Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja dokonała pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. Ukraińcy, podczas odpierania natarcia Rosjan w obwodzie donieckim, mieli wziąć pewną liczbę rosyjskich żołnierzy do niewoli - wynika ze słów prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Ukraińskie Siły Powietrzne wybrały pilotów do szkolenia na zachodnich myśliwcach
Cytowany przez Ukrinform rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat przekazał, że na Ukrainie wybrano grupę kilkudziesięciu pilotów do szkolenia na zachodnich myśliwcach. Mają to być młodzi piloci ze znajomością angielskiego i doświadczeniem bojowym. Ihnat dodał, że piloci mogliby wyjechać na szkolenie bezzwłocznie oraz ocenił, że "sprawa dostarczenia Ukrainie myśliwców w stylu zachodnim, być może F15 i F16, jest bardzo pilna".
Umowa zbożowa. Uzgodniono plan odblokowania 14 statków
ONZ, Turcja i Ukraina uzgodniły poniedziałkowy plan ruchów 14 statków znajdujących się na wodach tureckich - podała agencja Reutera dzień po tym, jak Rosja zawiesiła swój udział w tzw. porozumieniu zbożowym, które umożliwiło wznowienie eksportu żywności z ukraińskich portów na Morzu Czarnym.
"Podstawy rosyjskiej państwowości" - nowy rodzaj "naukowego komunizmu"
Jak za dawnych lat studenci będą musieli uczyć się go obowiązkowo. – Już od przyszłego roku akademickiego będą nauczać tej „naukowej nauki” – pisze niezależny rosyjski portal Meduza.
Czytaj więcej
Na wszystkich wyższych uczelniach pojawi się nowy, obowiązkowy przedmiot, na którym nauczą studentów, że należy nienawidzić Zachodu.
Ukraiński ekspert: Powinniśmy się przygotować do kolejnego zmasowanego ataku rakietowego
Rosja chce dalej bezkarnie niszczyć ukraińską infrastrukturę krytyczną i cywilną pociskami wystrzeliwanymi z Morza Czarnego i czuć się za to całkowicie bezkarnie. Ale sobotnie wydarzenia w Sewastopolu odsłoniły słabe strony rosyjskiej marynarki wojennej - ocenia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Ołeksij Melnyk, analityk ds. bezpieczeństwa z kijowskiego Centrum Razumkowa.
Czytaj więcej
Moskwa znów blokuje ukraińskie porty. Chce zmusić Kijów do wstrzymania ofensywy. Ukraina czeka na zaawansowaną broń przeciwlotniczą z USA.
Andriuszczenko: Wzmożony ruch rosyjskich wojsk w Mariupolu
Doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola Petro Andriuszczenko napisał w mediach społecznościowych, że w Mariupolu obserwowany jest wzmożony ruch rosyjskiego sprzętu wojskowego oraz rosyjskich żołnierzy. Miasto jest kontrolowane przez Rosjan.
Rosja ma wyjaśnić, dlaczego zdecydowała o zawieszeniu porozumienia zbożowego
W poniedziałek na wniosek Rosji odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym omówiony ma zostać atak na okręty Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej. Po ataku Rosja zawiesiła funkcjonowanie tzw. umowy zbożowej, co wstrzymało eksport żywności z portów na Morzu Czarnym.
Daniłow o ataku na okręty w Sewastopolu: Teoria Rosji nie ma sensu
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow odrzucił rosyjską teorię, że atak na okręty Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu został przeprowadzony za pomocą dronów odpalonych z cywilnego statku, który przebywał na Morzu Czarnym w związku z tzw. umową zbożową. - To po prostu niemożlwie. Statki, które odpływają ze zbożem, nie mają nic wspólnego z procesami, które miały miejsce w naszym kraju, w okupowanej jego części zwanej Krymem - oświadczył Daniłow.
Po ataku Rosja podjęła decyzję o zawieszeniu swego udziału w tzw. umowie zbożowej, umożliwiającej Ukrainie eksport żywności z portów nad Morzem Czarnym.
Doniesienia o eksplozjach w Chersoniu
Powołując się na doniesienia z mediów społecznościowych agencja Interfax-Ukraina poinformowała, że w okupowanym przez wojska rosyjskie Chersoniu słychać eksplozje.
Rosyjski ostrzał w obwodzie sumskim
Późnym popołudniem wojska rosyjskie przeprowadziły moździerzowy ostrzał terenu w obwodzie sumskim - podało ukraińskie dowództwo "Północ". Brak ofiar w ludziach oraz zniszczeń.
Podolak: Dla Rosji nie ma powrotu do stycznia, negocjacje z USA nie są możliwe
"Podmioty z Federacji Rosyjskiej muszą zrozumieć: nie mają już możliwości powrotu do stycznia 2022 r. Negocjacje z USA nie są możliwe i nie ma dla nich miejsca przy cywilizowanym stole. Jest tylko ludobójstwo na Ukrainie, wojna, którą przegrają i trybunał, przez który zostaną skazani na dożywocie" - napisał w mediach społecznościowych doradca szefa kancelarii ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.
Ukraiński sztab o sytuacji na froncie
W niedzielę wojska rosyjskie przeprowadziły ataki z użyciem trzech pocisków manewrujących, a także ponad 30 ataków z wykorzystaniem wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennym komunikacie dotyczącym sytuacji na froncie.
Ogłoszono harmonogram przerw w dostawach prądu w obwodzie połtawskim
W położonym w środkowej części Ukrainy obwodzie połtawskim ogłoszono trójfazowy harmonogram przerw w dostawach energii elektrycznej. Obwodowa administracja wojskowa podała w komunikacie, że region został podzielony na trzy strefy, w których prąd będzie kolejno wyłączony. Przerwy w dostawach mają trwać do dwóch godzin.
Zaopatrzenie wojska w amunicję tematem spotkania Zełenskiego z dowództwem
"Pracujemy na zwycięstwo bez dni wolnych" - oświadczył w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski informując, że odbyła się kolejna narada w sztabie z udziałem głównodowodzącego wojskami ukraińskimi gen. Wałerija Załużnego. "Dyskutowaliśmy o sytuacji operacyjnej na froncie. Wysłuchaliśmy informacji o możliwych przyszłych działaniach agresora" - przekazał Zełenski dodając, że szczegółowo omówiono kwestię zaopatrzenia armii Ukrainy w amunicję oraz sprawę naprawy sprzętu wojskowego.
Ukraińskie wojsko donosi o zestrzeleniu rosyjskiego śmigłowca
Siły Zbrojne Ukrainy zestrzeliły nad obwodem charkowskim rosyjski śmigłowiec - podało ukraińskie dowództwo "Wschód".
Turcja: Statki, które już przybyły do Stambułu, zostaną poddane inspekcji
Ministerstwo Obrony Turcji, która była stroną umów dotyczących odblokowania ukraińskiego eksportu z portów na Morzu Czarnym, oświadczyło, że ukraińskie statki ze zbożem nie będą już (po decyzji Rosji ws. umowy) opuszczać tych portów, ale te jednostki, które przybyły do Stambułu, zostaną poddane inspekcji, ponieważ rosyjscy oficerowie pozostali na miejscu.
Powołując się na źródła w tureckich władzach Bloomberg donosił w niedzielę, że w sprawie umowy zbożowej trwają negocjacje z Rosją. Pierwotnie umowa miała obowiązywać do 19 listopada, z możliwością przedłużenia.
Ukraina: Po decyzji Rosji 218 statków zablokowanych
Ponieważ strona ukraińska nie ma zezwoleń na przejście przez bezpieczny korytarz, 218 statków zostało zablokowanych na ich obecnych pozycjach - oświadczyło Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy, odnosząc się do decyzji Rosji w sprawie zawieszenia tzw. umowy zbożowej, która umożliwiała eksport żywności z ukraińskich portów na Morzu Czarnym.
Ukraińskie wojsko: Trzy rosyjskie okręty na Morzu Czarnym uzbrojone w 20 pocisków Kalibr
W najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie południowym ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" podało, że na Morzu Czarnym Rosjanie dysponują trzeba okrętami, w tym jednym podwodnym, uzbrojonymi w pociski manewrujące Kalibr. Łącznie na pokładzie tych jednostek ma być 20 pocisków, które mogą razić cele na Ukrainie.
Szef unijnej dyplomacji krytykuje Moskwę za wycofanie się z umowy zbożowej
Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, skrytykował przywróconą przez Rosję blokadę ukraińskiego eksportu zboża przez Morze Czarne. Decyzja ta "naraża na ryzyko główny szlak eksportowy bardzo potrzebnego zboża i nawozów, będący sposobem na zaradzenie światowemu kryzysowi żywnościowemu, spowodowanemu wojną z Ukrainą" - napisał dyplomata na Twitterze. "UE wzywa Rosję do cofnięcia swojej decyzji" – dodał.
Nowy ambasador Ukrainy w Berlinie ostrzega Niemców ws. uciekinierów z Rosji
Ołeksij Makiejew, nowy ambasador Ukrainy w Niemczech, ostrzegł Berlin przed przyjmowaniem Rosjan, którzy uciekli ze swojego kraju, by uniknąć powołania do wojska. - Byłoby błędem, gdyby Niemcy przyjmowali rosyjskich dezerterów - powiedział dyplomata gazecie "Bild am Sonntag", oceniając, że dla Niemców byłoby to "zagrożenie dla bezpieczeństwa". Jak stwierdził Makiejew, Rosjanie, którzy uciekli za granicę po tym, jak Kreml ogłosił "częściową mobilizację", to "młodzi ludzie, którzy nie mają wyrzutów sumienia, ale chcą uniknąć służby wojskowej".
NATO wzywa Rosję do odnowienia "umowy zbożowej"
- Prezydent Putin musi przestać używać żywności jako broni i zakończyć swoją nielegalną wojnę z Ukrainą – powiedziała rzeczniczka NATO Oana Lungescu. -Wzywamy Rosję do ponownego rozważenia jej decyzji i pilnego odnowienia umowy, umożliwiając dotarcie żywności do tych, którzy jej najbardziej potrzebują - dodała, odnosząc się do tzw. umowy zbożowej, która miała obowiązywać do 19 listopada, a która została zawieszona przez Rosję po ataku na statki Floty Czarnomorskiej w porcie w Sewastopolu.
Doniesienia o ostrzale na północy Ukrainy
Wojska rosyjskie z terenu Rosji ostrzelały terytorium obwodu czernihowskiego, położonego na północy Ukrainy - podało ukraińskie wojsko. Według tego źródła, po południu w kierunku jednej z wsi Rosjanie oddali ponad 20 salw, prawdopodobnie z artylerii kalibru 122 mm.
Holandia wzywa Rosję do przestrzegania "umowy zbożowej"
Wiceszef MSZ Holandii Wopke Hoekstra ocenił, że Rosja, która podjęła decyzję o zawieszeniu swego udziału w tzw. umowie zbożowej, umożliwiającej Ukrainie eksport żywności z portów nad Morzem Czarnym, "po raz kolejny używa żywności jako broni, kosztem najbardziej potrzebujących". "Wzywamy Rosję do przestrzegania porozumienia, które zawarła" - napisał minister. Umowa zbożowa miała obowiązywać do 19 listopada, z możliwością przedłużenia.
Na skutek rosyjskiego ostrzału zginęła kobieta
Ukraińska policja z obwodu charkowskiego podała, że ok. godz. 17:00 w sobotę wojska rosyjskie za pomocą artylerii kalibru 152 mm ostrzelały wieś Wołczańsk Chutory, w wyniku czego zginęła 39-letnia kobieta. Śledczy zebrali materiał dowodowy, wszczęto postępowanie karne.
Rosja twierdzi, że odzyskała drony użyte podczas ataku na Krym
Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że odzyskało i przeanalizowało wraki dronów używanych wczoraj na Krymie. Twierdzi też, że atak spowodował "niewielkie uszkodzenia" jednego ze statków Floty Czarnomorskiej.
Analiza wykazała, że drony były wyposażone w kanadyjskie moduły nawigacyjne - poinformowało ministerstwo.
Minister infrastruktury: Eksport zboża jest niemożliwy, Rosja ponownie wprowadza blokadę
Statek towarowy Ikaria Angel przewożący 40 000 ton zboża dla Etiopii nie wypłynął z ukraińskiego portu - poinformował minister infrastruktury Ołeksandr Kybrakow. - Towary te były przeznaczone dla mieszkańców Etiopii, którzy są na skraju śmierci głodowej. Ale z powodu zablokowania przez Rosję "korytarza zbożowego" eksport jest niemożliwy – powiedział 30 października.
La Reppublica: Włochy wysyłają na Ukrainę ponad 20 samobieżnych haubic
Według włoskiej gazety na Ukrainę ma trafić od 20 do 30 amerykańskich haubic samobieżnych M109 155 mm. Haubice M109 są częścią najnowszego pakietu pomocy wojskowej uzgodnionego przez byłego premiera Mario Draghiego, donosi La Reppublica.
Kuleba: Rosja od dawna planowała wznowić „głodowe igrzyska”
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba uważa, że Rosja od dawna planowała podważyć umowę zbożową i teraz próbuje uzasadnić swój krok.
„Wstrzymując swój udział w umowie zbożowej pod fałszywym pretekstem eksplozji w odległości 220 kilometrów od korytarza zbożowego, Rosja blokuje 2 miliony ton zboża na 176 statkach już na morzu – wystarczy, by nakarmić ponad 7 milionów ludzi. Rosja zaplanowała to z dużym wyprzedzeniem” – napisał na Twitterze Kuleba.
Według dyplomaty aktualna kolejka ze zbożem skumulowała się na Morzu Czarnym od września, „kiedy Rosja zaczęła celowo opóźniać funkcjonowanie korytarza i starać się podważyć umowę”. „Rosja podjęła decyzję o wznowieniu igrzysk głodowych dawno temu i teraz próbuje ją usprawiedliwić” – podkreślił Kuleba.
Rosja rozszerza listę „nieprzyjaznych krajów” o terytorium z populacją zaledwie około 50 osób
Rosyjski rząd rozszerzył listę krajów i terytoriów, które są „nieprzyjazne”, w tym 11 brytyjskich terytoriów zamorskich.
Lista zawiera teraz: Bermudy, Brytyjskie Terytorium Antarktyczne, Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego, Kajmany, Falklandy, Montserrat, Wyspy Pitcairn, Wyspy Świętej Heleny, Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha, Georgia Południowa i Sandwich Południowy, Akrotiri i Dhekelia.
Trzy terytoria brytyjskie zostały już uznane za „nieprzyjazne” Rosji – Anguilla, Brytyjskie Wyspy Dziewicze i Gibraltar.
Warto zauważyć, że Wyspy Pitcairn na południowym Pacyfiku zamieszkuje tylko około 50 osób.
Gubernator: wojska rosyjskie wysadziły most na rzece Krasna w obwodzie ługańskim
Według gubernatora obwodu ługańskiego Serhija Hajdaia, siły rosyjskie „boją się”, że siły ukraińskie „są bardzo blisko”, ponieważ ukraińska kontrofensywa w regionie trwa.
Ukraina: 248 dzieci uznano za zaginione
Na Ukrainie 248 dzieci uważa się obecnie za zaginione. Odnaleziono 7049 dzieci.
Służba prasowa Prokuratury Generalnej poinformowała o tym na Telegramie, udostępniając dane z państwowego portalu „Dzieci wojny”, „Dane dotyczące dzieci na dzień 30 października 2022 r.: 248 – zaginionych, 9441 – deportowanych, 7049 – znalezionych, 96 – zwróconych” – podał PGO.
Ławrow powiedział, że Rosja jest gotowa do negocjacji, jeśli Zachód „w pełni uwzględni interesy” Rosji
Czytaj więcej
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja jest gotowa do negocjacji, jeśli Zachód „w pełni uwzględni interesy” Rosji i jej bezpieczeństwa, a także „zaproponuje pewne poważne podejścia, które przyczynią się do rozładowania napięć” - podaje rządowa rosyjska agencja RIA Nowosti.
Linie lotnicze wznowią korzystanie z rosyjskiej przestrzeni powietrznej podczas niektórych lotów
Linie Cathay Pacific Airways z Hongkongu ogłosiły, że po przerwie po inwazji Moskwy na Ukrainę ponownie wykorzysta rosyjską przestrzeń powietrzną podczas niektórych lotów.
Popularna „trasa polarna” z Nowego Jorku do Hongkongu ruszy ponownie od wtorku. „Trasa polarna zapewnia bezpieczny, bezpośredni i najszybszy lot naszym klientom podróżującym ze wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej do Hongkongu” – poinformowała linia lotnicza, dodając, że nie ma żadnych sankcji, które by to uniemożliwiły.
Cathay Pacific poinformowały w marcu, że nie będą korzystać z przestrzeni powietrznej Rosji, co oznacza, że czasy lotów wydłużyły się.
Rosja zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla europejskich i amerykańskich linii lotniczych.
Kraje „przyjazne” Rosji kupują europejskie AGD
Cała sprawa ma drugie dno. W sprzęcie AGD są półprzewodniki, bez których Rosjanie nie są w stanie produkować uzbrojenia.
Czytaj więcej
Europejscy producenci lodówek, pralek i innego sprzętu gospodarstwa domowego zauważyli, że w Kazachstanie, Armenii i innych krajach „przyjaznych” Rosji gwałtownie wzrósł popyt na ich sprzęt. W Kazachstanie na kupno odciągaczy pokarmu trzeba zapisywać się na listę kolejkową.
USA: Rosja zaostrza kryzys humanitarny
Wstrzymanie przez Rosję umowy zbożowej, czyni z niej broń i zaostrza kryzys humanitarny - powiedział sekretarz stanu USA.
Antony Blinken powiedział w oświadczeniu: „Każde działanie Rosji mające na celu zakłócenie tego krytycznego eksportu zboża jest zasadniczo stwierdzeniem, że ludzie i rodziny na całym świecie powinni płacić więcej za żywność lub głodować”.
Grupa Wagnera najwyraźniej obniża standardy i rekrutuje na wojnę w Ukrainie rosyjskich skazańców cierpiących na poważne choroby
Czytaj więcej
Według brytyjskiego wywiadu Grupa Wagnera – nazywana przez niektórych "prywatną armią Putina" – najwyraźniej obniża standardy i rekrutuje na wojnę w Ukrainie rosyjskich skazańców cierpiących na poważne choroby, w tym HIV i zapalenie wątroby typu C.
Ukraina otrzymała 28 czołgów M-55S ze Słowenii
Według słoweńskich mediów czołgi znajdowały się w rezerwie słoweńskiej armii. Zamiast tego kraj otrzyma z Niemiec 40 pojazdów wojskowych. Ministerstwo Obrony Słowenii potwierdziło, że czołgi zostały pomyślnie dostarczone na Ukrainę.
Czołgi M-55S to zmodernizowana wersja radzieckich T-55. Wcześniej kraj wysłał na Ukrainę ponad 35 bojowych wozów piechoty BVP M80A.
Gubernator: Rosyjskie ataki zabiły pięciu cywilów w obwodzie donieckim
Według gubernatora obwodu donieckiego Pawła Kyrylenki, zginęli oni w osiedlach Antoniwka, Pierwomajsko, Drużba, Kliszcziówka i Jelyzawietiwka.
Rosną wydatki Rosjan na leki przeciwdepresyjne
Przez pierwsze dziewięć miesięcy tego roku Rosjanie wydali 5 mld rubli na leki przeciwdepresyjne i 13,9 mld rubli na środki uspokajające.
Czytaj więcej
Wywołana przez rosyjski reżim wojna, coraz mocniej uderza w obywateli federacji. Wydatki Rosjan na leki przeciwdepresyjne wzrosły o 70 procent w ujęciu rocznym. Apogeum przyniósł wrzesień, kiedy Putin ogłosił mobilizację.
Sztab Generalny: Rosja straciła 71 200 żołnierzy na Ukrainie od 24 lutego
Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że Rosja straciła 71 200 żołnierzy na Ukrainie od 24 lutego, tracąc 950 żołnierzy tylko w ciągu ostatnich 24 godzin. W ciągu ostatniego tygodnia Rosja codziennie traciła około 300-500 swoich żołnierzy.
Według Sztabu Generalnego Rosja straciła również 2672 czołgi, 5453 opancerzone wozy bojowe, 4120 pojazdów i zbiorników paliwa, 1724 systemy artyleryjskie, 383 systemy rakiet wielokrotnego startu, 197 systemów obrony przeciwlotniczej, 274 samoloty, 252 helikoptery, 1412 dronów i 16 łodzie.
Sztab Generalny: Siły rosyjskie usuwają więźniów z kolonii karnej w Chersoniu
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosja przymusowo przesiedliła więźniów z zakładu karnego w Chersoniu i wykorzystuje tę instytucję do przechowywania personelu wojskowego i sprzętu. Ukraińska armia odnotowała też, że blisko stu przedstawicieli rosyjskiej Gwardii Narodowej z Groznego, stolicy Czeczenii, przybyło do Kałańczaka w obwodzie chersońskim.
Gubernator: Siły rosyjskie ostrzeliwały Nikopol w nocy 30 października
Gubernator obwodu dniepropietrowskiego Walentyn Rezniczenko poinformował, że siły rosyjskie ostrzelały Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim przy użyciu ciężkiej artylerii. W wyniku ataków zniszczonych zostało co najmniej 10 budynków mieszkalnych i domów prywatnych, zabudowań gospodarczych i gazociągu. Nie zgłoszono żadnych ofiar.
Ukraińskie wojsko zniszczyło rosyjski sprzęt na południowej linii frontu
Dowództwo Operacyjne Ukrainy „Południe” podało 29 października, że armia ukraińska zabiła na południowej linii frontu 57 rosyjskich żołnierzy i zniszczyła jeden system przeciwlotniczy Tunguska, jeden system rakietowy Pancyr, moździerz samobieżny Nona, kilka samobieżnych haubic, jeden czołg i siedem pojazdów opancerzonych.
Kreml nie potwierdził oficjalnie zwolnienia Łapina
Czytaj więcej
Kreml miał zwolnić dowódcę Centralnego Okręgu Wojskowego generała pułkownika Aleksandra Łapina ze stanowiska dowódcy centralnej grupy sił rosyjskich na Ukrainie - podają niezależne rosyjskie media cytowane przez Instytut Badań nad Wojną.
ISW: Ukraińska decyzja o namierzeniu fregaty zdolnej do wystrzelenia Kalibru w tym czasie ma sens
Czytaj więcej
Prawdopodobnie to siły ukraińskie przeprowadziły atak na fregatę typu Grigorowcz z Floty Czarnomorskiej w pobliżu Sewastopola za pomocą bezzałogowych pojazdów nawodnych - podaje amerykański Instytut Badań nad Wojną.
Litewski minister spraw zagranicznych wzywa sojuszników do zabezpieczenia eksportu zboża na Ukrainę eskortą wojskową
Po ogłoszeniu przez Rosję, że zawiesza umowę zbożową zabezpieczaną przez ONZ, która pozwalała na eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego, litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis powiedział, że „negocjacje z Rosją nie działają”. Landsbergis dodał, że jeśli Putin nadal będzie zagrażał ukraińskiemu eksportowi zboża, „wolny świat musi się zjednoczyć, aby zabezpieczyć żeglugę eskortą wojskową”.
New York Times: Ukraina osiąga przewagę artylerii na południowym froncie dzięki broni Zachodu
Ukraina zwiększyła zasięg i celność swojego arsenału wojskowego za pomocą precyzyjnie naprowadzanych rakiet i pocisków artyleryjskich, czyli klasy broni, której w rosyjskim arsenale w dużej mierze brakuje. „Żołnierze ukraińscy zabierają pojazdy opancerzone warte miliony dolarów za pomocą tanich dronów domowej roboty, a także bardziej zaawansowanych dronów i innej broni dostarczonej przez Stany Zjednoczone i sojuszników” – donosi New York Times.
Rosyjskie media: Rosja usuwa dowódcę swojego największego okręgu wojskowego
Dowódca Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji Aleksandr Łapin został usunięty ze stanowiska, podał Moscow Times, powołując się na źródła w rosyjskim Ministerstwie Obrony. Powód jest nieznany. Nie jest też jasne, kto zastąpi Łapina. W Rosji Łapin był krytykowany za wycofanie wojsk rosyjskich z Łymanu.
Relacja z sobotnich wydarzeń w Ukrainie
Czytaj więcej
24 lutego Rosja dokonała pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę.