Sobotnia relacja
Na doniesienia z 738. dnia wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy do naszej nowej relacji.
Czytaj więcej
Od ponad dwóch lat Ukraina broni się przed rosyjską agresją. W piątek Ukraina i Holandia podpisały dwustronną umowę o bezpieczeństwie. W rejonie Awdijiwki Ukraińcom „udało się zatrzymać natarcie rosyjskich okupantów, zadając im ciężkie straty” - jak relacjonował Serhij Ciechocki, oficer 59. Samodzielnej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Ministerstwo Obrony wzywa do włączenia się w gromadzenie danych na temat zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę
Ministerstwo Obrony Narodowej zaapelowało do obywateli o włączenie się do gromadzenia zdjęć i filmów przedstawiających rosyjską agresję zbrojną na Ukrainę.
„Sektorowe Archiwum Państwowe Ministerstwa Obrony Ukrainy dokumentuje wydarzenia wojskowe związane z agresją zbrojną Rosji na Ukrainę w celu zachowania i usystematyzowania informacji pochodzących od naocznych świadków i bezpośrednich uczestników. Archiwum wzywa wszystkich, którzy stawiali lub nadal stawiają okupantowi opór, o przesłanie materiałów informacyjnych (zdjęć, filmów itp.) zawierających krótki opis relacjonowanego zdarzenia, ze wskazaniem daty i przynależności do jednostki wojskowej” – podało Ministerstwo Obrony Narodowej.
Rosyjskie drony uderzyły w Charków
W mieście słychać eksplozje. Mer Charkowa Ihor Terechow przekazał, że drony zaatakowały jedną z dzielnic.
Spłonęło kilka samochodów, w okolicznych domach wybite są szyby. Trwa ustalanie strat.
Turcja gotowa ułatwić rozmowy pokojowe między Ukrainą a Rosją
- Trwająca już trzeci rok wojna rosyjsko-ukraińska jest odzwierciedleniem kryzysów w systemie międzynarodowym. Turcja jest teraz, tak jak wcześniej, gotowa ułatwiać rozmowy pokojowe, ponieważ uważa się za pioniera w rozwiązywaniu problemów w regionie - oświadczył turecki minister spraw zagranicznych Hakan Fidan na Forum Dyplomatycznym w Antalyi.
Minister podkreślił, że Turcja podejmuje wysiłki na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym: - Kontynuujemy prace nad przywróceniem bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym i zapewnieniem bezpiecznego handlu zbożem.
Czechy oczekują, że Ukraina wkrótce otrzyma pierwszą partię amunicji zakupionej poza UE
Czeska inicjatywa zakupu 800 000 pocisków dla Ukrainy spoza UE, finansowana wspólnie przez kilka państw, pierwsze dostawy do Kijowa będzie mogła dotrzeć już za kilka tygodni.
Jan Jires, dyrektor generalny ds. polityki i strategii obronnej Republiki Czeskiej, powiedział w wywiadzie dla Bloomberga, że pierwsze dostawy na Ukrainę mogą dotrzeć za kilka tygodni. Dostawa nastąpi w ramach inicjatywy, w której Czechy pełnią rolę mediatora dla rządów chcących finansować zakupy pocisków 155 mm w krajach trzecich.
Jires zauważył, że do inicjatywy dołączyło wiele krajów europejskich. Nie chciał powiedzieć, które kraje finansują zakupy i czyje zapasy są wykorzystywane, ale założył, że informacja ta najprawdopodobniej zostanie ujawniona po dostarczeniu amunicji.
Dwóch kolejnych miliarderów zrzeka się obywatelstwa rosyjskiego
29 lutego „Forbes” podał, że miliarderzy Andriej Baronow i Ratmir Timaszew to kolejni potentaci, którzy zrzekli się obywatelstwa FR z powodu napaści tego kraju na Ukrainę.
Według „Forbesa” Baronow i Timaszew są obecnie obywatelami Cypru, Baronow mieszka w Szwajcarii, a Timaszew w Stanach Zjednoczonych. Baronow skrytykował wojnę, mówiąc, że spowodowała ona „głębokie cierpienie”. Timaszew nie skomentował tej sytuacji.
Inni potentaci, którzy od lutego 2022 roku zrzekli się obywatelstwa rosyjskiego, to m.in. Wasilij Anisimow, Timur Turłow, Ruben Wardanian, Jurij Milner, Nikołaj Storonski, Oleg Tinkow i Igor Makarow.
Prezydent Argentyny Javier Milei przekazał Ukrainie dwa helikoptery
Ukrainie przekazano dwa Mi-17, które Argentyna otrzymała od Rosji
Ponadto Argentyna planuje jeszcze w tym roku zorganizowanie szczytu w sprawie wsparcia Ukrainy w Ameryce Łacińskiej.
Premier Węgier potwierdza, że spotka się z Trumpem
Premier Węgier Viktor Orbán potwierdził, że w przyszłym tygodniu spotka się z Donaldem Trumpem, prawdopodobnym kandydatem Partii Republikańskiej w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA.
Orbán uważa, że Trump będzie potężnym prezydentem USA, który może powstrzymać wojny – między Rosją a Ukrainą oraz na Bliskim Wschodzie między Izraelem a Palestyną.
Premier Węgier powtórzył także po raz kolejny, że pragnie jak najszybszego osiągnięcia pokoju na Ukrainie, gdyż jest on potrzebny „w interesie całego świata” i przypomniał, że wielu Węgrów mieszkających na Ukrainie „zginęło w walkach".
UE zaostrzy kontrolę eksportu zboża z Ukrainy
Unia Europejska zaostrzy kontrolę przestrzegania umów przez przewoźników przewożących zboże z Ukrainy. Celem jest uspokojenie niezadowolenia unijnych rolników i promowanie otwartego handlu, na którym zyskuje cała UE.
Wiele osób, szczególnie w krajach sąsiadujących z Ukrainą, twierdzi, że ich interesy zostały naruszone przez UE, która próbuje otworzyć „szlaki solidarności”, znieść cła i wprowadzić inne środki mające pomóc Kijowowi w dostarczaniu zboża na rynek w obliczu rosyjskiej inwazji.
- Zamykanie granic nigdy nie jest dobrym pomysłem, a tym bardziej granic z sąsiadem potrzebującym łączności. Dopóki umowy będą prawidłowo wdrażane, nie powinno być problemów, więc pracujemy nad usprawnieniem ich wdrażania – powiedziała Adina Vălean, europejski komisarz ds. transportu, w wywiadzie dla Reuters.
Dziesiątki tysięcy ludzi na pogrzebie Nawalnego
Na cmentarzu opuszczaniu trumny z ciałem Nawalnego do grobu towarzyszyła piosenka Franka Sinatry „My Way”. Potem zabrzmiał temat muzyczny z drugiej części „Terminatora” - Nawalny bardzo lubił ten film i nazywał go „najlepszym”.
Czytaj więcej
Tłumy, które zgromadziły się, by oddać cześć Aleksiejowi Nawalnemu, skandowały hasła przeciwko prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi i wojnie na Ukrainie, zamieniając to wydarzenie w jeden z największych w ostatnim czasie przejawów sprzeciwu wobec reżimu Putina.
Szwajcaria dołącza do 13. pakietu sankcji UE
Szwajcaria przystąpiła do 13. pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji, który obejmuje 106 osób fizycznych i 88 podmiotów prawnych.
„Osoby, podmioty i organizacje nowo objęte sankcjami to przede wszystkim te, które działają w rosyjskim kompleksie wojskowo-przemysłowym i są zaangażowane w produkcję rakiet, dronów, przeciwlotniczych systemów rakietowych i innego sprzętu wojskowego” – czytamy w raporcie.
Ponadto sankcje dotyczą także sędziów i urzędników z okupowanych terytoriów Ukrainy, a także osób i organizacji zaangażowanych w przymusowe wysiedlenia ukraińskich dzieci.
Rosja oficjalnie wyrzucona z Komisji Dunaju
Rosja została oficjalnie wyrzucona z jednej z najstarszych organizacji międzynarodowych, Komisji Dunaju, która reguluje żeglugę na tej rzece.
Komisja Dunaju na swojej sesji z okazji 100-lecia w grudniu 2023 roku – podczas pierwszej prezydencji Ukrainy – uznała działania Rosji za niezgodne z Konwencją Belgradzką, na podstawie której działa.
Rosja miała czas do 29 lutego na samodzielne wycofanie się z organizacji, ale tego nie zrobiła. W rezultacie od dzisiaj państwa członkowskie Komisji nie będą już oficjalnie uznawać swoich zobowiązań wobec Rosji w ramach założycieli Konwencji Belgradzkiej.
Bloomberg: Obietnice Putina mogą kosztować Rosję 130 miliardów dolarów
Nowe projekty narodowe, które Putin zaproponował w corocznym przemówieniu przed Zgromadzeniem Federalnym, wraz z inicjatywami na rzecz poprawy standardów życia i masowymi umorzeniami pożyczek dla rosyjskich regionów, mogą kosztować kasę Kremla ponad 130 miliardów dolarów, co nie jest obecnie księgowane w budżecie, szacują analitycy.
Propozycje Putina obejmują rozszerzenie wsparcia państwa w kwestii zwiększenia liczby urodzeń i trwałości życia, a także inwestycje w poprawę infrastruktury, ułatwienie rozwoju technologii i zwiększenie eksportu produktów innych niż naftowe. Kilka innych pomysłów ma na celu rozwój zasobów ludzkich w obliczu dotkliwego niedoboru siły roboczej, który pogłębia się w związku z wojną na Ukrainie.
Ukraina zidentyfikowała ponad 2800 szczątków i ciał poległych żołnierzy
Ukrainie udało się dotychczas zidentyfikować ponad 2800 szczątków i ciał ukraińskich żołnierzy poległych w akcji. Trwają poszukiwania ich bliskich.
Kontynuowane jest pobieranie próbek DNA od krewnych osób zaginionych przebywających za granicą. Będzie kontynuowane tak długo, jak będzie to konieczne.
Przedstawiciele władz państwowych zauważyli, że krewni nie mogą odnaleźć ciał części obrońców, ponieważ nie zostały one jeszcze wydane Ukrainie. Trwa jednak proces repatriacji. Jest to podawane do wiadomości publicznej – powiedział Dmytro Łubynec, Rzecznik Praw Człowieka Ukrainy,
Zełenski: Myśliwce F-16 będą w tym roku na Ukrainie
Myśliwce F-16 przybędą na Ukrainę w 2024 roku, powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z premierem Holandii Markiem Rutte.
Ukraiński atak dronów na rosyjskie pogranicze uszkodził system rakietowy
Źródła ukraińskiego wywiadu poinformowały, że wczoraj drony przeprowadziły atak w Biełgorodzie, na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Cztery drony uderzyły w ten obszar, powodując eksplozje, które uszkodziły rosyjski system rakiet przeciwlotniczych i dział przeciwlotniczych Pancyr-S1.
W ataku rannych zostało także dwóch rosyjskich żołnierzy.
W całej Moskwie powstają miejsca upamiętnienia Nawalnego
Co najmniej 45 aresztowanych w Rosji po pogrzebie Nawalnego
Po pogrzebie Aleksieja Nawalnego w Rosji doszło do co najmniej 45 aresztowań – podaje rosyjska grupa praw człowieka OVD info.
Grupa podała, że 18 osób zatrzymano w syberyjskim mieście Nowosybirsk, a kolejnych 10 zatrzymano podczas składania kwiatów w Jekaterynburgu, mieście na wschód od Uralu. Kolejnych 10 osób zatrzymano w obwodzie woroneskim w zachodniej Rosji. W Moskwie dokonano dotychczas sześciu aresztowań.
Reżimowa dziennikarka twierdzi, że Niemcy planowali zniszczyć most Kerczeński
Redaktor naczelna rosyjskiego kanału telewizyjnego RT, Margarita Simonian stwierdziła, że posiada nagranie audio, na którym wysocy rangą niemieccy oficerowie omawiają ataki na most Kerczeński.
Simonian powiedziała, że funkcjonariusze rozmawiali o tym, jak zaatakować most bez konsekwencji dla władz niemieckich. Simonian stwierdziła również, że niemieccy funkcjonariusze odnoszą się do personelu amerykańskiego i brytyjskiego, który „od dawna jest bezpośrednio zaangażowany w konflikt”.
Most Kerczeński, łączący Krym z Rosją kontynentalną, był już wcześniej celem ataków.
Pomysł architektów na "Szpiegowo"
Co dalej z warszawskim "Szpiegowem", słynnym blokiem należącym niegdyś do ZSRR, a potem do Rosji? W związku z drugą rocznicą wybuchu inwazji na Ukrainę architekci z cenionej polskiej pracowni MJZ przygotowali wizję przebudowy obiektu.
Czytaj więcej
Polska pracownia architektoniczna MJZ stworzyła projekt, który pokazuje, jak mogłoby wyglądać warszawskie „Szpiegowo” – słynny kompleks budynków w stolicy, który przez wiele lat zajmowali radzieccy, a potem rosyjscy dyplomaci.
Umowa Ukrainy z Holandią
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że wraz z premierem Markiem Rutte podpisał dwustronną umowę w sprawie bezpieczeństwa między Ukrainą a Holandią. Umowa przewiduje holenderską pomoc wojskową dla Ukrainy w 2024 r. w wysokości 2 mld euro oraz dalszą pomoc w ciągu najbliższych 10 lat.
Ukraiński minister: Ukraina potrzebuje pomocy Zachodu
Minister Przemysłu Strategicznego Ukrainy Ołeksandr Kamyszyn powiedział w wywiadzie dla "The Independent", że w obliczu wojny artyleryjskiej Ukraina potrzebuje takiej ilości amunicji, jakiej "żaden pojedynczy kraj nie jest w stanie dostarczyć", nawet USA. Dlatego - kontynuował - opracowywane są bardziej oszczędne metody utrzymania frontu przy jednoczesnym maksymalizowaniu krajowej produkcji.
Minister zaznaczył, że Ukraina rozwija produkcję dronów. Ołeksandr Kamyszyn przyznał jednocześnie, że Ukraina potrzebuje wsparcia finansowego ze strony zachodnich partnerów, by produkować więcej dronów i wygrać wojnę.
Rząd Ukrainy o sukcesach ukraińskich żołnierzy
W lutym Siły Powietrzne Ukrainy zestrzeliły 13 rosyjskich samolotów - podało Ministerstwo Obrony Ukrainy zaznaczając, że "to najlepszy wynik od października 2022 r.".
Pobór rezerwistów - dekret Putina
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o poborze pozostających w rezerwie na szkolenie wojskowe w 2024 roku. Według dokumentu opublikowanego w oficjalnym serwisie internetowym rosyjskich władz, Putin postanowił powołać rezerwistów na szkolenie wojskowe w rosyjskich siłach zbrojnych, w oddziałach Gwardii Narodowej, ratowniczych formacjach wojskowych Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych oraz organach bezpieczeństwa państwa i Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB).
Alarm powietrzny w Sewastopolu został odwołany
Alarm został odwołany po ok. godzinie. Wznowiono też ruch pojazdów na Moście Krymskim.
W okupowanym obwodzie ługańskim FSB zatrzymała mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo
Zatrzymany miał współpracować ze służbami specjalnymi Ukrainy i na ich zlecenie zbierać informację o rozmieszczeniu rosyjskich żołnierzy i sprzętu wojskowego w rejonie prowadzenia działań wojennych.
Alarm powietrzny w Sewastopolu
Michaił Razwożajew, stojący na czele władz okupacyjnych w Sewastopolu, informuje o aktywności obrony przeciwlotniczej w mieście.
Odbudowa gospodarki Ukrainy po rosyjskiej inwazji będzie kosztować 486 miliardów dolarów - oszacował w czwartek Bank Światowy (INFOGRAFIKA)
Wzięto pod uwagę zarówno zniszczenia budynków i innej infrastruktury jak i całościowy wpływ, jaki wojna wywarła na ukraińską gospodarkę.
Ile będzie kosztować odbudowa Ukrainy po wojnie?
Francja zamówi łącznie 2 tysiące nowoczesnych dronów kamikaze od francuskiej firmy Delaire. M.in. dla Ukrainy (WIDEO)
Jak podaje minister obrony Francji Sebastien Lecornu, bezzałogowce zostaną zamówione na potrzeby wojsk francuskich i ukraińskich. Pierwszych 100 zdalnie sterowanych pocisków ma trafić do Ukrainy latem.
Minister obrony Kanady mówi, że kanadyjscy żołnierze mogliby pojawić się na Ukrainie jako instruktorzy wojskowi
- Szkolimy Ukraińców wszędzie, ale myślę, że niektóre szkolenia są wymagające, ponieważ trudno jest wydostać ludzi z Ukrainy, by mogli przejść szkolenie — zauważył Bill Blair.
Czytaj więcej
Minister obrony Kanady Bill Blair w rozmowie z "Toronto Star" stwierdził, że Kanada mogłaby wysłać żołnierzy na Ukrainę pod określonymi warunkami.
Amerykanie mają pomysł na wykorzystanie rosyjskich aktywów
Administracja Joe Bidena przygotuje na najbliższy szczyt G7 plan konfiskaty aktywów Banku Rosji zamrożonych od rozpoczęcia wojny w Ukrainie w zachodnich bankach.
Czytaj więcej
Administracja Joe Bidena przygotuje na najbliższy szczyt G7 plan konfiskaty aktywów Banku Rosji zamrożonych od rozpoczęcia wojny w Ukrainie w zachodnich bankach. Jeżeli się powiedzie, około 300 mld dolarów z odsetkami trafi na Ukrainę.
Kolejne drony strącone nad obwodem biełgorodzkim
Rosyjska armia informuje o zestrzeleniu w piątek łącznie pięciu dronów nad obwodem biełgorodzkim. Ostatni dron został strącony ok. 12:30 czasu polskiego.
Nad Bałtykiem przechwycono rosyjskie samoloty wojskowe
Samoloty zostały przechwycone przez francuskie myśliwce.
Czytaj więcej
Myśliwce NATO przechwyciły trzy rosyjskie samoloty wojskowe - podało Dowództwo Sojuszniczych Sił Powietrznych NATO.
Rosjanie informują o strąceniu dwóch ukraińskich dronów nad obwodem biełgorodzkim
Drony miały zostać strącone przez zestawy obrony przeciwlotniczej. Do zestrzelenia doszło ok. 11:30 czasu polskiego.
Jak władze Rosji utrudniają pożegnanie Nawalnego
Niezależni moskiewscy dziennikarze zwrócili uwagę na to, że już wcześniej opisywano w mediach ścisłe związki „biznesu pogrzebowego” w stolicy z oficerami putinowskich służb specjalnych.
Czytaj więcej
Pod naciskiem Kremla firmy pogrzebowe odmówiły nawet wynajęcia karawanu do przewiezienia ciała.
Ukraiński wywiad: Pancyr trafiony w Rosji
Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) podał, że 29 lutego samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S1 został uszkodzony w obwodzie biełgorodzkim w wyniku ataku przeprowadzonego z powietrza przez wojska ukraińskie. Według ukraińskiego wywiadu, dwóch żołnierzy rosyjskich zostało rannych.
Władimir Putin zapewnia, że Rosja nie zamierza umieszczać broni atomowej w kosmosie
Prezydent Rosji mówił o tym w czasie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.
W Moskwie rozpoczyna się pogrzeb Aleksieja Nawalnego
Czytaj więcej
W Moskwie w piątek odbywają się uroczystości pogrzebowe Aleksieja Nawalnego. Władze Rosji poinformowały o śmierci opozycjonisty 16 lutego. W jego akcie zgonu wpisano, że zmarł z przyczyn naturalnych. Żona Nawalnego twierdzi jednak, że został zamordowany.
Polscy żołnierze na Ukrainie? Leszek Miller: Nie wyobrażam sobie
Wysłanie polskich żołnierzy na Ukrainę stanowiłoby potworną groźbę dla Polski - ocenił w Radiu Zet były premier Leszek Miller. - My przecież graniczymy z Rosją poprzez obwód kaliningradzki i uderzenie rakietowe, zwłaszcza z głowicami nuklearnymi, groziłoby potwornymi zniszczeniami i śmiercią milionów ludzi - dodał.
Czytaj więcej
- To świadectwo infantylnej niedojrzałości pana marszałka. Nie słyszałem podobnych słów ze strony żadnego szefa parlamentu w państwach UE czy NATO - powiedział były premier Leszek Miller, komentując w Radiu Zet słowa Szymona Hołowni, który deklarował, że "Putina wgnieciemy w ziemię".
Lloyd Austin ostrzega przed Rosją, która może zaatakować Litwę, Łotwę i Estonię po pokonaniu Ukrainy
Zdaniem sekretarza obrony USA w przypadku porażki Ukrainy dojdzie do wojny NATO z Rosją.
Czytaj więcej
Lloyd Austin, sekretarz obrony USA, w czasie czwartkowego wysłuchania przed komisją obrony Izby Reprezentantów mówił, że jeśli Ukraina przegra wojnę, wówczas dojdzie do wojny NATO z Rosją. Kreml skomentował tę wypowiedź.
Ukraińcy kupują więcej nowych aut
W lutym na Ukrainie sprzedano prawie 5,7 tys. nowych samochodów. W porównaniu z lutym 2023 r. odnotowano wzrost sprzedaży o 51 proc. - podało Stowarzyszenie Producentów Samochodów Ukrainy (Ukrawtoprom).
Rekordowo wysoki ukraiński eksport
Wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kubrakow, minister ds. infrastruktury przekazał, że w lutym tonaż obsłużonego ładunku w porcie w Odessie był najwyższy od początku inwazji Rosji na Ukrainę i wyniósł 8 mln ton, z czego 5,2 mln ton stanowiły produkty ukraińskich rolników. Polityk dodał, że eksport z portów nad Morzem Czarnym stopniowo zbliża się do poziomu sprzed wojny.
Ukraiński dziennikarz stawia zarzut, że Polska zastępuje ukraińskie zboże zbożem rosyjskim
- Tylko w ciągu trzech miesięcy po wprowadzeniu zakazu importu ukraińskich produktów (rolnych) Polacy kupili – poprzez Białoruś – mąkę rzepakową za prawie 8 mln dolarów – twierdzi ukraiński dziennikarz śledczy Mychajło Tkacz ze znanego portalu informacyjnego „Ukraińska Prawda”.
Czytaj więcej
Po wprowadzeniu zakazu importu ukraińskiego zboża, polskie firmy kupiły taką mąkę z Rosji za co najmniej 8 milionów dolarów.
Brytyjczycy naciskają na Niemców ws. dostaw pocisków Taurus dla Ukrainy
Informację taką podaje Bloomberg. Zdaniem agencji brytyjscy ministrowie i urzędnicy przekonują przedstawicieli niemieckich władz, że Ukraina pilnie potrzebuje pocisków precyzyjnych Taurus, których zasięg wynosi nawet 500 km.
W ciągu dwóch dni z Ukrainy do Polski wjechało 39,2 tys. osób
Informacje takie podaje Straż Graniczna. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 31,5 tys. osób.
Rosyjskie siły na Morzu Czarnym
Na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełni jeden rosyjski okręt, jednostka ta nie jest wyposażona w pociski manewrujące Kalibr - podaje ukraińskie wojsko.
Ukraiński deputowany o stratach finansowych Ukrainy z powodu blokady na granicy
- Głównie ze względu na blokadę granicy w lutym o 8 miliardów hrywien mniej trafiło do ukraińskiego budżetu — twierdzi ukraiński deputowany Jarosław Żeleźniak.
Czytaj więcej
Władze w Kijowie podliczyły, ile kosztowały Ukrainę polskie blokady granicy. Tylko w lutym była to równowartość 839 mln zł. O tyle mniej znalazło się w budżecie. Straty są już tak wysokie, że nie wyrówna ich zagraniczna pomoc. A to oznacza znaczne osłabienie walczącej armii.
Ostrzał w obwodzie donieckim
Wadym Fiłaszkin, szef władz obwodu donieckiego, podał w mediach społecznościowych, że w wyniku rosyjskiego ostrzału w rejonie bachmuckim ranne zostały trzy osoby, uszkodzonych zostało kilkanaście budynków.
Rosjanie testują nowego drona
Rosyjska agencja TASS podała, że w batalionie Wostok testowany jest nowy bezzałogowy statek powietrzny. Maszyna, której kadłub wykonany jest ze styropianu, ma mieć zasięg ponad 40 kilometrów i móc przenosić ładunek do 5 kilogramów.
Rosjanie ostrzelali 11 miejscowości w obwodach sumskim i czernihowskim
Informacje takie podaje Dowództwo Operacyjne „Północ”.
W nocy nad Ukrainą strącono cztery drony-kamikadze
Z informacji podawanych przez Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy wynika, że Rosjanie atakowali cele na Ukrainie przy użyciu pięciu dronów-kamikadze.
Do wyzwolonych miejscowości w obwodzie ługańskim dostarczono żywność, produkty higieniczne i leki
Informacje takie przekazuje ługańska administracja obwodowa.
Dziś w Moskwie pochowany zostanie Aleksiej Nawalny
Rosyjskie władze podały informacje o śmierci opozycjonisty 16 lutego. Nawalny odsiadywał wieloletni wyrok w kolonii karnej w rejonie koła podbiegunowego.
Czytaj więcej
W Moskwie policja już otoczyła cmentarz, na którym w piątek chowany będzie Aleksiej Nawalny. Kreml nie chce publicznej demonstracji oporu.
Dwie osoby ranne w wyniku ostrzału obwodu chersońskiego w ciągu ostatniej doby
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. Z jego komunikatu wynika, że w wyniku ostrzału uszkodzone zostały 32 budynki mieszkalne.
W nocy Rosjanie ostrzelali Wowczańsk
W wyniku ostrzału uszkodzony został magazyn i cztery hangary — informuje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego.
Rosyjska Cerkiew Prawosławna odcięta od środków z budżetu w Szwecji
„Z doniesień Szwedzkiej Służby Bezpieczeństwa wynika, że przedstawiciele wspólnoty religijnej (Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej) utrzymują kontakty z osobami, które pracują dla rosyjskich służb bezpieczeństwa i wywiadu” - czytamy w komunikacie Szwedzkiej Agencji Wsparcia dla Wspólnot Religijnych.
Czytaj więcej
Szwedzka agencja przyznająca środki finansowe Kościołom i wspólnotom religijnym w Szwecji ogłosiła, że wstrzymuje wypłatę środków Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, po doniesieniach szwedzkiego wywiadu.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 414 680 żołnierzy, 6 610 czołgów, 12 582 pojazdów opancerzonych, 10 106 zestawów artyleryjskich, 1 000 wyrzutni rakiet, 691 zestawów przeciwlotniczych, 345 samolotów, 325 śmigłowców, 7 794 bezzałogowe statki powietrzne, 1 912 pocisków manewrujących, 25 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 13 206 pojazdów (w tym cystern) i 1 611 jednostek sprzętu specjalnego.
83 potyczki na froncie w ciągu doby
Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że Rosjanie przeprowadzili trzy ataki rakietowe, 91 ataków powietrznych i 142 ostrzały artyleryjskie pozycji ukraińskich i terenów zamieszkanych.
Ukraińcy twierdzą, że polskie haubice krab to broń „nie do zajechania”
Krab imponuje celnością i legendarną już odpornością na surowe, frontowe warunki. Nic dziwnego, że chcą jej więcej. Teraz kolejne superdziała AHS ze Stalowej Woli – niemal bezpośrednio z linii produkcyjnej dostarczane są obrońcom Ukrainy w ramach wartego 2,7 mld zł kontraktu eksportowego na 56 haubic, jednego z największych w zbrojeniówce. W tym roku podkarpacki producent sfinalizuje resztę zamówienia — pisze Zbigniew Lentowicz w reportażu z HSW.
Czytaj więcej
Hutę Stalowa Wola, producenta m.in. haubic krab, odwiedziłem po kilku latach przerwy. Od wybuchu wojny w Ukrainie zmieniła się nie do poznania. Na własne oczy zobaczyłem maszyny za miliony złotych, które pracują przez całą dobę. Dziś w niczym nie ustępuje fabrykom broni na Zachodzie.
Think tank z USA: Jeśli Ukraina nie otrzyma pomocy wojskowej, Rosja może osiągnąć znaczące zdobycze terytorialne
„Rosyjska zdolność do osiągania znaczących postępów operacyjnych jest nadal w dużej mierze zależna od poziomu zachodniego wsparcia dla Ukrainy, dobrze wyposażone ukraińskie wojska dowiodły, że są w stanie powstrzymać Rosjan przed nawet marginalnymi zdobyczami” - podkreśla ISW.
Czytaj więcej
Ukraińskie władze są zaniepokojone możliwością osiągnięcia przez Rosję znaczących zdobyczy terytorialnych - pisze w swojej najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu czterech ukraińskich dronów
Trzy drony zostały strącone nad obwodem niżnonowogrodzkim a jeden — nad obwodem biełgorodzkim.
Ukraińska straż graniczna zniszczyła dwa zestawy Murom-P
Murom-P to zestaw nadzoru wizualnego dalekiego zasięgu, używany do prowadzenia rozpoznania. Jednostki straży granicznej zniszczyły dwa takie zestawy w rejonie frontu w obwodzie charkowskim.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował nagranie podsumowujące 736. dzień wojny
Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.
W Arktyce rozpoczynają się ćwiczenia NATO „Nordic Response 24” (WIDEO)
Amerykańscy żołnierze piechoty morskiej przybyli do północnej Norwegii. Chcą sprawdzić swoją gotowość bojową na śniegu przed dużymi wspólnymi ćwiczeniami NATO. W nadchodzących ćwiczeniach w Arktyce nazwanych „Nordic Response 24” weźmie udział około 20 tys. żołnierzy NATO i Szwecji. Działania będą częścią największych manewrów sojuszu obronnego pod przewodnictwem USA od czasów zimnej wojny: „Steadfast Defender 24”. Celem wielomiesięcznych ćwiczeń jest przetestowanie systemów obronnych NATO w obliczu wojny Rosji z Ukrainą.
Z terenów przyfrontowych w obwodzie donieckim ewakuowano kolejnych 14 dzieci
W ciągu ostatniej doby z obwodu donieckiego ewakuowano 76 osób, w tym 14 dzieci i 8 osób niepełnosprawnych.
W nocy Rosjanie ostrzeliwali Chersoń
Szef miejskiej administracji, Roman Mroczko, informował o ostrzale miasta z okupowanego lewego brzegu obwodu chersońskiego. W mieście słychać było eksplozje.
Od dziś na granicy Litwy z Białorusią funkcjonować będą tylko dwa przejścia graniczne
Granicy Litwy z Białorusią nie można już legalnie przekroczyć pieszo ani poruszając się na rowerze. Litwa zdecydowała się na zamknięcie kolejnych przejść na granicy z Białorusią, by walczyć z przemytem i omijaniem sankcji.
Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy informuje o zneutralizowaniu 500-kilogramowej bomby znalezionej w obwodzie zaporoskim
Bombę FAB-500 znaleziono w pobliżu jednej z miejscowości w obwodzie zaporoskim.
Siergiej Ławrow przybył z wizytą do Turcji
W czasie wizyty Ławrow weźmie udział w forum dyplomatycznym, spotka się też z szefem MSZ Turcji, Hakanem Fidanem. Ławrow i Fidan mają rozmawiać o współpracy dwustronnej między Rosją a Turcją, ale też m.in. o sytuacji na Ukrainie. Na marginesie forum dyplomatycznego, które odbywa się w Turcji, Ławrow spotka się z szefami MSZ Azerbejdżanu, Uzbekistanu i Kirgistanu.
Samoloty dalekiego rozpoznania i zwalczania okrętów podwodnych Floty Pacyfiku odbyły lot nad Morzem Ochockim
O locie, w czasie którego załogi samolotów Tu-142MZ ćwiczyły m.in. wykrywanie celów imitujących wrogie okręty podwodne oraz współpracę z załogami okrętów Floty Pacyfiku, informuje służba prasowa Floty.
Japonia rozszerzyła sankcje wobec Rosji
Na liście rosyjskich podmiotów objętych przez Japonię sankcjami pojawiło się 12 kolejnych osób fizycznych i 36 osób prawnych — poinformował japoński MSZ. Ograniczenia eksportowe nałożono m.in. na rosyjski koncern Kałasznikow i Tinkoff Bank. Sankcjami objęto rzeczników praw dziecka w obwodach kałuskim i rostowskim, a także przedstawicieli władz republiki Czeczenii.
W czwartek wieczorem w obwodzie kurskim ogłoszono alarm rakietowy
Gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt, odwołał alarm rakietowy dopiero po północy, po ok. pięciu godzinach obowiązywania.
Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 736. dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 736. dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosjanie twierdzą, że uchwycili przyczółek we wsi Robotyne, w obwodzie zaporoskim.