Jeśli pod koniec sierpnia 2021 r. właściciele samochodów elektrycznych mogli w Polsce korzystać z 1621 ogólnodostępnych stacji ładowania liczących 3178 punktów, to już w najbliższych trzech latach dostęp do ładowarek ma się radykalnie poprawić. Z danych PSPA, do których dotarła „Rzeczpospolita", wynika, że do 2025 r. liczba punktów ogólnodostępnych wzrośnie przeszło trzynastokrotnie – do ok. 44 tys. Z kolei punktów niepublicznych ma być od 90 do 115 tys.

Zmiana nawyków
Według niepublikowanego jeszcze raportu „Polish EV Outlook 2021", ma to być m.in. efekt prawdopodobnego wdrożenia dotacji do budowy ogólnodostępnych i niepublicznych punktów ładowania przewidzianych w najnowszym projekcie rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz planowanych zmian legislacyjnych w ustawie o elektromobilności. Także zwiększenia liczby dostępnych modeli e-aut oraz zmian w nawykach konsumenckich. Raport zakłada, że polski park całkowicie elektrycznych samochodów mógłby za cztery lata liczyć ok. 291 tys. sztuk.
Przez ostatnie 12 miesięcy sieć ogólnodostępnych stacji ładowania w Polsce powiększyła się o 30 proc. – W ostatnim czasie do 86 proc. wzrósł odsetek ładowarek dostępnych odpłatnie – mówi Jan Wiśniewski, kierownik Centrum Badań i Analiz PSPA. Udział stacji w sieciach największych dziesięciu operatorów wynosi już 57 proc. Liderem jest GreenWay Polska z udziałem na poziomie 18,5 proc. W porównaniu z poprzednimi edycjami „Polish Outlook" operatorzy, jak GreenWay, PKN Orlen oraz Tauron, umocnili pozycję na rynku. Natomiast spadł udział takich podmiotów jak PGE Nowa Energia, Energa czy Lotos. – W kolejnych miesiącach należy się spodziewać dalszych znacznych zmian w związku z planowaną nowelizacją przepisów dotyczących mechanizmu interwencyjnego – dodaje Wiśniewski.
Parkingi pod prądem
Ponad połowa – 54 proc. – wszystkich ogólnodostępnych stacji ładowania w Polsce funkcjonuje w miastach liczących powyżej 100 tys. mieszkańców. 32 proc. ogólnodostępnych stacji ładowania w Polsce znajduje się na publicznych parkingach, 23 proc. w obrębie galerii handlowych, 17,5 proc. na terenach hoteli, a 12 proc. na stacjach paliw.