Dziś spór przygasa. Członkinie „Women in Cinematography” nawołują już do przyjazdu do Torunia i rozmów, do których zaprasza ich Marek Żydowicz. Oświadczenie wydali jurorzy, którzy będą pracować pod przewodnictwem wielkiej gwiazdy Cate Blanchett. Napisali oni, że będą „skupiać się na tym, do czego zostali zaproszeni czyli na oglądaniu filmów i świętowaniu pracy operatorów filmowych”. Dodali też: „Nie możemy się doczekać, aby wziąć udział w znaczących dyskusjach na festiwalu na temat większej integracji i uznania doskonałości we wszystkich jej formach w branży. Całym sercem popieramy niezbędną zmianę w kierunku prawdziwej inkluzywności, a festiwale mogą być świetnym forum do angażowania się w takie rozmowy i promowania pozytywnych zmian”.
Przypomnijmy, że w jury przeważają kobiety. Obok Cate Blanchett zasiądą w nim: autorka zdjęć Jolanta Dylewska, producentka, specjalistka od promocji Ann Higgs, kostiumolożka Sandy Powell oraz trzech autorów zdjęć: Anthony Dod Mantle, Rodrigo Prieto i Łukasz Żal.
Oświadczenie Stowarzyszenia Autorów i Autorek Zdjęć Filmowych PSC
Swoje stanowisko opublikował również zarząd polskiego Stowarzyszenia Autorów i Autorek Zdjęć Filmowych PSC. „Od zawsze czujemy odpowiedzialność za promowanie równości w naszej branży i stoimy w awangardzie tych zmian” – można przeczytać w liście. „Jako pierwsi w kraju, dzięki możliwościom, które daje nam język polski, zmieniliśmy nazwę naszego stowarzyszenia, aby zaznaczyć w niej silną obecność i uznanie dla kobiet – autorek zdjęć filmowych. Na przestrzeni lat podjęliśmy też działania mające na celu uwidocznienie polskich autorek zdjęć filmowych w reprezentacji organów naszego stowarzyszenia, promocji naszego zawodu m. in. poprzez: artykuły w magazynach branżowych, udział w składach jury konkursów, tworzonych przez autorki zdjęć warsztatach branżowych, przez stałe wsparcie dla polskiego kolektywu operatorek FDOP”.
Od zawsze czujemy odpowiedzialność za promowanie równości w naszej branży i stoimy w awangardzie tych zmian
Zarząd polskiego Stowarzyszenia Autorów i Autorek Zdjęć Filmowych PSC
Jednocześnie sygnatariusze listu wyrazili poparcie dla twórców Camerimage: Marka Żydowicza i jego zespołu. Napisali: „Dostrzegamy już wykonaną pracę przez festiwal na rzecz parytetów w składach jury, seminariach oraz innych wydarzeniach towarzyszących, a także opublikowanie polityki różnorodności i integracji opracowanej przez Women in Cinematography". Poparli ideę, że festiwalowe wyróżnienia „muszą odzwierciedlać przede wszystkim wkład artystyczny i twórczy w dane dzieło” a „jedynym kryterium oceny pracy autorek i autorów zdjęć powinna być wartość artystyczna, a nie płeć, pochodzenie, orientacja seksualna, czy poglądy polityczne”.