Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po wizycie w Wielkiej Brytanii Wołodymyr Zełenski odwiedził Paryż i został odznaczony Legią Honorową przez prezydenta Francji, Emmanuela Macrona.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.
Odchodzi główny doradca prezydenta Bidena ds. Rosji
Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Jake Sullivan powiedział, że rolę Erica Greena we wspieraniu Ukrainy i podejmowaniu działań przeciwko Moskwie można określić jako „absolutnie centralną”.
Czytaj więcej
Eric Green, specjalny doradca prezydenta i starszy dyrektor ds. Rosji i Azji Środkowej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego (NSC), odchodzi ze stanowiska.
Były reporter twierdzi, że gazociąg Nord Stream został wysadzony na polecenie Joe Bidena
Do przygotowania ataku miały być wykorzystane ćwiczenia NATO, podczas których nurkowie głębinowi podłożyli miny, zdetonowane potem zdalnie.
Czytaj więcej
W środę Biały Dom odrzucił wpis na blogu amerykańskiego dziennikarza śledczego Seymoura Hersha, w którym ten twierdzi, że Stany Zjednoczone stoją za eksplozjami gazociągu Nord Stream, jako „całkowicie fałszywą i kompletną fikcję”.
Rosyjska ambasada wyśmiewa wizytę Zełenskiego w Wielkiej Brytanii
Ambasada Rosji w Londynie opisała środową podróż prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Wielkiej Brytanii jako „pośpieszne wydarzenie”, „przedstawienie teatralne”, „imprezę zbierania funduszy” i „byłego komika w zielonej bluzie w trasie po Europie”.
W odpowiedzi na stwierdzenie Wielkiej Brytanii, że „aktywnie szuka” możliwości wysłania myśliwców na Ukrainę, ambasada ostrzegła, że „Rosja będzie wiedziała, jak zareagować na wszelkie nieprzyjazne działania strony brytyjskiej”.
„Pragniemy przypomnieć Londynowi: w przypadku takiego scenariusza liczba ofiar kolejnej rundy eskalacji, a także jej militarno-polityczne konsekwencje dla kontynentu europejskiego i całego świata będzie leżała po stronie Wielkiej Brytanii, — czytamy w oświadczeniu ambasady.
Dlaczego Ukraińcy nie rezygnują z Bachmutu? Zełenski wyjaśnia
- To wszystko kwestia czasu. Na wojnie czas nie ma takiego samego znaczenia. Musimy wytrzymać, dopóki nie zdobędziemy broni – powiedział prezydent.
Czytaj więcej
Jeśli Rosjanie zajmą Bachmut, będą chcieli pójść dalej. To da im przewagę. Pytanie brzmi, co będzie po Bachmucie - powiedział prezydent Zełenski putany, dlaczego Ukraińskie Siły Zbrojne nie zrezygnują z walki o miasto.
Rozpoczęło się spotkanie w Pałacu Elizejskim
W stolicy Francji spotkali się Wołodymyr Zełenski, Emmanuel Macron i Olaf Scholz.
- Cieszymy się, że możemy cię powitać - Emmanuel Macron i Olaf Scholz powitali Wołodymyra Zełenskiego w środę wieczorem w Pałacu Elizejskim z okazji wizyty ukraińskiego przywódcy we Francji, jego trzeciej oficjalnej podróży od początku wojny na Ukrainie.
Przywódcy Niemiec i Francji zapewnili prezydenta Zełenskiego o niezmiennym poparciu dla walczącej o swoją niepodległość Ukrainy,
- Naszym pragnieniem jest towarzyszyć Ukrainie w drodze do zwycięstwa, do pokoju, do Europy – zadeklarował Macron.
- Rosja nie może wygrać - wtórował mu Scholz.
Zełenski zapowiada intensywne działania dyplomatyczne w celu zdobycia myśliwców Typhoon
- Będę pracował w tym kierunku, ponieważ ponownie udało nam się zmienić wiele rzeczy – powiedział Zełenski po spotkaniu z premierem Wielkiej Brytanii, dodając, że w najbliższych dniach spotka się z kilkunastoma przywódcami UE.
Czytaj więcej
Ukraina zintensyfikuje działania dyplomatyczne w dążeniu do zdobycia myśliwców Typhoon - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem.
Szwedzki parlament zaaprobował pakiet pomocy dla Ukrainy
Łączna kwota pomocy dla Ukrainy ze Szwecji od lutego 2022 r., nie licząc ostatniego pakietu, przekroczyła już 900 mln euro, z czego ponad 570 mln euro to wsparcie militarne.
Czytaj więcej
Szwedzki Riksdag poparł w środę propozycję rządu tego kraju dotyczącą wprowadzenia dodatkowych poprawek do budżetu, które przewidują udzielenie Ukrainie pomocy wojskowej w wysokości 4,3 mld szwedzkich koron (406,7 mln USD)
Blinken: Putin nie jest zainteresowany zakończeniem wojny na Ukrainie poprzez dyplomację
Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin nie jest zainteresowany rozwiązaniem konfliktu w Ukrainie środkami dyplomatycznymi.
- Jak powiedział prezydent Zełenski: Dyplomacja to jedyny sposób, aby definitywnie zakończyć agresywną wojnę Rosji i stworzyć drogę do pokoju, która jest zarówno sprawiedliwa, jak i trwała. Najwyraźniej prezydent Putin nie jest obecnie zainteresowany dyplomacją – powiedział Blinken dziennikarzom po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.
Giełda w Moskwie źle zareagowała na "dobrowolna daninę"
W pół godziny po zapowiedzi nowego podatku akcje największych spółek moskiewskiej giełdy zaczął gwałtownie tracić na wartości.
Czytaj więcej
Kremlowski reżim chce ratować spadające wpływy „dobrowolnymi” wpłatami największych koncernów. Wiadomość wywołała gwałtowne spadki na moskiewskiej giełdzie.
Niemieckie czołgi wkrótce trafią do Ukrainy
Czytaj więcej
Pierwsze niemieckie czołgi mogą dotrzeć do Ukrainy w marcu lub kwietniu - powiedział minister obrony Niemiec Boris Pistorius, który w środę spotkał się z szefem polskiego MON w Warszawie.
Putinowi kończą się pieniądze, wyprzedaje złoto
Rosja sprzedaje złoto o wartości ponad 200 mln euro – pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
Czytaj więcej
Łatając dziury w budżecie, Rosja sprzedaje złoto o wartości ponad 200 mln euro – pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
Zełenski opuścił Wielką Brytanię. Jest w drodze do Paryża
Wkrótce spodziewane jest lądowanie samolotu z Zełenskim na lotnisku Orly.
Prezydent Ukrainy pojedzie do pałacu Elizejskiego, gdzie spotka się na kolacji z Emmanuelem Macronem i Olafem Scholzem.
Zełenski: Macron zmienił swoje stanowisko wobec Ukrainy
Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro", że Emmanuel Macron przeszedł znaczącą zmianę w swoim stanowisku wobec Ukrainy po staraniach o utrzymanie otwartych kanałów dla Rosji we wczesnej fazie konfliktu.
- Wierzę, że się zmienił. I że tym razem naprawdę się zmienił. W końcu to on otworzył drzwi do dostaw czołgów dla Ukrainy – powiedział Zełenski.
Według ukraińskiego prezydenta prawdziwym sygnałem zmian było poparcie Macrona dla członkostwa Ukrainy w UE.
Zełenski odwiedził ukraińskich żołnierzy szkolonych w Wielkiej Brytanii
Dwóch cywilów zginęło w ostrzelanym obwodzie czernihowskim
Cywile zginęli w mieście Semeniwka w budynku przemysłowym, na który spadły rosyjskie rakiety.
Premier Włoch Giorgia Melloni spotka się z Zełenskim w czwartek w Brukseli
Według oficjalnej strony internetowej włoskiego rządu Meloni będzie w Brukseli w środę i czwartek, aby wziąć udział w „nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej”.
Zełenski złożył niespodziewaną wizytę w Wielkiej Brytanii w środę, a później ma pojechać do Paryża, aby spotkać się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Kreml inwigiluje komunikator Telegram
Osoby prześladowane w Rosji twierdzą, że dzięki uchodzącej za bezpieczną aplikacji władze mogły ich namierzyć i oskarżyć. Amerykański serwis Wired stawia pytanie, czy Moskwa kontroluje Telegram.
Czytaj więcej
Telegram, stworzony przez Pawła Durowa, bije rekordy powodzenia, uchodząc za bezpieczną aplikację do przesyłania wiadomości. Skoro tak jest, to skąd władze w Moskwie znają każdy ruch korzystających z niej wrogów Putina? Czy Kreml ją kontroluje?
Kanclerz Scholz zwraca uwagę na kwestię różnic między sojusznikami
- Każdy dysonans i spekulacje o różnicy interesów wykorzystuje Putin i jego propaganda- powiedział Scholz.
Czytaj więcej
O szkodliwości atakowania sojuszników na potrzeby bieżącej polityki wspomniał w Bundestagu kanclerz Olaf Scholz. Jak podkreślił, wykorzystuje to Kreml.
Zakończyło się spotkanie króla Karola i prezydenta Zełenskiego
Rozmowa w cztery oczy trwała około 30 minut.
Portugalia wyśle Ukrainie trzy leopardy 2
Portugalia wyśle w przyszłym miesiącu na Ukrainę trzy czołgi Leopard 2 po naprawie niemieckich jednostek - zapowiedział premier Antonio Costa.
Informacja pojawiła się po tym, jak Costa powiedział w sobotę, że rząd prowadzi rozmowy z Berlinem w celu uzyskania części potrzebnych do naprawy niesprawnych czołgów Leopard znajdujących się na wyposażeniu Portugalii.
W Swierdłowsku podpalono grób rosyjskiego żołnierza
Pożar miał miejsce w 40. dniu jego śmierci.
Wielka Brytania analizuje możliwość dostarczenia Ukrainie myśliwców
Rzecznik brytyjskiego rządu zaznaczył, że nie została jeszcze podjęta decyzja o dostawie brytyjskich odrzutowców na Ukrainę, ale sprawa jest „aktywnie” rozważana przez Wallace'a.
Czytaj więcej
Premier Rishi Sunak poprosił swojego sekretarza obrony, Bena Wallace'a, o zbadanie, jakie odrzutowce Wielka Brytania mogłaby potencjalnie przekazać Ukrainie - przekazał rzecznik Downing Street.
Rosjanie zaatakowali obwod czernihowski
W środę rosyjskie siły powietrzne przeprowadziły atak rakietowy na miejscowość Siemionów w obwodzie czernihowskim, powiedział szef Czernihowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Wiaczesław Chaus.
Użyto dwóch pocisków powietrze-ziemia. Informacje o ofiarach i zniszczeniach są weryfikowane.
Zełenski zaproszony na szczyt UE w Brukseli
Na początku tego tygodnia pogłoski o wizycie Zełenskiego w Brukseli krążyły w europejskich mediach, poczynając od włoskiego dziennika "La Stampa".
Czytaj więcej
Prezydent Wołodymyr Zełenski został zaproszony na szczyt, ale jego plany wizyty w Brukseli nie zostały jeszcze oficjalnie ogłoszone - informuje Reuters.
Była premier Liz Truss: Słuchanie Zełenskiego to przywilej
"Jego odwaga w obliczu barbarzyńskiej inwazji Putina na Ukrainę jest inspiracją dla naszego wspierania niezłomnego narodu ukraińskiego" - napisała Liz Truss.
Zełenski przybył do Pałacu Buckingham na spotkanie z królem Karolem
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Pałacu Buckingham, aby spotkać się z królem Karolem III, krótko po tym, jak zwrócił się do członków brytyjskiego parlamentu i podziękował im za wsparcie w czasie wojny.
Spotkanie Scholz-Zełenski w Paryżu
W środę po przylocie do Paryża prezydent Ukrainy spotka się także z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Prezydent Zełenski wieczorem przyleci do Paryża
Po wizycie w Wielkiej Brytanii, prezydent Ukrainy późnym wieczorem przyleci do Paryża. W stolicy Francji Zełenski spotka się z Emmanuelem Macronem.
Głowy państwa mają omówić nowe dostawy broni dla walczącej już prawie rok Ukrainy.
W Donbasie od strzału w głowę zginął rosyjski nacjonalista, kapitan armii i najemnik
W sierpniu ubiegłego roku Paweł Manguszew umieścił w mediach społecznościowych nagranie, na którym pozował z ludzką czaszką. Mężczyzna mówił wówczas, że czaszka należała do ukraińskiego żołnierza, jednego z obrońców Azowstalu, zakładów przemysłowych w zajętym przez Rosję Mariupolu.
Czytaj więcej
Znany kapitan rosyjskiej armii i najemnik, rosyjski nacjonalista i zwolennik wojny na Ukrainie, Igor Manguszew, zmarł w szpitalu po tym, jak został trafiony z bliskiej odległości w głowę w okupowanej przez Rosję części Ukrainy - informują przyjaciele Manguszewa. Informację na temat jego śmierci podaje BBC.
Niemal co drugi młody mieszkaniec Rosji chciałby wyjechać z kraju
Wojna na Ukrainie, spowolnienie gospodarcze i masowa mobilizacja podsyciły nastroje emigracyjne wśród młodych Rosjan.
Czytaj więcej
Czterdzieści cztery procent Rosjan w wieku do 34 lat powiedziało, że byliby skłonni wyemigrować, gdyby dano im taką możliwość - wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut badawczy Romir i sondażownię Gallup International.
Niemiecki rząd ogłosił przekazanie kolejnego pakietu pomocy wojskowej Ukrainie
Na Ukrainę dotarły m.in. dwa zestawy przeciwlotnicze Gepard i ok. 6 tys. sztuk amunicji do nich, sześć 15-tonowych ciężarówek i pięć specjalnych pojazdów dla straży granicznej. Ukraina otrzymała też 29 generatorów prądu.
Zełenski apeluje w brytyjskim parlamencie o "samoloty dla Ukrainy" i "skrzydła dla wolności"
Prezydent Ukrainy mówił, że zaszczytem dla niego będzie spotkanie z królem Karolem III. - Król jest pilotem sił powietrznych. Dla nas, na Ukrainie, każdy pilot sił powietrznych jest królem. I robimy wszystko co możemy, by świat dał nam najnowsze samoloty. I jestem dumny z naszych sił powietrznych. I przywiozłem prezent od nich, dla was, dla ciebie Wielka Brytanio. To jest hełm prawdziwego pilota. Jest jednym z naszych najskuteczniejszych asów powietrznych. Jednym z naszych królów. Zaś napis na hełmie głosi: mamy wolność, dajcie nam skrzydła, by dać radę ją obronić. Wierzę, że ten symbol pomoże nam w zbudowaniu kolejnej koalicji: koalicji samolotów. Zwracam się do was z przesłaniem: samoloty dla Ukrainy, skrzydła dla wolności - oświadczył.
Czytaj więcej
Zawsze będziemy wychodzić zwycięscy ze swojej walki ze złem - to jest podstawą naszej i waszej tradycji - mówił na forum brytyjskiego parlamentu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Zełenski występuje na forum brytyjskiego parlamentu
Zestrzelenie MH17: Śledczy mają dowody na winę Putina
Międzynarodowy zespół śledczy poinformował, że są wyraźne dowody na to, że prezydent Rosji Władimir Putin osobiście zdecydował o tym, że systemy rakietowe Buk zostały wysłane na teren Ukrainy.
Czytaj więcej
Międzynarodowy zespół badający zestrzelenie w 2014 roku samolotu pasażerskiego Malaysia Airlines Boeing 777 (MH17) ma dowody na to, że prezydent Władimir Putin osobiście podpisał się pod decyzją o wysłaniu na Ukrainę rosyjskiego systemu rakietowego.
Rosjanie zarzucają Amerykanom cynizm w sprawie kontroli broni jądrowej
Rosyjskie MSZ ostrzegło, że działania Waszyngtonu wobec Rosji stwarzają "realne ryzyko" bezpośredniego starcia militarnego między dwoma potęgami nuklearnym.
Czytaj więcej
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji stwierdziło, że żądania Stanów Zjednoczonych dotyczące wznowienia inspekcji w ramach traktatu o kontroli broni jądrowej New START są "cyniczne", biorąc pod uwagę poparcie Waszyngtonu dla Ukrainy.
Scholz: Tym co szkodzi naszej jedności jest publiczna rywalizacja w prześciganiu się na czołgi bojowe, okręty podwodne, samoloty
Kanclerz Niemiec był w przeszłości wielokrotnie krytykowany za zbytnią powściągliwość w pomocy militarnej dla Ukrainy i zwlekanie z decyzją o dostawach na Ukrainę m.in. wozów bojowych Marder i czołgów Leopard 2 (ostatecznie Niemcy zdecydowały się dostarczyć Ukrainie zarówno swoje wozy bojowe, jak i swoje czołgi podstawowe).
Czytaj więcej
Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, na forum Bundestagu skrytykował "rywalizację" między niektórymi sojusznikami Ukrainy na to, kto dostarczy więcej, lepszej broni Ukrainie.
Mer Charkowa opublikował nagranie, na którym widać jak rosyjska rakieta spada w miejskim parku
Nagranie udostępnił na Twitterze doradca szefa MSW Ukrainy, Anton Heraszczenko.
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, jest już na Downing Street
Zełenski rozmawia w siedzibie brytyjskiego premiera z Rishim Sunakiem.
Rosjanie ostrzelali rejon czuhujewski w obwodzie charkowskim
Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w wyniku ostrzału ranny został 69-letni mężczyzna i 66-letnia kobieta. Ponadto ok. 12:00 Rosjanie ostrzelali miasto Wowczańsk - w wyniku ostrzału ranny został 52-letni mężczyzna.
Ukraiński resort obrony: Gdy HIMARS mówi "dobranoc" znaczy to zazwyczaj "żegnaj"
W Odessie i obwodzie odeskim od sieci energetycznej odciętych jest 58 proc. mieszkańców
Informacje takie przekazuje ukraińskie Ministerstwo Energetyki.
Pierwszy wicepremier Rosji nie wyklucza wzrostu gospodarczego
Andriej Biełousow, pierwszy wicepremier Rosji nie wyklucza, iż w 2023 roku Rosja zaliczy wzrost gospodarczy. Wcześniej Biełousow szacował, że PKB Rosji zmniejszy się w 2023 r. o 1 proc. w związku, jak dziś tłumaczył, z dużym wzrostem w I kwartale 2022 roku (o 3,5 proc.). Obecnie jednak Biełousow mówi, że Rosja "ma szansę zakończenia 2023 roku na plusie".
Wołodymyr Zełenski wylądował w Wielkiej Brytanii
Prezydent Zełenski spotka się w Wielkiej Brytanii z królem Karolem III
Informację taką podał Pałac Buckingham.
Kreml jest przekonany, że na Ukrainie czas jest po ich stronie
Władimir Putin jest nadal przekonany, że Zachód zmusi Ukrainę do negocjacji z Moskwą. Do tego czasu Rosjanie mają być w stanie prowadzić wojnę - informuje wywiad Estonii.
Czytaj więcej
W corocznym raporcie estońska Służba Wywiadu Zagranicznego stwierdziła, że choć Rosja prawdopodobnie nie osiągnie "skoku jakościowego" w swoich zdolnościach wojennych, Putin nie zniechęci się pomimo niepowodzeń w pierwszym roku inwazji. Prezydent Rosji liczy na osłabienie wsparcia ze strony zachodnich sojuszników Ukrainy.
Wielka Brytania zaoferuje Zełenskiemu szkolenia dla ukraińskich pilotów i żołnierzy piechoty morskiej
To szkolenie miałoby być dodatkiem do programu szkolenia, który jest już prowadzony w Wielkiej Brytanii. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w wyniku szkolenia na Wyspach ok. 10 tys. ukraińskich żołnierzy miało osiągnąć gotowość bojową. W 2023 roku szkoleniem w Wielkiej Brytanii ma zostać objętych 20 tysięcy żołnierzy.
Czytaj więcej
W czasie wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Wielkiej Brytanii brytyjski premier, Rishi Sunak zaoferuje prezydentowi Ukrainy poszerzenie szkolenia ukraińskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii, w tym rozpoczęcie szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach zgodnych ze standardami NATO - czytamy w komunikacie wydanym przez kancelarię brytyjskiego premiera.
Ukraińskie zboże na Węgrzech traktowane jak zboże z Unii
Węgry wprowadzają reżim ścisłej kontroli jakości ukraińskiego zboża dostarczanego na wewnętrzny rynek kraju. Wjedzie tylko to ziarno, które spełnia unijne normy. Ma to pomóc węgierskim rolnikom konkurować z tańszym zbożem z Ukrainy.
Czytaj więcej
Węgry wprowadzają reżim ścisłej kontroli jakości ukraińskiego zboża dostarczanego na wewnętrzny rynek kraju. Wjedzie tylko to ziarno, które spełnia unijne normy. Ma to pomóc węgierskim rolnikom konkurować z tańszym zbożem z Ukrainy.
Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt
Rosyjski okręt pozostający w gotowości bojowej na wodach Morza Czarnego nie jest uzbrojony w pociski Kalibr - podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
Kolejny cios w portfele Rosjan. Rubel usunięty z Euroclear
Europejski depozytariusz Euroclear odmówił przyjmowania rosyjskiego rubla jako waluty rozliczeniowej i zablokował wszystkie swoje konta korespondencyjne w rublach posiadane w bankach. W środę, 8 lutego, wszystkie salda w rublach zostaną przeliczone na euro.
Czytaj więcej
Europejski depozytariusz Euroclear odmówił przyjmowania rosyjskiego rubla jako waluty rozliczeniowej i zablokował wszystkie swoje konta korespondencyjne w rublach posiadane w bankach. W środę, 8 lutego, wszystkie salda w rublach zostaną przeliczone na euro.
Brytyjski rząd zapowiada szkolenie ukraińskich pilotów na samolotach spełniających standardy NATO
Kancelaria premiera Wielkiej Brytanii poinformowała, że w czasie rozmów z Wołodymyrem Zełenskim premier Rishi Sunak zaoferuje poszerzenie szkolenia ukraińskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii, które ma zostać rozszerzone o szkolenie pilotów myśliwców, aby zapewnić, że Ukraina będzie mogła w przyszłości bronić swojej przestrzeni powietrznej. Szkolenie ma zapewnić, że piloci będą w stanie obsługiwać zaawansowane technicznie, myśliwce zgodne ze standardami NATO".
Ukraiński mer Melitopola: Okupanci pięć dni temu wstrzymali działanie największego dostawcy internetu w mieście
"(Rosjanie) raz jeszcze wywołali blokadę informacyjną wyłączając domowy internet" - napisał Fedorow na swoim kanale w serwisie Telegram.
Wołodymyr Zełenski: Wzywamy partnerów do dołączenia do naszego maratonu uczciwości
Zełenski pisze na swoim profilu na Twitterze, aby "sprzeciwiać się staraniom Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zmierzającym do dopuszczenia rosyjskich sportowców do udziału w Igrzyskach Olimpijskich".
Wołodymyr Zełenski przebywa z wizytą w Wielkiej Brytanii
Informację taką podała kancelaria brytyjskiego premiera. Wcześniej pojawiła się informacja, że w czwartek Zełenski pojawi się osobiście na szczycie w UE Brukseli. To dopiero drugi raz po 24 lutego 2022 roku, gdy prezydent Ukrainy opuścił swój kraj - wcześniej, 21 grudnia, udał się z jednodniową wizytą do USA.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybędzie w środę do Wielkiej Brytanii, aby spotkać się z premierem Rishi Sunakiem i ukraińskimi żołnierzami - informuje Downing Street. W planach jest także spotkanie z królem Karolem III.
Biuro rzecznika praw obywatelskich Ukrainy: 347 dzieci na Ukrainie uważanych za zaginione w związku z rosyjską agresją
Według danych portalu "Dzieci wojny" według stanu na 8 lutego za zaginione uważa się 347 dzieci, 16 168 zostało deportowanych, 9 578 dzieci odnaleziono, a 173 dzieci powróciły na Ukrainę.
Od 24 lutego 2022 roku do Polski wjechało z Ukrainy 9,692 mln osób
Z danych Straży Granicznej wynika, że tylko 7 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 18,3 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 16,3 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - ponad 7,833 mln.
Duma Państwowa zaostrzy kary za dyskredytowanie armii
Nowych przepisów domagał się założyciel grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn.
Czytaj więcej
Deputowani Dumy Państwowej przygotowali poprawki zaostrzające ustawę o "dyskredytowaniu armii" - podała agencja Interfax, powołując się na słowa Wasilija Piskariow, przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa i Przeciwdziałania Korupcji Dumy Państwowej.
Wicekanclerz Niemiec: Czołgi muszą chronić Ukrainę przed wiosenną ofensywą
Niemiecki minister gospodarki, wicekanclerz Robert Habeck ma nadzieję, że kolejne dostawy czołgów obiecane przez Niemcy pomogą Ukrainie obronić się przed spodziewaną nową falą rosyjskiej ofensywy.
- Jest duża liczba czołgów, które są dostarczane w celu odparcia rosyjskiej wiosennej ofensywy - powiedział.
Girkin mówi o możliwości ucieczki Putina z kraju
Były lider donieckich bojowników Igor Girkin uważa, że Putin, podobnie jak Janukowycz, może uciec z kraju, gdy pojawi się zagrożenie dla jego życia.
Czytaj więcej
Były oficer rosyjskich służb specjalnych i były lider donieckich bojowników Igor Girkin uważa, że Władimir Putin może uciec z Rosji, jeżeli znajdzie się w trudnej sytuacji.
Rada Bezpieczeństwa ONZ: Rosja chce wystąpienia Rogera Watersa
Założyciel brytyjskiego zespołu rockowego Pink Floyd oskarża Zachód o trwającą na Ukrainie wojnę.
Czytaj więcej
Rosja wysłała do Rady Bezpieczeństwa ONZ wniosek o wpisanie Rogera Watersa, jednego z założycieli brytyjskiego zespołu rockowego Pink Floyd, na listę mówców podczas najbliższego posiedzenia poświęconego sytuacji na Ukrainie.
W ciągu doby w obwodzie donieckim w wyniku rosyjskiego ostrzału rannych zostało dwóch cywilów
Ranni to mieszkańcy Bachmutu - wynika z wpisu gubernatora obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko, na jego kanale w serwisie Telegram.
Brytyjski resort obrony: Mało prawdopodobne, by Rosjanie próbowali sforsować Dniepr
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii ocenia, że ewentualne natarcie Rosjan, które wymagałoby sforsowania przez rosyjskie siły Dniepru byłoby "ekstremalnie skomplikowane i kosztowne".
W nocy Rosjanie ostrzelali Charków
Jak pisze mer miasta, Ihor Terechow, pociski spadły na miejski park.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 134 100 żołnierzy, 3 253 czołgi, 6 458 pojazdów opancerzonych, 2 236 zestawów artyleryjskich, 461 wyrzutni rakiet, 228 zestawów przeciwlotniczych, 295 samolotów, 285 śmigłowców, 1 961 bezzałogowych statków powietrznych, 796 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 112 pojazdów (w tym cystern) i 211 jednostek sprzętu specjalnego.
Think tank z USA powątpiewa w to czy Rosja jest gotowa do ofensywy
ISW podkreśla, że jego analitycy już wcześniej wskazywali, iż rosyjskie przywództwo może ponownie planować dużą ofensywę opierając się na wyolbrzymionych założeniach dotyczących zdolności bojowych rosyjskiej armii, tymczasem Rosjanom "prawdopodobnie brakuje sił niezbędnych do przeprowadzenia dużej operacji ofensywnej".
Czytaj więcej
Zdaniem analityków z amerykańskiego think tanku, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), rosyjska armia prawdopodobnie spieszy się z rozpoczęciem dużej ofensywy, która ma doprowadzić do zajęcia całego obwodu donieckiego w "nierealistycznych ramach czasowych" i bez wystarczającej liczby wojsk.
W Rosji spadła produkcja wódki, wzrosła produkcja szampana
W styczniu w Rosji wyprodukowano 4,76 mln dekalitrów wódki, o 3,5 proc. mniej niż w styczniu 2022 roku - podał rosyjski urząd regulujący obrót alkoholem w kraju. Wzrosła natomiast - o 8 proc. - produkcja koniaków. W Rosji wyprodukowano też o 45,9 proc. więcej win niż przed rokiem (1,6 mln dekalitrów) oraz o 35,9 proc. więcej szampana (35,9 proc.). Aż o 1,9 raza wzrosła w Rosji produkcja słodkich win.
UE chwali się pomocą finansową dla Ukrainy sięgającą do tej pory 67 mld euro
Wchodzi w to zarówno pomoc finansowa na utrzymanie państwa i bieżącą odbudowę zniszczonej infrastruktury, pomoc humanitarna, jak i pomoc wojskowa.
Czytaj więcej
Prezydent Ukrainy przyjeżdża do Brukseli spotkać się z unijnymi przywódcami i wystąpić przed Parlamentem Europejskim. To wizyta najwyższego ryzyka.
W czasie, gdy Rosjanie na Ukrainie mordowali, grabili i niszczyli, Indie, Chiny i Turcja znacznie zwiększyły import ropy z Rosji
Subkontynent indyjski wcześniej praktycznie nie importował ropy z Rosji. Jesienią 2022 r. hinduskie zakupy ropy Ural stanowiły już 40 proc. wszystkich morskich transportów z Rosji. W efekcie do grudnia 2022 r. udział Azji w zakupach rosyjskiej ropy niemal się podwoił, przekraczając 80 proc. wszystkich.
Czytaj więcej
Unijne embargo na rosyjskie paliwa zawiera dwa wyłączenia. To otwiera Moskwie i jej klientom drzwi do ominięcia sankcji za pomocą krajów, które od początku ich nie respektują.
Rosyjscy opozycjoniści znów zbiorą się w Polsce tuż przed rocznicą wybuchu agresji na Ukrainę
Drugi Zjazd Deputowanych Ludowych Rosji (ZDLR) odbędzie się 20–23 lutego w jednej z sal konferencyjnych w centrum Warszawy.
Czytaj więcej
Reprezentanci części opozycji rosyjskiej przedstawią na spotkaniu w Polsce wizję przyszłości Rosji. Chcą otworzyć biuro w Warszawie.
W ciągu doby ukraińska armia zestrzeliła jeden rosyjski samolot i dwa śmigłowce
Ukraińska armia zestrzeliła rosyjski samolot szturmowy Su-25, dwa śmigłowce Mi-24 i dwa bezzałogowe statki powietrzne Orlan-10 w ciągu ostatniej doby - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Ołeksij Daniłow uważa, że Rosjanie mogą zaatakować nie tylko w Donbasie
- Muszą pokazać coś swoim obywatelom, mają ogromne pragnienie zrobienia czegoś dużego, tak jak oni to widzą, do tego dnia (24 lutego) - mówił w rozmowie z agencją Reutera sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy.
Czytaj więcej
Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy, w rozmowie z agencją Reutera nie wyklucza, że Rosjanie rozpoczną działania ofensywne w rejonie Charkowa lub Zaporoża.
Joe Biden w orędziu o stanie państwa o inwazji na Ukrainę: Test dla świata
- Razem zrobiliśmy to, co Ameryka zawsze robi jak najlepiej. Stanęliśmy na czele. Zjednoczyliśmy NATO. Zbudowaliśmy globalną koalicję. Przeciwstawiliśmy się agresji Putina. Stanęliśmy przy Ukraińcach - mówił w wystąpieniu przed połączonymi izbami Kongresu Biden.
Czytaj więcej
Prezydent Joe Biden, w czasie 73-minutowego orędzia o stanie państwa wygłaszanego przed połączonymi izbami Kongresu, wezwał Republikanów do współpracy z jego administracją przy podniesieniu limitu długu i wsparciu polityki podatkowej, która byłaby przyjaźniejsza dla klasy średniej.
Zełenski: Robimy wszystko, by mieć potężne czołgi
- Dziś spotkałem się z niemieckim ministrem obrony, który przyjechał do Kijowa. Temat naszej rozmowy był oczywisty. Robimy wszystko, by nasze niebo było czyste, nasi wojownicy mieli potężne czołgi a nasza artyleria nie była słabsza od tej okupanta. Dziękuję Niemcom i wszystkim partnerom za ich wsparcie - powiedział w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Ukraińska prokuratura: Ukraina odzyskała 128 dzieci przymusowo deportowanych do Rosji
O odzyskaniu 128 dzieci, które zostały wcześniej przymusowo deportowane do Rosji, poinformowała Julia Usenko, przedstawicielka ukraińskiej prokuratury generalnej. - Zdołaliśmy doprowadzić do powrotu 128 dzieci na Ukrainę. Ponad 50 z nich, wraz z rodzicami i opiekunami, jest obecnie na terytorium państw UE. Dlaczego tak mała liczba w porównaniu z liczbą tych deportowanych? Dla nas to nie jest liczba - to 128 dziecięcych żyć. Nad ich powrotem do ojczyzny pracowało mnóstwo ludzi, którzy pracowali miesiącami, by doprowadzić do powrotu przynajmniej jednego dziecka - mówiła Usenko. - Ukraina robi co może, ale niestety, to nie wystarczy. Zwykłe narzędzia dyplomacji nie działają, wymogi prawa międzynarodowego wobec agresora nie działają, dlatego nie ma jednego mechanizmu i typowych przepisów, które by działały - dodała.
Rosyjski ambasador: Niemcy rozważają konfiskatę rosyjskich aktywów i przekazanie ich Ukrainie
Siergiej Nieczajew, rosyjski ambasador w Niemczech, w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia" stwierdził, że Niemcy rozważają konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów i przekazanie ich Ukrainie. - Taki krok byłby zabójczy jeśli chodzi o atrakcyjność niemieckiej jurysdykcji dla zagranicznego kapitału i pociągnąłby ze sobą nasze kroki odwetowe - ostrzegł dyplomata.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Szef MSZ Rosji rozpoczyna serię wizyt dyplomatycznych w państwach Afryki.