Czytaj więcej
Mija rok od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. 24 lutego 2022 roku Rosjanie rozpoczęli swoją inwazję....
Prapremierę sztuki u Saszy Denisowej, czołowej ukraińskiej dramatopisarki, zamówił Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu. Prezydent Rosji i jego współpracownicy, odpowiedzialni za zbrodnie w Ukrainie, zostali w niej postawieni przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze.
Bomba i duchy
– Napisałam sztukę o przesłuchaniach zbrodniarzy, w tym Putina, w fantasmagorycznej formie, ciągle się zastanawiając: co ja piszę? – mówi Sasza Denisowa. – Przecież nie wiemy, w jakim punkcie wojny się znajdujemy. Dlatego ta sztuka jest jak zaklęcie, które ma nieuchronnie przesądzić sytuację, jak w średniowiecznym teatrze, gdzie tyrana bije się kijem i zrywa koronę, a wszyscy się śmieją. Coś takiego jest u nas: satysfakcja z widoku mord na więziennych pryczach.
Czytaj więcej
ARTE.TV prezentuje blok filmów dokumentalnych poświęconych Ukrainie rok po inwazji rosyjskiej, w...
Putin i jego współpracownicy przebywają w holenderskim więzieniu, co jest kanwą ukazania ich charakterów, paranoi i przestępstw. Wietrzą spisek, że USA zatruwa ich bronią biologiczną. Wspominają, jak grozili Polsce bombą atomową. Kadyrow martwi się o limuzyny. Prigożyn w więzieniu czuje się jak w domu – nie jest tu po raz pierwszy.