Relacja z niedzielnych wydarzeń
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Anne Applebaum: Putin przegrał. Będzie musiał walczyć z pamięcią o Nawalnym
"Nawet za kratkami Nawalny stanowił realne zagrożenie dla Putina, ponieważ był żywym dowodem na to, że odwaga jest możliwa, że prawda istnieje, że Rosja może być innym krajem. Dla dyktatora, który przetrwał dzięki kłamstwom i przemocy, tego rodzaju wyzwanie było nie do przyjęcia. Teraz Putin będzie zmuszony walczyć z pamięcią o Nawalnym, a jest to bitwa, której nigdy nie wygra" – napisała Anne Applebaum w Gazecie Wyborczej.
Długa lista wrogów Putina, którzy zmarli w tajemniczych okolicznościach
Aleksiej Nawalny otwiera teraz długą listę z krytyków rosyjskiego reżimu, którzy prawdopodobnie zostali zaatakowani lub zamordowani w imieniu władz na Kremlu.
Czytaj więcej
Wiadomość o śmierci krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego wstrząsnęła światem. Przyczyna nie jest znana. Jednak lista wrogów Putina, którzy zmarli w tajemniczych okolicznościach, jest długa.
Pistorius: Konflikt z Rosją może potrwać dziesięciolecia
- Konflikt z Rosją może potrwać dziesięciolecia, dlatego Europa powinna się na to nastawić i szukać nowych sojuszników, także wśród krajów globalnego południa - powiedział podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium minister obrony Niemiec Boris Pistorius.
Rosjanie uderzyli w Kramatorsk. Pod gruzami mogą być ludzie
"Rosjanie wystrzelili trzy rakiety w stronę Kramatorska, celując w strefę przemysłową i prywatne domy. Prawdopodobnie pod gruzami jednego z domów jest czteroosobowa rodzina, w tym nastolatki w wieku 14 i 16 lat. Zniszczono dwa domy, a dwadzieścia trzy uszkodzono” - napisał w mediach społecznościowych szef donieckiej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin.
Wybuch w Dnieprze
W Dnieprze doszło do eksplozji - podała agencja Ukrinform.
Moskwa twierdzi, że sprawuje już całkowitą kontrolę nad Awdijiwką
Rosyjski minister obrony poinformował w sobotę prezydenta Władimira Putina o zdobyciu miasta, które było „potężnym węzłem obronnym ukraińskich sił zbrojnych”.
„Władimir Putin wysłuchał na Kremlu raportu ministra obrony Siergieja Szojgu w sprawie zdobycia Awdijiwki. Prezydent pogratulował naszym żołnierzom i bojownikom tego ważnego zwycięstwa” – powiedział rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow, cytowany przez rosyjskie agencje informacyjne. Szojgu podał, że siły rosyjskie zajęły 31,75 km2 w Awdijiwce, a wojska rosyjskie obecnie „ostatecznie czyszczą miasto z ukraińskich żołnierzy".
Zełenski i Biden wierzą w mądrą decyzję Kongresu USA
Prezydent Ukrainy poinformował, że omawiał przez telefon sytuację na froncie z prezydentem USA i oświadczył, że wierzy wraz z Joe Bidenem we właściwą decyzję amerykańskiego Kongresu, w którym zablokowana jest pomoc dla Kijowa w wysokości 60 miliardów dolarów.
„Cieszę się, że mogę liczyć na pełne wsparcie amerykańskiego prezydenta. Wierzymy także w mądrą decyzję Kongresu USA” – napisał Wołodymyr Zełenski w w mediach społecznościowych. "Wsparcie Ukrainy to wsparcie demokracji i wolności. Powinniśmy razem bronić tych wartości. Umówiliśmy się, że będziemy utrzymywać kontakt w związku ze zbliżającą się drugą rocznicą pełnoskalowej agresji Rosji"
Słowiańsk i Kramatorsk pod ciężkim ostrzałem
Ukraińskie kanały monitorujące podają, że Słowiańsk i Kramatorsk są pod ciężkim ostrzałem. Ataki przeprowadzane są z użyciem MLRS, rakiet balistycznych i rakiet manewrujących Kh-22 z bombowców strategicznych. Lokalne media podały, że w Słowiańsku w wyniku ostrzału zapaliła się szkoła.
Na Ukrainie odezwały się alarmy lotnicze
Ukraińskie Siły Powietrzne informują o wieczornym zagrożeniu użyciem rakiet balistycznych w obwodach połtawskim, czerkaskim, kirowogradzkim i charkowskim.
Rheinmetall będzie produkować amunicję na Ukrainie
Niemiecki producent broni Rheinmetall ogłosił w sobotę porozumienie z ukraińską firmą na produkcję na Ukrainie amunicji artyleryjskiej, której kraj pilnie potrzebuje w obliczu ataku rosyjskiego agresora. Podpisanie porozumienia odbyło się w Monachium, na marginesie konferencji bezpieczeństwa, w obecności ministra przemysłu strategicznego Ukrainy Oleksandra Kamyszyna i szefa firmy Rheinmetall Armina Pappergera.
Docelowo na Ukrainie ma być co roku produkowana „sześciocyfrowa liczba” pocisków kalibru 155 mm wraz z odpowiednimi materiałami pędnymi — wynika z komunikatu prasowego. Ze względów bezpieczeństwa nie podano nazwy ukraińskiego partnera, lokalizacji przyszłej fabryki ani daty rozpoczęcia produkcji.
Rosja będzie produkować Citroeny. Części dostaną od Chińczyków
Citroen tak jak cała grupa Stellantis wycofała się z Rosji. Chiński Dongfeng Motor produkował model Citroena na licencji. Teraz Rosjanie mają na bazie części z Chin montować ten model w Kałudze.
Czytaj więcej
Włosko-amerykańska grupa Stellantis wycofała się z Rosji w kwietniu 2022 roku, w ponad miesiąc po agresji na Ukrainę. Teraz rosyjski partner tej grupy chce wznowić produkcję Citroenów C5 we współpracy z Chińczykami.
Witalij Kliczko: Ukraina musi wygrać
- Ukraina musi wygrać. Tylko to pozbawi Rosję możliwości zastraszenia sąsiadów – powiedział Kliczko w Monachium. „Ukraina i ukraińskie siły zbrojne przeżywają krytyczne chwile. Brak amunicji i broni może stworzyć warunki do rosyjskiej ofensywy. Ważny jest czas. Pomoc była potrzebna na przedwczoraj! A dziś nie dość rzec, że Rosja nie może wygrać tej wojny” – mówił burmistrz Kijowa podczas spotkania z amerykańskimi senatorami i kongresmanami.
Rosja oddają hołd Nawalnemu
Rosjanie wychodzą na ulice, by oddać hołd zmarłemu Aleksiejowi Nawalnemu. "Nawalnego zabili, bo nam było wszystko jedno" - napisano na plakacie.
Zełenski spotkał się ze Stubbem
Prezydent Ukrainy spotkał się w Monachium z nowo wybranym prezydentem Finlandii. „Spotkałem się z prezydentem-elektem Finlandii Alexandrem Stubbem. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie i ciepłe podejście do Ukrainy i Ukraińców. Ważne jest utrzymanie wsparcia Finlandii dla Ukrainy w drodze do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej" - napisał Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.
Ukraińscy żołnierze pojmani przez Rosjan podczas wycofywania się z Awdijiwki
Jak poinformował w mediach społecznościowych ukraiński dowódca w południowo-wschodniej Ukrainie Ołeksandr Tarnawski, kilku ukraińskich żołnierzy zostało wziętych w niewolę przez Rosjan, gdy wycofywali się Awdijiwki. „Odpowiednie instytucje ukraińskie zwrócą się do międzynarodowych organizacji humanitarnych i krajów pośredniczących, by wróg potraktował jeńców wojennych w sposób humanitarny, zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego, a nasi żołnierze powrócili do ojczyzny” - napisał Tarnawski.
Prezydent Ukrainy spotkał się z premierem Holandii
"W Monachium prezydent odbył ważne spotkanie z premierem Holandii Markiem Rutte. Omówili dalsze wsparcie obronne Ukrainy, potrzeby w zakresie obrony powietrznej i artylerii" - poinformował w mediach społecznościowych Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy.
Węgierski parlament ratyfikuje umowę o członkostwie Szwecji w NATO
- Węgierski parlament ratyfikuje umowę o członkostwie Szwecji w NATO na początku wiosennej sesji, która rozpocznie się 26 lutego — poinformował premier Węgier Viktor Orbán cytowany przez agencję UNIAN.
Konferencja prasowa wiceprezydent USA i prezydenta Ukrainy w Monachium
Wiceprezydent USA Kamala Harris zapewniła podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa o niesłabnącym wsparciu Ameryki dla Ukrainy. Na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim podkreśliła, że powstrzymanie rosyjskiej agresji przy współpracy z sojusznikami jest strategicznym interesem Waszyngtonu.
Kamala Harris pogratulowała Ukrainie silnej obrony oraz sukcesów w utrzymaniu funkcjonowania i reformowaniu państwa, pomimo ataków na infrastrukturę cywilną. Zaznaczyła, że stawka ukraińskiej obrony jest wysoka dla władz tego państwa i całego świata. Mówiła, że zagrożone są międzynarodowe zasady poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej państw. Jak przypomniała Kamala Harris, historia uczy, że pozwolenie agresorom, takim jak Władimir Putin, na zabieranie terytoriów nie powstrzyma ich, a dodatkowo ośmieli innych. Powiedziała też, że Ukraina cieszy się ponadpartyjną przychylnością w amerykańskim Kongresie, a USA będą dążyły do wypłaty przez Rosję reparacji wojennych. Podkreśliła, że sprawa wsparcia dla Ukrainy nie może być przedmiotem gier politycznych w Stanach Zjednoczonych.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował o jak najszybszą konfiskatę rosyjskich aktywów, zamrożonych w światowych bankach. Podziękował za wsparcie Waszyngtonu i przypomniał o tym, jak ważne w wojnie z Rosją są międzynarodowe sankcje. "Putin nie szanuje ludzkiego życia. Nie rozumie i nie przestrzega żadnych praw. Liczą się dla niego tylko pieniądze i władza" - powiedział Wołodymyr Zełenski.
Marszałek Hołownia: Wgnieciemy Putina w ziemię
Do wojny rosyjsko-ukraińskiej odniósł się podczas konwencji Trzeciej Drogi marszałek Sejmu Szymon Hołownia. – Mam dla was dwie wiadomości: złą i dobrą. Zła jest taka, że ani Putin nie odpuści, ani świat nie stanie się nagle spokojniejszym miejscem. Ale jest też dobra: że sobie z tym poradzimy – zapowiedział. – Putina wgnieciemy w ziemię, prędzej czy później trafi tam, gdzie powinien trafić: za kraty albo na cmentarz. Putin jest wrogiem ludzkości – dodał.
Czytaj więcej
Chcemy wam w tych wyborach dać dwie rzeczy: siłę i spokój. Właśnie te dwie rzeczy są dla nas absolutnie najważniejsze – zapowiedział podczas konwencji wyborczej Trzeciej Drogi szef Polski 2050 i marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Eksperci ISW prognozują ukraiński kontratak po upadku Awdijiwki
Analitycy z Institute for the Study of War uważają, że wojska rosyjskie mogą ponieść znaczne straty, jeśli zdecydują się zaatakować nowe pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy, na Zachód od Awdijiwki.
Czytaj więcej
Siłom rosyjskim trudno będzie się przedostać się na zachód od Awdijiwki. Szturmować bowiem będą musieli przygotowane pozycje, na które wycofują się wojska ukraińskie - analizuje amerykański think tank Institute for the Study of War po upadku Awdijiwki.
Premier Tusk o Aleksieju Nawalnym
Podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej premier Donald Tusk nawiązał do ostatnich wydarzeń w Rosji. – Historia Aleksieja Nawalnego pokazuje, że w konfrontacji ze złem nie możemy być bezsilni. Śmierć Nawalnego pokazuje odwagę i determinację jednego człowieka. Naszym zadaniem jest mieć na uwadze jedno przykazanie. Dobro nie może być bezsilne – powiedział.
Czytaj więcej
Musimy wygrać wybory samorządowe we wszystkich regionach, żeby zakończyć erę populizmu, która nastała pod rządami PiS – mówił podczas konwencji wyborczej Koalicji Obywatelskiej wiceszef Platformy Obywatelskiej i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Wołodymyr Zełenski chce zabrać Donalda Trumpa na front
— Myślę, że jeśli prowadzimy dyskusję, jak zakończyć wojnę, musimy pokazać ludziom, którzy są decydentami, co to znaczy prawdziwa wojna, a nie na Instagramie. Prawdziwa wojna — mówił w sobotę Zełenski w Monachium.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w sobotę, że jest gotowy zabrać Donalda Trumpa na linię frontu, w związku z rosnącymi obawami o dalszą pomoc USA dla Kijowa w przypadku powrotu byłego prezydenta do Białego Domu.
Ponad 177 osób zatrzymanych na wiecach po śmierci Nawalnego
Portal OVD-Info, który informuje o wolności zgromadzeń w Rosji, podał, że do godziny 13.15 w sobotę podczas spontanicznych wieców zatrzymano ponad 177 osób w 16 miastach w całej Rosji.
Czytaj więcej
Ponad 177 osób zostało zatrzymanych w Rosji podczas demonstracji ku pamięci Aleksieja Nawalnego. Opozycjonista, który zmarł w piątek, był największym przeciwnikiem prezydenta Federacji Rosyskiej Władimira Putina.
Dlaczego Teodor Currentzis nie potępia Rosji
Teodor Currentzis stał się postacią kontrowersyjną, niektóre jego koncerty wywołują protesty lub wręcz są odwoływane. Ale niezmiennie każdego lata jest zapraszany na przykład na festiwal w Salzburgu, gdzie w tym roku wybiera się ze swoją Utopią.
Czytaj więcej
Oksana Lyniw zapowiedziała, że zbojkotuje Wiener Festwochen, jeśli na tym festiwalu wystąpi też grecko-rosyjski dyrygent Teodor Currentzis. Organizatorzy musieli jej ulec.
Czarny dzień rosyjskiego lotnictwa. Trzy samoloty zestrzelone
Dowódca ukraińskich sił powietrznych Mykoła Ołeszczuk, że w sobotę o poranku Ukraińcy zestrzelili dwa rosyjskie bombowce Su-34 i jeden myśliwiec Su-35. Dowódca nie podał, jakiej broni użyto do ich zestrzelenia. Niedawno siły powietrzne potwierdziły jednak, że w maju ubiegłego roku ukraińscy obrońcy wykorzystali system Patriot do zestrzelenia jednocześnie pięciu rosyjskich maszyn – myśliwca, bombowca i trzech helikopterów – w rosyjskiej przestrzeni powietrznej.
Problem ukraińskiego zboża bez poparcia politycznego
Negocjacje w sprawie ukraińskiego zboża utrudnia fakt, że minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski nie ma pełnego poparcia ze strony premiera – ocenił Robert Telus, poseł PiS i były minister rolnictwa.
Czytaj więcej
– Ja ministra Czesława Siekierskiego zbytnio nie krytykuję, bo ja widzę, że on się stara, tylko nie ma poparcia Donalda Tuska – takimi słowami były minister rolnictwa Robert Telus z PiS ocenił swojego następcę.
Wszystkie kraje NATO będą przeznaczały na obronność co najmniej 2 proc. PKB
Kraje NATO, które wcześniej nie przeznaczały na obronność oczekiwanych 2 proc. PKB, zadeklarowały na 60. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa poprawę swojego zaangażowania w inwestycje we własne bezpieczeństwo, siły zbrojne i zamawianie sprzętu.
Czytaj więcej
Kraje, które wcześniej nie przeznaczały na obronność oczekiwanych 2% PKB, deklarują poprawę zaangażowania w inwestycje we własne bezpieczeństwo, siły zbrojne i zamawianie sprzętu – powiedział Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Alarm powietrzny we wschodniej i centralnej Ukrainie
Siły Powietrzne ogłosiły zagrożenie użyciem broni balistycznej dla regionów wschodnich i centralnych. Alert powietrzny ogłoszono m.in. w stolicy Ukrainy i obwodzie kijowskim.
Rosja narusza przestrzeń powietrzną Polski, Rumunii i państw bałtyckich
Należy spodziewać się kolejnych prowokacyjnych incydentów ze strony Rosji. Tym bardziej, że zbliża się druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Czytaj więcej
Należy spodziewać się kolejnych prowokacyjnych incydentów ze strony Rosji. Tym bardziej, że zbliża się druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę – zapowiedział dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Maciej Klisz.
Ile okrętów straciła Rosja na Morzu Czarnym?
Według obliczeń amerykańskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Rosja utraciła od lutego 2022 roku już około 40 procent tonażu swojej marynarki wojennej na Morzu Czarnym. Pisze o tym na łamach czasopisma „Foreign Affairs” były wysokiej rangi oficer amerykańskiej marynarki i doradca CSIS Mark Cancian. Jak to było możliwe?
Czytaj więcej
Kijów poinformował o zniszczeniu kolejnego rosyjskiego okrętu wojennego. Chociaż na lądzie Ukraina jest pod coraz większą presją, to na morzu spycha rosyjską Flotę Czarnomorską do defensywy.
Na granicy Ukrainy z Polską w kolejkach stoi 3300 ciężarówek
W sobotę rano zablokowanych było sześć punktów kontrolnych na granicy z Ukrainą, a w kolejkach stało 3300 ciężarówek - przekazał w ukraińskiej telewizji Andrij Demczenko, rzecznik Państwowej Straży Granicznej Ukrainy. Według niego najdłuższa kolejka jest na przejściu Korczowa-Krakowiec, gdzie stoi 1600 ciężarówek, oraz Dorohusk-Jagodzin, gdzie zablokowanych jest 550 pojazdów.
Wielka Brytania wezwała przedstawiciela ambasady rosyjskiej w związku ze śmiercią Nawalnego
Brytyjski rząd poinformował w piątek, że wzywa przedstawiciela ambasady rosyjskiej, aby jasno dać do zrozumienia, że uważa rząd rosyjski za „w pełni odpowiedzialny” za śmierć lidera opozycji Aleksieja Nawalnego. W oświadczeniu brytyjskiego MSZ podkreślono, że śmierć Nawalnego w kolonii karnej „musi zostać w pełni i przejrzyście zbadana”.
Szef MSZ Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział wcześniej w piątek, że za śmierć Nawalnego powinien odpowiadać prezydent Rosji Władimir Putin. - Musimy pociągnąć Putina do odpowiedzialności za to – powiedział na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.
Rosjanie ostrzeliwali Kupiańsk, są ranni
Rosyjscy najeźdźcy ostrzeliwali w nocy Kupiańsk w obwodzie charkowskim. Ranne zostały dwie osoby — 71-letnia kobieta i 75-letni mężczyzna — poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow. Rosjanie otworzyli ogień o godz. 2:35. Uszkodzony został prywatny dom, w którym zniszczone zostały ściany i dach. W sąsiednich domach wypadły okna i uszkodzone zostały dachy.
Ukraińcy opuścili Awdijiwkę
Upadek Awdijiwki, dla Kijowa symbolicznie największa porażka po nieudanej letniej kontrofensywie.
Czytaj więcej
Wojska ukraińskie wycofały się z frontowego miasta Awdijiwka w obwodzie donieckim, aby uniknąć okrążenia — oznajmił w sobotę Ołeksandr Syrski, nowy naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy. Dla Rosji to największe symboliczne zwycięstwo po nieudanej letniej kontrofensywie Kijowa.
Kijów opublikował nowe dane o rosyjskich stratach
W ciągu ostatniej doby Rosja straciła na wojnie ok. 1050 żołnierzy — szacuje w najnowszych statystykach Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Do tego obrońcy Ukrainy unieszkodliwili m.in. 11 czołgów i 28 systemów artylerii.
Dombrovskis: Ukraina potrzebuje natychmiastowego wsparcia
Jest wiele rzeczy, których Ukraina potrzebuje na teraz – wsparcie militarne, pomoc finansowa, wsparcie efektywności gospodarki. Właśnie na tym powinniśmy się skupić teraz, w tym bardzo krótkim czasie – powiedział Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, podczas dyskusji w ramach Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.
Łotewski polityk zauważył, że w ostatnich tygodniach z Europy napływają pozytywne wieści - porozumienie w sprawie bezpieczeństwa Ukrainy z Francją i Niecami, czy nowe pakiety pomocy wojskowej. - Musimy wspierać tę mobilizację wysiłków, biorąc pod uwagę debatę w USA. Mamy nadzieję, że debata w Kongresie zakończy się pozytywnie i możemy liczyć także na amerykański wkład w te wysiłki. Wiemy, że wsparcie (dla Ukrainy – red.) pochodzi także z innych krajów G7. Wszystko to jest konieczne i wszystko to jest pilne - mówił.
Nagranie z podsumowaniem piątkowych wydarzeń na froncie
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w mediach społecznościowych klip z podsumowaniem najważniejszych wydarzeń z 723. dnia wojny
Zapis piątkowej relacji
Doniesienia z 723. dnia wojny Rosji z Ukrainą można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Gen. Ołeksandr Tarnawski pisze, że sytuacja w Awdijiwce jest "trudna, ale pod kontrolą".