Aktualizacja: 16.02.2025 15:48 Publikacja: 24.02.2023 10:00
Foto: Ira Polyarnaya
Plus Minus: W sztuce „Haga”, zamówionej przez Teatr Polski w Poznaniu, symbolicznie postawiła pani Putina i jego współpracowników, odpowiedzialnych za zbrodnie w Ukrainie, przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. Czy wściekłość wywołało to, że pani matka, która urodziła się w 1941 r. w schronie, gdy niemieccy faszyści atakowali Kijów, od roku żyje pod bombami „raszystów”?
Moja matka, Olga Iwanowa, w wieku 81 lat wykazuje się niezłomną odwagą i żyje, podobnie jak reszta Ukrainy, wśród latających rakiet i dronów. Można mówić o terrorze rakietowym. Tak trzeba określić nieustanne naloty w mojej rodzinnej okolicy, w dzielnicy Sołomenka, gdzie mojemu pradziadkowi z okazji ślubu kupiono w 1904 r. kamienicę na sześć mieszkań przy ul. Ignatiewskiej, później Uryckiego. Mieszkało tam kilka pokoleń mojej rodziny. Przeżyli nazistów. Choć poszli do niewoli w Niemczech – wrócili. A kiedy stara kamienica została zburzona, obok wybudowano nowy dom, gdzie urodziłam się ja. Dlatego to jest nasza ziemia, moja mama zaś powiedziała tak: „Twoja babcia i prababcia dożyły 92. roku życia, przeżyły dwie wojny i nigdy nie opuściły Sołomenki”. Moja mama też się nigdzie nie wybiera. Putin nie ma na to wpływu: ona dusi zrazy z kapustą zaraz po ustaniu alarmu przeciwrakietowego. Taki jest właśnie humor i siła Ukraińców.
W kolejnym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” temat niezwykle ważny – wolność słowa, czyli podstawa demokracji. Potwierdzenie tego, że nasz głos, nasze wypowiedzi mają znaczenie i mogą zmienić rzeczywistość społeczną.
Książka „Przy stoliku w Czytelniku” wywołuje nostalgię za czasami, kiedy jeszcze było trochę bardziej wytwornie, chociaż pod uciskiem. Zanikła dziś sztuka konwersacji, no i artyści już nie tacy.
W dzisiejszym świecie poczucie istnienia wartości ma szczególne znaczenie. A to właśnie daje lektura książki „The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”.
Tak jak Bośnia ma swoją najbardziej literacką rzekę Drinę, opiewaną przez noblistę Ivona Andricia, tak i my w Polsce mamy nasz najbardziej literacki ze wszystkich cieków – Bug. Książki o nim powstają i zdaje się, że wciąż powstawać będą. Są świeże przykłady.
Piekło to świat bez przyjaźni, przyszłości i nadziei – mówi Adam Zagajewski w swoich ostatnich wierszach.
Rząd chce zwiększyć środki z budżetu na repatriację. I znieść limity. To ważne, bo Polacy z Azji chcą wracać nad Wisłę. Są tu potrzebni. Zwłaszcza dziś.
MSWiA chce tak zmienić przepisy dotyczące repatriacji, aby stworzyć warunki do powrotu większej liczby osób o polskich korzeniach do kraju.
Po niemieckim koncernie Rheinmetall, także francuski Thales otworzy fabrykę na Ukrainie. Będzie produkować sprzęt wojskowy z najwyższej technologicznej półki.
W najbliższy wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotka się z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”. To część szerszego planu kandydata KO na prezydenta, który dotyczy bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych.
Nie milkną echa wystąpień na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC). W niedzielę do wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego nawiązali w mediach społecznościowych premier RP Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Swoimi ostatnimi działaniami prezydent USA Donald Trump „chce zmusić Europę do podjęcia takich działań, które bardzo nasz kontynent wzmocnią” – uważa gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Rodzina Michaela Schumachera padła ofiarą próby szantażu. Po przeprowadzeniu szeroko zakrojonego śledztwa i przesłuchaniu świadków sędzia ogłosił wyrok.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas