Aktualizacja: 21.02.2025 11:04 Publikacja: 10.12.2024 19:27
Czołówka rankingu zaufania: Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, prezydent RP Andrzej Duda i premier Kanady Justin Trudeau
Foto: AFP/ Nicolas Tucat, PAP/ Radek Pietruszka, REUTERS/ Patrick Doyle
Von der Leyen i Duda mają w sondażu niemal identyczne wyniki – ufa im prawie dwóch na trzech mieszkańców Ukrainy (odpowiednio 65 proc. i 64,6 proc.). Jednak w porównaniu z zeszłorocznym badaniem, szefowa Komisji Europejskiej wyprzedziła polskiego prezydenta. Oboje cieszą się mniejszym zaufaniem niż przed rokiem, ale Duda miał wówczas 77,7 proc. pozytywnych wskazań, a von der Leyen – 74,8 proc. Jeszcze dwa lata temu prezydentowi RP ufało 86,8 proc. ankietowanych.
Na dalszych pozycjach w sondażu znaleźli się: premier Kanady Justin Trudeau (59,9 proc.), prezydent Francji Emmanuel Macron (58,4 proc.) i prezydent Mołdawii Maia Sandu (57,3 proc.). Prezydent Francji jest jedynym zachodnim politykiem, w przypadku którego zaufanie wśród Ukraińców wzrosło, w porównaniu z poprzednim rokiem – z 54,5 proc. „Wygląda na to, że Ukraińcy nie przeoczyli wysiłków Macrona na rzecz zmiany strategii Zachodu dotyczącej wsparcia Ukrainy – na przykład jasnego stanowiska w sprawie zaproszenia Ukrainy do NATO, inicjatywy francuskiego przywódcy dotyczącej wysyłania komponentów wojskowych na Ukrainę itp.” – pisze w opracowaniu wyników badania think tank Centrum Nowa Europa.
85-letni Oded Lifshitz, posiadający także obywatelstwo Polski, jest na liście zabitych zakładników, których ciała mają w czwartek wrócić do Izraela. Pół życia poświęcił pojednaniu z Palestyńczykami.
W najnowszym odcinku podcastu „Globalny Chrząszcz” Jerzy Haszczyński rozmawia z prof. Wadymem Wasiutynskim, ukraińskim psychologiem społecznym.
Władze niemieckiej Brandenburgii odrzuciły plan stworzenia na Wyspie Odrzańskiej w Kuestrin-Kietz ośrodka dla migrantów czekających na deportację.
Rosyjscy parlamentarzyści chcą zamienić świętowanie „dnia grzesznej miłości” na obchody Dnia Miękkiej Zabawki albo Święta Przyjaźni i Koleżeństwa.
Część z 300 rosyjskich wędkarzy, uwięzionych na krze dryfującej po Morzu Ochockim, odmówiło ewakuacji - poinformowało rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Mark Rutte mówi, że od 2022 roku wydatki na obronność europejskich krajów NATO i Kanady wzrosły o 700 mld euro, ale - jak zaznaczył - to nie wystarczy.
Joe Biden: „Bądźcie silni. Zrobiłem wszystko, co w mojej mocy, aby dać wam wszystko, czego potrzebujecie do obrony i powstrzymania Putina. Jestem pełen nadziei. Przekazaliśmy nowej administracji wszelkie informacje i niezbędne zasoby. Modlę się do Boga, aby zrobili co trzeba”.
Po hucznych konferencjach, na których grzmiano o zamachu stanu, politycy PiS nagle zamilkli. Czy to wyborcy nie dali się nabrać, czy temat był tylko chwilowym narzędziem politycznym? W Polsce coraz łatwiej rzucać poważne oskarżenia, ale co z ich konsekwencjami? Czy słowa w polityce przestały cokolwiek znaczyć?
Jesteśmy z Ameryką od zawsze jednym światem. Trzeba więc bronić się razem. Przed śmiertelnym zagrożeniem. Przed Putinem.
„Nie ma zgody na warcholstwo. Kończymy długą tradycję tolerowania obecności pijanych posłów. Not on my watch (dosł. nie na mojej zmianie - red.)” - napisał w serwisie X marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Trudno sobie wyobrazić, że to w ogóle mogło paść w polskim Sejmie, że ktokolwiek może życzyć innemu politykowi śmierci - powiedziała posłanka KO Dorota Łoboda, odnosząc się do słów posła PiS Edwarda Siarki, który w czwartek krzyczał na sali plenarnej o „kuli w łeb”.
Sojusz USA i Rosji przeciw Ukrainie – raczej nie znajdziemy w historii podobnego układu, chyba że sięgniemy do sojuszu Stalina i Hitlera przeciwko Polsce.
Sprawdziliśmy, co niemieckie partie piszą o Polsce w swoich programach wyborczych. W jednym z nich Polskę wymienia się często.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas