Wolnych dni w maju może być więcej

Episkopat pomoże w podjęciu decyzji, czy Polakom należy się jeszcze jeden długi weekend na wiosnę.

Aktualizacja: 03.05.2018 13:33 Publikacja: 03.05.2018 00:01

Wolnych dni w maju może być więcej

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Dzięki korzystnemu układowi świąt przypadających na początku maja wielu Polaków spędzi poza pracą ponad tydzień. Kolejna okazja do przedłużonego wypoczynku to 31 maja i Boże Ciało. Rosną szanse ustanowienia kolejnego dnia wolnego, a w praktyce długiego weekendu. Senatorowie zdecydowali się nie odrzucać petycji mówiącej o tym, by czerwoną kartką w kalendarzu stał się drugi Dzień Zesłania Ducha Świętego, czyli poniedziałek Zielonych Świątek. To święto ruchome; w tym roku przypada 21 maja.

O tym, że do Senatu trafiła petycja w tej sprawie, pisaliśmy jako pierwsi w lutym. Jej autorem jest Fundacja Naukowa Katolików Eschaton, która uzasadnia, że drugi dzień Zielonych Świątek obchodzono od 1925 roku jako dzień wolny, a zmienili to dopiero komuniści. Wciąż jest dniem wolnym np. w Holandii i Szwajcarii, a w Polsce wiąże się z nim bogata obrzędowość, szczególnie na wsi. To majenie domostw tatarakiem i gałązkami brzozy.

W ubiegły czwartek petycją zajęła się senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Niektórzy senatorowie nie kryli swojego entuzjazmu. – Ta inicjatywa wydaje mi się bardzo cenna i zasługująca na poparcie – mówił senator PiS Zbigniew Cichoń. Sugerował, by już na tym etapie komisja senacka pozytywnie zaaprobowała petycję. Ostatecznie zdecydowano się wystąpić o opinie do Episkopatu oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Co na to biskupi? Rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik, mówi „Rzeczpospolitej”, że nie może odnieść się do sprawy, dopóki nie wpłynęło oficjalne pismo z Senatu.

A ministerstwo? Dotąd w podobnych sprawach nie zajmowało jasnego stanowiska. Przykładowo w październiku ubiegłego roku Sejmowa Komisja do spraw Petycji zajmowała się inną inicjatywą, w sprawie ustanowienia dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek. Niezależnie z interpelacją dotyczącą tej samej sprawy wystąpił poseł PO Marian Zembala.

Wszyscy dostali taką samą odpowiedź od wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisława Szweda. Z jednej strony podkreślał, że „dłuższy weekend, jeśli zostaje właściwie spożytkowany, pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie pracowników”. Z drugiej przestrzegał przed spadkiem PKB i wpływów podatkowych, szczególnie że dni wolnych jest w Polsce już teraz nieco więcej niż wynosi średnia unijna.

Komisja w Sejmie zakończyła bieg petycji dotyczącej Wielkiego Piątku. Szef komisji senackiej Robert Mamątow z PiS mówi, że ustanowienie dnia wolnego w poniedziałek Zielonych Świątek będzie trudne po tym, gdy PiS wprowadził już zakaz handlu w niedzielę. Dodaje, że sam jest przeciwny wolnemu w ten dzień. – Chyba nas na to nie stać. W końcu mogłoby się okazać, że w maju pracujemy tylko przez pół miesiąca – podkreśla.

A z sondażu, który IBRiS przeprowadził w marcu dla „Rzeczpospolitej”, wynika, że gdyby miał być ustanowiony kolejny dzień wolny od pracy, Polacy najchętniej zgodziliby się na Wigilię. Taką odpowiedź wskazało 58 proc. ankietowanych. Na kolejnym miejscu jest Wielki Piątek (25 proc.), a drugi dzień Zielonych Świątek dostał 5 proc. wskazań.

Społeczeństwo
Alerty IMGW i RCB dla niemal całej Polski: Uwaga na gołoledź i marznący deszcz
Społeczeństwo
Jaka będzie pogoda na początek ferii zimowych? IMGW zdradza szczegóły
Społeczeństwo
Badanie: Co drugi Polak ocenia negatywnie wpływ Ukraińców na działanie państwa
Społeczeństwo
„Państwo w państwie”: Nieudane operacje plastyczne. Koszmar zamiast piękna
Społeczeństwo
Awaria na lotnisku Chopina w Warszawie. Apel do pasażerów