Strzał w dziesiątkę. Prawie 15 tys. paszportów wydanych na Lotnisku Chopina

Punkt paszportowy MSWiA w stołecznym porcie lotniczym obchodził pierwszą rocznicę działalności. Przez ten czas skorzystało z niego 14 850 osób, które mogły dzięki temu wyjechać z kraju.

Publikacja: 22.04.2024 16:11

Paszporty tymczasowe na Lotnisku Chopina

Paszporty tymczasowe na Lotnisku Chopina

Foto: Fotorzepa, Andrzej Mandel

Od otwarcia punktu paszportowego na Okęciu 20 kwietnia 2023 roku wyrobiono w nim 14 850 tymczasowych paszportów, które pozwoliły pasażerom na wylot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji po roku działalności podsumowało działalność punktu, dzięki czemu wiadomo na pewno, że szczyt zainteresowania tymczasowymi paszportami przypadł na okres wakacyjny.

Tymczasowe paszporty na Lotnisku Chopina. Rekord zainteresowania 12 stycznia

W lipcu 2023 roku wydano w nim 1894 dokumenty, a w sierpniu 1846. Ale rekordowym dniem nie był żaden z letnich dni – dzienny rekord padł 12 stycznia 2024 roku, gdy wydano 131 paszportów tymczasowych. Dokumentów tych najczęściej potrzebowali podróżni wybierający się do Wielkiej Brytanii, Egiptu, Turcji oraz Włoch i Hiszpanii.

Czytaj więcej

Andrzej Ilków, prezes PPL: Nie zapominamy o Lotnisku Chopina. Straciliśmy kilka lat

Paszport tymczasowy pasażerowie mogą uzyskać w punkcie na Lotnisku Chopina, jeżeli utracili, zapomnieli dokumentu uprawniającego do wyjazdu (paszport lub dowód osobisty w przypadku krajów strefy Schegen) czy też został on skradziony. Można także wyrobić paszport tymczasowy, gdy posiadany dokument utracił ważność. Warunkiem wyrobienia tymczasowego dokumentu w punkcie jest jeszcze ważny bilet lotniczy, a cała procedura to koszt 30 złotych. Ważną informacją dla rodziców jest fakt, że do wyrobienia tymczasowego paszportu dziecku potrzebna jest zgoda obojga rodziców.

Zapominalstwo i ważność dokumentu

Sam paszport tymczasowy ważny jest tylko przez określony, znacznie krótszy od zwykłego paszportu, czas – maksymalnie przez 365 dni. Zależne jest to od indywidualnej sytuacji pasażera.

MSWiA w komunikacie podsumowującym działalność punktu poinformowało, że najczęstszym powodem wydawania tymczasowego dokumentu jest zapominalstwo, gdy pasażerowie zapomną zabrać paszport z domu i przypadki zabrania złego dokumentu (np. prawa jazdy). Relatywnie często zdarzają się też sytuacje, gdy paszport utracił ważność i trzeba wyrobić nowy. Punkt pomógł wielu osobom, w tym osobie z polskiej reprezentacji piłkarskiej.

Transport
Potężne opóźnienia pociągów. Kolej sparaliżowana przez warunki pogodowe
Transport
Powstanie nowy odcinek drogi ekspresowej S8. Ważny fragment trasy z Wrocławia
Transport
Ryanair nie odpuszcza awanturom w samolotach. Domaga się interwencji Brukseli
Transport
Warszawskie autobusy miejskie z rosyjskim partnerem. W tle omijanie sankcji
Transport
Panama nie boi się pogróżek Donalda Trumpa. Inwestuje w kanał