Aktualizacja: 26.06.2017 15:36 Publikacja: 25.06.2017 18:47
Mosul, „stolica Państwa Islamskiego” w Iraku, w każdej chwili może upaść.
Foto: AFP
Każdy chce zająć i umocnić się w jak największych częściach kraju. – Syrię piłują na kawałki – mówi rosyjski ekspert w dziedzinie Bliskiego Wschodu Nikołaj Suchow.
Pierwszą, najbardziej widowiskową salwę w nowej fazie wojny oddał 19 czerwca amerykański myśliwiec, trafiając syryjski samolot Su-22. Syryjczyk próbował bombardować kurdyjskie oddziały zbierające się w pobliżu Rakki do jej ostatecznego szturmu. Zdobycie miasta oznaczałoby koniec tzw. Państwa Islamskiego – jego iracka „stolica" Mosul padnie lada chwila. Utraciwszy centralne dowództwo, oddziały bojówkarzy spadną do poziomu bandytów, napadających na drogach prowadzących przez pustynne pogranicze iracko-syryjskie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump nie wyklucza, że jeszcze w lutym spotka się z Władimirem Putinem.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. We wtorek po raz pierwszy od wybuchu wojny dojdzie do bezpośrednich rozmów USA i Rosji na poziomie szefów dyplomacji. Siergiej Ławrow i rosyjska delegacja spotykają się z Marco Rubio i amerykańską delegacją w Rijadzie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump zapewnia, że Wołodymyr Zełenski będzie brał udział w rozmowach pokojowych z Rosją.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump zapewnił, że Ukraina będzie stroną rozmów pokojowych z Rosją, które inicjują Stany Zjednoczone.
Fundamenty rzetelnego raportowania zagadnień ESG zgodnie z ESRS oraz wskazanie na istotne zagadnienia praktyczne, które pozwolą na prawidłowe przeprowadzenie procesu identyfikacji koniecznych ujawnień, zbierania danych i raportowania w firmie.
21 sierpnia 2013 r. w wyniku ataku na Ghutę i Moadamiję, przeprowadzonego przez reżim Al-Asada z użyciem broni chemicznej, setki Syryjczyków – w tym wiele kobiet i dzieci – zginęły od trującego gazu.
Wzgórze Qalaat al-Madiq, syryjska prowincja, gdzieś pośrodku drogi wiodącej z Latakii do Hamy. Zastanawiam się, jak dziś wygląda po latach strasznej wojny?
Przedstawiciele Kremla próbują porozumieć się z nowymi władzami w Syrii. Ale te domagają się wydania dyktatora Baszara Asada, który uciekł do Moskwy. Putin nie może się na to zgodzić, bo wystraszy wszystkich swoich sojuszników.
Gdy w marcu 2011 roku rozpoczęły się pierwsze protesty w Syrii, Baszszar Al-Asad wydawał się szczerze wierzyć, że problemy stojące przed sąsiadami w regionie jego samego nie dotkną. To poczucie samozadowolenia wynikało z poprawy pozycji reżimu w Damaszku na arenie międzynarodowej, jaką odczuwano po objęciu urzędu prezydenta USA przez Baracka Obamę.
Oceniam na podstawie czynów, faktów, a nie oczekiwań. To, co widzę od obalenia reżimu Baszara Asada, oceniam pozytywnie – mówi Anwar al-Bunni, szef syryjskiego Centrum Studiów i Badań Prawnych w Berlinie.
Co najmniej 37 osób zginęło w walkach, które w czwartek rozgorzały w dystrykcie Manbidż w północnej Syrii - informuje AFP.
Powołana przez izraelski rząd Komisja ds. Oceny Budżetu Obronnego i Równowagi Sił, kierowana przez Jakowa Nagela, byłego szefa Rady Bezpieczeństwa narodowego, rekomenduje, by Izrael przygotował się na potencjalną wojnę z Turcją.
Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock została zamazana na zdjęciach na kanale telegramowym powiązanym z przejmującą władzę w Syrii Organizacją Wyzwolenia Lewantu. Wcześniej przywódca tej organizacji Ahmed al-Sharaa nie podał niemieckiej minister ręki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas