Szczyt NATO w Wilnie: Ukraina dostanie gwarancje bezpieczeństwa

G7 ma zatwierdzić gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, a sojusznicy z NATO zapowiadają kolejne dostawy broni. To ma wynagrodzić brak wyraźnej perspektywy członkostwa w Sojuszu dla Kijowa.

Publikacja: 12.07.2023 13:09

Wołodymyr Zełenski i Jens Stoltenberg

Wołodymyr Zełenski i Jens Stoltenberg

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 504

Korespondencja z Wilna

Wołodymyr Zełenski nie gryzł się w język we wtorek, gdy NATO przyjęło ogólne sformułowanie w sprawie przyszłego członkostwa Ukrainy w Sojuszu: "Będziemy w stanie zaprosić Ukrainę do Sojuszu, gdy sojusznicy wyrażą na to zgodę i zostaną spełnione warunki".

We wtorek Wołodymyr Zełenski mówił ostro, w środę był bardziej koncyliacyjny

Zełenski uznał to sformułowanie za “absurdalne”, albo wręcz zapraszające Rosję do nowych aktów terroru. W środę, po kilku bilateralnych spotkaniach z przywódcami państw NATO i przed inauguracyjnym spotkanie nowej Rady NATO-Ukraina, był już bardziej koncyliacyjny. - Możemy powiedzieć, że rezultaty szczytu są dobre. Ale gdybyśmy dostali zaproszenie, to byłyby optymalne - stwierdził ukraiński prezydent. I przywołał przykład UE, które nie zawahała się przyznać Ukrainie statusu kraju kandydującego. - To był tylko sygnał, nie decyzja o członkostwie. Ale on był dużą mobilizacją dla Ukrainy i sygnałem dla Rosji, że Ukraina będzie krajem niepodległym, członkiem UE. Z NATO to samo, też chodzi nam o sygnał - wyjaśniał Zełenski.

Ukraiński przywódca wyraził zrozumienie dla obaw niektórych sojuszników, którzy nie chcą dalej idących sformułowań, żeby nie wciągać NATO w wojnę z Rosją. Ale podkreślił, że optyka Ukraińców jest inna, bo oni mają już wojnę i w niej giną. Po spotkaniach z różnymi przywódcami stwierdził, że brak wojny na terenie Ukrainy jest dla niego warunkiem wejścia do NATO. I z tym się zgadza.

Szczyt NATO w Wilnie: Gwarancje bezpieczeństwa zamiast członkostwa w NATO dla Ukrainy

Na drodze do NATO Ukrainę mają chronić gwarancje bezpieczeństwa. Mają je jeszcze dziś przyjąć w Wilnie, na marginesie szczytu NATO, państwa G7, czyli USA, Kanada, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Włochy. - Po raz pierwsze dostaniemy prawnie wiążące gwarancje, za którymi będą szły obietnice większej pomocy wojskowej - podkreślił Zełenski. Podziękował sojusznikom za nowe oferty dostaw sprzętu - ogłosiły je właśnie Francja, Niemcy i USA - i zaapelował o kolejne, w tym przede wszystkim sprzęt lotniczy i obrony przeciwlotniczej. I wyraził nadzieje, że kolejne państwa dołączą z dwustronnymi gwarancjami do grupy G7.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski dziękuje za amunicję kasetową. Rosja zapowiada reakcję

Sformułowanie w sprawie perspektywy członkostwa w NATO dla Ukrainy zostało przyjęte jednomyślnie, choć państwa takiej jak Polska, kraje bałtyckie, czy Wielka Brytania chciały iść dalej. Widać to zresztą na ulicach Wilna, które tonie w ukraińskich flagach, co zauważył Zełenski. - Dziękuję Litwie za te wszystkie te flagi Ukrainy na ulicach. To jest dla nas wsparcie, to jest dla nas energia - stwierdził ukraiński prezydent.

Czytaj więcej

Ławrow stawia warunek Zachodowi. "Inaczej wojna na Ukrainie się nie skończy"

Andrzej Duda wyraził poparcie dla dalej idących ambicji nasze wschodniego sąsiada. - Dotychczasowe ustalenia są absolutnie niewystarczające, mam nadzieję, że za kilka lat Ukraina będzie pełnoprawnym członkiem Sojuszu - powiedział polski prezydent. - Przyjęcie jeszcze jednego, wielkiego, ogromnego państwa europejskiego do Sojuszu, z tak wielkim zasobem naturalnym i z wielką armią, ogromnie doświadczoną bojowo, w przyszłości będzie ogromnym wzmocnieniem - dodał.

Korespondencja z Wilna

Wołodymyr Zełenski nie gryzł się w język we wtorek, gdy NATO przyjęło ogólne sformułowanie w sprawie przyszłego członkostwa Ukrainy w Sojuszu: "Będziemy w stanie zaprosić Ukrainę do Sojuszu, gdy sojusznicy wyrażą na to zgodę i zostaną spełnione warunki".

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski wskazał nowego szefa MSZ
Dyplomacja
Beniamin Netanjahu nie chce wycofać wojsk ze Strefy Gazy, bo boi się, że tam nie wrócą
Dyplomacja
Kreml wyjaśnia, dlaczego musi zmienić doktrynę nuklearną
Dyplomacja
Wielka Brytania wstrzymuje eksport części uzbrojenia do Izraela
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Dyplomacja
Joe Biden krytykuje Beniamina Netanjahu. Izrael: Znaczące, że nie Hamas
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki