Dyrektorka Narodowego Wywiadu USA: Putin zdecyduje się na drastyczne środki

Ponieważ zarówno Rosja, jak i Ukraina wierzą, że mogą kontynuować działania militarne, nie widzimy szans na realną ścieżkę negocjacyjnej, przynajmniej w krótkoterminowej perspektywie - powiedziała dziś przed senacką komisją Avril Haines, dyrektorka Wywiadu Narodowego w gabinecie prezydenta Joego Bidena

Publikacja: 10.05.2022 16:57

Odessa, centrum handlowe zniszczone przez Rosjan 9 maja

Odessa, centrum handlowe zniszczone przez Rosjan 9 maja

Foto: AFP

amk

Amerykański wywiad uważa, że ​​wojna rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na Ukrainie w najbliższych miesiącach eskaluje i stanie się prawdopodobnie bardziej nieprzewidywalna - powiedziała Haines przed senacką Komisją Sił Zbrojnych.

Zdaniem Haines będzie tak dlatego, że obecna sytuacja na froncie sprawia, że rosyjski prezydent jest rozdarty między własnymi ambicjami a aktualnymi zdolnościami militarnymi Rosji.

Czytaj więcej

Biden: Obawiam się, że Putin nie ma jak wycofać się z wojny na Ukrainie

Dlatego, mówiła dyrektorka, jest prawdopodobne, że Putin zdecyduje się na bardziej drastyczne środki, w tym wprowadzenie stanu wojennego, zmianę orientacji produkcji przemysłowej lub potencjalnie eskalację działań wojskowych w celu uwolnienia zasobów potrzebnych do osiągnięcia jego celów.

Wywiad uważa, że ​​Putin przygotowuje się do przedłużającego się konfliktu – i że jego cele wykraczają daleko poza wschodni region Donbasu, gdzie obecnie skupia się jego armia po wyparciu spod Kijowa w pierwszych tygodniach wojny.

- Następny miesiąc walk będzie znaczący, ponieważ Rosjanie spróbują zwiększyć swoje wysiłki – powiedziała Haines. - Ale nawet jeśli odniosą sukces, nie jesteśmy pewni, czy zdobycie Donbasu skutecznie zakończy wojnę.

Haines twierdzi, że w najbliższym czasie Putin chce zająć regiony Doniecka i Ługańska, przejąć kontrolę nad Chersoniem i potencjalnie rozszerzyć korytarz lądowy do Naddniestrza, separatystycznego regionu Mołdawii, w którym obecnie stacjonują wojska rosyjskie. By osiągnąć ten ostatni cel, Putin potrzebowałby jednak pełnej mobilizacji w Rosji, a dotychczas takich kroków nie podjął.

- Ponieważ zarówno Rosja, jak i Ukraina wierzą, że mogą kontynuować działania militarne, nie widzimy szans na realną ścieżkę negocjacyjnej, przynajmniej w krótkoterminowej perspektywie -  powiedziała Haines.

Konflikty zbrojne
Fiński polityk: III wojna światowa być może już trwa, ale tego nie zauważamy
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Konflikty zbrojne
Niemiecki generał alarmuje: Rosja stwarza warunki do ataku na NATO
Konflikty zbrojne
Bałtyk. Zerwane kable energetyczne to wypadki? Wywiady wątpią w udział Rosji
Konflikty zbrojne
Rozejm w Strefie Gazy. Pierwsze trzy izraelskie zakładniczki wolne
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Konflikty zbrojne
Północnokoreańscy jeńcy "jakby wyszli z wehikułu czasu". "Przestraszeni, zdenerwowani, nie wiedzieli, gdzie są"
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego