Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski podkreśla, że Ukraina po raz pierwszy w historii otrzymała w czasie szczytu NATO w Wilnie gwarancje bezpieczeństwa od "siedmiu największych demokracji świata".
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Rosja wystawi zniszczony sprzęt NATO
Rosyjscy urzędnicy wielokrotnie krytykowali kraje zachodnie za dostarczanie broni Ukrainie, argumentując, że grozi to przedłużeniem konfliktu i spowodowaniem dalszej eskalacji.
Czytaj więcej
Rosja planuje wyeksponować zniszczony sprzęt NATO na Ukrainie przed ambasadami krajów zachodnich, które go dostarczyły - zapowiedział przewodniczący parlamentu Wiaczesław Wołodin.
Dostawa ATACMS dla Ukrainy jest nadal możliwa
– Pracujemy nad tym – powiedział prezydent Biden opuszczając szczyt NATO.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone rozważają dostarczenie Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu ATACMS, potwierdził prezydent Joe Biden w oświadczeniu z 12 lipca.
Wojska ukraińskie posuwają się na południe od Bachmutu
Według wiceminister obrony Ukrainy siły ukraińskie zdołały przedrzeć się na południe od Bachmutu.
Wojsko Ukrainy powstrzymało również wojska rosyjskie próbujące posuwać się w kierunkach Kupiańska, Łymańska, Awdijiwki i Maryinska, przekazała Maliar w poście na Telegramie.
Dodała, że ukraińskie wojska na południu kraju „znacząco osłabiły zdolności ofensywne i obronne” Rosji w ostatnich tygodniach, a zniszczenie „dużej liczby” magazynów amunicji zmniejszyło liczbę „ataków wroga”.
Eksplozje w Mariupolu
Petro Andruszczenko, doradca mera Mariupola, cytuje świadków, którzy mówią o kilku głośnych wybuchach.
W tymczasowo okupowanym mieście ma pracować obrona przeciwlotnicza.
Prezydent Biden: Putin bardzo się pomylił oceniając jedność NATO
Przemawiając na zakończenie dwudniowego spotkania przywódców NATO, Biden powiedział, że obrona wolności jest „powołaniem naszego życia”, jednocześnie stanowczo potępiając rosyjską inwazję na Ukrainę
Czytaj więcej
Prezydent Joe Biden oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o „tchórzliwą żądzę ziemi i władzy” i obiecał, że kierowany przez USA sojusz NATO nie zachwieje się we wspieraniu Ukrainy przeciwko rosyjskiej agresji.
Rosyjskie MSZ podsumowuje szczyt w Wilnie
Ostatni szczyt NATO pokazał, że zachodni sojusz wraca do „zimnowojennych schematów” – poinformowało w środę rosyjskie MSZ, dodając, że Kreml jest gotowy odpowiedzieć na zagrożenia wszelkimi niezbędnymi środkami.
„Wyniki wileńskiego szczytu zostaną dokładnie przeanalizowane. Biorąc pod uwagę wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa i interesów Rosji, które zostały zidentyfikowane, będziemy reagować we właściwym czasie i we właściwy sposób, wykorzystując wszystkie dostępne nam środki i metody” – czytamy w oświadczeniu resortu.
„Oprócz już podjętych decyzji będziemy nadal wzmacniać organizację wojskową i system obronny kraju” - zapewnia resort Ławrowa.
Biden przybył do Finlandii, by spotkać się z przywódcami krajów skandynawskich
Prezydent USA Joe Biden przybył do Finlandii, gdzie weźmie udział w szczycie z przywódcami krajów skandynawskich (Finlandii, Szwecji, Norwegii, Danii i Islandii).
Jak podaje strona fińskiego prezydenta, podczas tego spotkania zostaną omówione kwestie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, środowiska i technologii.
To trzeci taki szczyt w historii – poprzednie odbyły się w 2016 roku w Waszyngtonie i 2013 w Sztokholmie.
Bloomberg: Zełenski wezwany do "ochłonięcia"
Bloomberg pisze, że na szczycie w Wilnie przywódcy NATO specjalnie szukali sformułowania, które wyglądałoby na postępy Ukrainy na drodze do Sojuszu i które Kijów mógłby przedstawić jako sukces, ale nie przybliżający NATO do ewentualnego konfliktu z Rosją.
Czytaj więcej
Post rozdrażnionego Wołodymyra Zełenskiego, który "absurdem" nazwał niezdecydowanie NATO w sprawie członkostwa Ukrainy, rozgniewał partnerów, którzy wysłali Kijowowi broń i pomoc za miliardy dolarów - pisze Bloomberg, powołując się na swoje źródła.
W Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie znaleziono materiałów wybuchowych
Nie znaleziono jeszcze żadnych materiałów wybuchowych podczas inspekcji Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy - poinformowała MAEA.
Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi powiedział, że eksperci nadal sprawdzają części okupowanego obiektu.
Ostrzegł jednak, że nie mieli jeszcze dostępu do dachu ani jednostek trzeciego i czwartego reaktora.
Od dawna istnieją obawy dotyczące bezpieczeństwa w zaporoskiej fabryce w wyniku trwającej wojny – wzmocnione przez oskarżenie Wołodymyra Zełenskiego w zeszłym tygodniu, że Rosja umieściła „urządzenia wybuchowe” na dachu elektrowni – temu twierdzeniu Moskwa zaprzeczyła.
Grupa G7 podpisała deklarację wsparcia dla Ukrainy
Grupa G7 podpisała deklarację, w której przedstawiła wsparcie dla Ukrainy i pomoc w reformach rządów niezbędnych do realizacji „aspiracji euroatlantyckich”.
Państwa członkowskie oświadczyły, że zapewnią bezpieczeństwo i wsparcie gospodarcze, w tym nowoczesny sprzęt wojskowy, na lądzie, w powietrzu i na morzu, wymianę informacji wywiadowczych i szkolenie sił ukraińskich w zamian za zobowiązanie Ukrainy do reform „w celu podkreślenia jej zaangażowania na rzecz demokracji, zasad prawa, poszanowania praw człowieka i wolności mediów”, „skierowania gospodarki na ścieżkę zrównoważonego rozwoju” oraz wzmocnienia „demokratycznej cywilnej kontroli nad wojskiem”.
Gazprom traci zyski z Europy
Rosyjska próba zamrożenia Europy kosztować będzie Gazprom stratę trzech czwartych przychodów.
Czytaj więcej
W tym roku rosyjska próba zamrożenia Europy kosztować będzie Gazprom stratę trzech czwartych przychodów, czyli 90 mld dol., a budżet Kremla dostanie o 28 mld dol. mniej z utraconych ceł wywozowych.
Ukraina nie wie, kiedy otrzyma pociski dalekiego zasięgu ATAСMS
Poinformował o tym prezydent Zełenski w Wilnie.
Grupa Wagnera zdaje broń
Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o ostatecznym przyjęciu uzbrojenia z jednostek Grupy Wagnera
Czytaj więcej
Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że dobiega końca odbiór broni i sprzętu wojskowego z jednostek Grupy Wagnera.
Zełenski podsumowuje szczyt NATO w Wilnie
Prezydent powiedział dziennikarzom, że „wierzy” w partnerów z NATO i z zadowoleniem przyjął nowy pakiet gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, zadeklarowanych dziś przez niektóre kraje G7.
Czytaj więcej
Wołodymyr Zełenski powiedział na zakończenie szczytu w Wilnie, że NATO i Ukraina „nie są zainteresowane” obecnością uzbrojonych żołnierzy z krajów Sojuszu na swoim terytorium, dopóki nie jest on jego członkiem.
Macron obiecuje trwać przy Ukrainie
- Rosja jest obecnie niestabilna militarnie i politycznie – powiedział w środę prezydent Francji Emmanuel Macron w przemówieniu na szczycie NATO na Litwie.
Powiedział, że w Rosji widoczne są „oznaki podziału”, najwyraźniej odnosząc się do niedawnej krótkotrwałej rebelii kierowanej przez Grupę Wagnera Jewgienija Prigożyna.
Prezydent Francji obiecał „trwać" przy Ukrainie, nawet jeśli wojna będzie „wojną na wyniszczenie”, dodając, że poparcie dla Kijowa jest trwałe.
Zełenski o "spotkaniu pełnym mocy" z prezydentem Bidenem
"Spotkanie trwało co najmniej dwa razy dłużej niż planowano i było tak znaczące, jak trzeba. Gdyby protokół nie przerwał spotkania, rozmawialibyśmy jeszcze dłużej" - napisął Zełenski.
Dodał, że poruszono "wszystkie tematy", w tym długoterminową pomoc dla Ukrainy.
"Widzimy wyraźnie, jak zakończyć tę wojnę naszym wspólnym zwycięstwem" - napisał Zełenski.
Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że Grupa Wagnera przekazała czołgi i inną broń
Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w środę, że grupa najemników Wagnera zakończyła przekazywanie całego swojego sprzętu wojskowego regularnym rosyjskim siłom zbrojnym.
Zełenski "nie rozumie" uwag Bena Wallace'a
Prezydent Ukrainy stwierdził, że "nie rozumie" słów sekretarza obrony Bena Wallace'a , który powiedział, że Zachód oczekuje od Ukrainy wdzięczności za udzielana jej pomoc.
- Zawsze byliśmy wdzięczni Wielkiej Brytanii. Zawsze byliśmy wdzięczni premierowi i ministrowi obrony, ponieważ ludzie w Wielkiej Brytanii zawsze wspierali Ukrainę. Jesteśmy za to wdzięczni - zapewnił Zełenski.
Osiemnaście osób, w tym sześcioro dzieci, rannych w Zaporożu
Co najmniej 18 osób zostało rannych w mieście Zaporoże z powodu upadku „niezidentyfikowanego wrogiego obiektu powietrznego” - poinformowała regionalna administracja wojskowa.
Jurij Małaszko, szef regionalnej administracji wojskowej Zaporoża, powiedział, że wśród rannych jest sześcioro dzieci. Do zdarzenia doszło w środę po południu.
Orban na szczycie NATO wzywa do zaprzestania wysyłania broni Ukrainie
premier Węgier wzywa państwa NATO do zaprzestania dostaw broni na Ukrainę, zaprzestania szkolenia ukraińskich żołnierzy i jak najszybszego rozpoczęcia rozmów pokojowych.
- NATO jest sojuszem obronnym, powstało, by bronić swoich członków, a nie podejmować działania wojenne na terytorium innych państw - mówił Orban
Węgierski premier podkreślił, że sojusz powinien wzmacniać możliwości obronne swoich członków.
- To są konieczne i słuszne działania, i takie Węgry wspierają - powiedział Orban.
Ben Wallace: Zachód oczekuje wdzięczności
Brytyjski sekretarz obrony, Ben Wallace, zasugerował, że Ukraina powinna położyć większy nacisk na okazanie wdzięczności Zachodowi za pomoc.
- Czy nam się to podoba, czy nie, ludzie chcą zobaczyć odrobinę wdzięczności - powiedział Wallace na marginesie szczytu NATO w Wilnie.
Czytaj więcej
Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace ostrzegł dziś prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że Zachód oczekuje, iż jego kraj okaże „wdzięczność” za broń i inną pomoc wojskową, jaką otrzymał na walkę z Rosją.
Deficyt na rachunku obrotów bieżących Rosji
W czerwcu wskaźnik, który odzwierciedla całościową ocenę wszystkich transakcji rosyjskich rezydentów z nierezydentami, po raz pierwszy od czasu pandemii w sierpniu 2020 r., wykazał wartość ujemną.
Czytaj więcej
Deficyt na rachunku obrotów bieżących Rosji wyniósł 1,4 mld dol. To pierwsza taka sytuacja od środka pandemii. Powodem jest kurczący się eksport i coraz większy odpływ kapitału z rachunków osobistych Rosjan. Ale o nich Kreml zaledwie wspomina.
Stoltenberg: NATO ustaliło najbardziej szczegółowy plan obronny od czasów zimnej wojny
Szef NATO powiedział, że Ukraina otrzymała od sojuszu "jasny i silny" sygnał dotyczący jej przyszłości w sojuszu, a ten z kolei opracował plan obronny, który ma wprowadzić NAT) w przyszłość.
Duda: Jako prezydent nie chciałbym podejmować takiej decyzji
Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji na szczycie NATO tłumaczył, że z powodu trwającej na Ukrainie wojny kraj ten nie może być obecnie przyjęty w szeregi NATO.
Wyjaśnił, że członkostwo Ukrainy zobowiązałoby inne państwa do obrony jej terytorium, a więc wysłania na front swoich żołnierzy.
- Jako prezydent takiej decyzji nie chciałbym podjąć - powiedział Duda.
W Wilnie trwa spotkanie Joe Bidena z Wołodymyrem Zełenskim
Obaj przywódcy rozmawiają w cztery oczy. Dziennikarze zostali wyproszeni.
Rosja poderwała myśliwiec MiG-31
Rosja wysłała myśliwiec MiG-31, aby uniemożliwić norweskiemu samolotowi wojskowemu naruszenie granicy nad Morzem Barentsa, poinformowała w środę agencja informacyjna RIA, powołując się na ministerstwo obrony.
Nie podano dokładnie, kiedy doszło do incydentu.
Ukraina otrzymała gwarancje bezpieczeństwa od G7
- To etap naszej drogi do członkostwa w NATO - powiedział prezydent Ukrainy.
Joe Biden powiedział, że pakt stanowi "potężne zobowiązanie" wsparcia dla Kijowa, które "będzie trwać przez długi czas w przyszłości".
Zełenski: Nikt nie chce wojny światowej
- Rozumiemy, że niektórzy mogą naprawdę bać się rozmowy o naszym członkostwie teraz, ponieważ nikt nie chce wojny światowej, jest to zrozumiałe i logiczne - powiedział prezydent Ukrainy.
- Chcę, aby wszyscy zrozumieli, że jesteśmy cywilizowanymi i rozsądnymi ludźmi. Ukraina walczy i naprawdę rozumiemy, że Ukraina nie może być członkiem NATO, dopóki na naszych ziemiach toczy się wojna - mówił Zełenski.
Reznikow: Amunicja kasetowa zmieni zasady gry na wojnie
- Kiedy otrzymaliśmy systemy artyleryjskie 155 mm w maju 2022 roku, był to przełom. W lipcu otrzymaliśmy różnego rodzaju systemy rakietowe wielokrotnego startu, co było kolejnym czynnikiem, który zmienił sytuację. Mam nadzieję, że amunicja kasetowa będzie kolejnym czynnikiem do wyzwolenia okupowanych terenów - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.
44 proc. uchodźców z Ukrainy, którzy są w Niemczech, chce zostać w tym kraju
Sondaż przeprowadzono na grupie 7 000 uchodźców z Ukrainy mieszkających w Niemczech. Badanie jest wspólnym projektem IAB, instytutu DIW Berlin, Ministerstwa ds. Migracji i Uchodźców, a także federalnego instytutu badań społecznych.
Czytaj więcej
44 proc. z ponad miliona uchodźców z Ukrainy, którzy dotarli do Niemiec uciekając przed wojną, chcą zostać w tym kraju - wynika z sondażu, którego wyniki opublikowano w środę.
Szef MSZ Włoch twierdzi, że wejście Ukrainy do NATO zostało przesądzone
- Wszyscy uważamy, że Ukraina powinna zostać przyjęta do NATO po zakończeniu konfliktu - podsumował Antonio Tajani.
Czytaj więcej
Kwestia przynależności Ukrainy do NATO została rozstrzygnięta - twierdzi wicepremier Włoch, szef MSZ tego kraju, Antonio Tajani, cytowany przez agencję ANSA.
Niemcy informują ONZ o wynikach śledztwa w sprawie Nord Stream
Dochodzenie wykazało, że na jachcie znajdowały się materiały wybuchowe, które mogły posłużyć do wysadzenia gazociągów.
Czytaj więcej
Niemcy znalazły ślady podwodnych materiałów wybuchowych w próbkach pobranych z jachtu, który, jak podejrzewają, "mógł zostać użyty do transportu materiałów wybuchowych" w celu wysadzenia gazociągów Nord Stream - poinformowały Rada Bezpieczeństwa ONZ.
Rosyjski parlamentarzysta zabrał głos ws. losu generała Siergieja Surowikina
Dowódca Sił Powietrzno-Kosmicznych ma "wypoczywać" i "być niedostępny" - twierdzi przewodniczący komisji obrony Dumy.
Czytaj więcej
Generał Siergiej Surowikin, który nie pojawiał się publicznie od czasu buntu Jewgienija Prigożyna, "obecnie wypoczywa" - przekonuje parlamentarzysta rządzącej Rosją partii Jedna Rosja.
"Handelsblatt": Berlin zrywa umowę ws. naprawy czołgów w Polsce
Powodem mają być oczekiwania finansowe Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Oficjalnie Ministerstwo Obrony Niemiec informuje, że rozmowy z Polakami nadal trwają.
Czytaj więcej
Niemiecki rząd wycofuje się z umowy z Polską na naprawę ukraińskich czołgów Leopard na terytorium Polski - informuje dziennik „Handelsblatt”. Oficjalnie Ministerstwo Obrony Niemiec podaje, ze rozmowy trwają.
W środę w Wilnie Wołodymyr Zełenski przyjął bardziej koncyliacyjny ton
- Możemy powiedzieć, że rezultaty szczytu są dobre. Ale gdybyśmy dostali zaproszenie, to byłyby optymalne - stwierdził w środę w Wilnie ukraiński prezydent. I przywołał przykład UE, które nie zawahała się przyznać Ukrainie statusu kraju kandydującego. - To był tylko sygnał, nie decyzja o członkostwie. Ale on był dużą mobilizacją dla Ukrainy i sygnałem dla Rosji, że Ukraina będzie krajem niepodległym, członkiem UE. Z NATO to samo, też chodzi nam o sygnał - wyjaśniał Zełenski.
Czytaj więcej
G7 ma zatwierdzić gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, a sojusznicy z NATO zapowiadają kolejne dostawy broni. To ma wynagrodzić brak wyraźnej perspektywy członkostwa w Sojuszu dla Kijowa.
Szefowie wywiadu Rosji i USA rozmawiali telefonicznie o Ukrainie
Siergiej Naryszkin nie wyklucza spotkania z szefem CIA.
Czytaj więcej
Szef rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego Siergiej Naryszkin powiedział, że pod koniec czerwca 2023 r. rozmawiał z dyrektorem CIA Williamem Burnsem o tym, "co zrobić z Ukrainą".
Wołodymyr Zełenski podziękował USA za przekazanie Ukrainie amunicji kasetowej mimo związanych z tym wątpliwości
Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę, że "Rosja cały czas stosuje amunicję kasetową" na terytorium Ukrainy. - Prowadzi tę wojnę na naszej ziemi, zabija naszych obywateli. Stosuje amunicję kasetową regularnie - dodał.
Czytaj więcej
Dostarczenie amunicji kasetowej Ukrainie przez USA zmusi Rosję do podjęcia kontroposunięć - stwierdził rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Tymczasem w Wilnie prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, podziękował USA za dostarczenie Ukrainie tego typu amunicji.
Gazprom walczy w sądzie z Deutsche Bankiem i Commerzbankiem
Spółka, która w połowie należy do Gazpromu i bliskiego Kremlowi oligarchy, domaga się łącznie równowartości 339 milionów dolarów od Deutsche Banku i Commerzbanku.
Czytaj więcej
Spółka, która w połowie należy do Gazpromu i bliskiego Kremlowi oligarchy, domaga się łącznie równowartości 339 milionów dolarów od Deutsche Banku i Commerzbanku.
Wolodymyr Zełenski i Jens Stoltenberg udają się na pierwsze posiedzenie Rady NATO-Ukraina
Rada NATO-Ukraina to instytucja inaugurująca swoją działalność w czasie szczytu NATO w Wilnie.
Zełenski: Jest zrozumiałe, że Ukraina nie może być pełnoprawnym członkiem NATO, gdy trwa wojna
- Rozumiemy, że niektórzy boją się rozmawiać o naszym członkostwie (w NATO), ponieważ nikt nie chce, aby rozpoczęła się wojna światowa, co jest logiczne - stwierdził prezydent Ukrainy w czasie konferencji z udziałem sekretarza generalnego NATO, Jensa Stoltenberga.
Wołodymyr Zełenski: Ukrainie brakuje dziś bezpieczeństwa
Zełenski dziękując za pakiet dla Ukrainy stwierdził, że w Wilnie usłyszał trochę pozytywnych informacji o pakietach pomocy obronnej dla Ukrainy od jej partnerów. Jednocześnie dodał, że "optymalnym" wynikiem szczytu byłoby otrzymanie bezpośredniego zaproszenia do Sojuszu. - Nie jesteśmy jeszcze w NATO... ale otrzymujemy wiele wsparcia od społeczeństw z całego świata - zaznaczył.
Jens Stoltenberg ogłasza "trzyczęściowy pakiet" dla Ukrainy
Stoltenberg, na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim zadeklarował, że Sojusz będzie stał przy Ukrainie "tak długo jak potrzeba". Sekretarz generalny NATO stwierdził też, że "trzyczęściowy pakiet" dla Ukrainy "przybliża ten kraj to NATO". Elementem tego pakietu - jak stwierdził - jest stworzenie Rady NATO-Ukraina i zapewnienie, że Ukraina zostanie członkiem NATO. Jednocześnie Stoltenberg powiedział, że Sojusz skieruje zaproszenie do Ukrainy, gdy "Sojusz zgodzi się, że warunki zostały spełnione". - Musimy spotykać się jak równi, czekam na dzień, aż spotkamy się jako sojusznicy - zakończył zwracając się do Stoltenberga.
Wołodymyr Zełenski informuje, że w sierpniu rozpocznie się szkolenie ukraińskich pilotów na F-16
Zełenski napisał o tym po spotkaniu z premierem Holandii, Markiem Rutte, na marginesie szczytu NATO w Wilnie.
Dmitrij Pieskow: Jest kłamstwem, że najemnicy z Grupy Wagnera dotarli do bazy z bronią atomową
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, nazwał "kłamstwem" informację, podawaną przez agencję Reutera, że w czasie buntu Jewgienija Prigożyna i Grupy Wagnera grupa najemników dotarła do składu broni atomowej w bazie Woroneż-45. Informacje takie przekazywał agencji Reutera szefa wywiadu wojskowego Ukrainy, Kyryło Budanow.
Patrioty, czołgi i amunicja. Niemcy przekażą więcej broni ukraińskiej armii
Na Ukrainę trafią m.in. dwie wyrzutnie Patriot, 40 bojowych wozów piechoty Marder, 25 czołgów Leopard 1 A5 i pięć wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziekował Niemcom za przekazanie dodatkowych wyrzutni do systemów Patriot. Rząd kanclerza Olafa Scholza zatwierdził nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 700 mln euro.
Minister obrony Ukrainy: Więcej dobrych wiadomości z Wilna
"Ukraina i Szwecja podpisały porozumienie ws. współpracy w zamówieniach obronnych. Dokument stwarza wielkie możliwości zarówno dla naszych Sił Zbrojnych, jak i szwedzkich firm, takich jak SAAB i inne". - napisał Ołeksij Reznikow na Twitterze.
Ambasador Rosji w USA zarzuca Zachodowi złamanie obietnic danych Michaiłowi Gorbaczowowi
- Po upadku ZSRR Waszyngton i jego europejscy satelici celowo przybliżyli infrastrukturę wojskową (NATO) do naszych granic - powiedział Anatolij Antonow, który stwierdził, że "stworzyło to nieakceptowalne zagrożenie dla bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej".
Czytaj więcej
- Oświadczenia z Wilna (gdzie odbywa się szczyt NATO - red.) potwierdzają antyrosyjski kurs NATO - oświadczył ambasador Rosji w USA, Anatoli Antonow w rozmowie opublikowanej na kanale Telegram rosyjskiej ambasady w Stanach Zjednoczonych.
Norwegia przekaże Ukrainie tysiąc nanodronów
Minister obrony Norwegii Bjørn Arild Gram poinformował, że jego kraj przekaże Ukrainie tysiąc zestawów dronów Black Hornet. - Ukraina jest bardzo zadowolona z dotychczasowych norweskich dostaw tego typu dronów rozpoznawczych, które powstały we współpracy Norweskich Sił Zbrojnych i Instytutu Badań Obronnych - powiedział Gram, cytowany na stronie resortu. - Opracowany w Norwegii dron firmy Teledyne FLIR jest światowym liderem na rynku. Jest używany w wielu krajach sojuszniczych, w tym w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Dron służy do rozpoznania i identyfikacji celów. Jest łatwy w obsłudze, wytrzymały na warunki pogodowe, trudny do wykrycia i szczególnie dobrze nadaje się do walki w obszarach miejskich – tłumaczył minister. Nanodron (jak definiuje się małe drony o masie poniżej 50 gramów) Black Hornet waży 32 gramy. Od rozpoczęcia jego produkcji w 2007 roku ponad 14 tys. tych bezzałogowców w różnych wersjach zostało dostarczonych do ponad 40 klientów na całym świecie. Największym odbiorcą są Stany Zjednoczone.
Wołodymyr Zełenski spotyka się w Wilnie z premierem Holandii, Markiem Rutte
"Jest tak wiele, za co możemy podziękować i tak wiele, na co możemy się zgodzić" - napisał Zełenski na Twitterze.
Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba rozmawiał z szefem dyplomacji Danii o szkoleniu ukraińskich pilotów na F-16
Kułeba i Lars Løkke Rasmussen rozmawiali o szkoleniach ukraińskich pilotów na F-16 i rozwoju zdolności artyleryjskich.
Ambasador Rosji we Francji krytykuje decyzję Macrona ws. rakiet dalekiego zasięgu
Decyzja Paryża o przekazaniu Kijowowi rakiet dalekiego zasięgu jest aktem zasługującym na surowe potępienie, a obietnice Kijowa w tej sprawie, że pociski będą używane na linii frontu, to bzdura – przekonywał Aleksiej Mieszkow, ambasador Rosji we Francji, w telewizji Rossija 24. Prezydent Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego nazwał „przestępczym terrorystą”, który nie może dać w tej kwestii żadnych gwarancji prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi.
Powściągliwe reakcje w Rosji na pierwszy dzień szczytu NATO
Władze Rosji utrzymują swoją retorykę o antyrosyjskim Zachodzie. Blogerzy wojenni czekają na kluczowe decyzje, które mogą zapaść drugiego dnia szczytu.
Czytaj więcej
Reakcja Kremla i rosyjskich prowojennych blogerów na pierwszy dzień szczytu NATO w Wilnie była stosunkowo powściągliwa. Komentarzom z Rosji przyjrzeli się analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
W Wilnie rozpoczęło się spotkanie Wołodymyra Zełenskiego z Olafem Scholzem
"Dialog z Olafem Scholzem będzie znaczący jak zawsze. Spodziewamy się dobrych informacji na temat ochrony życia Ukraińców i naszej obrony" - napisał Zełenski na Twitterze.
Wołodymyr Zełenski wskazuje na "trzy priorytety Ukrainy" na agendzie szczytu NATO
Na Twitterze 11 lipca Zełenski wyraził niezadowolenie, że dokument końcowy szczytu NATO w Wilnie nie będzie wskazywał harmonogramu rozszerzenia NATO o Ukrainę.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, przed drugim dniem szczytu NATO w Wilnie, napisał, że Ukraina ma "trzy priorytety na agendzie".
Na Morzu Czarnym jest obecnie sześć rosyjskich okrętów w gotowości bojowej
Tylko jeden z tych okrętów jest uzbrojony w pociski Kalibr (na jego pokładzie znajdują się cztery takie pociski).
Rosja dała Orbanowi wielki kredyt na rozbudowę elektrowni atomowej Paks
Kreml dał Viktorowi Orbanowi 10 mld euro preferencyjnego kredytu na rozbudowę przez rosyjski koncern Rosatom elektrowni atomowej Paks. Warunki umowy na lata uzależnią węgierską energetykę od Rosji.
Czytaj więcej
Kreml dał Viktorowi Orbanowi 10 mld euro preferencyjnego kredytu na rozbudowę przez rosyjski koncern Rosatom elektrowni atomowej Paks. Warunki umowy na lata uzależnią węgierską energetykę od Rosji.
Wołodymyr Zełenski spotkał się w Wilnie z premierem Kanady, Justinem Trudeau
Wołodymyr Zełenski podziękował Trudeau za wsparcie dla Ukrainy. "Pierwszą kwestią jest broń dla naszych żołnierzy" - podkreślił.
Estonia zbuduje koszary dla 1 600 dodatkowych żołnierzy NATO
Agencja ERR informuje, że Estonia zbuduje w Tapie i na południowym wschodzie kraju, w pobliżu Võru, koszary dla 1 600 dodatkowych żołnierzy.
Andrzej Duda w Wilnie: Mam nadzieję, że za kilka lat Ukraina będzie pełnoprawnym członkiem naszego Sojuszu
- Nie ma możliwości, abyśmy teraz rozmawiali o pełnym członkostwie Ukrainy w NATO. Możemy zadecydować, że będzie członkiem Sojuszu co do zasady. Nie możemy podjąć decyzji, że stanie się to jutro. Podczas wojny jest to niemożliwe - mówił przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu NATO w Wilnie prezydent Andrzej Duda.
Czytaj więcej
- Deklaracja NATO w sprawie przyszłego członkostwa Ukrainy jest niewystarczająca. Mam nadzieję, że za kilka lat Ukraina będzie pełnoprawnym członkiem naszego Sojuszu - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas szczytu NATO w Wilnie.
Puszylin: Rosyjskie siły rozpoczęły kontratak w kierunku Łymania
Rosyjskie wojska rozpoczęły kontratak w kierunku Łymania - powiedział Denis Puszylin, pełniący obowiązki szefa władz samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. - Tam chłopaki naprawdę przeszli do kontrataku - przekonywał w programie jednego z rosyjskich propagandystów. Wcześniej minister obrony Rosji Siergiej Szojgu twierdził, że w ciągu ostatnich dwóch dni rosyjska armia przeprowadziła kontrofensywę w kierunku Łymania, przesuwając się o ok. półtora kilometra.
Ukraińcy z sukcesami pod Bachmutem
Wojska ukraińskie prowadzą działania ofensywne na północ i południe od Bachmutu, i odnoszą sukcesy na obu tych kierunkach - przekazał w ukraińskiej telewizji Andrij Kowaliow, rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
- Na odcinkach Biła Hora - Andrijiwka i Biła Hora - Kurdiumiwka (siły ukraińskie- red.) notują postęp w niektórych miejscach, umacniają się na zajętych pozycjach - powiedział rzecznik. Według niego, ukraińskie wojsko prowadzi ostrzał artyleryjski, ale Rosjanie „stawiają silny opór”.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski wjechało z Ukrainy ponad 13,5 mln osób
Straż Graniczna podaje, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 29,7 tys. osób, a z Polski do Ukrainy - 30,6 tys. (od 24 lutego 2022 roku - 11,675 mln).
Prawie 500 dzieci zginęło na Ukrainie, rannych ponad 1000
„Do poranka 12 lipca 2023 roku ponad 1546 dzieci zostało poszkodowanych na Ukrainie w wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na pełną skalę. Według oficjalnych informacji prokuratorów ds. nieletnich zginęło 494 dzieci, a ponad 1052 zostało rannych” - poinformowała w środę na Telegramie ukraińska Prokuratura Generalna.
Doniesienia o eksplozjach na Krymie
Lokalne kanały na Telegramie informują o wybuchach, które miały być słyszane w Sewastopolu na Krymie. Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia tych doniesień z oficjalnych źródeł.
Kułeba: Warunki członkostwa Ukrainy w NATO nie są znane
Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy w rozmowie z Radiem Swoboda zwrócił uwagę, że nie ma jasności co do warunków przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO. - To jest problem. To znaczy, kiedy warunki zostaną spełnione? Jakie są warunki? Kto powinien je sformułować? - pytał.
- Po raz kolejny stoimy na stanowisku, że istnieją wszystkie warunki, aby zaprosić Ukrainę do członkostwa w NATO. Oznacza to, że mamy tutaj zasadniczo różne stanowiska. Ich (krajów NATO - red.) stanowisko jest takie, że trzeba spełnić pewne warunki. Będziemy pracować z naszymi sojusznikami, żeby nie stanęło to w miejscu i idziemy do przodu – powiedział minister.
Rosjanie próbowali wykorzystać ogłoszenie polskiego dyplomaty do zaatakowania pracowników ambasad w Kijowie
Powiązanie z rosyjskimi służbami hakerzy wykorzystali ogłoszenie zamieszczone przez polskiego dyplomatę, by włamać się do komputerów pracowników innych ambasad na Ukrainie.
Czytaj więcej
Hakerzy podejrzewani o współpracę z rosyjską agencją wywiadu zagranicznego zaatakowali dziesiątki dyplomatów w ambasadach na Ukrainie za pomocą fałszywej reklamy używanego samochodu polskiego dyplomaty - wynika z raportu firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem.
Prezydent Duda zapowiedział posiedzenie RBN
- Będę chciał, tak jak zazwyczaj to robiłem po szczycie NATO, zaprosić stałych, że tak powiem, uczestników na RBN po to, by zrelacjonować, także by wysłuchać głosów co do sytuacji - zapowiedział prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej w Wilnie.
- Pamiętajmy że RBN, jak stanowi konstytucja, jest ciałem doradczym prezydenta, więc wysłuchanie tego, co państwo, koleżanki i koledzy z całego spektrum sceny politycznej w Polsce, mają do powiedzenia na temat aktualnej sytuacji bezpieczeństwa RP, także w kontekście tego, co im przekażę tutaj ze szczytu, z atmosfery, z postanowień, rozmów kuluarowych, które są toczone, jest według mnie istotne dla budowania takiej jedności polskiej sceny politycznej w kwestii, która – nie mam żadnych wątpliwości – dla naszych rodaków jest najważniejsza - tłumaczył prezydent, zapowiadając, że posiedzenie RBN odbędzie się „jak najszybciej”.
Brytyjski resort obrony: Kolejny dowód, że gen. Surowikin został odsunięty
Fakt iż w czasie pierwszego, od czasu buntu Jewgienija Prigożyna, publicznego pojawienia się gen. Walerija Gierasimowa, meldunek składał mu szef Sztabu Generalnego Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej, gen. Wiktor Afzałow jest, zdaniem resortu obrony Wielkiej Brytanii, kolejnym dowodem, że dowódca Sił Powietrzno-Kosmicznych, gen. Siergiej Surowikin, został odsunięty po buncie twórcy Grupy Wagnera.
Obwód chersoński ostrzelany 67 razy w ciągu doby
W wyniku ostrzału jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych (w tym dziecko) - informuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
Wieś w obwodzie charkowskim zaatakowana z użyciem bomb kierowanych
W miejscowości Kuczeriwka w rejonie kupiańskim, w wyniku ataku bomb kierowanych, ranny został 74-letni mężczyzna.
W obwodzie czerkaskim dwie osoby ranne w wyniku ataku dronów
Informacje takie przekazuje Ihor Taburec, szef czerkaskiej administracji obwodowej.
W nocy nad Ukrainą zestrzelono 11 z 15 dronów-kamikadze
Informacje takie przekazuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 235 530 żołnierzy, 4 090 czołgów, 7 990 pojazdów opancerzonych, 4 402 zestawy artyleryjskie, 674 wyrzutnie rakiet, 415 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 310 śmigłowców, 3 726 bezzałogowych statków powietrznych, 1 271 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych.
Ukraińcy mieli osiągnąć 11 lipca pewne sukcesy w działaniach ofensywnych w rejonie Bachmutu
Ukraińcy mieli zająć nowe pozycje w rejonie Klisczijiwki (7 km na południowy zachód od Bachmutu) i posunęli się do 1,5 km w rejonie Rozdoliwki (19 km na północny wschód od Bachmutu).
Czytaj więcej
Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, głównodowodzący wojskami walczącymi na Ukrainie, gen. Walerij Gierasimow, miał odwołać dowódcę 58. Armii, generała Iwana Popowa, ponieważ ten wyraził obawy związane z koniecznością rotacji wojsk walczących w obwodzie zaporoskim - pisze w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W nocy Rosjanie atakowali Nikopol i Marhaniec z użyciem dronów i ciężkiej artylerii
Informacje takie przekazuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.
15 uderzeń ukraińskiego lotnictwa na Rosjan w ciągu doby
Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W ciągu doby ukraińskie lotnictwo zaatakowało też cztery razy rosyjskie zestawy przeciwlotnicze. Z kolei ukraińska artyleria i wojska rakietowe w ciągu doby ostrzelały trzy stanowiska dowodzenia, 10 zestawów artyleryjskich na pozycjach ogniowych i jeden zestaw obrony przeciwlotniczej oraz stację walki radioelektronicznej.
Niemcy: Od ponad roku Ministerstwo Obrony ma do dyspozycji 100 mld euro na dodatkowe wydatki zbrojeniowe
Kwota uległa do tej pory jedynie nieznacznemu uszczupleniu. Oznacza to, że Niemcy także i w tym roku nie przeznaczą na obronę rekomendowanego przez NATO poziomu 2 proc. PKB. Będzie to 1,6 proc. – i tak jest lepiej niż w roku ubiegłym, gdy było to 1,3 proc.
Czytaj więcej
Berlin zwiększy finansowanie obrony dopiero w przyszłym roku. Jeżeli nic się nie zmieni, w 2027 r. na nowoczesne zakupy dla Bundeswehry zabraknie pieniędzy.
Na ukraińskim froncie trwają zajadłe starcia przypominające wojnę pozycyjną
Obie strony nie posuwają się do przodu, z wyjątkiem okolic Bachmutu. Tam górą są Ukraińcy, wypierając rosyjskie oddziały z rejonów na północ, a przede wszystkim na południe od zniszczonego miasta.
Czytaj więcej
Po ponad miesiącu od rozpoczęcia ukraińskiej kontrofensywy nadal nie widać jej rezultatów. Ale walki są bardzo zażarte.
Mike Pence mówi, że o członkostwie Ukrainy w NATO będzie można porozmawiać po wojnie
W Wilnie w dniach 11-12 lipca trwa szczyt NATO. W komunikacie końcowym szczytu ma pojawić się perspektywa wejścia Ukrainy do Sojuszu, ale bez wskazania harmonogramu tego procesu. Wywołało to niezadowolenie prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, który na Twitterze napisał, że takie zapisy w komunikacie są "absurdalne".
Czytaj więcej
Mike Pence, były wiceprezydent USA w administracji Donalda Trumpa, polityk Partii Republikańskiej stwierdził, że członkostwo Ukrainy w NATO nie powinno być rozważane "w czasie wojny" i należy z tym poczekać na to, aż "wojna zostanie wygrana".
Szef MSZ Rosji przekonuje, że jego kraj "nie miał wyboru" i musiał zacząć wojnę
- Dlaczego zbrojna konfrontacja na Ukrainie się nie kończy? Odpowiedź jest bardzo prosta - będzie trwać dopóty, dopóki Zachód nie porzuci planów utrwalenia dominacji i pozbędzie się obsesyjnej żądzy zadania Rosji strategicznej porażki rękoma marionetek z Kijowa - powiedział Siergiej Ławrow w rozmowie z indonezyjską gazetą "Kompas".
Czytaj więcej
Celem "kierowanego przez USA kolektywnego Zachodu" jest umocnienie globalnej hegemonii - mówi szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, w rozmowie z indonezyjską gazetą "Kompas".
USA rozważają przekazanie Ukrainie przynajmniej kilku pocisków ATACMS
W kwestii pocisków ATACMS USA sygnalizują, że ich arsenał tych pocisków jest względnie mały - od momentu stworzenia tego pocisku wyprodukowano ich tylko ok. 4 tys. sztuk (tak wynika z danych przekazanych przez koncern Lockheed Martin, producenta tego uzbrojenia).
Czytaj więcej
We wtorek prezydent Francji, Emmanuel Macron, zapowiedział przekazanie Ukrainie precyzyjnych pocisków dalekiego zasięgu SCALP, wcześniej brytyjską wersję tego pocisku przekazała Ukrainie Wielka Brytania. Tymczasem w administracji Joe Bidena toczy się debata nad przekazaniem Ukraińcom pocisków ATACMS - podaje "New York Times".
W obwodzie żytomierskim zakazano odwiedzania lasów w szerokim na 30 km pasie przy granicy z Białorusią
Informacje takie przekazał gubernator obwodu, Witalij Buneczko, powołując się na względy bezpieczeństwa. Wcześniej zakaz dotyczył pasa przy granicy o szerokości 20 km.
Wołodymyr Zełenski: Ukraina będzie w NATO
- Kiedy wystąpiliśmy z wnioskiem o członkostwo w NATO, mówiliśmy szczerze: Ukraina de facto jest już w Sojuszu. Nasze bronie są broniami Sojuszu. Nasze wartości są tym, w co wierzy Sojusz. Nasza obrona jest elementem formuły Europy, która czyni ją zjednoczoną, wolną i pokojową - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Wilno (szczyt NATO - red.) musi to potwierdzić. Wciąż pracujemy nad słowami, nad konkretnymi słowami takiego potwierdzenia, ale już rozumiemy, że faktem jest, iż Ukraina będzie w Sojuszu, pracujemy nad algorytmem uzyskania członkostwa tak szybko jak to możliwe - dodał.
Ukraińska brygada pokazała, jak zniszczyła dwa pojazdy Rosjan w rejonie Bachmutu
30. Samodzielna Brygada Zmechanizowana Sił Zbrojnych Ukrainy udostępniła nagranie, na którym widać jak, w czasie walk w rejonie Bachmutu, przy użyciu broni przeciwpancernej niszczy rosyjską ciężarówkę z żołnierzami i amunicją, a następnie transporter MT-LB.
W nocy w obwodzie kijowskim ogłoszono alarm powietrzny
Serhij Popko, szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej informuje, że w czasie alarmu powietrznego w przestrzeni powietrznej wokół ukraińskiej stolicy obrona przeciwlotnicza zestrzeliła wszystkie drony-kamikadze Shahed atakujące Kijów. Alarm powietrzny trwał ponad dwie godziny. Była to druga noc z rzędu, gdy Rosjanie przeprowadzili atak powietrzny na Kijów.
Wielka Brytania przekaże Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej
W skład pakietu wejdzie amunicja do czołgów Challenger 2 (Wielka Brytania przekazała Ukrainie 14 takich czołgów), a także 70 wozów bojowych i wozów zabezpieczenia logistycznego oraz 50 mln funtów na naprawę sprzętu wojskowego oraz fundusze na utworzenie centrum rehabilitacji dla rannych w walkach żołnierzy ukraińskiej armii.
Joe Biden i Recep Tayyip Erdogan rozmawiali na marginesie szczytu NATO w Wilnie
Jak podaje Biały Dom rozmowa prezydentów dotyczyła kwestii akcesji Szwecji do NATO (na którą Szwecja wyraziła zgodę tuż przed szczytem), a także wsparcia dla Ukrainy i wagi utrzymania stabilności na Morzu Egejskim.
Siergiej Ławrow weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych organizacji ASEAN
12-14 lipca szef MSZ Rosji weźmie udział w spotkaniach ministrów spraw zagranicznych organizowanym przez Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), które odbędzie się w Dżakarcie (Indonezja). Ławrow w czasie rozmów będzie skupiał się na "wzmacnianiu pozycji Rosji w rejonie Azji-Pacyfiku i promowaniu podejścia rosyjskiego do stworzenia równej i inkluzywnej architektury bezpieczeństwa w regionie" - podaje rosyjski MSZ.
Ukraiński prezydent niezadowolony z treści komunikatu końcowego szczytu NATO
„Będziemy w stanie wystosować zaproszenie dla Ukrainy, gdy sojusznicy zgodzą się i zostaną spełnione warunki” – tak brzmi fragment komunikatu przyjętego we wtorek przez 31 sojuszników z NATO. Te słowa, jeszcze na etapie projektu, wywołały wielkie niezadowolenie Wołodymyra Zełenskiego, które wyraził komunikatem opublikowanym na Twitterze.
Czytaj więcej
Szczyt w Wilnie obiecuje nowe wsparcie dla Ukrainy oraz członkostwo w sojuszu w przyszłości. Dla Kijowa to za mało.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. 11 lipca w Wilnie rozpoczyna się szczyt NATO, w czasie którego Ukraina spodziewa się jasnego komunikatu co do swojej przyszłości w Sojuszu.