Zaduma nad życiem

Paweł Łoziński potrafi pięknie opowiadać o ludziach. Zrealizowany przez niego film o sąsiadach z podwórka został w 1999 roku nagrodzony Złotym Lajkonikiem i Srebrnym Smokiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Publikacja: 19.04.2010 08:34

Zaduma nad życiem

Foto: PAT

Bohaterami dokumentu są panowie: Wiesio, były dozorca, i Zdzisław, przedwojenny fryzjer, który czesał niejedną sławną personę. Podobno nawet słynna aktorka Mieczysława Ćwiklińska miała do niego pretensje, że susząc jej włosy nadmiernie odsłonił jej okazały dekolt i biust. Autor towarzyszył swoim sąsiadom z kamerą od wczesnej wiosny do sylwestra. W tym czasie nastąpiło wiele zmian.

W starej kilkupiętrowej kamienicy na warszawskim Powiślu mieszkali od lat. Wiesio i Zdzisław nie zrezygnowali jednak ze zwracania się do siebie „per pan”. Kiedy spotykają się na podwórzu, rozmawiają o planach wspólnego spędzenia czasu: wyprawie na ryby lub grzyby. Pan Zdzisław od wielu lat jest wdowcem, ale nadal jest w swojej żonie zakochany.

Pokazuje jej zdjęcia i opowiada, jak codziennie się z nią wita i żegna, całując fotografię. Wspomina, że była dla niego żoną, matką i kochanką. Wyświetla nawet film na starym projektorze, na którym utrwalona została w czasie grzybobrania. – Mój ukochany Anusiek, jak dobrze ją zobaczyć – rozczula się. – Wspomnienia są miłe. Choć już nic nie ma, skończyło się.

Odwiedza grób małżonki, rozmawia z nią nieustannie, bo przeszłość jest dla niego znacznie bardziej realna niż teraźniejszość.

Żyjący w bardzo skromnych warunkach pan Wiesio ma rodzeństwo i czwórkę dzieci, ale żyje samotnie. Na pytanie Pawła Łozińskiego, dlaczego nie spędza świąt z rodziną, mówi: – Z rodziną to najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Widocznie im nie tęskno.

Ale nie jest zupełnie sam. Wielką miłością darzy go Żabcia, suka, która wpatrzona w swego pana śpi w łóżku obok niego. Do pana Wiesia zagląda też regularnie pani Ania, wdowa z sąsiedztwa, która niczym żona, pomaga mu w codziennych czynnościach domowych. Kiedy mężczyzna trafia do szpitala i w ciężkim stanie leży podłączony do wielu urządzeń, pani Ania mówi: – Nie umieraj kochanie. Zostań jeszcze ze mną.

Autor filmu z uwagą obserwuje swoich bohaterów. Ci, o których opowiada, mają do niego zaufanie: nie wstydzą się pokazać w chwilach słabości, niedomagań. Opowiedziane przez Pawła Łozińskiego historie sąsiadów to życiorysy budzące ciekawość. Piękny dokument.

Taka historia

TVP Kultura | 19.10 | ŚRODA | 14.15 | CZWARTEK

Telewizja
„The Last of Us” bije rekord w Ameryce, a zagrożenie rośnie
Telewizja
„Duduś”, który skomponowała muzykę „Stawki większej niż życie” i „Czterdziestolatka”
Telewizja
Agata Kulesza w akcji: TVP VOD na podium za Netflixem, Teatr TV podwoił oglądalność
Telewizja
Teatr TV i XIII księga „Pana Tadeusza" napisana przez Fredrę
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Telewizja
Teatr TV odbił się od dna. Powoli odzyskuje widownię i artystów