Zmiany klimatu nowym obowiązkowym przedmiotem szkolnym w Connecticut

Zmiany klimatyczne dotykają wszystkich bez wyjątku, jednak nie każdego w równym stopniu. Dlatego nie każdy jest świadomy ich rozmiaru oraz skutków jakie ze sobą niosą. Swój sprzeciw wobec tej nieświadomości ogłosił stan Connecticut, który wprowadził je jako obowiązkowy przedmiot w szkołach publicznych.

Publikacja: 17.12.2022 13:49

Zmiany klimatu nowym obowiązkowym przedmiotem szkolnym w Connecticut

Foto: Adobe Stock

Zmiany klimatu staną się częścią programu nauczania od lipca przyszłego roku. Connecticut idzie w ten sposób w ślady New Jersey, które w 2020 roku stało się pierwszym stanem, które wprowadziło obowiązek kształcenia w zakresie zmian klimatycznych w szkołach publicznych na poziomie K-12. 

Edukacja w tym temacie jest prowadzona w większości szkół w całym stanie, ale do tej pory nie były one chronione przed cięciami budżetowymi, ale także politycznymi wpływami negującymi problem zmiam klimatycznych. Jak podkreślają przedstawiciele miejscowej władzy, edukacja stała się w USA polem wojny kulturowej. Część rad oświatowych nieprzychylnie ocenia takie zmiany w obszarze edukacji oceniając je jako "zbyt polityczne'. 

Christine Palm, przedstawicielka stanu Connecticut z Partii Demokratycznej rozpoczęła swoją walkę legislacyjną w 2018 roku poprzez ankiety wśród uczniów i pedagogów, odkryła wówczas, że wiele szkół kładzie zbyt mały nacisk na przedmiot zmian klimatycznych lub nie jest on prowadzony w ogóle. Przez ostatnie cztery lata co roku przedstawiała swój projekt ustawy o edukacji klimatycznej, aż w końcu w tym roku został on włączony do ustawy o realizacji budżetu. Jak wskazała polityczka zmiana w przepisach jest "niewielka", polegała na zmianie zwrotu można na powinno. - To brzmi jak prosta zmiana, ale legislacyjnie robi całą różnicę między prawem a opcją", powiedział Palm.

Czytaj więcej

Zmiany klimatu mogą zepchnąć miliony ludzi w ubóstwo

Edukacja ma być prowadzona od początku edukacji do ostatniej klasy średniej i dostosowywana do wieku uczniów oraz ich wiedzy i warunków. Standardy nauki przedmiotu mają być tworzone we współpracy z NextGenScience, organizacji, która rozwija naukę przedmiotów ścisłych oraz wspiera nauczycieli w tym zakresie oraz w oparciu o raporty National Academies tak by zainteresowani wiedzieli co mają przekazać, ale także w jaki sposób, by dzieci wyciągnęły z nauki jak najwięcej informacji. "Myślę, że ci, którzy sprzeciwiają się nauce o klimacie, uważają, że standardy są subiektywne lub uniemożliwiają obiektywne nauczanie, ale tak naprawdę jest odwrotnie" - powiedziała Vanessa Wolbrink, dyrektor w NextGenScience.rink.

Jak podaje The Guardian, globalne badanie przeprowadzone w zeszłym roku wśród 10 000 dzieci i młodzieży w dziesięciu krajach, w tym w USA, wykazało, że 59% respondentów jest bardzo lub bardzo zaniepokojonych kryzysem klimatycznym. Ponad 50% zgłosiło odczuwanie emocji, w tym smutku, niepokoju, złości, bezsilności i poczucia winy. Siedemdziesiąt pięć procent respondentów stwierdziło, że ich zdaniem przyszłość jest przerażająca. Dlatego pomysłodawczyni oraz edukatorzy podkreślają, że ujęcie w programie możliwości działań i przecistawienia się zmianom, ich zapobiegania jest bardzo ważne w ujęciu psychologicznym, by dać uczniom również nadzieję co do ich przyszłości. 

Nieruchomości
W spółdzielniach mieszkaniowych seniorzy bez prawa głosu. Eksperci ostrzegają
Aplikacje i egzaminy
Trzeci dzień egzaminów prawniczych. Oto zadania z prawa gospodarczego
Praca, Emerytury i renty
14. emerytura tylko dla części seniorów. Kto nie otrzyma dodatkowego świadczenia?
Zawody prawnicze
Wypłata za pełnienie funkcji w samorządzie prawniczym? Tak, ale z umiarem
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nieruchomości
Nawet 500 zł kary. Właściciele balkonów powinni znać te przepisy