Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Dwie kobiety uratowane spod gruzów po rosyjskim ataku na Zaporoże
Ratownicy uwolnili dwie kobiety uwięzione pod gruzami w Zaporożu. Kobiety same zdołały zadzwonić na infolinię służb ratunkowych i podać swoją lokalizację.
"Podczas akcji poszukiwawczo-ratunkowej 101 Służba Ratownicza odebrała telefon od dwóch kobiet, które zgłosiły, że zostały uwięzione pod gruzami zniszczonego budynku. Wykorzystując kluczowe informacje, ratownicy uwolnili kobiety, używając specjalistycznego sprzętu” - poinformowały służby w komunikacie.
Ukraina zatwierdziła warunki umowy ws. 40-letniej pożyczki
Rząd Ukrainy zatwierdził warunki umowy warunkowej o 40-letniej pożyczce w wysokości do 20 miliardów dolarów, w ramach wcześniej uzgodnionej inicjatywy G7, mającej na celu przyznanie Ukrainie 50 miliardów dolarów pochodzących z dochodów z zamrożonych aktywów rosyjskich.
Pentagon: Północnokoreańskie wojska w Rosji nie zostały jeszcze zauważone w walce
Północnokoreańskie wojska nadal znajdują się w obwodzie kurskim w Rosji, ale nie zostały jeszcze zauważone w walce, powiedziała zastępca sekretarza prasowego Pentagonu Sabrina Singh podczas konferencji prasowej 9 grudnia. - Ale wiemy, że tam są. Wiemy, że są przygotowane do walki — powiedziała i zapewniła, że sytuacja jest monitorowana.
Singh wypowiedziała się po wcześniejszym oświadczeniu Ukraińskiego Narodowego Centrum Oporu (NRC) z 4 grudnia, że północnokoreańscy żołnierze nie brali udziału w operacjach bojowych w rosyjskim obwodzie kurskim, ale zamiast tego wykonywali różne inne zadania wsparcia wojskowego na tyłach.
Liderka białoruskiej opozycji twierdzi, że utrzymuje kontakt z władzami ukraińskimi
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska oświadczyła, że że białoruska opozycja z sukcesem nawiązała silne relacje z ukraińskim społeczeństwem i władzami, szczególnie za pośrednictwem parlamentarnej grupy O Demokratyczną Białoruś.
Cichanouska zauważyła jednak, że relacje z władzami Ukrainy nie są tak intensywne, jak by chciała.
- Od początku wojny wyznaję jedną zasadę: w żadnym wypadku nie wolno krzywdzić Ukrainy. A jeśli zrozumiem, że istnieją przeszkody w nawiązaniu bardziej formalnych stosunków między władzami Ukrainy a siłami demokratycznymi Białorusi – to niech tak będzie. Nie ma potrzeby wymuszać niczego -mówiła opozycjonistka.
Cichanouska dodała, że przedstawiciele białoruskich sił demokratycznych spotykają się z urzędnikami Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy i doradcami prezydenta Zełenskiego i „to wystarczy”.
Rosjanie ostrzelali obwód sumski 38 razy w ciągu dnia
W ciągu dnia armia Federacji Rosyjskiej ostrzelała 38 razy obszary przygraniczne i osiedla obwodu sumskiego, odnotowano 88 eksplozji.
Polska oburzona profanacją pomników żołnierzy Armii Krajowej w Rosji
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP przygotowuje notę protestacyjną do Rosji w związku ze zniszczeniem pomników poświęconych żołnierzom Armii Krajowej we wsi Borowicze-Jogła w obwodzie nowogrodzkim w Rosji.
Konsulat Generalny RP w Petersburgu niedawno poinformował o profanacji kompleksu pomnikowego poświęconego pamięci żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli w sowieckich łagrach.
Paweł Wroński, rzecznik polskiego MSZ, poinformował, że mieszkańcy poinformowali polskich dyplomatów, że pomniki zostały zniszczone przez grupę ludzi przy użyciu ciężkiego sprzętu. Zburzono krzyże i części pomników, a także próbowano wymazać napisy napisane alfabetem łacińskim.
Szijjarto zapowiada dwa „wydarzenia pokojowe” na Ukrainie w tym tygodniu
W tym tygodniu Węgry będą kontynuować swoją „misję pokojową” na Ukrainie -zapowiedział minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó następnego dnia po spotkaniu premiera Viktora Orbána z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem na Florydzie.
Szijjártó stwierdził, że dyskusje w USA pokazały, że „to nie przypadek, że ci, którzy popierają pokój na Ukrainie, byli zachwyceni, że prezydent Donald Trump wygrał te wybory”.
Białoruś testuje nową rakietę dla systemu obrony powietrznej Buk
We wtorek 10 grudnia białoruskie wojsko testowało nową rakietę dla systemu obrony powietrznej Buk-MB2 w pobliżu granicy z Ukrainą. Według dostępnych informacji, pocisk 9M318 jest przeznaczony do atakowania szybkich manewrujących celów powietrznych (dronów), taktycznych pocisków rakietowych różnych typów, śmigłowców i celów naziemnych. To właśnie testy 9M318 spowodowały dziś alarm powietrzny na północy Ukrainy.
Jak podaje Biełaruski Hajun, testy odbyły się na terenie byłego 41. poligonu lotniczego, na którym od lat 60. XX wieku prowadzone są ćwiczenia w bombardowaniach. Zauważono, że na tym samym terytorium obowiązuje nowa strefa ograniczeń lotów do 20 grudnia 2024 r., która zabrania lotów wszystkich typów samolotów na wysokości do 20 km.
Zełenski rozmawiał z Tuskiem
„Rozmawialiśmy o postępach Ukrainy na drodze do integracji europejskiej i priorytetach półrocznej prezydencji Polski w Radzie UE, która rozpoczyna się w styczniu. Uzgodniliśmy, że w niedalekiej przyszłości odbędzie się wymiana wizyt w celu lepszej koordynacji naszych wspólnych działań” - przekazał prezydent Ukrainy.
Zełenski: Ukraina potrzebuje dodatkowych systemów Patriot
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina potrzebuje dodatkowych 10-12 systemów obrony powietrznej Patriot, aby chronić niebo Ukrainy i sprawić, że wojna straci sens dla Putina.
Zełenski powiedział to na spotkaniu z przewodniczącą Grupy Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim, Iratxe Garcią Perez.
Ranking zaufania na Ukrainie. Wielki spadek Joe Bidena i Olafa Scholza
Odchodzący prezydent USA i kanclerz Niemiec Olaf Scholz to zachodni politycy, którzy w ciągu ostatniego roku zanotowali największy spadek zaufania wśród mieszkańców Ukrainy.
Czytaj więcej
Liderami zaufania publicznego wśród Ukraińców są przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Polski Andrzej Duda - wynika z badania, przeprowadzonego na zlecenie ukraińskiego think tanku Centrum Nowa Europa.
Zełenski "docenia stanowczość Trumpa"
Prezydent Wołodymyr Zełenski przeprowadził rozmowę z Sekretarzem Generalnym NATO Markiem Rutte, podczas której omówił ostatnie spotkania z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Paryżu.
Zełenski powiedział Sekretarzowi Generalnemu NATO, że docenia „zdecydowanie prezydenta Trumpa i to właśnie może pomóc”. Wyraził również uznanie dla stanowiska prezydenta Macrona, które jest zgodne ze wspólnym celem innych europejskich przywódców – uczynienia Europy silniejszą, bardziej zdolną do obrony i lepiej wyposażoną do zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom.
- Europa potrzebuje jasnego i zjednoczonego stanowiska, które przyniesie korzyści wszystkim – stwierdził Zełenski.
Dron zaatakował pojazd MAEA
Dron zaatakował oficjalny pojazd misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), gdy jej członkowie podróżowali do tymczasowo okupowanej elektrowni jądrowej w Zaporożu (ZNPP).
„Dron uderzył i poważnie uszkodził oficjalny pojazd MAEA w drodze do ukraińskiej elektrowni jądrowej w Zaporożu, co Rafael Grossi potępił jako „niedopuszczalny” atak na personel Agencji pracujący nad zapobiegnięciem wypadkowi jądrowemu podczas konfliktu zbrojnego” - czytamy w komunikacie agencji.
Kanada nakłada sankcje na 9 Rosjan zamieszanych w tortury i zabójstwa Ukraińców
We wtorek 10 grudnia kanadyjska minister spraw zagranicznych Mélanie Joly ogłosiła nałożenie sankcji na Rosjan zamieszanych w okrucieństwa wobec Ukraińców.
Nowe kanadyjskie sankcje dotyczą dziewięciu osób zamieszanych w stosowanie tortur i innego okrutnego traktowania zatrzymanych obywateli Ukrainy, w szczególności jeńców wojennych i cywilów.
Są to urzędnicy i pracownicy Federalnej Służby Więziennej, Federalnej Służby Bezpieczeństwa i Gwardii Narodowej Rosji, których współudział w torturowaniu Ukraińców został „dobrze udokumentowany”.
USA i Wielka Brytania omawiają wojnę na Ukrainie w formacie Dialogu Strategicznego
Urzędnicy ds. obronności USA i Wielkiej Brytanii spotkali się w ramach Dialogu Strategicznego, omawiając szereg kluczowych kwestii, w tym sytuację Ukrainy.
Rzecznik Pentagonu Eric Pahon przekazał, że strony omówiły również bazę odporności przemysłu obronnego obu krajów i Unii Europejskiej, środki mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa zbiorowego, partnerstwo w ramach inicjatywy AUKUS i inne kwestie.
Straż Graniczna zaprzecza doniesieniom o próbach wkroczenia wojsk rosyjskich do obwodu sumskiego
Jednostki straży granicznej nie odnotowały żadnych prób wkroczenia wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy w obwodzie sumskim, powiedział rzecznik Państwowej Służby Granicznej Andrij Demczenko.
- Na tym terenie w obwodzie sumskim wrogowi trudno jest się posuwać naprzód, ponieważ teren jest bagienny i dość trudno jest tam zdobyć przyczółek. Musimy jednak zawsze pamiętać, że linia graniczna z Rosją jest w rzeczywistości linią frontu, na której nasze Siły Obronne utrzymują swoje pozycje, aby przeciwdziałać wszelkim próbom wkroczenia wroga na nasze terytorium – mówił Demczenko.
Wcześniej w Internecie rozeszła się informacja, że wojskom rosyjskim udało się wkroczyć na terytorium obwodu sumskiego.
Rośnie liczba rannych w rosyjskim ataku na Zaporoże
Po tym, jak rakieta spadła na prywatną klinikę, zginęły trzy osoby. Liczba rannych wzrosła do 16. Trwa akcja ratunkowa, ludzi w gruzach budynku szukają wyszkolone psy.
Umerow rozmawiał z premierem Estonii o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow i premier Estonii Kristen Michal, która przebywa z wizytą w Kijowie, omówili między innymi perspektywy dalszego zacieśniania współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa, a także szkolenia i wyposażenia ukraińskich brygad przy wsparciu estońskich sojuszników.
Podczas spotkania Umerow poinformował Michala o priorytetach ukraińskiego sektora obronnego.
Rosjanie ewakuują mieszkańców Jenakijewe w obwodzie donieckim
W tymczasowo okupowanej miejscowości Jenakijewe w obwodzie donieckim słyszano eksplozje w rosyjskim składzie amunicji, w obiekcie dochodzi do detonacji. Lokalne rosyjskie „władze” ogłosiły ewakuację.
Lokalna rosyjska „administracja” ogłosiła ewakuację mieszkańców z powodu zagrożenia, jakie stwarzały szczątki detonującej amunicji. Serhij Bożyk, tzw. mer miasta, stwierdził, że mieszkańcy zostaną przeniesieni w „bezpieczne” miejsce.
Tusk mówi o rozmowach pokojowych między Ukrainą i Rosją
Zdaniem szefa rządu mogą się rozpocząć jeszcze tej zimy.
Czytaj więcej
Premier Donald Tusk zapowiedział, że Polska będzie odgrywać aktywną rolę w negocjacjach między Rosją i Ukrainą.
Liczba rannych w ataku na Zaporoże wzrosła do 11
Wśród rannych, po tym jak rakieta trafiła w prywatną klinikę medyczną, są pracownicy ochrony zdrowia. W ataku zginęły trzy osoby – podał gubernator obwodu Iwan Fedorow.
Władimir Putin nie zgadza się ze stwierdzeniem, że Rosja zaostrza doktrynę nuklearną
Odpowiadając na pytania uczestnika posiedzenia Rady ds. Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka Putin stwierdził, że Rosja nie zaostrza doktryny nuklearnej lecz ją „poprawia”. Jak dodał ogólnie Rosja musi teraz poprawiać nie doktrynę nuklearną, lecz pocisk „Oriesznik”. - Ponieważ (...) odpowiednia liczba tych nowoczesnych systemów uzbrojenia sprawi, iż potrzeby użycia broni nuklearnej praktycznie nie będzie – wyjaśnił.
Trzy ofiary rosyjskiego ostrzału Zaporoża
Rosyjskie pociski miały spaść na prywatną klinikę. W wyniku ataku pięć osób zostało rannych – informuje gubernator obwodu zaporoskiego Iwan Fedorow.
Jakie postępy zrobiła rosyjska armia w Donbasie od sierpnia do listopada (MAPA)
Jakie postępy zrobiła rosyjska armia w Donbasie od sierpnia do listopada (MAPA)
Gdzie na Ukrainie toczą się obecnie najcięższe walki? (MAPA)
Mapa przedstawiające intensywność walk na Ukrainie w dniach 29 października - 29 listopada
Sejm ma przyjąć ustawę ws. niekarania ochotników broniących wolności i niepodległości Ukrainy
Projekt ustawy przygotowała KO. Abolicję dla ochotników walczących na Ukrainie z Rosją wspierała grupa posłów PiS już w 2022 r., ale ówczesny rząd uznał, że zostanie to źle przyjęte przez patriotyczny elektorat. Pomysł zamrożono w prezydium Sejmu.
Czytaj więcej
Nielegalne, ale już niekaralne – Koalicja Obywatelska chce ustawowo unormować udział polskich obywateli w wojnie w Ukrainie przeciwko Rosji. Nawet Konfederacja nie mówi „nie”.
Prezydent Francji przylatuje do Warszawy, by omówić plan wysłania europejskiej misji rozjemczej na Ukrainę
Misja rozjemcza miałaby gwarantować, że Kreml w przyszłości nie zerwie ewentualnego zawieszenia broni i ustalonej linii demarkacyjnej.
Czytaj więcej
Prezydent Francji przylatuje w czwartek do Warszawy, by omówić plan europejskiej misji rozjemczej, która pozwoliłaby zachować ukraińską suwerenność w ramach ewentualnego porozumienia Trump-Putin.
Aleksandr Łukaszenko sugeruje, że na Białorusi jest kilkadziesiąt głowic atomowych
Ze słów Łukaszenki wynika, że Rosjanie umieścili na Białorusi zarówno taktyczną, jak i strategiczną broń jądrową.
Czytaj więcej
Przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenko w czasie roboczej wizyty w mieście Borysów ostrzegał, że w przypadku ataku na Białoruś do obrony jego kraju może zostać użyta rosyjska broń atomowa.
Rosyjskie drony atakowały Chersoń i przedmieścia miasta
W ataku rannych zostało dwóch mężczyzn w wieku 74 i 67 lat.
Rzecznik zgrupowania „Chortyca”: Kurachowe jest nadal pod kontrolą ukraińskiej armii
Nazar Wołoszyn, rzecznik strategiczno-operacyjnej grupy „Chortyca” zapewnił, że Kurachowe,, miasto w rejonie pokrowskim, znajduje się nadal pod kontrolą ukraińskiej armii. Rosyjskie grupy sabotażowe i rozpoznawcze zostały rozbite – dodał Wołoszyn.
Prokuratura z obwodu charkowskiego publikuje zdjęcia ilustrujące skutki rosyjskiego ataku na Złatopol
W ataku rannych zostało 10 osób. Na miejscowość spadły trzy pociski balistyczne, uszkadzając poważnie obiekty infrastruktury.
Aleksandr Łukaszenko zapowiada, że Białoruś będzie produkować wyrzutnie, z których wystrzeliwane będą pociski
Same pociski mają być dostarczone Białorusi przez Rosję w drugiej połowie 2025 roku.
Donald Tusk otwierając posiedzenie rządu zapowiedział rozmowę z Wołodymyrem Zełenskim
- Bardzo mi zależy na tym, aby Polska była tym państwem, które będzie nadawało ton rozstrzygnięciom mającym przynieść nam bezpieczeństwo i zabezpieczyć polskie interesy – oświadczył Tusk.
Rosjanie podają szacunki dotyczące ukraińskich strat w obwodzie kurskim
Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w obwodzie kurskim Ukraińcy stracili ponad 39 660 żołnierzy, 234 czołgi, 171 bojowych wozów piechoty, 123 transportery opancerzone, 1 249 pojazdów opancerzonych i 1 104 samochody oraz 308 zestawów artyleryjskich.
Ukraińcy przeprowadzili atak rakietowy na wieś Jenakiewo
Atak został przeprowadzony przy użyciu zestawu HIMARS.
Wydatki Kremla na wojnę ustanowiły nowy rekord
Osiemdziesiąt milionów złotych na godzinę. Tyle w przeliczeniu na złotówki kosztuje wszystkich Rosjan wojna rozpętana przez Putina. W porównaniu do drugiego kwartału wydatki budżetu wojskowego wzrosły o 80 proc., a w ujęciu rocznym – o 53 proc.
Czytaj więcej
Osiemdziesiąt milionów złotych na godzinę. Tyle w przeliczeniu na złotówki kosztuje wszystkich Rosjan wojna rozpętana przez Putina. Wydatki Kremla na wojnę ustanowiły nowy rekord. Tyle nie wydawał nawet Związek Sowiecki.
Rosjanie informują o zajęciu wsi Żełtoje w obwodzie donieckim
Żełtoje miało zostać zajęte przez siły rosyjskiego zgrupowania „Centrum”.
Rosja uderza w chiński eksport Jedwabnym Szlakiem
Nowa lista towarów objętych zakazami wywozu z Rosji do niektórych krajów, w tym do wszystkich państw członkowskich UE, jest bardzo rozbudowana i obejmuje wiele towarów często i chętnie sprowadzanych z Chin do UE.
Czytaj więcej
Rosyjskie cła wywozowe dotyczą także chińskiego tranzytu. Z tego powodu tamtejsi eksporterzy część towarów wysyłają morzem.
Liczba rannych w ataku na Złatopil w obwodzie charkowskim wzrosła do 10
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.
Szef FSB mówi o wzroście zagrożenia terrorystycznego w Rosji
Zdaniem Aleksandra Bortnikowa zagrożenie terrorystyczne wzrasta ze względu na wsparcie, jakiego kraje zachodnie udzielają ukraińskiej armii. Przyczyniać się ma do tego m.in. „przekazanie Ukrainie systemów rakietowych zdolnych razić cele w głębi Rosji”.
Łukaszenko nazywa sytuację w Syrii „lekcją dla Białorusi”
Zdaniem białoruskiego przywódcy w Syrii „dopiero zaczyna się zamieszanie i walka o władzę między głównymi światowymi graczami”. - To lekcja dla nas – sami musimy decydować o swoim losie – podkreślił białoruski przywódca.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagrania ilustrujące ataki na rosyjski sprzęt wojskowy
Na nagraniach widzimy skutki ostrzału artyleryjskiego, a także ataki dronów.
Rosja: Zatrzymano obywatela Niemiec. Miał wysadzić tory
Rosyjska agencja TASS – powołując się na FSB – informuje, że w Niżnym Nowogrodzie – stolicy Nadwołżańskiego Okręgu Federalnego i obwodu niżnonowogrodzkiego – pod zarzutem wysadzenia torów kolejowych zatrzymano obywatela Niemiec. W miejscu zamieszkania mężczyzny znaleziono między innymi improwizowany ładunek wybuchowy oraz korespondencję z przedstawicielem ukraińskich służb specjalnych.
Ile Rosja wydaje na wojnę w Ukrainie?
Z analizy niemieckiego Instytutu Spraw Bezpieczeństwa Międzynarodowego wynika, że w trzecim kwartale wydatki budżetowe Rosji w dziale "obrona narodowa" osiągnęły poziom 4,328 biliona rubli (173 mld zł). W porównaniu z drugim kwartałem 2024 r. wydatki z budżetu wojskowego wzrosły o 80 proc., a w ujęciu rocznym — o 53 proc.
Jak czytamy, w okresie od lipca do września bieżącego roku rosyjski rząd wydał średnio na wojnę na Ukrainie 329 mld rubli (13,3 mld zł) tygodniowo, 47 mld rubli (1,9 mld zł) dziennie lub 1,96 mld rubli (79 mln zł) na godzinę na utrzymanie armii i zakup broni.
Paweł Kowal w Waszyngtonie
Pełnomocnik rządu RP ds. odbudowy Ukrainy Paweł Kowal przybył do Waszyngtonu, gdzie spotkał się z zastępcą sekretarza stanu USA, by porozmawiać o współpracy ws. rekonstrukcji Ukrainy. "Z przyjemnością powitałem Pawła Kowala w Departamencie Stanu, aby kontynuować naszą współpracę w zakresie odbudowy Ukrainy. Polska jest wspaniałym partnerem w ożywieniu gospodarczym Ukrainy i z niecierpliwością czekam na jej prezydencję w Radzie UE" - napisał Richard Verma we wpisie opublikowanym w serwisie X.
Zełenski "głęboko wdzięczny" Trumpowi
Po spotkaniu z Donaldem Trumpem w Paryżu Wołodymyr Zełenski wyraził wdzięczność wobec amerykańskiego prezydenta-elekta za jego „silną determinację” by zakończyć wojnę. „Najważniejszą sprawą jest wspólne działanie na rzecz zakończenia tej wojny - to jest nasz absolutny priorytet. W rezultacie spotkania w Paryżu, właśnie dokładnie na tym będziemy się koncentrować” - czytamy we wpisie ukraińskiego prezydenta opublikowanym na platformie X.
ISW: Rosja ponosi ogromne koszty wsparcia swoich wysiłków militarnych przeciwko Ukrainie
Eksperci z Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) zaznaczają, że sankcje wobec Rosji – w połączeniu z powszechną korupcją w Federacji Rosyjskiej, niedoborami kadrowymi, kosztami wojny na Ukrainie i nieefektywnością przemysłu obronnego – „podważają zdolność Federacji Rosyjskiej do jednoczesnego zapewnienia efektywnego funkcjonowania sektora obronnego i utrzymania stabilności gospodarczej”.
"Rosja wciąż ponosi ogromne koszty wsparcia swoich wysiłków militarnych przeciwko Ukrainie, w obliczu rosnącego stresu gospodarczego, niedoborów siły roboczej i systemowej korupcji zagrażających stabilności rosyjskiej bazy obronnej i przemysłowej" - podkreślono.
Zełenski o obniżeniu wieku osób objętych poborem: Ważniejsze jest wyposażenie istniejących brygad
We wpisie w serwisie X prezydent Ukrainy odniósł się do kwestii obniżenia wieku mężczyzn powoływanych do wojska w ramach powszechnej mobilizacji.
W ciągu doby w ostrzale obwodu chersońskiego zginęła jedna osoba
Siedem osób zostało rannych w wyniku ostrzału prowadzonego przez Rosję - informuje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 755 940 żołnierzy, 9 524 czołgi, 19 596 pojazdów opancerzonych, 21 064 zestawy artyleryjskie, 1 253 wyrzutnie rakiet, 1 023 zestawy przeciwlotnicze, 369 samolotów, 329 śmigłowców, 20 107 bezzałogowych statków powietrznych, 2 859 pocisków manewrujących, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 31 037 pojazdów (w tym cystern) i 3 637 jednostek sprzętu specjalnego.
Moskwa zwróciła się do należącej do NATO Turcji z prośbą o pomoc w ewakuacji swoich wojskowych
Na pewno Rosjanie utknęli w Ajn al-Arab, miejscowości daleko na północny wschód od Aleppo, na samej granicy z Turcją. Obecnie nie wiadomo, co się z nimi stało.
Czytaj więcej
Kreml traci pozycje nad Morzem Śródziemnym, ale w głębi Syrii pozostają jego otoczeni żołnierze.
Firmy z Polski są w gronie podmiotów, które nadal prowadzą biznes z Rosją, ale w nieco ograniczonym zakresie
Tzw. Lista wstydu, na której znajdują się firmy wciąż utrzymujące kontakty z Rosją, prowadzona jest przez Uniwersytet Yale.
Czytaj więcej
Od czasu ataku Rosji na Ukrainę ponad tysiąc firm zerwało biznesowe kontakty z krajem agresora. Ale niemal tyle samo nadal prowadzi tam biznes.
151 potyczek na froncie w ciągu doby
W poniedziałek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosjanie przeprowadzili 34 ataków powietrznych i niemal 4 tys. ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich wojsk i terenów zabudowanych.
Na Morzu Czarnym jest jeden rosyjski okręt
Rosyjski okręt, znajdujący się na wodach Morza Czarnego, nie jest uzbrojony w pociski Kalibr – podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
Rzecznik Departamentu Stanu USA: Jeśli Ukraińcy obniżą wiek wcielanych do armii, Amerykanie uzbroją nowych żołnierzy
Matthew Miller na konferencji prasowej stwierdził, że decyzja o ewentualnym objęciu poborem Ukraińców w wieku 18-25 lat należy do władz Ukrainy, ale jeśli zostanie podjęta, wówczas Amerykanie i ich sojusznicy są gotowi uzbroić i wyszkolić nowych ukraińskich żołnierzy.
Ukraiński wywiad publikuje nagranie z ataków dronów na rosyjskie pojazdy wojskowe
Ataki miały miejsce w obwodzie zaporoskim w ciągu minionego tygodnia.
Na terytoria kontrolowane przez Ukrainę z Rosji i terenów kontrolowanych przez Rosję, wróciło pięcioro dzieci z opiekunami
Andrij Jermak, szef kancelarii Wołodymyra Zełenskiego poinformował, że na Ukrainę wróciła m.in. czteroosobowa rodzina, w skład której której wchodzą dzieci w wieku 11 i 14 lat i 77-letnia kobieta, nie będąca w stanie ewakuować się samodzielnie. „Ich historie są dowodem na terror i strach, jaki towarzyszy rodzinom żyjącym pod okupacją” - podkreślił Jermak.
USA: Żołnierze z Korei Północnej wciąż są w obwodzie kurskim
Zastępczyni rzecznika Pentagonu, Sabrina Singh, na konferencji prasowej poinformowała, że na terenie obwodu kurskiego w Rosji nadal przebywają żołnierze z Korei Północnej, którzy są gotowi włączyć się do walki ze znajdującymi się na terenie obwodu ukraińskimi jednostkami. USA nie mają jednak dowodów na to, że północnokoreańscy żołnierze brali udział w bezpośrednich starciach z Ukraińcami.
Ukraińska straż graniczna zatrzymała mężczyznę, który próbował przekroczyć granicę udając kobietę
Do wykrycia próby nielegalnego przekroczenia granicy doszło podczas kontroli pasażerów pociągu do Polski. Jeden z pasażerów przedstawił paszport wystawiony na kobietę o imieniu Iwanka. Pasażer przekonywał, że przeszedł operację zmiany płci, ale jak się okazało nic takiego nie miało miejsca, 25-latek nie planował też takiego zabiegu. W związku z obowiązywaniem na Ukrainie stanu wojennego mężczyźni w wieku 18-60 lat nie mogą, co do zasady, opuszczać granic kraju.
Ukraiński sąd skazał rosyjskiego żołnierza na 12 lat więzienia
Żołnierz został skazany za zniszczenie sprzętu rolniczego w jednym z gospodarstw rolnych w obwodzie czernihowskim z paragrafu mówiącego o naruszenie praw regulujących sposób prowadzenia wojny. Do splądrowania gospodarstwa rolnego w obwodzie czernihowskim doszło w marcu 2022 roku.
Premier Rosji weźmie udział w posiedzeniu Rady Szefów Rządów Wspólnoty Niepodległych Państw
Michaił Miszustin weźmie też udział w posiedzeniu Międzyrządowej Rady Eurazjatyckiej. Oba spotkania odbędą się w Moskwie 12-13 grudnia. Na agendzie Rady Szefów Rządów WNP znajdą się takie tematy jak „poszerzenie współpracy handlowej, gospodarczej, kulturalnej i humanitarnej” w przestrzeni WNP. Z kolei Międzyrządowa Rada Eurazjatycka zajmie się pogłębieniem integracji gospodarczej w ramach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1020 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1020 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie drony-kamikadze znów atakowały Ukrainę. Alarm ogłoszono m.in. dla Kijowa.