Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Sześć państw tworzących Wspólne Siły Ekspedycyjne wyśle okręty i samoloty w rejon Morza Bałtyckiego i Morza Północnego.
Kończymy relację
Nowe wiadomości z Ukrainy od rana na rp.pl.
Obóz dla jeńców wojennych w Ołeniwce, w którym torturowano Ukraińców, był prawdopodobnie kontrolowany przez wysokiego rangą urzędnika z Moskwy
Kirił Popow, pierwszy zastępca szefa moskiewskiego oddziału rosyjskiej Federalnej Służby Więziennej, prawdopodobnie nadzorował pracę obozu jenieckiego Ołeniwka, znajdującego się w okupowanej części obwodu donieckiego.
Obiekt ten przetrzymywał ukraińskich jeńców wojennych i cywilnych zakładników, których Rosjanie pojmali w Mariupolu w maju 2022 roku.
Byli więźniowie donosili o strasznych warunkach i systematycznych torturach. Misja Monitorująca Prawa Człowieka ONZ na Ukrainie również potwierdziła nieludzkie traktowanie jeńców wojennych w Ołeniwce, 20 kilometrów na południowy zachód od okupowanego Doniecka.
Dziennikarze Kyiv Independent dotarli do bilingów rozmów Popowa i jego lokalizacje.
Zapisy te sugerują, że Popow prawdopodobnie odwiedził okupowaną część obwodu donieckiego między 16 maja a 17 czerwca 2022 roku.
16 maja ponad 2000 ukraińskich żołnierzy, którzy bronili się w Mariupolu, poddało się i zostało przeniesionych do obozu jenieckiego w Ołeniwce. Trzech ukraińskich żołnierzy potwierdziło, że widziało Popowa w obozie jenieckim.
Wydawał on rozkazy i koordynował pracę personelu więziennego.
29 lipca 2022 r. w obozie w Ołeniwce doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło 57 jeńców wojennych, a ponad 100 zostało rannych. Ukraińscy urzędnicy stwierdzili, że eksplozja została spowodowana przez Rosjan i przeprowadzona z wnętrza więzienia.
Kraje nordyckie zwiększą obecność wojskową na Morzu Bałtyckim
Kraje nordyckie uzgodniły rozmieszczenie okrętów wojennych i samolotów w regionie Morza Bałtyckiego w celu ochrony krytycznej infrastruktury podwodnej.
Ukraińcy strącili wszystkie drony wysłane przez Rosjan
Litwa nie zamknie granicy z Rosją
Litewskie MSZ poinformowało, że sytuacja na granicy z Rosją jest opanowana.
Zełenski: Przygotowujemy broń dalekiego zasięgu, by okupanci poczuli ukraińską siłę
- Priorytetem jest obrona przed rosyjską agresją. Ale jednocześnie bierzemy pod uwagę potrzeby społeczne naszych obywateli i w pełni wypełniamy zobowiązania społeczne naszego państwa. W czasie wojny na pełną skalę niezwykle ważne jest, aby każdy obywatel, który potrzebuje wsparcia państwa, otrzymał je. I każdy, kto teraz tworzy miejsca pracy, kto utrzymuje biznes, a nawet go rozwija, każdy, kto jest na Ukrainie i z Ukrainą, uczciwie pracuje i wspiera innych, wspiera zarówno naszą obronę, jak i nasze podejście do ukraińskich celów - powiedział prezydent Ukrainy.
Sondaż: 75 proc. Rosjan popiera wojnę
Przytłaczająca większość Rosjan nadal popiera wojnę w sposób zdecydowany lub umiarkowany (75 proc.), a tylko około 20 proc. jest jej przeciwnych - wynika z raportu Carnegie Moscow Center, powołując się na dane sondażowe rosyjskiej niezależnego Centrum Lewady.
Według raportu, "liczby te pokazują, że rosyjskie społeczeństwo nie jest jeszcze gotowe na konkretny kompromis z Ukrainą".
Średnio od sierpnia 2022 r. do sierpnia 2023 r. około 50 proc. respondentów opowiedziało się za rozmowami pokojowymi.
Większość badanych kategorycznie sprzeciwiła się przystąpieniu Ukrainy do NATO (76 proc.) oraz zwrotowi nielegalnie zaanektowanych terytoriów Ługańska i Doniecka (76 proc.) oraz Chersonia i Zaporoża (68 proc.).
Prezydent Zełenski podpisał budżet państwa na 2024 r.
Dochody budżetu państwa ustalono na 1,78 bln hrywien (49 mld dolarów), podczas gdy wydatki były prawie dwukrotnie wyższe i wyniosły 3,35 bln hrywien (93 mld dolarów).
Główną pozycją na liście wydatków było finansowanie wojska, wynoszące 1,69 bln hrywien (46,4 mld dolarów), czyli około 22 proc. PKB Ukrainy.
Drony nad obwodem kijowskim. Działa obrona przeciwlotnicza
Kijowska Obwodowa Administracja Wojskowa poinformowała o ataku z wykorzystaniem bezzałogowych dronów.
Euroactiv: NATO nie jest zdecydowane w sprawie szybkiego przyjęcia Ukrainy ze względu na stanowisko USA i Niemiec
Czytaj więcej
W środę NATO i Ukraina mają podpisać listę reform niezbędnych do przyszłego przystąpienia do NATO, pomimo podziałów w kwestii tego procesu i niechęci ze strony USA i Niemiec - informuje portal Euroactiv.
Borrell: UE nie jest "zmęczona" wojną na Ukrainie
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że kraje UE nie są "zmęczone" wojną na Ukrainie, ale są "zaniepokojone i uznają sukcesy Ukraińców na polu bitwy"
- Szczerze mówiąc, nie widzę żadnych oznak tego, co można nazwać "zmęczeniem" wśród państw członkowskich. Wszyscy są zaniepokojeni i wszyscy uznają sukcesy Ukraińców - o których nie zawsze dużo się mówi - powiedział Borrell.
Nie żyje starszy wiceprezes największego banku Rosji
Lekarze jako przyczynę śmierci bankiera podali zawał serca. Ale zaznaczyli, że jest to „wstępna diagnoza”. Od agresji na Ukrainę, w Rosji umarło już w niejasnych okolicznościach wielu biznesmenów i wysokich menadżerów.
Czytaj więcej
Nie żyje Nikołaj Wasiow, starszy wiceprezes największego banku Rosji - Sbierbanku. Miał 42 lata. Na tak wysokie stanowisko awansował w grudniu 2022 r. Lekarze jako przyczynę śmierci bankiera podali zawał serca. Ale zaznaczyli, że jest to „wstępna diagnoza”. Od agresji na Ukrainę, w Rosji umarło już w niejasnych okolicznościach wielu biznesmenów i wysokich menadżerów.
Ministrowie spraw zagranicznych krajów bałtyckich zbojkotują spotkanie OBWE
Ministrowie spraw zagranicznych Estonii, Łotwy i Litwy wydali 28 listopada wspólne oświadczenie, w którym zapowiedzieli, że zbojkotują nadchodzące spotkanie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy (OBWE) z powodu planowanej obecności delegacji z Rosji.
Ukraina i Włochy rozpoczynają rozmowy w sprawie gwarancji bezpieczeństwa
Ukraina i Włochy rozpoczęły negocjacje w sprawie dwustronnego porozumienia o gwarancjach bezpieczeństwa w ramach wspólnej deklaracji G7 o wsparciu dla Ukrainy - poinformowała Kancelaria Prezydenta Ukrainy.
Potężne eksplozje w Chersoniu
Szef Chersońskiej Miejskiej Administracji Wojskowej Roman Mroczko poinformował, że w mieście słychać było silną eksplozję.
Zaapelowano do mieszkańców, by udali się do bezpiecznych miejsc.
HUR: Żona Budanowa została otruta
Żona szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego trafiła do szpitala po zatruciu metalami ciężkimi - potwierdził rzecznik HUR.
Czytaj więcej
Żona szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego została otruta metalami ciężkimi i jest leczona w szpitalu - poinformował agencję Reutera rzecznik ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
Granica Finlandii z Rosją zamknięta dla ruchu osobowego
Rząd w Helsinkach zdecydował o zamknięciu granicy z Rosją na dwa tygodnie.
Czytaj więcej
Finlandia zamyka dla ruchu osobowego całą granicę z Rosją w celu powstrzymania napływu osób ubiegających się o azyl - poinformował fiński rząd.
Od wojny w Ukrainie Norwegia zarabia więcej na surowcach
Miniony rok okazał się dla Norwegii rekordowy pod względem przychodów z eksportu gazu i ropy. Sięgnęły 161 miliardów dolarów. To 150 procent więcej aniżeli w 2021 roku.
Czytaj więcej
Miniony rok okazał się dla Norwegii rekordowy pod względem przychodów z eksportu gazu i ropy. Sięgnęły 161 miliardów dolarów. To 150 procent więcej aniżeli w 2021 roku.
W Toreśku ekipa ratunkowa uratowała cztery osoby spod gruzów ostrzelanego przez Rosjan budynku
W wyniku ostrzału miasta w obwodzie donieckim przez Rosjan zawalił się budynek mieszkalny. Ekipa ratunkowa wydobyła spod gruzów budynku cztery osoby, którym obecnie udzielana jest pomoc medyczna.
Rosjanie ostrzelali miasto w obwodzie sumskim
W ostrzale miasta Seredyna-Buda w obwodzie sumskim zginęły trzy osoby, w tym 7-letnia dziewczyna - informuje ukraińska prokuratura generalna.
Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę budżetową
W budżecie na 2024 roku wzrost gospodarczy Ukrainy w 2024 roku oszacowano na 4,6 proc., a poziom inflacji - na 9,7 proc.
Bruksela chce zatrzymać handel rosyjskimi diamentami
Komisja Europejska skierowała do państw członkowskich zatwierdzony 12 pakiet antyrosyjskich sankcji. Zawiera m.in. długo oczekiwane embargo na rosyjskie diamenty.
Czytaj więcej
Komisja Europejska skierowała do państw członkowskich zatwierdzony 12 pakiet antyrosyjskich sankcji. Zawiera m.in. długo oczekiwane embargo na rosyjskie diamenty. Pozwoli też Finlandii odzyskać największą arenę hokejową należącą do ludzi Putina.
Europejskie kraje NATO i Kanada dostarczają niemal 50 proc. wsparcia wojskowego jakie otrzymuje Ukraina
Takie szacunki przedstawił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w czasie wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA, Antonym Blinkenem. Stoltenberg wyraził wdzięczność za wsparcie USA dla Ukrainy, ale podkreślił przy tym, że pomoc Ukrainie to "wspólny wysiłek USA, Kanady i europejskich sojuszników".
Które zachodnie firmy wciąż zarabiają w Rosji?
Choć Europa Zachodnia najwięcej mówi o konieczności pomocy Ukrainie, to największy odsetek firm robiących biznes z Rosją pochodzi właśnie stamtąd,
Czytaj więcej
Choć Europa Zachodnia najwięcej mówi o konieczności pomocy Ukrainie, to największy odsetek firm robiących biznes z Rosją pochodzi właśnie stamtąd - wynika z szacunków „Rzeczpospolitej”, opartych na najnowszych danych Uniwersytetu Yale.
Szefowie MSZ państw bałtyckich nie wezmą udział w szczycie szefów MSZ państw OBWE
Litwa, Łotwa i Estonia protestują w ten sposób przeciwko udziałowi w spotkaniu w Skopje Siergieja Ławrowa. Szef MSZ Estonii podkreślił, że OBWE "stworzono, aby zbudować europejskie bezpieczeństwo, przeciwdziałać konfliktom i utrzymać pokój", podczas gdy Rosja "swoimi bezprawnymi i okrutnymi działaniami dowodzi raz za razem, że nie jest partnerem dla Europy w dziedzinie bezpieczeństwa".
Dmytro Kułeba bojkotuje spotkanie szefów MSZ państw OBWE
Przyczyną bojkotu spotkania w Skopje jest udział w nim szefa MSZ Rosji, Siergieja Ławrowa.
Turcja pozwala na eksport do Rosji towarów objętych sankcjami
Brian Nelson, podsekretarz skarbu USA ds. terroryzmu i wywiadu finansowego, odwiedzi w tym tygodniu Stambuł i Ankarę. Ma tam rozmawiać o „zapobieganiu naruszania sankcji i badać handel oraz przepływy finansowe wspierające Rosję w wojnie z Ukrainą”.
Czytaj więcej
Turcja stała się kanałem dla dostaw eksportu wrażliwych towarów z branży wojskowej dla Rosji - alarmuje „Financial Times”.
Ukraińcy twierdzą, że Rosjanie zawiesili wymiany jeńców, by stworzyć wrażenie, iż Ukraińcy się o to nie starają
Informacje takie przekazał Petro Jacenko, koordynator Sztabu ds. Traktowania Jeńców Wojennych. Jego zdaniem Rosjanie zawiesili wymiany jeńców, aby stworzyć wrażenie w ukraińskim społeczeństwie, że "nic się nie dzieje" w tej kwestii. - Ale w rzeczywistości pracujemy, nie siedzimy z założonymi rękami, staramy się zorganizować kolejne wymiany jeńców - dodał.
Pogoda zatrzymała rosyjski eksport przez Morze Czarne
Sztormy, 7-metrowe fale, zalane miejscowości, metrowe zaspy śniegu w Moskwie, cyklon, 2,5 mln ludzi bez prądu, ogrzewania, wody, to niektóre skutki załamania pogody w Rosji.
Czytaj więcej
Sztormy, 7-metrowe fale, zalane miejscowości, metrowe zaspy śniegu w Moskwie, cyklon, 2,5 mln ludzi bez prądu, ogrzewania, wody, to niektóre skutki załamania pogody w Rosji. Całkowicie stanął eksport ropy i metali z portów nad Morzem Czarnym.
Rosjanie ostrzelali obwód chersoński
W wyniku ostrzału ranne zostały dwie osoby - 64-letnia kobieta i 48-letni mężczyzna - podaje chersońska obwodowa administracja.
Iran kupi od Rosji myśliwce Su-35, śmigłowce Mi-28 i samoloty szkolne Jak-130
Informacje takie przekazał wiceminister obrony Iranu - podaje irańska agencja Tasnim.
Dwa dni z rzędu spada liczba ataków z użyciem dronów-kamikadze na froncie południowym
Informacje takie podał gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca zgrupowania "Tawria" walczącego na południu. Gen. Tarnawski dodał, że Rosjanie uzupełniają na południu straty wcielając do jednostek więźniów.
Rosyjska marynarka wojenna otrzymała okręt podwodny Możajsk
Informacje takie przekazuje Interfax. Okręt podwodny Możajsk trafił do służby we Flocie Pacyfiku. To piąty z sześciu okrętów zbudowanych dla Flotę Pacyfiku przez stocznię w Sankt Petersburgu.
Rosyjska Rada Federacji ma 13 grudnia podać datę wyborów prezydenckich
Informację taką przekazał lider rosyjskich komunistów, Giennadij Ziuganow. Zgodnie z prawem Rada Federacji (izba wyższa parlamentu) musi podać datę wyborów najpóźniej 100 dni przed ich terminem. Wybory odbędą się prawdopodobnie 17 marca.
W szpitalu zmarł mężczyzna ranny w nocnym ostrzale Chersonia
O śmierci 71-letniego mieszkańca Chersonia poinformował Roman Mroczko, szef lokalnych władz.
Żona szefa wywiadu wojskowego Ukrainy zatruta metalami ciężkimi
Marianna Budanowa, żona Kyryło Budanowa, została zatruta metalami ciężkimi i jest leczona - podaje Ukrinform.
Nad ranem Rosjanie ostrzelali Nikopol
W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne - podał Serhij Łysak, szef obwodu dniepropietrowskiego. W Nikopolu ostrzelany został pięciopiętrowy budynek mieszkalny. Ofiara śmiertelna to 63-letni mężczyzna, ranne zostały dwie kobiety w wieku 65 i 63 lat. Pod gruzami budynku nadal mogą znajdować się ludzie.
Zmarła kobieta ranna w ostrzale wsi w obwodzie chersońskim
O śmierci 72-letniej kobiety, która została ranna w ostrzale wsi Lwów w obwodzie chersońskim, poinformował Wołodymyr Litwinow, szef berysławskiej administracji rejonowej. 72-latka została ranna w ostrzale 24 listopada.
Ostrzał w obwodzie zaporoskim
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 64 razy ostrzelały tereny w obwodzie zaporoskim - podała miejscowa administracja. Ataki za pomocą artylerii i dronów odnotowano w 15 miejscowościach. Władze otrzymały sześć zgłoszeń o uszkodzeniach budynków i obiektów infrastruktury.
Przewodniczący parlamentu Ukrainy z wizytą w Brukseli
W czasie wizyty w stolic Belgii Rusłan Stefanczuk ma skupić się na "mobilizowaniu wysiłków i promowania ważnych decyzji w sprawie integracji europejskiej Ukrainy oraz rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą" oraz "wsparcia UE w walce z rosyjską agresją".
W połowie grudnia na szczycie UE ma też zapaść historyczna decyzja o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą. Przeciw są Węgry
Orbán wysłał list do Charlesa Michela, szefa Rady Europejskiej, w którym żąda strategicznej dyskusji w sprawie Ukrainy, zanim zapadną jakiekolwiek wiążące decyzje w sprawie gwarancji bezpieczeństwa, wsparcia finansowego, zaostrzenia sankcji wobec Rosji czy obietnicy akcesji do UE.
Czytaj więcej
Viktor Orbán coraz bezwzględniej podważa proukraiński kurs w UE. Nie zgadza się na pieniądze ani obietnice akcesji, blokuje kolejne sankcje wobec Rosji.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 17,373 mln osób
W ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy wjechało 17,3 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 20,5 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 15,581 mln.
Ofiary aury na Ukrainie
Z powodu złej pogody na Ukrainie zginęło 10 osób, a 23, w tym dzieci, zostały ranne - poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 48 razy
W wyniku ostrzału jedna osoba została ranna - podał Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
W okupowanym Tokmaku rozległy się eksplozje
Informacje takie przekazał Iwan Fedorow, ukraiński mer okupowanego przez Rosjan Melitopola.
Rosyjskie okręty na Morzu Czarnym uzbrojone łącznie w 16 pocisków Kalibr
Informacje takie przekazuje ukraińska armia.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 326 440 żołnierzy, 5 523 czołgi, 10 285 pojazdów opancerzonych, 7 876 zestawów artyleryjskich, 907 wyrzutni rakiet, 597 zestawów przeciwlotniczych, 323 samoloty, 324 śmigłowce, 5 905 bezzałogowych statków powietrznych, 1 565 pocisków manewrujących, 22 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 10 302 pojazdy (w tym cysterny), 1 113 jednostek sprzętu specjalnego.
Ilja Ponomariow: Mnóstwo Rosjan chce zapisać się do Legionu „Wolność Rosji”, ale nie wszystkich przyjmują
W Rosji jest mnóstwo akcji partyzanckich, nie o wszystkich wiedzą media - twierdzi rosyjski opozycjonista.
Czytaj więcej
Nikt nie zabroni nam walczyć o wolność Rosji – mówi Ilja Ponomariow, były deputowany Dumy, jeden z czołowych przeciwników Putina.
Rozpoczął się czwarty tydzień protestów polskich przewoźników na granicy polsko-ukraińskiej
– Eskalacja nienawiści kierowców ukraińskich wobec nas jest bardzo duża. Wygrażają nam, pokazują zdjęcia naszych żon, naszych domów, wznoszą okrzyki „śmierć Lachom” – opisuje sytuację jeden ze strajkujących Jacek Sokół.
Czytaj więcej
Rosną straty przewoźników i przemysłu oraz emocje. Do rozwiązania problemu wciąż daleko.
79 potyczek na ukraińskich frontach w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że Rosjanie przeprowadzili jeden atak rakietowy, trzy ataki powietrzne i 13 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zamieszkanych.
Władze obwodu winnickiego przekazały ponad 30 półciężarówek mobilnym grupom obrony przeciwlotniczej
Informację taką przekazała winnicka obwodowa administracja wojskowa.
W Awdijiwce nie ma ani jednego nieuszkodzonego w wyniku walk budynku
W mieście, w którym przed wojną mieszkały 32 tys. osób, nadal przebywa ok. 1 500 cywilów.
Czytaj więcej
Rosyjska armia zintensyfikowała działania ofensywne w rejonie Awdijiwki - strategicznie położonego miasta, które uważa się za bramę do okupowanego od 2014 roku Doniecka.
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, poinformował o odznaczeniu 115 żołnierzy i oficerów Sił Zbrojnych Ukrainy
W wieczornym wystąpieniu Zełenski poinformował, że od 24 lutego 2022 roku odznaczonych zostało 64 258 ukraińskich żołnierzy i oficerów.
Na wody Morza Czarnego wypłynęła rosyjska fregata Admirał Makarow
Informacje takie przekazuje ukraińska armia. Fregata Admirał Makarow może być uzbrojona w osiem pocisków Kalibr.
W okupowanym Mariupolu w ostatnich dniach zabito sześciu rosyjskich żołnierzy
Informacje takie podaje mariupolska rada miejska. Dwóch żołnierzy armii rosyjskiej miało zostać zabitych na ulicach miasta, strzałami w tył głowy. Ciała czterech znaleziono na plaży. Rosjanie informują, że w mieście zaczęła działać nowa grupa partyzantów - podaje na swoim kanale w serwisie Telegram mariupolska Rada Miejska.
Żołnierze ukraińskich Sił Specjalnych pomogli skorygować ogień zestawu HIMARS i zniszczyć rosyjską haubicę samobieżną
Do zniszczenia przez wyrzutnię HIMARS haubicy 2S5 Hiacynt doszło w rejonie Kupiańska.
W nocy ogłoszono alarm powietrzny w kilku obwodach Ukrainy
Dowództwo Sił Powietrznych informowało o zagrożeniu atakiem dronów-kamikadze obwodu winnickiego, chmielnickiego i tarnopolskiego. a także mikołajowskiego i chersońskiego. Ogłoszono też alarm rakietowy dla Krzywego Rogu.
Władimir Putin weźmie we wtorek udział w spotkaniu plenarnym Światowej Rady Ludów Rosyjskich
Putin połączy się z uczestnikami spotkania za pomocą wideołącza. Spotkanie odbywa się w 30. rocznicę utworzenia organizacji, a jego tematem ma być "teraźniejszość i przyszłość rosyjskiego świata".
Sekretarz stanu USA, Antony Blinken, przyjedzie do Belgii gdzie weźmie udział w spotkaniu szefów MSZ państw NATO
Blinken weźmie udział w pierwszym spotkaniu Rady NATO-Ukraina z udziałem szefów MSZ i "podkreśli niezachwiane zaangażowanie" Sojuszu we wsparcie Ukrainy.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosa rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski mówił w wieczornym wystąpieniu, że walki nie ustają w obwodzie donieckim i w rejonie Kupiańska w obwodzie charkowskim.