Scholz: Licytacja na dostawy broni dla Ukrainy szkodzi jedności

Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, na forum Bundestagu skrytykował "rywalizację" między niektórymi sojusznikami Ukrainy na to, kto dostarczy więcej, lepszej broni Ukrainie.

Publikacja: 08.02.2023 13:22

Olaf Scholz

Olaf Scholz

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 350

Scholz był w przeszłości wielokrotnie krytykowany za zbytnią powściągliwość w pomocy militarnej dla Ukrainy i zwlekanie z decyzją o dostawach na Ukrainę m.in. wozów bojowych Marder i czołgów Leopard 2 (ostatecznie Niemcy zdecydowały się dostarczyć Ukrainie zarówno swoje wozy bojowe, jak i swoje czołgi podstawowe).

Tymczasem sam kanclerz Niemiec, w Bundestagu, przekonywał iż Niemcy "zachowują i wzmacniają jedność między sojusznikami najpierw przygotowując, poufnie, decyzje ws. dostaw dla Ukrainy, a dopiero potem je komunikując".

Czytaj więcej

Ukraińscy piloci będą się szkolić na myśliwcach zgodnych ze standardami NATO

Kanclerz Niemiec mówił też, że w kwestii dostaw czołgów podstawowych na Ukrainę Niemcy współpracowały z prezydentem USA, Joe Bidenem.

Niemcy ogłosiły decyzje o dostawie czołgów Leopard 2 Ukrainie i zgodę na reeksport tych czołgów przez inne kraje, które je posiadają (w tym Polskę, która chce przekazać Ukrainie 14 takich czołgów) tego samego dnia, w którym Joe Biden zapowiedział, że USA dostarczą Ukrainie 31 czołgów Abrams.

Niemcy zachowują i wzmacniają jedność między sojusznikami najpierw przygotowując, poufnie, decyzje ws. dostaw dla Ukrainy, a dopiero potem je komunikując

Olaf Scholz, kanclerz Niemiec

- Tym co szkodzi naszej jedności jest publiczna rywalizacja w prześciganiu się na czołgi bojowe, okręty podwodne, samoloty - kto zaapeluje o więcej - przekonywał Scholz.

O tym, że Ukraina mogłaby otrzymać zachodnie myśliwce F-16 mówił szef MSZ Holandii, a także Francuzi, ale też przedstawiciele władz Polski i krajów bałtyckich. Dostaw zachodnich samolotów dla Ukrainy nie wyklucza też Wielka Brytania.

Z kolei o tym, że Niemcy mogłyby dostarczyć Ukrainie okręty podwodne, mówił wiceszef MSZ Ukrainy, Andrij Melnyk.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy