Hodowcy uratowani, norka amerykańska niegroźna dla przyrody

Uznanie norki amerykańskiej za gatunek inwazyjny utrudniłoby życie hodowcom tych zwierząt.

Publikacja: 03.02.2016 06:43

Hodowcy uratowani, norka amerykańska niegroźna dla przyrody

Foto: 123RF

Ministerstwo Środowiska nie zamierza umieszczać norki amerykańskiej na liście zwierząt gatunków obcych, które po uwolnieniu do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym. Resort odstąpił od takiego rozwiązania, gdy Ministerstwo Rolnictwa zaostrzyło przepisy dla hodowców norek.

Stanowisko Ministerstwa Środowiska zostało przekazane w odpowiedzi na interpelację Małgorzaty Golińskiej z Prawa i Sprawiedliwości. Pytała ona m.in. o to, czy norka amerykańska zostanie uznana za gatunek inwazyjny i czy takie rozwiązanie będzie równoznaczne z zakazem hodowli tych zwierząt.

W odpowiedzi Andrzej Szweda-Lewandowski, wiceminister środowiska i główny konserwator przyrody, wskazał, że norka miała zostać uznana za gatunek inwazyjny, czyli taki, który zagraża rodzimym gatunkom. Propozycji tej sprzeciwiał się minister rolnictwa.

Spór ten zaowocował tym, że zmieniono rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii. Regulacje te zaostrzyły wymagania hodowcom norek, by zwierzęta te były lepiej zabezpieczone przed ucieczką do środowiska naturalnego.

Wiceminister w swojej odpowiedzi wskazał, że wprowadzenie norki amerykańskiej na listę gatunków inwazyjnych spowoduje, iż np. hodowla tych zwierząt będzie możliwa po uzyskaniu zezwolenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub generalnego dyrektora ochrony środowiska. Tak samo będzie w razie przywozu, przetrzymywania norek czy obrotu nimi.

Andrzej Szweda-Lewandowski zwraca uwagę, że gdyby norka amerykańska znalazła się w rozporządzeniu wykonawczym do rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 1143/2014, zawierającym wykaz inwazyjnych gatunków obcych stanowiących zagrożenie dla Unii, to zezwolenie m.in. na hodowlę tego gatunku mogłoby zostać wydane wyłącznie w szczególnych przypadkach, ze względu na nadrzędny interes publiczny, w tym względy społeczne lub gospodarcze. Ponadto krajowe instytucje ochrony przyrody mogłyby je wydać dopiero po uzyskaniu upoważnienia Komisji Europejskiej. Wiceminister zaznacza jednak, że pierwsze rozporządzenie wykonawcze do unijnych regulacji, które wejdzie w życie w lutym 2016 r., nie uwzględnia norki amerykańskiej.

Nieruchomości
W spółdzielniach mieszkaniowych seniorzy bez prawa głosu. Eksperci ostrzegają
Aplikacje i egzaminy
Trzeci dzień egzaminów prawniczych. Oto zadania z prawa gospodarczego
Praca, Emerytury i renty
14. emerytura tylko dla części seniorów. Kto nie otrzyma dodatkowego świadczenia?
Zawody prawnicze
Wypłata za pełnienie funkcji w samorządzie prawniczym? Tak, ale z umiarem
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nieruchomości
Nawet 500 zł kary. Właściciele balkonów powinni znać te przepisy