Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W poniedziałek szefowie dyplomacji państw UE będą rozmawiać o pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Bloomberg pisze o monachijskiej konferencji: niepewność i pesymizm
Bloomberg zauważa, że coraz bardziej alarmistyczne podejście europejskich państw członkowskich NATO wynika ze świadomości, że Rosja została ośmielona sukcesami na polu bitwy, Stany Zjednoczone mogą ograniczyć wsparcie w regionie, a oni sami zrobili zbyt mało, aby się przygotować.
Czytaj więcej
Europa sama sobie nie zapewnia wystarczającego środka odstraszającego, ponieważ nie podjęła wystarczającej inicjatywy. Amerykański parasol pozwolił na atrofię europejskiego bezpieczeństwa - powiedział podczas panelowej dyskusji w Monachium republikański senator z Ohio, J.D. Vance.
Na Ukrainie zginął rosyjski pułkownik. "Wykorzenił terroryzm na Północnym Kaukazie i w Dagestanie”
Zastępca dowódcy 18. Armii Federacji Rosyjskiej, pułkownik Magomedali Magomedżanow, zmarł w sewastopolskim szpitalu w wyniku odniesionych ran. Wcześniej miał „wykorzeniać terroryzm” na Północnym Kaukazie i w Dagestanie i walczył w Syrii.
Hakerzy zaatakowali strony internetowe ukraińskich mediów
Jak poinformowała w niedzielny wieczór Państwowa Służba ds. Komunikacji Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy, hakerzy przeprowadzili serię cyberataków, podczas których zaatakowano strony internetowe i konta w mediach społecznościowych znanych ukraińskich mediów.
„Rosja kontynuuje wojnę informacyjną przeciwko naszemu państwu. W dniu dzisiejszym rosyjscy hakerzy przeprowadzili kolejny atak na szereg ukraińskich mediów i zamieścili fałszywe informacje na temat ich zasobów. Rządowy zespół reagowania na awarie komputerowe CERT-UA, działający w ramach Państwowego Łączności Specjalnej, skontaktował się z przedstawicielami ukraińskiej Prawdy, Liga.netu, Apostrofy i Telegrafu. Nasi eksperci prowadzą już badania w sprawie zdarzenia” – czytamy w komunikacie opublikowanym na kanale Telegramu.
Japonia zapewni Ukrainie długoterminowe wsparcie
Japońska minister spraw zagranicznych Yoko Kamikawa oświadczyła, że Japonia pozyska pomoc z sektora prywatnego i będzie kontynuować długoterminowe wsparcie dla Ukrainy.
W wywiadzie dla „The Japan News” ambasador Ukrainy w Japonii Siergiej Korsunski powiedział, że Ukraina ma nadzieję, że japońscy producenci samochodów będą inwestować w kraju, który można uznać za dobre miejsce do budowy pojazdów elektrycznych
Przed konferencją w Tokio Korsuński powiedział, że japońska wiedza i technologie związane z odbudową po katastrofalnych trzęsieniach ziemi będą przydatne w usuwaniu min lądowych i gruzu, renowacji dróg i budowie tymczasowych mieszkań na Ukrainie, gdzie pilnym zadaniem jest naprawa infrastruktury zniszczonej przez rosyjskie ataki.
Senator republikanów: USA mają długi, Ukraina ma minerały
Senator Lindsey Graham twierdzi, że USA powinny udzielić Ukrainie pomocy, ale nie za darmo.
- Mamy dług na 34 biliony dolarów. Ukraina ma minerały — mówił senator.
W obwodzie kijowskim odbudowano prawie 200 placówek oświatowych
W obwodzie kijowskim odbudowano już 198 placówek oświatowych, które zostały zniszczone i uszkodzone w wyniku inwazji Rosji na pełną skalę.
„Straty w oświacie obwodu kijowskiego w wyniku inwazji na pełną skalę są znaczne – zniszczeniu lub uszkodzeniu uległy 244 szkoły, przedszkola, placówki pozaszkolne i placówki kształcenia zawodowego. Do chwili obecnej całkowicie lub częściowo odbudowano198 obiektów - w tym 122 szkoły i 71 przedszkoli” – powiedział Rusłan Krawczenko, szef Kijowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.
Nagroda BAFTA dla filmu "20 dni w Mariupolu"
„20 dni w Mariupolu” zdobyło nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu dokumentalnego. BAFTA to coroczna nagroda przyznawana przez Brytyjską Akademię Sztuki Telewizyjnej i Filmowej, brytyjski odpowiednik Oscarów.
„20 dni w Mariupolu” jest też nominowany do Oscara, wcześniej został nagrodzony Pulitzerem.
Autorzy filmu - Mstysław Czernow, korespondent wojenny, Jewhen Maloletka - fotograf i producentka Wasyłysa Stepanenko pozostali w masakrowanym przez Rosjan mieście do końca, aby przekazać koszmar wojennego życia.
Rosyjski propagandysta chce rozmawiać z Bidenem
Kisielow zaznaczył, że ewentualna rozmowa zostałaby przetłumaczona na wiele języków i rozpowszechniona na licznych platformach medialnych i mediach społecznościowych.
Czytaj więcej
Rosyjski propagandysta, szef państwowej agencji prasowej Rossija Siegodnia Dmitrij Kisielow, chce przeprowadzić wywiad z prezydentem USA Joe Bidenem.
Premier Holandii: Europa powinna przestać "jęczeć"
- Europa powinna przestać „jęczeć” nad możliwym powrotem Donalda Trumpa na fotel prezydenta USA i zamiast tego skupić się na pomocy Ukrainie — powiedział premier Holandii Mark Rutte
Rutte podkreślił, że będzie to wybór Amerykanów, a reszta świata musi współpracować z tym, kogo wybiorą.
Kaja Kallas nie obawia się gróźb Rosji
Kaja Kallas – zagorzała krytyczka Rosji – znalazła się w zeszłym tygodniu wśród kilku polityków państw bałtyckich umieszczonych na liście osób poszukiwanych przez Moskwę za niszczenie pomników z czasów sowieckich.
Kallas wykorzystała swoją wysoką pozycję do zdobycia poparcia dla Ukrainy, co doprowadziło do spekulacji, że może ubiegać się o wysokie stanowisko w UE – być może jako kolejny szef polityki zagranicznej po czerwcowych wyborach.
Premierka Estonii uważa, że spekulacje przyczyniają się do agresji Rosji wobec niej.
Zapytana, czy jest zainteresowana jakąkolwiek przyszłą rolą w Europie, odpowiedziała: „Jeszcze nie dotarliśmy do celu. Jestem premierem Estonii”.
Białoruska noblistka Swiatłana Aleksijewicz przestrzega przed "nowym Hitlerem"
Aleksijewicz ostrzegła, że „dyktatorzy uczą się od siebie nawzajem”, a śmierć Nawalnego otworzyła otchłań pobłażliwości dla dyktatorów na całym świecie. Tym bardziej, jak podkreśliła, na Białorusi, gdzie teraz „można się spodziewać wszystkiego”.
Czytaj więcej
Musimy pomóc Ukrainie tak bardzo, jak to możliwe, inaczej będziemy musieli zapłacić wysoką cenę. Nowy Hitler z nową technologią będzie bardziej przerażający niż to, co znamy z historii - mówiła laureatka literackiej Nagrody Nobla, białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz w rozmowie z Naszą Niwą.
Ukraina i USA mogą podpisać porozumienie o bezpieczeństwie przed szczytem NATO
Ukraina i Stany Zjednoczone mogą podpisać porozumienie o bezpieczeństwie przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie, ale strona ukraińska skupia się na głosowaniu Kongresu za pakietem pomocowym dla Ukrainy, gdyż jest to kwestia przetrwania — powiedziała wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ołha Stefaniszyna.
Wicepremier dodała, że negocjacje toczyły się na szczeblu zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta Ihora Żółkwi, a szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak był w kontakcie z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake’em Sullivanem. - To znaczy, z taktycznego punktu widzenia, negocjacje się odbyły, a deklaracja została strategicznie przyjęta - powiedziała Stefaniszyna.
Niemcy zgromadziły ponad 500 dowodów zbrodni wojennych na Ukrainie
Według Federalnego Ministerstwa Sprawiedliwości Niemcy zebrały już ponad 500 dowodów zbrodni wojennych na Ukrainie i przesłuchały ponad 160 świadków.
Minister sprawiedliwości Marco Buschmann powiedział, że jeśli ktoś wydaje rozkaz celowego naruszenia międzynarodowego prawa karnego, wówczas ten urzędnik państwowy jest potencjalnie zbrodniarzem wojennym.
- Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Putina. Mam nadzieję i życzę mu, aby kiedyś stanął przed sądem. Wiem, że będziemy potrzebować do tego dużo cierpliwości - powiedział Buschmann.
Minister zwrócił też uwagę, że jeśli rosyjski dron zostanie celowo naprowadzony przez żołnierza do budynku mieszkalnego, w którym przebywają wyłącznie cywile, jest to zbrodnia wojenna. Zauważył, że każde zdjęcie i każdy film na telefonach komórkowych może pomóc w śledztwie. Każdy, kto usuwa takie materiały, pomaga jedynie rosyjskim zbrodniarzom wojennym.
Ciało Nawalnego pod strażą w kostnicy w Salechardzie
Po śmierci Nawalnego jego ciało przewieziono początkowo do miasta Łabytnangi, 36 kilometrów od kolonii karnej, we wsi Charp w autonomicznym okręgu Jamalsko-Nienieckim na dalekiej północy Rosji, gdzie zmarł opozycjonista.
Niezależna rosyjska „Nowaja Gazeta Europa” dowiedziała się, że jeszcze w piątek ciało opozycjonisty przewieziono do Okręgowego Szpitala Klinicznego w Salechardzie, ośrodku administracyjnym Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego.
Czytaj więcej
Rosyjska niezależna „Nowaja Gazeta Europa” dowiedziała się, że ciało Aleksieja Nawalnego znajduje się w kostnicy Okręgowego Szpitala Klinicznego w Salechardzie. Źródła podają, że do soboty nie przeprowadzono jeszcze sekcji zwłok.
NYT: Blinken o konsekwencjach rozwoju rosyjskiej kosmicznej broni nuklearnej
Na marginesie Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium sekretarz stanu USA Antony Blinken omówił z przedstawicielami Indii i Chin konsekwencje rozwoju rosyjskiej broni nuklearnej w kosmosie.
Jak pisze "New York Times", przesłanie Blinkena było jednoznaczne: jakakolwiek eksplozja nuklearna w kosmosie zniszczy nie tylko satelity amerykańskie, ale także satelity Pekinu i New Delhi.
Sekretarz stanu stwierdził także, że skoro prezydent Rosji Władimir Putin wyraźnie wyraził swoją pogardę dla Stanów Zjednoczonych, to prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Indii Narendra Modi powinni go odwieść od tego, co może przerodzić się w katastrofę.
Cytowani przez „NYT” anonimowi urzędnicy amerykańscy i niezależni analitycy oceniają, że hipotetyczna eksplozja nuklearna w przestrzeni kosmicznej zakłóciłaby globalne systemy łączności, powodując zakłócenia we wszystkim, od służb ratunkowych przez komunikację mobilną po regulację generatorów i pomp.
Ponadto argumentują, że pozostałości eksplozji zostaną rozrzucone po niskiej orbicie okołoziemskiej, co utrudni, jeśli nie uniemożliwi, nawigację w przypadku wszystkich satelitów – od satelitów Starlink wykorzystywanych do komunikacji internetowej po satelity szpiegowskie.
Rodziny zidentyfikowały ciała żołnierzy wziętych do niewoli pod Awdijiwką
Ranni żołnierze postali na pozycjach po wycofaniu się sił ukraińskich z Awdijwki. Z rozmów, które przeprowadzili z bliskim, wynikało, że ich dowódcy zgodzili się, że Rosjanie ich zabiorą, bo siły ukraińskie nie będą już w stanie się do nich dostać.
16 lutego Rosjanie opublikowali film przedstawiający pięciu zabitych ukraińskich żołnierzy. Ciała wrzucono do wody. Krewni zidentyfikowali wśród zabitych trzech żołnierzy, którzy zostali ranni na pozycji "Zenit".
Dziennikarz portalu Cenzor.net Jurij Butusow napisał, że sześciu żołnierzy rannych na pozycji Zenit zostało zastrzelonych ich ciała wrzucono do wody. Trzech żołnierzy zidentyfikowali bliscy.
Nic nie wiadomo jeszcze o losach pozostałych trzech rannych, którzy zostali wzięci do niewoli na „Zenicie”. Niemożliwa jest identyfikacja wszystkich ciał na rosyjskim nagraniu.
Dmitrij Miedwiediew wieszczy wojnę
Miedwiediew zaproponował we wpisie na Telegramie, aby wyobrazić sobie przez chwilę, że Federacja Rosyjska przegrała, a „Ukraina ze swoimi sojusznikami” zwyciężyła. "Czym będzie takie zwycięstwo naszych wrogów - neonazistów z ich zachodnimi sponsorami?" - pyta Miedwiediew.
Czytaj więcej
Dmitrij Miedwiediew, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, zagroził Stanom Zjednoczonym i Europie wojną nuklearną, jeśli Rosja Rosja będzie zmuszana do powrotu do uznanych granic z 1991 roku.
Francuskie drony w fazie testów trafia na Ukrainę
Szef Ministerstwa Obrony Sébastien Lecornu w wywiadzie dla „Journal du Dimanche” powiedział, że Ukraina będzie pierwszym krajem, do którego w najbliższych tygodniach trafią francuskie drony kamikadze, które wciąż są w fazie testów.
Ukraińskie Siły Zbrojne: Sytuacja w Awdijiwce się ustabilizowała
Rzecznik ukraińskiej armii, Dmytro Łychowij przekazał, że sytuacja na froncie wokół Awdijewki „nieco się ustabilizowała” po tym, jak dowódca generał pułkownik Oleksandr Syrskij wycofał wczoraj wojska.
Powiedział też, że siły ukraińskie poniosły straty podczas wycofywania się, ale były one minimalne.
Tymczasem ministerstwo obrony Rosji oświadczyło, że jego żołnierze przejęli pełną kontrolę nad Awdijiwką i przeszli 8,6 km w tej części linii frontu.
Nadal pojawiają się informacje, że niektórzy ukraińscy żołnierze ukrywają się w rozległej fabryce koksu z czasów sowieckich w mieście.
Po śmierci Aleksieja Nawalnego prezydent Brazylii wzywa do "zdrowego rozsądku"
W wystąpieniu podczas konferencji prasowej po szczycie Unii Afrykańskiej Luiz Inacio Lula da Silva zasugerował, że przejawem "zdrowego rozsądku” powinno być zajęcie neutralnego stanowiska w sprawie śmierci przywódcy rosyjskiej opozycji.
Czytaj więcej
Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva powiedział w niedzielę, że w sprawie śmierci rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego przed postawieniem jakichkolwiek oskarżeń wobec Putina, powinno zostać przeprowadzone dokładne śledztwo.
Biden: Pogłoski o zaprzestaniu pomocy dla Ukrainy po upadku Awdijiwki - absuralne
Joe Biden odrzucił jako „absurdalny” pogląd, że Stany Zjednoczone zaprzestaną wysyłania pomocy na Ukrainę po ogłoszeniu przez Rosjan zwycięstwa w Awdijiwce.
Prezydent USA nalegał, aby Kongres zatwierdził większą pomoc dla Kijowa w ramach proponowanego pakietu finansowania o wartości 61 miliardów dolarów
- Naród ukraiński walczył tak dzielnie i bohatersko. Postawił tak wiele na szali i pomysł, że teraz, kiedy kończy mu się amunicja, odejdziemy?- pytał Biden.- Uważam to za absurd. Uważam to za nieetyczne. Uważam, że jest to po prostu sprzeczne ze wszystkim, czym jesteśmy jako kraj. Dlatego będę walczyć, dopóki nie zapewnimy im potrzebnej amunicji i zdolności, których potrzebują do samoobrony — dodał prezydent USA.
Dania przekaże Ukrainie całą swoją artylerię
„Jeśli zapytać Ukraińców, proszą nas teraz o amunicję, o artylerię. Ze strony duńskiej zdecydowaliśmy się przekazać całą naszą artylerię” – powiedziała duńska premier Mette Frederiksen.
Niemcy chcą postawić Putina przed sądem
Czytaj więcej
Minister sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmann chce, aby Władimir Putin odpowiedział za zbrodnie wojenne w Ukrainie. Apeluje do poszkodowanych.
Rosyjski dowódca wysokiej rangi nie żyje po odniesionych ranach na Ukrainie
Pułkownik Magomedali Magomedżanow z Dagestanu był prawdopodobnie zastępcą dowódcy 18. Armii i dowódcą 61. oddzielnej Brygady Morskiej Floty Północnej. Jak wynika z oświadczenia władz lokalnych Dagestanu zmarł w szpitalu w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie.
Ukraińscy strażacy ratują wszystkie ofiary wojny
Spod gruzów zbombardowanego w Kramatorsku domu wydobyli kota.
Petteri Orpo: Jestem przekonany, że Stany w każdym przypadku przyjdą Europie z pomocą
Czytaj więcej
Petteri Orpo ostrzega w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, że wyzwaniem dla USA są Chiny i Ameryka nie rzuci wszystkich sił dla odparcia Rosji na naszym kontynencie. Dlatego Europejczycy muszą się zbroić.
Ukraińska armia twierdzi, że odparła rosyjską ofensywę na froncie południowym
Siły ukraińskie odparły rosyjską ofensywę na froncie południowym po wycofaniu wojsk ze zdewastowanego miasta Awdijwka – poinformowało w niedzielę ukraińskie wojsko.
„Siły obronne w sektorze Zaporoże pokonały wczorajszą ofensywę rosyjską” – oznajmiło ukraińskie wojsko. Wojsko stwierdziło, że 18 pojazdów opancerzonych, w tym trzy czołgi, zostało zniszczonych, a Rosjanie „wycofali się na poprzednie pozycje”.
Na razie nie ma komentarza ze strony rosyjskiej.
Kierunek południowy Zaporoże stał się głównym celem ukraińskiej kontrofensywy latem 2023 roku, choć nie doszło do znaczących przełomów i wyzwolono jedynie kilka osad.
Ponad 400 osób zatrzymano w Rosji podczas upamiętniania Aleksieja Nawalnego
W piątek i sobotę setki ludzi w kilkudziesięciu rosyjskich miastach gromadziły się pod pomnikami ofiar represji politycznych, składając kwiaty i znicze, aby złożyć hołd politykowi. Według grupy praw człowieka OVD-Info, która śledzi aresztowania polityczne i zapewnia pomoc prawną, w ponad 12 miastach do sobotniego wieczoru policja zatrzymała 401 osób.
Republikański senator twierdzi, że Putin nie stanowi egzystencjalnego zagrożenia dla Europy
JD Vance, republikański senator z Ohio, powiedział, że według niego Donald Trump nie chce porzucić Europy, ale „w rzeczywistości wzywa do przebudzenia i mówi, że Europa musi odegrać większą rolę we własnym bezpieczeństwie”.
Przemawiając podczas trzeciego dnia Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa dodał: „Nie sądzę, aby Władimir Putin stanowił egzystencjalne zagrożenie dla Europy, a w zakresie, w jakim nim jest, ponownie sugeruje to, że Europa musi przyjąć bardziej agresywną rolę we własnym bezpieczeństwie.”
Czynnikiem ograniczającym wsparcie USA dla Ukrainy, argumentował Vance, „nie są pieniądze, tylko amunicja”.
Nie produkujemy wystarczającej ilości amunicji, aby wesprzeć wojnę w Europie Wschodniej, wojnę na Bliskim Wschodzie i potencjalną wojnę w Azji Wschodniej. Zatem Stany Zjednoczone są zasadniczo ograniczone - powiedział.
Czesi odkryli poza Unią źródła dostaw pocisków dla Ukrainy
Republika Czeska znalazła poza Unią Europejską źródła gotowe dostarczyć szybko 800 tys. pocisków artyleryjskich do Kijowa. Praga forsuje sfinansowanie zakupu wspólnie z partnerami z USA, Niemiec, Szwecji i innych krajów.
Czytaj więcej
Republika Czeska znalazła poza Unią Europejską źródła gotowe dostarczyć szybko 800 tys. pocisków artyleryjskich do Kijowa. Praga forsuje sfinansowanie zakupu wspólnie z partnerami z USA, Niemiec, Szwecji i innych krajów.
ISW: Rosja może powtórzyć taktykę przejęcia Awdijiwki, jeśli Zachód będzie nadal opóźniał pomoc
ISW zauważa, że siły rosyjskie zapewniły sobie przewagę powietrzną podczas ofensywy Awdijwki, podczas gdy opóźnienia w pomocy Zachodu utrudniały obronę Ukrainy.
Ukraina zestrzeliła rosyjski samolot, 12 dronów i rakietę Ch-59
Samolot został zestrzelony o godzinie 6 rano we wschodniej Ukrainie. Drony i rakiety zostały zestrzelone w obwodach czernihowskim, sumskim, połtawskim, kirowogradzkim i dnieprskim we wczesnych godzinach porannych 18 lutego.
Sztab Generalny o stratach Rosjan
Od 24 lutego 2022 r. Rosja straciła na Ukrainie 402 430 żołnierzy. Liczba ta obejmuje 1080 ofiar, które siły rosyjskie poniosły w ciągu ostatniego dnia.
USA przekażą Ukrainie skonfiskowane rosyjskie fundusze przez Estonię
Transfer ten to drugi raz, kiedy Stany Zjednoczone wysłały skonfiskowane rosyjskie pieniądze na Ukrainę i pierwszy raz, kiedy takie środki zostały wysłane do zagranicznego sojusznika z zamiarem udzielenia pomocy Ukrainie.
Sytuacja na froncie
Kułeba spotkał się z chińskim ministrem spraw zagranicznych w Monachium
„Zgodziliśmy się co do konieczności utrzymywania kontaktów ukraińsko-chińskich na wszystkich poziomach i kontynuowania dialogu” – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
W wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie sumskim zginęła 1 osoba, a 1 została ranna
W wyniku ostrzału w gminie Chotin zginął jeden mieszkaniec, a drugi został ranny – podały władze. Ataki uszkodziły także domy i budynki gospodarcze.
Ukraińscy uchodźcy w Wielkiej Brytanii mogą przedłużyć wizy o 18 miesięcy
Od marca 2022 r. do Wielkiej Brytanii wyemigrowało ponad 200 000 Ukraińców, a pierwsze wizy wygasną w marcu 2025 r.
Pozostałości drona odnaleziono w Mołdawii w pobliżu granicy z Ukrainą
Fragmenty drona typu Shahed odnaleziono w Mołdawii na polu dwa kilometry od granicy z Ukrainą – poinformowała mołdawska Policja Graniczna.
Biden: Kongres USA winien upadku Awdijiwki
„Dziś rano ukraińska armia została zmuszona do wycofania się z Awdijwki po tym, jak ukraińscy żołnierze musieli racjonować amunicję ze względu na kurczące się zapasy w wyniku bierności Kongresu, co przyniosło Rosji pierwsze zauważalne zyski od miesięcy” – czytamy w oświadczeniu Białego Domu.
Relacja z sobotnich wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W piątek rozpoczęła się 60. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, która potrwa do niedzieli. Za tydzień miną dwa lata od chwili wybuchu wojny.