Adil Abdel Aati: Henryk Sienkiewicz nie znał się na krokodylach

- Rosja pomaga obu generałom toczącym wojnę w Sudanie. Sudan to droga do całej Afryki - mówi w kolejnym odcinku podcastu "Globalny Chrząszcz" Adil Abdel Aati, polityk i analityk, kandydat na prezydenta Sudanu w wyborach, które się nie odbyły.

Publikacja: 30.12.2024 15:00

Adil Abdel Aati

Adil Abdel Aati

Foto: podcasty.rp.pl

Dla gości podcastu „Globalny Chrząszcz” polski nie jest językiem ojczystym. Rozmawiamy o krajach, regionach, z których pochodzą, o świecie, Polsce, polskim języku i kulturze.

Główne wątki rozmowy z Adilem Abdelem Aatim

W najnowszym odcinku podcastu „Globalny Chrząszcz” Jerzy Haszczyński rozmawia z Adilem Abdelem Aatim, analitykiem i liderem organizacji Sudan Przyszłości. Dyskusja porusza dramatyczną sytuację Sudanu, gdzie trwająca od kwietnia 2023 roku wojna domowa rujnuje kraj i zmusza miliony ludzi do ucieczki. Czy Sudan ma jeszcze szansę na demokrację, gdy dwaj generałowie walczą o władzę? Gość opowiada o korzeniach konfliktu, roli zagranicznych graczy w konflikcie. Oraz o „W pustyni i w puszczy”, powieści Henryka Sienkiewicza, w której pojawiają się Sudańczycy. 

Kim jest jest Adil Abdel Aati?

Adil Abdel Aati (rocznik 1966) pochodzi z północno-wschodniego Sudanu. Jest politykiem, aktywistą, analitykiem specjalizującym się w sprawach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Jeden z liderów niewielkiej Liberalnej Partii Sudanu. W 2017 roku założył Sudan Przyszłości, ponadpartyjną organizację polityczną o kierunku liberalnym. Wtedy też zgłosił swoją kandydaturę na prezydenta Sudanu, jednak do dzisiaj nie odbyły się tam wybory. Od wielu lat związany z Polską, studiował nauki polityczne i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. 

Co wiedział o Sudanie Henryk Sienkiewicz?

O Sudanie wielu Polaków czytało „W Pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Adil Abdel Aati mówi, czy to miła lektura dla Sudańczyka. Pojawia się w niej Mahdi, sudański bohater narodowy. Sienkiewicz pisał, że „Mahdi jest gorszy niż całe stado krokodyli”.- To są zwierzęta, które nie polują w stadach – kontruje Adil Abdel Aati. I opowiada o rodzinie Mahdiego, którego potomkowie do dzisiaj odgrywają ważną rolę w życiu politycznym i religijnym Sudanu. 

Historia Sudanu – między nadzieją a chaosem

Sudan to kraj o wielkim potencjale, ale również o skomplikowanej historii politycznej i społecznej. Jak mówi Adil Abdel Aati: „Sudan ma wszelkie możliwości, aby stać się bogatym krajem, ale niestety nasza historia to pasmo przewrotów wojskowych i wojen domowych”. W 2019 roku obalono wieloletniego dyktatora Omara Baszira, jednak nadzieja na demokrację szybko zgasła.

Wojna generałów – dramat kraju

Obecna wojna domowa to starcie dwóch generałów: Abdela Fattaha Burhana i Mohameda Hamdana Dagalo (znanego jako Hemedti). Adil Abdel Aati uważa, że konflikt wynika z osobistych ambicji: „To są ludzie małego kalibru, którzy nagle znaleźli się u władzy i chcieli zostać nowymi Baszirami”.

Obóz dla uchodźców wewnętrznych w Sudanie, fotografia z czerwca

Obóz dla uchodźców wewnętrznych w Sudanie, fotografia z czerwca

Foto: REUTERS/Thomas Mukoya

Wybory – jedyna droga do normalności

Pomimo chaosu, Adil Abdel Aati wierzy w wybory jako jedyną drogę do stabilności: „My jako jedyna siła polityczna w Sudanie domagamy się wyborów. To najlepszy sposób na zmianę władzy”. Jednak świadomość demokratyczna w Sudanie jest niska, a sąsiednie kraje również nie stanowią dobrego wzoru: „Najbliższa demokracja to Kenia, ale i tam są problemy”.

Zagraniczne wpływy – Rosja, Egipt i Emiraty

W konflikt sudański zaangażowani są też zagraniczni gracze. Adil Abdel Aati wskazuje na Rosję, która „obstawia obie strony konfliktu” i chce zyskać kontrolę nad strategicznymi szlakami handlowymi. Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i inne kraje Bliskiego Wschodu również mają swoje interesy w tym regionie.

Port Sudan i rosyjska baza nad Morzem Czerwonym

Rosjanie ogłosili kilka lat temu, że podpisali porozumienie w sprawie rosyjskiej bazy na sudańskim wybrzeżu Morza Czerwonego. Jak mówi Adil Abdel Aati, do tej pory nie wiadomo, kto z sudańskiej strony podpisał to porozumienie. „Podpis jest niewyraźny, jakiegoś niby-generała. Nikt się nie przyznał, że to on podpisał”. W rozmowie pada też pytanie, czy po upadku Baszara Asada wojska rosyjskie mogą się przenieść z Syrii do Sudanu.

Czytaj więcej

Sudan. Rebelianci zestrzelili Iliuszyna-76. Na pokładzie rosyjskie dokumenty

Tragedia uchodźców

Wojna w Sudanie zmusiła miliony ludzi do ucieczki. „Najwięcej uchodźców na świecie to ci, którzy pozostają w Afryce” – przypomina Adil Abdel Aati. Dlaczego sudańscy uchodźcy nie docierają do Europy? „Nie mamy granicy z Europą, a droga przez Egipt czy Libię jest pełna przeszkód”.

Czy Sudan ma jeszcze nadzieję?

Pomimo beznadziejnej sytuacji, Adil Abdel Aati przygotowuje młodsze pokolenie polityków, wierząc, że Sudan może jeszcze przejść drogę ku demokracji: „Wierzę, że zmiana musi przyjść przez wybory, a nie przez wojskowe przewroty”.

Dla gości podcastu „Globalny Chrząszcz” polski nie jest językiem ojczystym. Rozmawiamy o krajach, regionach, z których pochodzą, o świecie, Polsce, polskim języku i kulturze.

Główne wątki rozmowy z Adilem Abdelem Aatim

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1044
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Świat
Świat wita 2025 rok. Pokaz fajerwerków na najwyższym budynku świata
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1042
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1041
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1039
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay