docelowe. Lądowanie przebiegło pomyślnie i nikt nie odniósł obrażeń.

12 lipca rozbił się rosyjski samolot Suchoj Superjet 100 należący do Gazprom Avia. Rozbił się w pobliżu wsi Apraksino na Kołymie podczas lotu próbnego po planowych naprawach. Wszyscy trzej członkowie załogi zginęli. Jako możliwe przyczyny katastrofy podano awarię silnika i niewłaściwą instalację czujników kąta natarcia. Następnego dnia kolejny Suchoj Superjet 100 awaryjnie wylądował w Mineralnych Wodach z powodu awarii generatora.

1 czerwca pilot samolotu Suchoj Superjet 100 linii Rossiya Airlines lecącego z Uljanowsk do Moskwy skontaktował się z dyspozytorami i zgłosił częściową utratę kontroli. Podjęto decyzję o awaryjnym lądowaniu. Samolot wylądował na Szeremietiewie.

W połowie lutego samolot pasażerski Sukhoi Superjet 100 linii lotniczych Rossiya Airlines awaryjnie wylądował na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo z powodu awarii silnika. Samolot leciał z Moskwy do Petersburga. Wcześniej, od początku tego roku, w liniach lotniczych S7 miały miejsce cztery awaryjne lądowania z rzędu.

Czytaj więcej

W efekcie sankcji Rosjanom brakuje samolotów. Proszą o pomoc przyjaciół

Ponad 700 awarii rosyjskich samolotów rocznie

Liczba incydentów z udziałem rosyjskich samolotów zaczęła gwałtownie rosnąć po wprowadzeniu w 2022 roku zachodnich sankcji wobec Federacji Rosyjskiej za agresję na Ukrainę. W związku z zakazem dostaw części zamiennych i serwisowania rosyjskie linie lotnicze zmuszone są do używania samolotów i podzespołów dłużej, niż jest to konieczne. Według Federalnej Agencji Transportu Lotniczego w samym 2023 roku doszło do prawie 700 incydentów lotniczych, z czego ponad połowa była związana z awariami technicznymi.

Czytaj więcej

Aeroflot nie chce rosyjskich Superjetów. Zrywa umowę

Przed wojną na Ukrainie flota rosyjskich firm liczyła 1031 samolotów. Prawie dwie trzecie stanowiły samoloty produkowane przez Boeinga i Airbusa. Plany Federacji Rosyjskiej dotyczące uruchomienia własnej produkcji części lotniczych zakończył się całkowitą klapą. Według prognoz Olivera Wymana do 2026 roku rosyjska flota samolotów może zostać zmniejszona o ponad połowę.

Czerwona flaga dla rosyjskiego lotnictwa

„Sankcje nałożone na rosyjskie linie lotnicze znacznie utrudniły utrzymanie zdatności do lotu samolotów i ich stanu technicznego” – mówi Aleksandr Łatienski, dyrektor generalny litewskiej firmy konsultingowej Friendly Avia Support. Zauważa, że ​​po utracie dostępu do „zachodnich instrukcji technicznych” wiele rosyjskich linii lotniczych opracowało własne programy napraw i konserwacji, ale te „improwizowane podejścia” budzą obawy dotyczące „potencjalnych konsekwencji i bezpieczeństwa”.

Czytaj więcej

Sankcje uziemiają samoloty w Rosji. Kto będzie je teraz naprawiał?

We wrześniu 2022 roku Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) na podstawie wyników audytu bezpieczeństwa lotów oznaczyła Rosję „czerwoną flagą”. Spośród 193 krajów będących członkami ICAO jedynie Bhutan, Demokratyczna Republika Konga i Liberia mają też czerwoną flagę - znak, że latanie liniami tych krajów zagraża życiu i zdrowiu.

Dowódca samolotu zdecydował się na powrót w związku z aktywacją czujnika ciśnienia w kabinie – pisały rosyjskie media powołując się na źródło w służbach ratowniczych. Maszyna wylądowała bezpiecznie. Do wypadku doszło 30 października, ale wiadomość z opóźnieniem trafiła do opinii publicznej.

Wysiadają silniki, wybuchają pożary w samolotach rosyjskich linii

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Słabszy popyt i opóźnienia w Boeingu uderzają w Ryanaira. Ale bilety będą tańsze
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Transport
Nie będzie zapowiedzianych przez rząd dopłat do zakupu rowerów elektrycznych
Transport
Pasażerowie sfinansują inwestycje na lotnisku w Amsterdamie. Opłaty idą w górę
Transport
Do trzech razy sztuka? Boeing poprawił ofertę dla strajkujących
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Transport
Rosjanom nie przeszkadza konflikt na Bliskim Wschodzie. Latają i zarabiają