Nieoficjalnie: Zmiany kadrowe w PPL. Prezes i jego zastępca stracili stanowiska

Stanisław Wojtera został odwołany ze stanowiska prezesa Polskich Portów Lotniczych. Zastąpi go, jako p.o. Andrzej Ilków wieloletni pracownik PPL, który odszedł z firmy w 2020 roku - dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita”.

Publikacja: 29.02.2024 12:25

Stanisław Wojtera na stanowisku prezesa PPL zastąpił w 2020 roku Mariusza Szpikowskiego.

Stanisław Wojtera na stanowisku prezesa PPL zastąpił w 2020 roku Mariusza Szpikowskiego.

Foto: Andrzej Lange, PAP

Razem z prezesem Stanisławem Wojterą odwołany został również wiceprezes ds korporacyjnych i handlowych, Witold Janiszewski.

We środę, 28 lutego zmieniła się Rada Nadzorcza PPL. Odwołano jej dwóch członków - Patryka Felmeta, który przed odejściem z CPK odpowiadał tam m.in. za komunikację, oraz Filipa Żelaznego, prawnika , który był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych w 2023 roku, ale nie dostał się do Sejmu. Pozostali członkowie rady RN PPL, to Iwona Nowak (sekretarz), Łukasz Chaberski (przewodniczący) oraz Cezary Wieński.

PPL są własnością CPK, który jest ich jedynym akcjonariuszem. Także największą firmą z polskiej branży lotniczej ,właścicielem warszawskiego Lotniska Chopina, portów w Radomiu i Zielonej Górze, oraz udziałowcem większości lotnisk w naszym kraju.

Stanisław Wojtera, to polityk i przedsiębiorca związany początkowo z Unią Polityki Realnej, a później z Prawem i Sprawiedliwością, były rzecznik TVP. Na stanowisku prezesa PPL zastąpił w 2020 roku Mariusza Szpikowskiego. Jako prezes PPL był aktywny w lotniczych organizacjach międzynarodowych, m.in. jako członek zarządu Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych ACI Europe.

Czytaj więcej

Miotła kadrowa w Polskich Portach Lotniczych. Wylecieć ma prezes

Kto zastąpi prezesa PPL?

Andrzej Ilków, który go ma zastąpić, to absolwent Wydziału Transportu na Politechnice Warszawskiej i studiów podyplomowych Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Przez 20 lat służył w Wojskach Lotniczych i Obrony Powietrznej. Uczestniczył w misji pokojowej ONZ w Syrii i Izraelu oraz misji NATO w Kosowie.

Był dyrektorem Portu Lotniczego w Bydgoszczy. W 2008 roku rozpoczął pracę na Lotniska Chopina w Warszawie, w nowo powstałym Biurze Bezpieczeństwa Operacji Lotniczych. Był inicjatorem i wprowadził na lotnisku proces koordynacji rozkładów lotów, który jest wykorzystywanym do dzisiaj. Nadzorował proces rozbudowy Lotniska Chopina w latach 2011-2014, współpracował wtedy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego (ULC) , EUROCONTROL, IATA i EASA. Uczestniczył także w pracach Technical Operation Safety Committee ,europejskiej organizacji lotnisk Airport Council International. Od 2016 do 2020 był dyrektor ds. bezpieczeństwa na Lotnisku Chopina. I odszedł stamtąd na własne życzenie uznając, że nie może już pełnić należycie swoich obowiązków. 17 stycznia 2024 został wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej CPK .

O zmianach kadrowych w PPL spekulowano od kilku tygodni. Początkowo najczęściej wymienianym kandydatem na stanowisko nowego prezesa był Dariusz Kuś, jako specjalista od inwestycji, który warszawskie lotnisko tak bardzo potrzebuje, ostatecznie jednak znalazł się w Radzie Nadzorczej CPK. Oprócz niego Tomasz Szymczak, czyli prezes lotniska w Modlinie , a także Filip Czernicki, który od 19 stycznia jest p.o. CPK. Na to stanowisko został powołany na 3 miesiące.

Transport
Huti atakują nawet samoloty. Linie lotnicze omijają Morze Czerwone
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Transport
Przejazdy kolejowe są śmiertelnie niebezpieczne. Piesi i kierowcy ignorują zasady
Transport
Koniec strajku w Boeingu. Porozumienie za miliard dolarów przyjęte
Transport
Słabszy popyt i opóźnienia w Boeingu uderzają w Ryanaira. Ale bilety będą tańsze
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Transport
Nie będzie zapowiedzianych przez rząd dopłat do zakupu rowerów elektrycznych