Jeden z najlepszych polskich zespołów folkowych, cieszący się międzynarodową renomą, powstał w 1997 roku. Wkrótce potem, w marcu 1998 roku, podczas Radiowego Konkursu „Nowa Tradycja", został laureatem II nagrody oraz nagrody publiczności. Dokument przygotowany na zamówienie BBC pokazuje, skąd muzycy Kapeli ze Wsi Warszawa czerpią inspiracje. Odwiedzają wioski na Mazowszu, docierają do ludowych grajków. Wspólnie z nimi biesiadują i włączają się do koncertów. Spotykają ludzi, dla których muzyka to sposób na życie.

Jednym z nich jest mocno sędziwy Jan Gaca, człowiek schorowany, któremu wspomnienia sprawiają wysiłek. Kiedy jednak chwyta za skrzypce, wydaje się odzyskiwać dawne siły. Smyczek w jego dłoniach błyskawicznie przemieszcza się ze struny na strunę. Po koncercie pan Jan przypomina, że jako 16-latek został zaproszony na wesele, na którym grał od piątku do wtorku. Później ręce go tak bolały, że musiał je moczyć kilka dni. Ale nie żałuje, bo tamten występ tak się wszystkim podobał, że potem weselne granie stało się jego zawodem. Dziś kilka utworów pana Gacy jest w repertuarze muzyków Kapeli.

Docierają oni także do ludzi, którzy sami tworzą instrumenty. Stanisław Wyrzykowski od lat specjalizuje się w naprawie starych skrzypiec, potrafi też zbudować lirę korbową i na niej zagrać. Ma w swych zbiorach takie cymbały, na jakich w filmie Andrzeja Wajdy dał koncert Jankiel. Najbardziej tajemniczy instrument bierze ze sobą na występ w miejscowym domu kultury. Przypomina on drewnianą, ozdobną góralską laskę. Wzdłuż niej zainstalowane są struny. Można się nią podpierać i z pomocą smyczka grać. Instrument nosi nazwę skrzypce-laska i pochodzi z 1800 roku. Tak przynajmniej twierdzi pan Stanisław.

Film pokazuje, że członkowie Kapeli ze Wsi Warszawa to ludzie z pasją. Jak mało kto potrafią zamieniać stare melodie w utwory pełne życia i pulsującego rytmu.

Kapela ze Wsi Warszawa w podróży 18.55 | TVP Kultura | PIĄTEK