Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. Izba Reprezentantów USA poparła wart ok. 40 mld dolarów pakiet pomocy dla Ukrainy.
Kończymy relację
Najnowsze informacje z Ukrainy będziemy publikować od rana.
Dlaczego giną rosyjscy generałowie? Rosja nie zainwestowała w korpus podoficerski
Rosyjscy generałowie giną z powodu słabej struktury dowodzenia podczas inwazji na Ukrainę - powiedział gen. broni Scott Berrier, dyrektor Agencji Wywiadu Obronnego.
Czytaj więcej
Rosja nie zainwestowała w silny korpus podoficerski, co wymusza na generałach udział w walkach na pierwszej linii - uważa gen. broni Scott Berrier, dyrektor Agencji Wywiadu Obronnego USA.
Sekretarz Generalny ONZ spotkał się z uchodźcami w Mołdawii
Zapewnił o wsparciu dla Mołdawii, która przyjęła ponad 450 tys. uchodźców z Ukrainy.
Czytaj więcej
Nie można spotkać uchodźców i nie być głęboko poruszonym ich historią - mówił sekretarz Generalny ONZ António Guterres podczas dwudniowej wizyty w Mołdawii.
Włosi przyjmą 63 ukraińskie sieroty
Dzieci trafią na Sycylię.
Czytaj więcej
Włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że kilkadziesiąt ukraińskich sierot w środę trafi do Włoch.
Obrońcy Azowstalu żądają bezpiecznej ewakuacji rannych
Żołnierze, których widzicie na zdjęciach, i setki innych w fabryce Azowstal, bronili Ukrainy i całego cywilizowanego świata kosztem własnego zdrowia" - napisali w apelu o pomoc.
Czytaj więcej
Wzywamy ONZ i Czerwony Krzyż, aby pokazały swoje człowieczeństwo i potwierdziły podstawowe zasady, na których zostały stworzone, ratując rannych, którzy nie są już bojownikami - napisali żołnierze pozostający wciąż w podziemiach Azowstalu.
Kto nie chce Ukrainy szybko w UE?
Większość państw „27”, nawet jeśli żywią sympatię do Ukrainy, nie chce wystawić na szwank największych osiągnięć integracji, jakim jest jednolity rynek.
Czytaj więcej
Kijów już w czerwcu może zostać oficjalnie kandydatem do członkostwa w Unii. Ale dalsza droga będzie długa.
Były najemnik z Grupy Wagnera: Rosja była całkowicie zaskoczona skalą oporu
Najemnik przyznał, że wiedział, że nadchodzi chwila rosyjskiego ataku na Ukrainę, ale nie spodziewał się takiej skali inwazji. - Nie przeszło mi przez myśl, że Rosja będzie prowadzić wojnę z Ukrainą. Jak to możliwe? To niemożliwe - myślałem - mówił Marat Gabidullin w rozmowie z Reutersem.
Czytaj więcej
Niepowodzenie rosyjskiego wojska w przejęciu ukraińskiej stolicy było nieuniknione, ponieważ wcześniej ci żołnierze nigdy nie stanęli bezpośrednio w obliczu potężnego wroga - powiedział w rozmowie z agencja Reuters były najemnik z Grupy Wanera, Marat Gabidullin.
Czy Rosja zaatakuje Mołdawię? Generałowie nie porzucili tej myśli
Separatyści z Naddniestrza znów informują o tajemniczych atakach dronów na lądowiska w rządzonej przez siebie części Mołdawii.
Czytaj więcej
Rosyjscy generałowie nie porzucili myśli o rozszerzeniu konfliktu z Ukrainy na sąsiednie kraje.
Obrońca Azowstalu: Każdy dzień może być naszym ostatnim
Zełenski: Rosja nie zgadza się na żadną opcję ewakuacji z Mariupola
Ukraina wykorzystuje wszystkie możliwe narzędzia dyplomatyczne, aby ratować obrońców Mariupola, ale Rosja nie zgodziła się jeszcze na żadną z wielu proponowanych opcji - przekazał ukraiński prezydent.
Białoruś przerzuca wojsko na granice z Ukrainą
Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Wiktor Gulewicz napisał w oświadczeniu, że siły do operacji specjalnych zostały rozmieszczone "w trzech kierunkach taktycznych".
Czytaj więcej
Armia Białorusi rozmieści siły specjalne na granicy z Ukrainą, ponieważ Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nadal zwiększają swoją obecność wojskową u granic Białorusi - poinformował szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Wiktor Gulewicz.
Zmarł Łeonid Krawczuk, pierwszy prezydent Ukrainy
Polityk miał 89 lat.
Czytaj więcej
W wieku 89 lat po długiej chorobie zmarł Łeonid Krawczuk, pierwszy prezydent niepodległej Ukrainy.
Ławrow o pomyśle Borrella na wykorzystanie zamrożonych aktywów: Kradzież
Zdaniem szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa Unia Europejska w pełni opiera się na linii Waszyngtonu, praktycznie nie prowadząc niezależnej polityki zagranicznej.
Czytaj więcej
Minister Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow skomentował sugestię szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, by UE zrobiła z rosyjskimi pieniędzmi w swoich bankach to, co Amerykanie z pieniędzmi Afganistanu.
Gubernatorzy pięciu obwodów Rosji rezygnuję. Oficjalne media: Kończyli kadencje
Ci, którzy zgłosili rezygnację, mieli pewne wątpliwości co do wyników przyszłych wyborów - uważa Aleksiej Makarkin, wiceprezes fundacji Centrum Technologii Politycznych.
Czytaj więcej
Gubernatorzy pięciu obwodów poinformowali, że odchodzą ze stanowisk i nie będą się ubiegać o kolejne kadencje - poinformowała państwowa agencja RIA Nowosti.
Ukraińcy wstrzymują przesył gazu do Europy
Rosyjskie wojska uszkodziły dwa gazociągi.
Czytaj więcej
Ukraiński operator sieci gazowej GTS poinformował, że od środy rano wstrzymuje przesył gazu do Europy. Ukraińcy stracili kontrolę nad stacją Sochranowka, która odpowiada za tranzyt nawet jednej trzeciej gazu z Rosji na Zachód.
IKEA jednak zostaje w Rosji
Szwedzka sieć nie zamierza przestać wypłacać pensji swoim 15 tys. pracowników w tym kraju.
Czytaj więcej
Szwedzka sieć wyposażenia wnętrz nie zrezygnuje ze swojego rosyjskiego biznesu. Sklepy nie pracują, ale koncern do sierpnia przedłużył wypłatę pensji 15 tysiącom pracowników.
MSZ Ukrainy: Niezatwierdzenie szóstego pakietu sankcji byłoby zbyt hojnym prezentem dla Putina
Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba ocenił, że niezatwierdzenie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji byłoby „zbyt hojnym prezentem finansowym dla Putina i demonstracją rozłamu w UE”. W czasie konferencji prasowej po spotkaniu z Annaleną Baerbock, szefową niemieckiej dyplomacji, Kułeba zaznaczył, że „znalezienie rozwiązania jest wewnętrzną sprawą Unii”, ale „leżałoby ono w interesie Wspólnoty”.
- Jestem wdzięczny Niemcom, które poparły wprowadzenie embarga na ropę i teraz pracują na rzecz przezwyciężenia węgierskiego weta wobec tego embarga - dodał Kułeba.
Szef MSZ Holandii oficjalnie otworzył ambasadę w Kijowie
Podczas wizyty na Ukrainie minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra dokonał uroczystego otwarcia Ambasady Królestwa Niderlandów w Kijowie. - W tych trudnych i niebezpiecznych czasach postępujecie właściwie. Pozostaniemy ramię w ramię z Ukrainą – powiedział do pracowników misji dyplomatycznej szef holenderskiej dyplomacji po wciągnięciu flagi nad budynkiem.
Poseł: Około 200 tys. dzieci z Ukrainy zostało deportowanych do Rosji
Ponad milion Ukraińców, w tym około 200 tysięcy dzieci, zostało już nielegalnie deportowanych do Rosji tzw. korytarzami „humanitarnymi”. - powiedział ukraiński parlamentarzysta Dmytro Łubineć. Podkreślił, że „na terytoriach okupowanych Federacja Rosyjska lekceważy prawie wszystkie prawa człowieka”. W czasie konferencji prasowej przekonywał, że ukraińskie władze mają dowody na przypadki „wyprowadzania ludzi (mężczyzn - red.) z domów i rozstrzeliwania ich na oczach rodziny, na oczach żon i dzieci”.
Będzie przybywać uchodźców szukających pracy
Już prawie 120 tys. wojennych uciekinierów z Ukrainy znalazło w Polsce pracę.
Czytaj więcej
Już prawie 120 tys. wojennych uciekinierów z Ukrainy znalazło w Polsce pracę. To ponad jedna dziesiąta Ukraińców, którym nadano dotychczas numer PESEL. W sezonie letnim liczba ukraińskich pracowników powinna szybko rosnąć.
Czechy zastąpiły Rosję w Radzie Praw Człowieka ONZ
Po zawieszeniu Rosji Czechy były jedynym kandydatem do Rady.
Czytaj więcej
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych we wtorek zdecydowało w głosowaniu, że Republika Czech zastąpi Rosję w Radzie Praw Człowieka z siedzibą w Genewie.
Dyrektorka Narodowego Wywiadu USA: Wojna Putina stanie się nieprzewidywalna
Amerykański wywiad uważa, że wojna rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na Ukrainie w najbliższych miesiącach eskaluje i stanie się prawdopodobnie bardziej nieprzewidywalna - powiedziała Avril Haines przed senacką Komisją Sił Zbrojnych.
Czytaj więcej
Ponieważ zarówno Rosja, jak i Ukraina wierzą, że mogą kontynuować działania militarne, nie widzimy szans na realną ścieżkę negocjacyjnej, przynajmniej w krótkoterminowej perspektywie - powiedziała dziś przed senacką komisją Avril Haines, dyrektorka Wywiadu Narodowego w gabinecie prezydenta Joego Bidena
Izium. Ciała 44 cywilów w zbombardowanym budynku
Ciała 44 cywilów znaleziono w gruzach pięciopiętrowego budynku w mieście Izium, które jest obecnie kontrolowane przez wojska rosyjskie - poinformował szef regionalnej administracji wojskowej Charkowa.
Czytaj więcej
Ciała 44 cywilów znaleziono w gruzach pięciopiętrowego budynku w mieście Izium. Zwłoki wydobywają mieszkańcy miasta, pozostającego pod kontrolą Rosjan.
Polityk Porozumienia: Wojna na Ukrainie i napięcia w relacjach z Rosją wpływają na politykę energetyczną w Polsce
- Polski nie stać by jednoznacznie powiedzieć kiedy zrezygnuje z węgla i tak samo nie stać jej na to, żeby powiedzieć kiedy skutecznie wyeliminuje węgiel w gospodarstwach domowych. Zamiast tego powstały uchwały antysmogowe, czyli narzędzia, które pozwalały określić jakie mają być normy jakości paliw na terenie danego regionu oraz jakie mają być terminy na wyeliminowanie konkretnych kotłów. W Małopolsce do końca roku miały zostać zlikwidowane piece bezklasowej, czyli tzw. kopciuchy, a w kolejnych latach miały być likwidowane kolejne piece. Dzisiaj widać, że atmosfera wojenna i wojna energetyczna oraz niestabilność wokół tematów związanych z polityką klimatyczną - powoduje absolutne wyhamowanie tego tematu (walki ze smogiem - red.) z perspektywy całego państwa - ocenił samorządowiec.
Czytaj więcej
Polski nie stać by jednoznacznie powiedzieć kiedy zrezygnuje z węgla i tak samo nie stać jej na to, żeby powiedzieć, kiedy skutecznie wyeliminuje węgiel w gospodarstwach domowych - mówił Tomasz Urynowicz, członek zarządu krajowego Porozumienia, radny sejmiku województwa małopolskiego, w rozmowie z Michałem Kolanko.
Ambasador Węgier o członkostwie Ukrainy w UE i NATO
Ambasador István Íjgyártó wypowiedział się dla ukraińskiej telewizji Espreso
Czytaj więcej
Ambasador Węgier na Ukrainie István Íjgyártó powiedział, że jego kraj nie będzie blokował akcesji Ukrainy do NATO i UE.
Dwie trzecie mieszkańców Kijowa wróciło do stolicy
- Jeśli macie możliwość przebywania w bezpieczniejszych miejscach, gdzie nie ma zagrożenia dla życia i zdrowia, zostańcie tam, proszę - zwrócił się do kijowian mer Witalij Kliczko.
Czytaj więcej
Z 3,5 miliona mieszkańców Kijowa dwie trzecie wróciło do stolicy - powiedział mer miasta Witalij Kliczko.
Rosjanie mają pomóc stworzyć białoruską rakietę
Poinformował o tym Aleksander Łukaszenko.
Czytaj więcej
Przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział, że Moskwa zgodziła się pomóc Mińskowi w produkcji rakiet, w tym jednej podobnej do rosyjskiego Iskandera, w celu wzmocnienia potencjału wojskowego - podała państwowa agencja prasowa Biełta.
Ponad osiem milionów cywilów przesiedlonych na terenie Ukrainy
Organizacja Narodów Zjednoczonych informuje, że ponad osiem milionów cywilów zostało wewnętrznie przesiedlonych na Ukrainie od czasu inwazji Rosji. Osoby te uciekły ze swoich domów, ale pozostały na terenie rozdartego wojną kraju.
Jakie mogą być cele Putina? Amerykanie mają wątpliwości
Czytaj więcej
Amerykańscy urzędnicy ocenili, że prezydent Rosji Władimir Putin był wyciszony i stonowany, gdy wygłaszał w poniedziałek przemówienie z okazji Dnia Zwycięstwa, co dodatkowo utrudniało im próby ustalenia ostatecznych celów rosyjskiego prezydenta na Ukrainie.
Rosja nie weźmie udziału w specjalnej sesji Rady Praw Człowieka ONZ na temat Ukrainy
Rada ogłosiła wczoraj, że zorganizuje specjalną sesję, aby przyjrzeć się "pogarszającą się sytuację w zakresie praw człowieka na Ukrainie, wynikającą z rosyjskiej agresji".
Ponad 50 krajów, w tym Wielka Brytania, Niemcy, Turcja i USA, poparło wniosek Kijowa i zażądało zwołania nadzwyczajnego posiedzenia najważniejszego organu ONZ zajmującego się prawami człowieka.
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że rosyjska delegacja "nie będzie legitymizować swoją obecnością tego nowego politycznego spektaklu zorganizowanego pod pozorem sesji nadzwyczajnej".
Finlandia: Komisja obrony rekomenduje przystąpienie do NATO
Czytaj więcej
Przystąpienie do NATO jest dla Finlandii najlepszą opcją zagwarantowania bezpieczeństwa narodowego - stwierdziła we wtorek komisja obrony fińskiego parlamentu, przed podjęciem w najbliższych dniach przez Finlandię oficjalnej decyzji o ewentualnym przystąpieniu do sojuszu.
Sejm Litwy jednogłośnie mówi o ludobójstwie i rosyjskim terroryzmie
Czytaj więcej
We wtorek litewski parlament jednogłośnie uznał wojnę Rosji z Ukrainą za ludobójstwo.
Wielka Brytania, USA i UE obwiniają Rosję za cyberatak wymierzony w Ukrainę
Firmy i osoby prywatne korzystające z routerów amerykańskiej firmy Viasat, która dostarcza szerokopasmowe satelitarne łącza internetowe, zostały pozbawione dostępu do sieci tuż przed wjazdem czołgów na Ukrainę.
"Cyberatak miał miejsce na godzinę przed niesprowokowaną i nieuzasadnioną inwazją Rosji na Ukrainę w dniu 24 lutego 2022 r., ułatwiając w ten sposób agresję wojskową" - stwierdziła UE.
W wyniku ataku 5 800 turbin wiatrowych w Niemczech zostało wyłączonych, ponieważ ich zdalne monitorowanie i sterowanie zależało od routerów Viasat.
Wewnętrzne prognozy rosyjskiego rządu: gospodarka zmaleje o 12 proc.
Reżim Putina funduje rodakom największe od 28 lat skurczenie się rosyjskiej gospodarki. Utratę 12 proc. PKB miały prognozować rosyjskie władze. Teraz zaprzeczają.
Czytaj więcej
Reżim Putina funduje rodakom największe od 28 lat skurczenie się rosyjskiej gospodarki. Utratę 12 proc. PKB miały prognozować rosyjskie władze. Teraz zaprzeczają.
Zełenski: Szósty pakiet sankcji jest potrzebny
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do członków Słowackiego parlamentu. Mówił o potrzebie wprowadzenia szóstego pakietu sankcji. Zwrócił uwagę, że nowe sankcje powinny dotyczyć rosyjskich surowców energetycznych.
Josep Borrell ma nadzieję na szybkie wprowadzenie sankcji na rosyjską ropę
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że ma nadzieję na szybkie porozumienie w sprawie unijnego embarga na ropę naftową nałożonego na Rosję, które być może zostanie uzgodnione przez ministrów spraw zagranicznych UE.
Ministrowie spraw zagranicznych mają się spotkać w poniedziałek, 16 maja. Borrell powiedział w zeszłym tygodniu, że może również zwołać nadzwyczajne posiedzenie ministrów, aby podpisać się pod sankcjami, jeśli będą gotowi, lub aby posunąć negocjacje do przodu.
SBU: Rosjanie nie informują o ofiarach, wpisują ich na listę zaginionych
Czytaj więcej
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o próbach ukrycia przez Rosję rzeczywistych strat w wojnie poprzez wpisywanie zabitych rosyjskich żołnierzy na listę "zaginionych w akcji".
W Azowstalu nadal ponad 1000 ukraińskich żołnierzy
Ponad 1000 ukraińskich żołnierzy, z których wielu jest rannych, pozostaje w rozległych zakładach Azowstalu w kontrolowanym przez Rosję Mariupolu - powiedział AFP wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
- Setki osób są ranne. Są osoby z poważnymi obrażeniami, które wymagają pilnej ewakuacji. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień - dodała.
Grecja ponownie otwiera ambasadę w Kijowie
Pracownicy ambasady wycofali się z Kijowa wkrótce po rozpoczęciu inwazji Rosji. Dyplomaci wzmocnili konsulat Grecji we wschodniej Ukrainie, gdzie mieszka około 150 000 etnicznych Greków.
Ambasadą będzie kierował Manolis Androulakis, który jako grecki konsul generalny w Mariupolu był ostatnim wysłannikiem UE, który opuścił oblężone miasto w marcu.
ONZ: Liczba ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej może być o tysiące wyższa niż oficjalna liczba 3 381 osób
ONZ podała, że liczba ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej na Ukrainie od początku inwazji rosyjskiej przekroczyła 3000 osób.
Podkreślono, że liczba ta może być wyższa, powołując się na trudności z dostępem do informacji. Większość ofiar zginęła od broni wybuchowej o dużym zasięgu rażenia, takiej jak pociski rakietowe i ataki lotnicze
Inflacja w Czechach i na Węgrzech przebiła prognozy
W całym regionie inflacja mierzona wskaźnikami CPI jest najwyższa od co najmniej 20 lat. W Czechach ceny towarów i usług konsumpcyjnych szybciej rosły poprzednio w pierwszej połowie lat 90. XX w. Węgry podobnej jak dziś inflacji doświadczały na początku tego stulecia.
Czytaj więcej
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Czechach podskoczyły w kwietniu o 14,2 proc. rok do roku, po zwyżce o 12,7 proc. w marcu. Na Węgrzech ceny wzrosły o 9,5 proc., po 8,5 proc. miesiąc wcześniej. Dla porównania, w Polsce inflacja przyspieszyła do 12,3 proc. z 11 proc. w marcu.
Coraz mniej odbiorców rosyjskiego gazu. Ale Niemcy wciąż kupują
Magistrale Ukrainy już nie pracują pełną mocą. Powoli spada ilość gazu zamawianego przez odbiorców unijnych, ale nie niemieckich. Tutaj są firmy, które chętnie płacą w rublach.
Czytaj więcej
Magistrale Ukrainy już nie pracują pełną mocą. Powoli spada ilość gazu zamawianego przez odbiorców unijnych, ale nie niemieckich. Tutaj są firmy, które chętnie płacą w rublach.
Szefowa MSZ Niemiec z niezapowiadaną wizytą
Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock podczas niespodziewanej podróży na Ukrainę odwiedziła Buczę, gdzie rosyjskie wojska miały dokonywać mordowania cywilów.
Czytaj więcej
Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock przebyła na Ukrainie jako pierwszy członek niemieckiego rządu, który odwiedził ten kraj od czasu wybuchu wojny.
Mieszkańcy Kijowa chcą zmiany nazw stacji metra
Zaproponowali Radzie Miasta zmianę kilku nazw stacji. Jedna z propozycji dotyczy stacji "Mińska", która miałaby się nazywać "Warszawska"
WHO potwierdza 200 ataków na placówki służby zdrowia
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła 200 ataków na placówki służby zdrowia na Ukrainie od początku wojny - powiedział we wtorek dyrektor generalny Tedros Adhanom Ghebreyesus, wzywając Rosję do "zaprzestania tej wojny".
Internauci demaskują rosyjską propagandę w Chinach
Czytaj więcej
Szereg powiązanych z chińskim rządem mediów i prorosyjskich kont w mediach społecznościowych szerzy w chińskim Internecie sympatie prokremlowskie, błędnie tłumacząc lub manipulując międzynarodowymi informacjami o wojnie na Ukrainie.
Rosjanie zrzucają niekierowane pociski. Dla Zachodu to relikt
Czytaj więcej
W poniedziałek rano, gdy kolumny pojazdów opancerzonych i żołnierzy paradowały w centrum Moskwy, świętując zwycięstwo Rosji nad Niemcami w II wojnie światowej , jednego elementu rosyjskiej potęgi militarnej wyraźnie brakowało: samolotów bojowych. Władze tłumaczyły to złą pogodą, ale rosyjskie samoloty, piloci i broń powietrze-ziemia w wojnie z Ukrainą spisują się zdecydowanie poniżej oczekiwań Kremla.
Pod gruzami znaleziono ciała 44 osób
Władze Ukrainy poinformowały, że pod gruzami jednego z budynków w Izium znaleziono ciała 44 cywilów.
Co najmniej 100 cywilów pozostaje w Azowstalu
"Oprócz wojskowych, w schronach pozostaje co najmniej 100 cywilów. Nie zmniejsza to jednak intensywności ataków okupantów" - napisał doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Porozumienie UE w sprawie zakazu importu rosyjskiej ropy "może zostać osiągnięte w tym tygodniu
Francuski minister ds. europejskich Clement Beaune powiedział, że członkowie Unii Europejskiej mogą w tym tygodniu dojść do porozumienia w sprawie propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej zakazu importu ropy naftowej z Rosji.
- Myślę, że możemy osiągnąć porozumienie w tym tygodniu - powiedział Beaune telewizji LCI, dodając, że prezydent Francji Emmanuel Macron ma jeszcze dziś rozmawiać na ten temat z premierem Węgier Viktorem Orbanem.
Hołownia: Andriejew wszystkich nas wkurza, ale nie może być tak, że ambasadora, którego się nie wyrzuciło, a powinno się wyrzucić, oblewa się farbą
Czytaj więcej
- Jeżeli państwo mówi swoim językiem, to państwo wydala ambasadora, kiedy ma z nim problem, po prostu wyrzuca z Polski. A nie dopuszcza do tego, że on zostaje i oblewa się go farbą - uważa lider Polski 2050 Szymon Hołownia.
Brytyjska armia: z powodu strat na Ukrainie Putin nie mógł ogłosić sukcesu militarnego
Czytaj więcej
Brytyjskie Ministerstwo Obrony uważa, że straty poniesione przez Rosję na polu bitwy i widoczne niepowodzenia operacyjne uniemożliwiły Władimirowi Putinowi ogłoszenie sukcesu podczas poniedziałkowej parady z okazji Dnia Zwycięstwa.
Od początku inwazji zginęło 226 dzieci
"Ponad 642 dzieci na Ukrainie zostało poszkodowanych w wyniku rosyjskiej agresji zbrojnej. Na dzień 10 maja 2022 roku liczba zabitych pozostała bez zmian (226 dzieci). Liczba rannych wzrosła do 416" - informuje ukraińska Prokuratura Generalna.
Minister obrony Szwecji: Możliwości obrony regionu wzmocnią się w przypadku przystąpienia do NATO
- Efekt będzie taki, że wykorzystamy wzajemnie swoje mocne strony i zalety i będziemy się w pełni uzupełniać, a także prowadzić planowanie operacyjne - mówił o możliwości przystąpienia do NATO Szwecji i Finlandii minister obrony Peter Hultqvist.
- Razem staniemy się silniejsi. To jest coś, co może się zdarzyć, jeśli zdecydujemy się na przystąpienie do NATO - dodał.
Macron skomentował wystąpienie Putina
Czytaj więcej
Europa musi uczyć się na błędach z przeszłości i upewnić się, że żadna ze stron nie zostanie upokorzona, gdy Rosja i Ukraina będą negocjować pokój - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.
Szefowa UE chwali "postępy" osiągnięte w rozmowach z Węgrami w sprawie embarga na rosyjską ropę
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pochwaliła "postępy" poczynione podczas rozmów z premierem Węgier Viktorem Orbanem, który do tej pory opierał się planom Brukseli dotyczącym embarga na rosyjską ropę.
- Poczyniliśmy postępy, ale potrzebna jest dalsza praca - przekazała.
Słowa Putina z okazji Dnia Zwycięstwa. USA mówią o fałszowaniu historii
Czytaj więcej
Władze Stanów Zjednoczonych skomentowały słowa prezydenta Rosji Władimira Putina z okazji Dnia Zwycięstwa. Zarzucono "rewizję historii" i kłamstwo sugerując, że zachodnia agresja doprowadziła do wojny na Ukrainie.
Obrońcy Azowstalu szukają sposobu, jak najdłużej wytrzymać bez wody
Czytaj więcej
Ministerstwo obrony Ukrainy informuje, że siły rosyjskie prowadzą "operacje szturmowe" na hutę stali Azowstal, gdzie obronę prowadzą ostatni obrońcy Mariupola.
Pentagon posiada dowody na przesiedlanie Ukraińców do Rosji
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone twierdzą, że istnieją dowody na to, że Ukraińcy są przenoszeni z ogarniętego konfliktem kraju do Rosji wbrew ich woli.
Biały Dom: Biden niezadowolony z przecieku do mediów
Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że prezydent Joe Biden jest niezadowolony z powodu przecieku do mediów, w którym wywiad USA przypisuje sobie zasługi za pomoc Ukrainie w namierzeniu rosyjskiego okrętu i rosyjskich generałów na Ukrainie.
- Prezydent był niezadowolony z tych przecieków. Jego zdaniem były one wyolbrzymieniem naszej roli, niedokładnym stwierdzeniem, a także niedocenieniem roli Ukraińców i ich przywództwa, dlatego nie uważał ich za konstruktywne
Sekretarz obrony USA rozmawiał z ministrem obrony Ukrainy
Lloyd Austin rozmawiał z Ołeksijem Reznikowem na temat "zmieniających się potrzeb militarnych Ukrainy".
Brytyjska prokurator generalna odwiedziła Ukrainę
W czasie wizyty na Ukrainie Suella Braverman spotkała się z ukraińską prokurator generalną, Iryną Wenediktową, z którą rozmawiała o tym jak Wielka Brytania może wesprzeć prace ukraińskiej prokuratury mające na celu postawienie przed sądem sprawców zbrodni wojennych na Ukrainie.
Pierwszy samolot z uchodźcami z Ukrainy wylądował w kanadyjskiej prowincji Nowa Fundlandia i Labrador
Na pokładzie samolotu, który leciał z Katowic, znalazło się 166 uchodźców z Ukrainy, w tym 55 dzieci.
Ukraińska armia: Wysokie prawdopodobieństwo ataków rakietowych na cele na całej Ukrainie
"Nie można wykluczyć sabotażu w zakładach chemicznych na Ukrainie i późniejszego oskarżenia o to Sił Zbrojnych Ukrainy" - przestrzega ukraiński Sztab Generalny.
Czytaj więcej
"Wróg skupia wysiłki swojego lotnictwa na wspieraniu działań wojsk we Wschodniej Strefie Operacyjnej: na kierunkach słobodziańskim i donieckim oraz w rejonie zakłaów Azowstal" - pisze Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na frontach Ukrainy.
Dmitrij Rogozin zarzucił Muskowi, że „zaopatruje faszystowskie siły na Ukrainie w środki łączności wojskowej”
Szef rosyjskiej korporacji Roskosmos stwierdził, że ukraińskich żołnierzy wyposażono w systemy satelitarne Starlink za pośrednictwem Pentagonu i dotarły m.in. do broniącego Mariupola pułku Azow i ukraińskiej piechoty morskiej.
Czytaj więcej
W Rosji posypały się już groźby pod adresem miliardera za to, że udostępnił ukraińskim wojskowym dostęp do internetu.
Sondaż IBRiS dla "Rz": 80 proc. Polaków chce, by wojska NATO zostały w Polsce na stałe
Tylko 12,6 proc. jest przeciwnych, a pozostali nie mają zdania. Za takim rozwiązaniem są zarówno zwolennicy rządu, jak opozycji.
Czytaj więcej
Chcemy, aby wojska sojusznicze zostały w Polsce na stałe. Polacy akceptują też przekazywanie broni dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.
Do czasu wojny w Ukrainie MON częściej odwoływało przetargi na bezpilotowce, niż je finalizowało
Nie brak też zawartych umów na drony rozpoznawcze, których realizacja z czasem wpadała w poślizg lub szła do poprawki - piszemy w "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Zamówiony za 2 mld zł bezzałogowy system Gladius produkowany w kraju przez Grupę WB będzie poszukiwał i niszczył ważne nieprzyjacielskie cele. Ale to wciąż kropla w morzu dronowych potrzeb.
Szef MSZ Litwy: Tak długo, jak obecny reżim jest przy władzy w Rosji, państwa sąsiadujące z nią będą zagrożone
Gabrielius Landsbergis mówił w rozmowie z AP, że od władzy musi zostać odsunięty w Rosji nie tylko Putin, ale także cały obecny reżim ponieważ "ktoś może zmienić Putina i zmienić jego najbliższe otoczenie, ale inny Putin może się pojawić na jego miejscu".
Czytaj więcej
Gabrielius Landsbergis, szef MSZ Litwy, w rozmowie z AP stwierdził, że tylko osunięcie reżimu prezydenta Rosji Władimira Putina od władzy może ochronić Zachód przed przyszłym zagrożeniem ze strony Moskwy.
Dowództwo Operacyjne "Południe": Siedem rakiet wystrzelonych w kierunku Odessy
Jedna osoba zginęła a pięć zostało rannych w wyniku ataku rakietowego na Odessę - informuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe". "Raszyści znów zaatakowali Odessę z użyciem lotnictwa. W kierunku miasta wystrzelono siedem rakiet" - czytamy. Rakiety miały trafić w centrum handlowe i magazyn na terenie miasta.
Zełenski: Bez eksportu naszych produktów rolnych sytuacja może stać się straszna
- Politycy już dyskutują o możliwych konsekwencjach kryzysu związanego z cenami (żywności) i głodu w Afryce i Azji. To są bezpośrednie konsekwencje rosyjskiej agresji, z którymi możemy uporać się tylko razem - wszyscy Europejczycy, cały wolny świat. Można się z nimi uporać wywierając presję na Rosję, skutecznie zmuszając Rosję do przerwania tej haniebnej wojny - mówił w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy.
Czytaj więcej
W swoim najnowszym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wezwał wspólnotę międzynarodową do podjęcia natychmiastowych kroków mających na celu odblokowanie ukraińskich portów nad Morzem Czarnym, tak aby umożliwić Ukrainie eksport zboża i uniknąć globalnego kryzysu żywnościowego.
Biden: Jestem przekonany, że Putin liczył na rozłam w NATO i UE
Jednocześnie Biden, który określił Putina mianem "bardzo wyrachowanego człowieka", wyraził obawę, że Putin nie jest w stanie znaleźć sposobu na wycofanie się z wojny na Ukrainie.
Czytaj więcej
Prezdyent USA, Joe Biden przyznał, że obawia się, iż prezydent Rosji, Władimir Putin, nie ma jak wycofać się z wojny na Ukrainie.
W odpowiedzi na sankcje Rosja nie zamknie swoich ambasad w Europie
Zapewnił o tym wiceszef rosyjskiego MSZ, Aleksandr Gruszko.
Czytaj więcej
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji, Aleksandr Gruszko, cytowany przez agencję informacyjną RIA zapewnił, że Rosja "nie planuje zamykania swoich ambasad w Europie".
W ciągu doby ukraińska armia oparła 15 ataków Rosjan w Donbasie
O odparciu 15 rosyjskich ataków w Donbasie 9 maja informuje na swoim profilu na Facebooku Dowództwo Operacji Sił Połączonych. W czasie odpierania ataków Ukraińcy mieli zniszczyć dziewięć czołgów, trzy systemy artyleryjskie, 25 bojowych wozów piechoty, trzy jednostki sprzętu inżynieryjnego i trzy inne pojazdy.
Japonia obejmuje sankcjami m.in. premiera Rosji
Rząd w Tokio we wtorek rozszerzył listę rosyjskich firm i osób fizycznych objętych sankcjami w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Na liście, która zawiera obecnie 70 firm i 130 rosyjskich polityków, znalazł się m.in. premier Rosji Michaił Miszustin. Sankcjami objęci zostali również przywódcy separatystycznych republik istniejących na terytorium Ukrainy - Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych.
Fińska minister: Bardzo prawdopodobne, że wystąpimy o członkostwo w NATO
Tytti Tuppurainen, minister ds. europejskich w fińskim rządzie, w rozmowie z CNN stwierdziła, że jest "bardzo prawdopodobne" iż jej kraj wystąpi z wnioskiem o członkostwo w NATO. Tuppurainen zaznaczyła, że decyzja nie została jeszcze podjęta, ale - jak dodała - prawdopodobne członkostwo Finlandii w NATO byłoby "naturalną odpowiedzią" na wojnę Rosji z Ukrainą. Minister wyraziła też nadzieję, że jeśli Finlandia wystąpi z wnioskiem o członkostwo w NATO "proces ratyfikacji będzie tak szybki, jak to możliwe. - To Rosja rozpoczęła wojnę w Europie. To Rosja najechała Ukrainę. Teraz ludzie widzą, jak wygląda nowa rzeczywistość i naszedł czas, by dołączyć do NATO - podsumowała.