Dyrektywa w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED II) zobowiązuje kraje Unii do osiągnięcia do roku 2050 neutralności klimatycznej, czyli równowagi pomiędzy emitowaniem oraz pochłanianiem gazów cieplarnianych. Aby to zamierzenie osiągnąć nie można już dłużej pytać „czy?” – należy konstruktywnie wskazać „jak?”. Procedowany aktualnie przez Rządowe Centrum Legislacji pod numerem UC99 w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (dalej jako: „nowelizacja ustawy OZE”), ma być środkiem do osiągnięcia tego celu.
Biometan
Pierwszym zagadnieniem, na który zwraca uwagę projektodawca, jest sektor biogazu i biometanu. Potencjał wytwarzania biogazu i biometanu w Polsce w oparciu o krajowe surowce jest relatywnie duży. Jak wskazuje Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030, potencjał energetyczny samego sektora rolno-spożywczego w zakresie produkcji biogazu rolniczego szacuje się na ponad 7,8 mld m3 rocznie. Aktualne regulacje prawne nie odpowiadają faktycznym potrzebom w dziedzinie funkcjonowania instalacji wytwarzania biometanu.
Wyrazem dostrzeżenia przez projektodawcę potrzeby uruchomienia rynku biometanu jest m.in. wskazanie w projekcie ustawy zarówno możliwości wprowadzenia energii do sieci gazowych, jak i (zyskujący popularność) transport środkami transportu innymi niż sieci gazowe lub wykorzystanie do tankowania pojazdów silnikowych w sposób bezpośredni – tj. bez konieczności transportu biometanu z miejsca jego wytworzenia. Nowelizacja ustawy OZE doprecyzowuje także samą definicję biogazu rolniczego.
Czytaj więcej
Sejm przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, która wprowadza m.in. instytucję...
Biometan, jako odnawialny substytut gazu ziemnego, jest niezbędny do pełnej niezależności energetycznej RP i dywersyfikacji źródeł energii odnawialnej. Konieczne są szersze i głębsze zmiany w prawie nakierowane na usunięcie wszelkich barier. Przepisy wdrażające dyrektywę RED II, w szczególności dotyczące kryteriów zrównoważonego rozwoju dla biomasy, a także dotyczące sektora transportowego, procedowane będą w ramach projektu ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw – nr UC110 w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.