Aktualizacja: 26.03.2015 17:57 Publikacja: 26.03.2015 15:10
Niemieckie organizacje humanitarne dostarczają wodę syryjskim uchodźcom w Libanie
Foto: AFP
Według przedstawionego w Genewie raportu Międzynarodowego Czerwonego Krzyża konflikty zbrojne na Bliskim Wschodzie przyczyniają się do dramatycznego pogorszenia zaopatrzenia regionu w wodę. Dotyczy to w szczególny sposób Syrii, gdzie jedna z przyczyn wojny stała się długotrwała susza, która doprowadziła do ucieczki ludności z obszarów wiejskich, do przeludnienia miast i lokalnych konfliktów.
Co gorsza bojownicy wszystkich walczących stron celowo niszczą studnie, instalacje irygacyjne albo wodociągi. Przyczynia się to do szybkiego pogorszenia i tak już złej sytuacji w dziedzinie zaopatrzenia w wodę, kluczowej dla zaopatrzenia ludności i rozwoju rolnictwa na całym Bliskim Wschodzie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA chcą umorzyć Ukrainie 4,65 mld dolarów długu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Amerykanie przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej wart 275 mln dolarów.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po 1000 dniach rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie Rosjanie kontrolują ok. 18 proc. terytorium sąsiedniego państwa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 17 na 18 listopada rosyjska obrona przeciwlotnicza strącała drony lecące w stronę Moskwy.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Postępy w negocjacjach na temat zawieszenia broni w Libanie nie oznaczają końca działań wojennych w regionie.
Według informacji, przekazanych amerykańskiemu portalowi Axios przez przedstawicieli administracji Joe Bidena oraz źródła izraelskie, pod koniec października Izrael przeprowadził atak na ściśle tajny irański ośrodek badań nad bronią jądrową w Parchin.
Wygląda na to, że wybór nowego prezydenta USA może realia zmienić na Bliskim Wschodzie z korzyścią dla państwa żydowskiego.
Wojna na Bliskim Wschodzie zakończy się za dwa miesiące, potem będziemy mieli wybory w Izraelu, po których powstanie zupełnie inny rząd – uważa Ami Ajalon, były szef Szin Betu, izraelskiej służby bezpieczeństwa, z którym rozmawiała „Rzeczpospolita”.
Prokuratura skierowała do sądu akty oskarżenia wobec osób, które miały przemycać przez polską granicę nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i transportować ich do Niemiec.
Polityczno-kulturowe różnice determinują planowanie przestrzenne i ochronę klimatu w poszczególnych państwach. Zawsze jednak występują też podobieństwa.
Delegalizacja agencji zajmującej się pomocą uchodźcom palestyńskim (UNRWA) grozi pogłębieniem katastrofy humanitarnej w Gazie. Nie ma jednak wpływu na inne wydarzenia na Bliskim Wschodzie.
Ali Chamenei musi zdecydować, czy odpowiedzieć na piątkowy atak Izraela. Jeśli tego nie zrobi, wizerunek potęgi Teheranu ostatecznie się załamie. Ale eskalacja konfliktu jest niebezpieczna dla autorytarnego reżimu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas