Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Władze w Bratysławie dążą do utrzymania tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę w 2025 roku, tymczasem ukraińskie władze odrzucają możliwość odnowienia umowy tranzytowej z Rosją. Obecny pięcioletni kontrakt między Gazpromem a ukraińskim Naftogazem wygasa z końcem 2024 roku. Kijów wielokrotnie deklarował, że podpisze nowych porozumień z Moskwą.
Słowacja zaznacza, że alternatywne trasy transportu gazu znacznie zwiększyłyby koszty, co mogłoby spowodować straty sięgające 500 milionów euro rocznie. W piątek premier Robert Fico w opublikowanym na Facebooku nagraniu ostrzegł, że zatrzymanie tranzytu gazu przez Ukrainę zaszkodzi całej Unii Europejskiej, osłabiając jej konkurencyjność. Oszacował przy tym, że straty w latach 2025-2026 mogą wynieść 120 mld euro.
Czytaj więcej
John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych, poinformował, że pojawiły się doniesienia o tym, iż żołnierze z Korei Północnej wolą odbierać sobie życie zamiast poddać się Ukraińcom.
- Po 1 stycznia ocenimy sytuację i możliwości podjęcia wzajemnych działań wobec Ukrainy – oświadczał Robert Fico. – Jeśli będzie to konieczne, wstrzymamy dostawy energii elektrycznej, której Ukraina potrzebuje podczas kryzysów energetycznych. Możemy też rozważyć inne kroki – dodał.