Dla gości podcastu „Globalny Chrząszcz” polski nie jest językiem ojczystym. Rozmawiamy o krajach, regionach, z których pochodzą, o świecie, Polsce, polskim języku i kulturze.
Główne wątki rozmowy z Adilem Abdelem Aatim
W najnowszym odcinku podcastu „Globalny Chrząszcz” Jerzy Haszczyński rozmawia z Adilem Abdelem Aatim, analitykiem i liderem organizacji Sudan Przyszłości. Dyskusja porusza dramatyczną sytuację Sudanu, gdzie trwająca od kwietnia 2023 roku wojna domowa rujnuje kraj i zmusza miliony ludzi do ucieczki. Czy Sudan ma jeszcze szansę na demokrację, gdy dwaj generałowie walczą o władzę? Gość opowiada o korzeniach konfliktu, roli zagranicznych graczy w konflikcie. Oraz o „W pustyni i w puszczy”, powieści Henryka Sienkiewicza, w której pojawiają się Sudańczycy.
Kim jest jest Adil Abdel Aati?
Adil Abdel Aati (rocznik 1966) pochodzi z północno-wschodniego Sudanu. Jest politykiem, aktywistą, analitykiem specjalizującym się w sprawach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Jeden z liderów niewielkiej Liberalnej Partii Sudanu. W 2017 roku założył Sudan Przyszłości, ponadpartyjną organizację polityczną o kierunku liberalnym. Wtedy też zgłosił swoją kandydaturę na prezydenta Sudanu, jednak do dzisiaj nie odbyły się tam wybory. Od wielu lat związany z Polską, studiował nauki polityczne i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim.
Co wiedział o Sudanie Henryk Sienkiewicz?
O Sudanie wielu Polaków czytało „W Pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Adil Abdel Aati mówi, czy to miła lektura dla Sudańczyka. Pojawia się w niej Mahdi, sudański bohater narodowy. Sienkiewicz pisał, że „Mahdi jest gorszy niż całe stado krokodyli”.- To są zwierzęta, które nie polują w stadach – kontruje Adil Abdel Aati. I opowiada o rodzinie Mahdiego, którego potomkowie do dzisiaj odgrywają ważną rolę w życiu politycznym i religijnym Sudanu.