USA nie są pewne, jakie mogą być ostateczne cele Putina na Ukrainie

Amerykańscy urzędnicy ocenili, że prezydent Rosji Władimir Putin był wyciszony i stonowany, gdy wygłaszał w poniedziałek przemówienie z okazji Dnia Zwycięstwa, co dodatkowo utrudniało im próby ustalenia ostatecznych celów rosyjskiego prezydenta na Ukrainie.

Publikacja: 10.05.2022 14:24

USA nie są pewne, jakie mogą być ostateczne cele Putina na Ukrainie

Foto: AFP

Urzędnicy w administracji prezydenta Joe Bidena rozważają, w jaki sposób Putin mógłby zakończyć niesprowokowaną wojnę, gdyby się na to zdecydował, ponieważ konflikt się przedłuża, a rosyjski przywódca traci szansę na szybki sukces.

Amerykanie nadal uważają, że Putin jest niezrażony i chce osiągnąć wymierne zwycięstwo na Ukrainie. Nie wiedzą jednak, jaki środek może być wystarczający, by Putin ogłosił zwycięstwo - powiedział CNN jeden z urzędników, który stwierdził, że cele Rosjan nie są oczywiste.

Trudności w ocenie planów Putina zostały podkreślone w wypowiedzi prezydenta Joe Bidena na poniedziałkowej zbiórce pieniędzy, gdzie powiedział, że obawia się, iż rosyjski przywódca nie opracował jeszcze sposobu na wyjście z trwającej na Ukrainie wojny, pomimo "wyrachowanej" natury Putina.

Czytaj więcej

Biden: Obawiam się, że Putin nie ma jak wycofać się z wojny na Ukrainie

Dyrektor CIA Bill Burns podzielił się w weekend podobnymi obawami, opisując Putina jako "człowieka, który nie wierzy, że może sobie pozwolić na przegraną".

- Myślę, że jest on teraz przekonany, że podwojenie wysiłków pozwoli mu osiągnąć postęp - powiedział Burns.

Jak dotąd Putinowi nie udało się osiągnąć żadnego z jego głównych celów wojennych na Ukrainie. Po początkowym przekonaniu, że jego siły mogą w ciągu kilku dni zająć Kijów i obalić rząd prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Putin został zmuszony do ponownego przeliczenia sił i skoncentrowania się na wschodniej Ukrainie. Według ocen Pentagonu, również i ta walka okazała się być stopniowa.

Gdy urzędnicy w Waszyngtonie nadal prywatnie oceniają, jaki może być nowy cel Putina, Biden nakazał swoim najwyższym współpracownikom ds. bezpieczeństwa narodowego, by ograniczyli przecieki na temat pewnych rodzajów informacji wywiadowczych dostarczanych Ukrainie przez USA.

Czytaj więcej

SBU: Aby ukryć ofiary wojny, Rosja wpisuje zmarłych na listę zaginionych

Biden był wściekły po opublikowaniu przez "New York Timesa" raportu, w którym stwierdzono, że wywiad amerykański pomaga w zabijaniu rosyjskich generałów. Mimo że jego doradcy nie chcieli się zgodzić, Biden uznał, że sprawa wymaga jego bezpośredniego zaangażowania. Zorganizował rozmowy z najważniejszymi urzędnikami ds. bezpieczeństwa narodowego, aby przekazać wiadomość: należy położyć kres przeciekom.

Do tej pory Rosja nie podjęła żadnych znanych bezpośrednich działań przeciwko Stanom Zjednoczonym lub NATO w odpowiedzi na bieżące wsparcie wojskowe i wywiadowcze.

Amerykańscy urzędnicy spekulują, dlaczego Moskwa się wstrzymuje, zwłaszcza jeśli chodzi o ataki cybernetyczne, które - jak ostrzegały USA przed wojną - Rosja może wykorzystać w odwecie za pomoc Ukrainie. Rosjanie nie zdecydowali się również na uderzenie na Kijów podczas wizyt wielu wysokich rangą przywódców amerykańskich, od marszałka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi po sekretarza stanu Antony'ego Blinkena.

Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów