Radio - Julia Rzemek poleca

Publikacja: 22.09.2011 09:58

Sobota

19.30 | Dwójka

Transmisja koncertu finałowego 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. To największy w Polsce festiwal o randze międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej. Przez wiele lat był również jedyną tego typu imprezą w środkowej i wschodniej Europie. Powstał w 1956 roku z inicjatywy dwóch kompozytorów – Tadeusza Bairda i Kazimierza Serockiego.

W ostatnim koncercie wystąpią: Agata Zubel (sopran), Jadwiga Rappe (alt), Chór Filharmonii Podlaskiej oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Lukasa Visa. W programie wieczoru prawykonania Breaking News Aleksandra Nowaka i monumentalnej I symfonii przedwcześnie zmarłego Andrzeja Krzanowskiego – skomponowanej w 1975 roku, lecz nigdy dotąd niewykonanej. Ponadto zabrzmi Il canto sospeso Luigiego Nono – po raz pierwszy i jedyny wykonane w Polsce dokładnie pół wieku temu, podczas Warszawskiej Jesieni 1961. ?

Niedziela

11.00 | Jedynka

W koncercie „Władysław Szpilman klasyczny" wystąpią muzycy Solisti di Varsavia: Karol Radziwonowicz (fortepian), Tomasz Radziwonowicz (skrzypce), Anna Staniak-Bagnowska (skrzypce), Marek Iwański (altówka), Grażyna Tatarska (wiolonczela). Zagrają kompozycje, z którymi koncertował od połowy lat 60. ubiegłego wieku założony przez Szpilmana Kwintet Warszawski, jeden z najsłynniejszych zespołów kameralnych na świecie. Grali nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach – w Ameryce i Azji. Gospodarzem spotkania będzie Paweł Sztompke. Fragmenty „Pianisty" przeczyta Andrzej Seweryn. ?

Niedziela

19.00 | Dwójka

Na inaugurację sezonu koncertowego 2011/2012 Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza proponuje „Legendę Bałtyku", operę w trzech aktach Feliksa Nowowiejskiego.

To pierwsza opera tego kompozytora, jej premiera odbyła się 28 listopada 1924 roku w Poznaniu. Dzieło zdobyło wówczas ogromną popularność – w czasie jednego sezonu wykonano je ponad 50 razy. Po wojnie popadło w zapomnienie, wznawiano je zaledwie kilka razy – po raz ostatni w Gdańsku w 1974 roku. Wspólnie z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Łukasza Borowicza wystąpi Chór Filharmonii Narodowej oraz soliści: Ewa Biegas (sopran) jako Bogna, Agnieszka Makówka (mezzosopran) – Rozalia, Aleksander Teliga (bas) w roli Mestwina, Wojtek Gierlach (bas-baryton) jako Lubor, Michał Partyka (baryton) – Tomir. W główną postać męską – Domana, ukochanego Bogny – wcieli się tenor Pavlo Tolstoy, który zaśpiewa m.in. słynną arię z II aktu „Czy ty mnie kochasz, o dziewczyno...", rozsławioną przez Jana Kiepurę. ?

Niedziela

23.00 | Dwójka

W cyklicznej audycji Marcina Majchrowskiego i Marcina Gmysa „Moje czasy jeszcze nadejdą – przewodnik po symfoniach Gustava Mahlera" – VII symfonia. Jej autor uważał ją za jedno z najlepszych swoich dzieł. 18 maja minęło 100 lat od śmierci kompozytora, docenianego za życia głównie z powodu umiejętności dyrygenckich. Muzyka jego rzadko znajdowała uznanie u współczesnych.

Sobota

19.30 | Dwójka

Pozostało jeszcze 99% artykułu
Telewizja
Agata Kulesza w akcji: TVP VOD na podium za Netflixem, Teatr TV podwoił oglądalność
Telewizja
Teatr TV i XIII księga „Pana Tadeusza" napisana przez Fredrę
Telewizja
Teatr TV odbił się od dna. Powoli odzyskuje widownię i artystów
Telewizja
Teatr Telewizji: Zgubny pęd za trendami
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Telewizja
Polityka czy muzyka: Kombi Łosowskiego i Lombard w TV Republika, Martyniuk w Polsacie, Adams w Dwójce