Wojna na Ukrainie nie przerwała prac polskich konserwatorów
Prace trwają, pomimo że brakuje niektórych materiałów, a z powodu rosyjskich ataków rakietowych wyłączany jest co kilka godzin prąd, a także część osób, która zajmowała się konserwacją, została wezwana do wojska.
Czytaj więcej
Agresja Rosji nie wstrzymała prac konserwatorskich prowadzonych przez polskie instytucje w Ukrainie. Odnawiamy zabytki m.in. we Lwowie, w Berdyczowie, ale też w Ołyce.
Polityk CDU ma zostać nowym kanclerzem. Stawia warunki udziału Niemiec w siłach pokojowych w Ukrainie
Najpoważniejszy kandydat do objęcia funkcji kanclerza Niemiec – Friedrich Merz z CDU – nie wyklucza udziału niemieckich żołnierzy w siłach pokojowych dla Ukrainy, gdyby powstały one w przyszłości – donosi Deutsche Welle. Stawia jednak jasne warunki niemieckiego zaangażowania w taką operację. W rozmowie z agencją DPA Merz powiedział, że konieczny jest międzynarodowy mandat do wysłania do Ukrainy sił pokojowych. Powinna też zgodzić sie na to Rosja. – Gdyby miało dojść do zawarcia pokoju i gdyby Ukraina potrzebowała gwarancji dla jego zabezpieczenia, to można wtedy o tym (wysłaniu wojsk pokojowych – red.) dyskutować, gdy będzie niebudzący zastrzeżeń mandat międzynarodowy. W tej chwili tego nie widać – powiedział Merz. Dodał, że życzyłby sobie, aby taki mandat został uzyskany przy zgodzie Moskwy, a nie w konflikcie z Rosją.
Władimir Putin podpisał dekret zatwierdzający „Strategię zwalczania ekstremizmu”
„Najpoważniejsze zagrożenia o charakterze ekstremistycznym wynikają z powszechnego szerzenia idei neonazizmu, wzmacniania radykalnych nacjonalistycznych grup zbrojnych (w tym na Ukrainie), wspieranych przez siły zewnętrzne, które zachęcają do czynów przestępczych na terytorium Rosji” – to fragment „Strategii przeciwdziałania ekstremizmowi w Rosji”, którą zatwierdził prezydent Władimir Putin.
Czytaj więcej
Protesty, organizacje pozarządowe i władze Ukrainy to główne przyczyny „działalności ekstremistycznej” w Rosji, zgodnie ze strategią zatwierdzoną przez prezydenta tego kraju, Władimira Putina.
Rosjanie 20 razy zaatakowali rejon Nikopola
Rosyjscy żołnierze atakowali w ciągu dnia rejon Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim około 20 razy dziennie – poinformował Serhij Łysak, szef obwodowej administracji wojskowej w Dniepropietrowsku. „Zniszczonych zostało 12 domów prywatnych, 3 budynki komercyjne, 4 samochody osobowe i ciężarówka. Zniszczona została też stacja benzynowa. Uszkodzono linię energetyczną” – napisał Łysak na Telegramie.
Zełenski: Trzeba zachować stabilność zjednoczonego europejskiego systemu energetycznego
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Denysem Szmyhalem oraz ministrem energetyki Hermanem Gałuszczenką i poinstruował członków rządu, aby wspólnie z partnerami w Europie robili wszystko, aby utrzymać stabilność zjednoczonego europejskiego systemu energetycznego. „Słyszałem szczegóły dotyczące importu energii elektrycznej z Unii Europejskiej na Ukrainę przez Słowację – około 19 proc. całości. Współpracujemy z innymi sąsiadami w UE” – powiedział Zełenski.
Zełenski: Jest wstępny harmonogram prac dyplomatycznych na styczeń
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że istnieje już wstępny harmonogram aktywności dyplomatycznej Ukrainy na styczeń. „Będziemy kontynuować komunikację z przywódcami. Zbliża się nowy rok, ale prace nie ustają. Mamy już wstępny harmonogram naszej aktywności dyplomatycznej na styczeń, zwłaszcza z naszymi amerykańskimi partnerami” – powiedział Zełenski.
Brytyjski wywiad: Rosjanie zmienili taktykę masowych ataków na Ukrainę
Od sierpnia armia rosyjska zdecydowała się zmienić taktykę swoich zmasowanych ataków rakietowych i dronowych na Ukrainę – poinformował resort obrony Wielkiej Brytanii, powołując się na dane wywiadowcze. „Rosja wykorzystuje czas na gromadzenie zapasów pomiędzy atakami rakietowymi, a następnie przeprowadza większe ataki, ale rzadsze w czasie. Zrezygnowała z częstszych małych ataków, które przeprowadzała wcześniej w tym roku” – poinformował departament.
Od początku dnia na froncie doszło do 82 starć
Na froncie od początku dnia miały miejsce 82 starcia bojowe, obecnie toczą się walki w ośmiu kierunkach – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. „Podkreśla się, że Siły Obronne podejmują niezbędne działania, aby zapobiec wtargnięciu wojsk rosyjskich w głąb terytorium Ukrainy” – czytamy w komunikacie.
Rosyjska gospodarka cierpi na brak rąk do pracy
Stopa bezrobocia w Rosji osiągnęła najniższy poziom od ponad 30 lat, a gospodarce krajowej czekają wolne miejsca pracy dla około 2 milionów pracowników. Niedobór siły roboczej próbuje zmniejszyć bank centralny przez ograniczenie finansowania inwestycji
Czytaj więcej
Rosja cierpi na niedobór siły roboczej. Problem ten pojawił się w 2022 roku i trwa do dziś. Obecnie bezrobocie jest na historycznie niskim poziomie. Według Centrum Analiz Makroekonomicznych i Krótkookresowego Prognozowania, liczba miejsc pracy przewyższyła liczbę zatrudnionych i tych, którzy mogliby podjąć pracę o blisko 2 miliony.
Słowacja wstrzyma dostawy prądu na Ukrainę? Zełenski mówi o „drugim froncie”
Prezydent Ukrainy zareagował na słowa premiera Słowacji.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odpowiedział na słowa premiera Słowacji Roberta Ficy, który zagroził wstrzymaniem dostaw słowackiego prądu na Ukrainie, jeśli Ukraina wstrzyma dostawy rosyjskiego gazu na Słowację. Zełenski uznał postępowanie Ficy za niemoralne.
Ukraina korzysta głównie z ukraińskich dronów
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow napisał w mediach społecznościowych, że w 2024 r. Ukraina znacznie rozwinęła swój przemysł obronny. Ukraińskie drony stanowiły 96,2 proc. wszystkich bezzałogowców dostarczonych Siłom Obrony w tym roku - podał. Umerow przekazał, że w 2024 r. ukraińscy dostawcy wyprodukowali i zmontowali ponad 1,5 mln dronów FPV (wyposażonych w kamerę), a także drony kamikadze, rozpoznawcze i dalekiego zasięgu.
Nowy rok zmieni europejski rynek gazu
W przyszłym roku przestanie działać ostatni rosyjski gazociąg do Unii Europejskiej. Jego instalacje biegnące przez Ukrainę Kijów chce wykorzystać do magazynowania i przesyłu surowca na potrzeby unijnych firm. Ruszył import skroplonego gazu ze Stanów Zjednoczonych.
Czytaj więcej
Od napaści Putna na Ukrainę europejski rynek gazu zmienił się nie do poznania. Gazprom spadł do roli trzeciorzędnego gracza. Zużycie gazu w Unii zmniejszyło się bez uszczerbku dla odbiorców. Rosyjski gaz traci ostatni gazociąg do Unii. Ukraina zamienia się w hub LNG dla Europy Wschodniej i Północnej.
Zmiany we władzach regionalnych Ukrainy
Ukraiński rząd zatwierdził odwołanie Rusłana Krawczenki ze stanowiska szefa kijowskiej obwodowej administracji państwowej oraz Filipa Pronina z funkcji szefa administracji w obwodzie połtawskim.
Miliony Ukraińców straciły domy
Rzecznik praw obywatelskich Ukrainy, Dmytro Łubinec, poinformował o spotkaniu z przedstawicielami amerykańskiej ambasady. Zaznaczył, że omówiono m.in. wyzwania związane z programami społecznymi dla tzw. uchodźców wewnętrznych oraz problemy Ukraińców, którzy otrzymali azyl w innych krajach. Olha Altunina z biura rzecznika podała, że od lutego 2022 r. 3,5 miliony Ukraińców straciło domy.
Katastrofa samolotu w Kazachstanie. Putin przeprasza
Prezydent Rosji Władimir Putin przeprosił prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa za katastrofę samolotu Azerbejdżańskich Linii Lotniczych.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin przeprosił prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa za tragiczny incydent z udziałem azerbejdżańskiego samolotu, do którego doszło w rosyjskiej przestrzeni powietrznej - poinformowało biuro prasowe Kremla.
Wzrosła liczba rannych w obwodzie chersońskim
Ukraińskie media podają, powołując się na administrację wojskową obwodu chersońskiego, że liczba sobotniego ostrzału Biłozerki, przeprowadzonego przez Rosjan, wzrosła do sześciu osób. Wśród poszkodowanych w ostrzale artyleryjskim jest dwoje nastolatków.
Jesienny pobór w Rosji - zakończony
Ministerstwo Obrony Rosji oświadczyło, że zgodnie z dekretem Władimira Putina, wezwano 133 tys. osób. Komisje poborowe rozpoczęły pracę 1 października, wysyłanie poborowych do jednostek trwało od 15 października.
Loty na trasie Aszchabad-Moskwa - zawieszone
Powołując się na narodowego przewoźnika z Turkmenistanu rosyjska agencja TASS podała, że loty z Aszchabadu, stolicy Turkmenistanu, do Moskwy, zostają na miesiąc zawieszone po katastrofie samolotu linii Azerbaijan Airlines, który rozbił się w Kazachstanie. Maszyna mogła zostać ostrzelana przez rosyjską obronę powietrzną, która mogła wziąć samolot za wrogi dron.
Rosjanie mają nowe samoloty szkoleniowe
Pierwsze samoloty szkolno-treningowe UTS-800 zostały przekazane Ministerstwu Obrony Rosji - podała agencja RIA Nowosti. Maszyny zostały zaprojektowane przez Uralskie Zakłady Lotnictwa Cywilnego, po raz pierwszy zaprezentowano je w 2021 r., zaś pierwszy lot odbył się w październiku 2023 r. UTS-800 to dwumiejscowy dolnopłat z chowanym podwoziem, wyposażony w silnik turbośmigłowy, który ma być wykorzystywany do wstępnego szkolenia.
Ukraińcy: Uderzyliśmy w magazyn dronów
Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że w czwartek 26 grudnia ukraińskie Siły Powietrzne we współpracy z innymi komponentami wojsk przeprowadziły uderzenie na obiekt wojskowy rosyjskich sił zbrojnych w obwodzie orłowskim (zachodnia Rosja). W komunikacie podano, że zniszczone zostały żelbetowe schrony, w których przechowywano, obsługiwano i naprawiano drony kamikadze typu Szahid. „Wspomniana operacja bojowa znacząco zmniejszyła zdolność wroga do przeprowadzania ataków na ukraińską infrastrukturę cywilną z wykorzystaniem dronów kamikadze” - czytamy.
Ukraińskie dowództwo podsumowuje kolejny rok wojny
Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski podał w mediach społecznościowych, że zakończyło się spotkanie, na którym omówiono działania ukraińskich wojsk w 2024 r. Zaznaczył, że wysłuchał raportów dotyczących działań bojowych, pracy Sił Powietrznych i obrony powietrznej, walki radioelektronicznej czy prowadzonej za pomocą systemów bezzałogowych. „Ten rok był trudnym sprawdzianem naszych sił” - napisał Syrski. „Powstrzymujemy przeważające liczebnie siły wroga, utrzymujemy kontrolę nad strategicznie ważnymi obszarami” - dodał. Syrski oświadczył, że od początku roku straty wojsk rosyjskich wyniosły 421 tys. zabitych i rannych. Według niego, straty Rosjan od początku wojny to ok. 785 tys. żołnierzy.
Ponad 100 ukraińskich dronów zestrzelonych
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w ciągu ostatniej doby rosyjskie wojsko zestrzeliło 104 bezzałogowce ukraińskich sił zbrojnych, w tym „57 poza strefą operacji specjalnej”. Od początku wojny Rosjanie mieli strącić ponad 38,7 tys. dronów.
Pokrowsk bez prądu
W wyniku awarii w całym Pokrowsku (obwód doniecki) odcięte zostało zasilanie - podała administracja wojskowa miasta. Nie wiadomo, kiedy dostawy energii elektrycznej zostaną przywrócone.
Talibowie znikną z rosyjskiej listy terrorystów?
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę umożliwiającą usunięcie talibów z rosyjskiej listy zakazanych organizacji terrorystycznych. Zgodnie z tymi przepisami, zniesienie zakazu działalności organizacji uznanej w Rosji za terrorystyczną będzie podejmowane decyzją sądu na wniosek prokuratora generalnego.
Putin zmienił nazwę Rostowa
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał zarządzenie zmieniające nazwę miasta Rostów w obwodzie jarosławskim na Rostów Wielki. Do tej pory w Rosji używano nazw Rostów Wielki lub Rostów Jarosławski, by odróżnić miasto od znacznie większego Rostowa nad Donem (obwód rostowski).
Ostrzał w obwodzie sumskim
W nocy i nad ranem wojska rosyjskie czterokrotnie ostrzelały tereny przygraniczne w obwodzie sumskim - podała miejscowa administracja wojskowa. Brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.
Obwód kijowski. Odbudowano most
Służba Odbudowy Infrastruktury obwodu kijowskiego poinformowała, że odbudowany został most na drodze M-07, zniszczony w trakcie inwazji wojsk rosyjskich w 2022 r. Przeprawa ma 290 metrów długości, łączna długość odcinka remontowanego to 424 m.
Walki w obwodzie kurskim
Trwają walki w obwodzie kurskim w Rosji, gdzie na początku sierpnia Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczęły działania rajdowe - informuje ukraińskie wojsko. Według tego źródła, w piątek Rosjanie na tym odcinku frontu zrzucili 27 kierowanych bomb lotniczych i przeprowadzili 22 ataki na ziemi.
Rosyjski okręt na Morzu Czarnym
Ukraińska marynarka wojenna podała, że na Morzu Czarnym jest jeden rosyjski okręt - zdolny do przenoszenia pocisków manewrujących Kalibr, ale nieuzbrojony w nie. Według Ukraińców, na Morzu Azowskim nie ma rosyjskich okrętów, a na Morzu Śródziemnym jest osiem jednostek, w tym trzy uzbrojone w łącznie 26 Kalibrów.
Robert Fico grozi Ukrainie wyłączeniem prądu
Premier Słowacji Robert Fico ostrzegł Ukrainę przed odcięciem dostaw prądu, jeśli Kijów wstrzyma tranzyt rosyjskiego gazu.
Czytaj więcej
Słowacja rozważa działania odwetowe wobec Ukrainy, takie jak wstrzymanie dodatkowych dostaw energii elektrycznej po 1 stycznia. Premier Robert Fico zapowiedział, że decyzja taka zostanie podjęta, jeśli Kijów wstrzyma tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę do Słowacji.
Rosjanie użyli blisko 2000 dronów
W piątek wojska rosyjskie w wojnie z Ukrainą przeprowadziły 37 uderzeń z powietrza za pomocą łącznie 48 kierowanych bomb lotniczych, wysłali też do ataku ponad 1900 dronów - przekazało ukraińskie dowództwo informując, że pozycje ukraińskich żołnierzy i tereny zamieszkałe były ostrzeliwane z różnych rodzajów broni ponad 5100 razy.
Ostrzał w rejonie nikopolskim
W nocy wojska rosyjskie ostrzelały z artylerii hromadę Marganiec w rejonie nikopolskim - podał szef władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak informując, że nie było ofiar. Dodał, że w wyniku wcześniejszego ataku w obwodzie lekko ranna została 43-letnia kobieta, uszkodzonych zostało kilka budynków, gazociąg i linia energetyczna.
Ponad 160 starć na froncie
Sztab Generalny Ukrainy podsumował piątkowe wydarzenia na froncie. Według tego źródła, w ciągu ostatniej doby doszło do 162 starć bojowych, a najwięcej walk odnotowano na kierunkach pokrowskim (52), łymańskim (20), kurachowskim (18), wremiwskim (17) i torećkim (10).
Rosja. Ruch pociągów wznowiony po ataku dronów
W obwodzie woroneskim przywrócono ruch pociągów, zakłócony po ataku drona, do którego doszło wieczorem - przekazał gubernator regionu Aleksander Gusiew. Dodał, że służby wciąż pracują na miejscu zdarzenia. Rosjanie twierdzą, że wieczorem zestrzelili nad obwodem woroneskim 28 bezzałogowców.
Współpracujący z SBU Rosjanin miał planować zamach
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała o zatrzymaniu obywatela Rosji, który na polecenie ukraińskiego wywiadu miał przygotowywać zamach na „wysokiego rangą wojskowego Ministerstwa Obrony Rosji” oraz „blogera wojskowego relacjonującego specjalną operację wojskową”, czyli rosyjską inwazję na Ukrainę. Zatrzymany miał odebrać w obwodzie moskiewskim ładunek wybuchowy domowej roboty.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1038 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1038 dniu wojny
Ukraina strąciła w nocy 15 z 16 rosyjskich dronów
Siły Powietrzne Ukrainy podsumowały nocne ataki Rosjan.
Ostrzał obwodu chersońskiego. Pięć osób rannych
W ciągu ostatnich 24 godzin Rosjanie ostrzelali ponad 20 miejscowości w obwodzie chersońskim. W wyniku ataków rannych zostało pięć osób – poinformował szef regionalnej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin.
Rosyjskie straty na Ukrainie [RAPORT]
Łączne straty rosyjskich wojsk w Ukrainie od 24 lutego 2022 r. do 28 grudnia 2024 r. wyniosły około 784 200 osób, w tym 1690 osób w ciągu ostatniej doby – informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Wywiad Ukrainy: Ukraińskie bezzałogowce mogą już operować na odległość do dwóch tysięcy km
Przedstawiciel wywiadu obronnego Ukrainy, Andrij Jusow powiedział, że potencjał ukraińskich dronów pozwala im na operowanie na dużych odległościach. - Z tego, co możemy powiedzieć - nie jest to już tajemnicą - ukraińskie bezzałogowce dalekiego zasięgu mogą hipotetycznie operować do dwóch tysięcy kilometrów - przekazał.
Jusow wyjaśnił również, że wszystkie ataki na terytorium Rosji są skierowane wyłącznie na cele wojskowe związane z armią lub infrastrukturą, która zapewnia jej finansowanie, logistykę lub obronę.
ISW: Rosja zwiększa produkcję Shahedów
Rosjanie przyspieszyli produkcję dronów szturmowych – informuje Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Analitycy powołując się na ukraiński wywiad, piszą w swoim raporcie, że rosyjska fabryka w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Ałabuga w Republice Tatarstanu wyprodukowała 5 760 dronów Shahed w okresie od stycznia do września 2024 roku. To dwa razy więcej niż wyprodukowano w 2023 roku. Według dokumentów, które wyciekły, firma podpisała już umowę na produkcję 6 000 dronów do września 2025 roku.
Podsumowanie piątkowych wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 26 na 27 grudnia w obwodzie kijowskim aktywna była obrona przeciwlotnicza.