Zniszczony i opluty Koran wywołał zamieszki w Oslo

Norweska policja użyła gazu łzawiącego, by opanować zamieszki, do których doszło w sobotę podczas antyislamskiego wiecu, zorganizowanego w pobliżu budynku parlamentu.

Aktualizacja: 29.08.2020 20:41 Publikacja: 29.08.2020 17:34

Zniszczony i opluty Koran wywołał zamieszki w Oslo

Foto: AFP

qm

Wiec organizacji o nazwie „Stop islamizacji Norwegii” (SIAN). przyciągnął także grupę kontrmanifestantów, walących w bębny, śpiewających i skandujących „żadnych rasistów na naszych ulicach”. Napięcie wśród kontrdemonstrantów wzrosło, kiedy członkini SIAN wyrwała strony z egzemplarza Koranu i opluła je - podała agencja informacyjna NTB.

- Słuchajcie, teraz zbezczeszczę Koran - mówiła kobieta, Fanny Braten. Jak podaje NTB, wcześniej była ona oskarżona z paragrafu dotyczącego mowy nienawiści, a następnie uniewinniona.

Foto: AFP

Braten w trakcie wiecu została kopnięta w nogę przez kontrmanifestanta, który zdołał przedostać się przez ogrodzenie i kordony policji - donosi dziennik „VG” z Oslo. Policja potwierdziła, że użyła gazu łzawiącego i gazu pieprzowego, by oddzielić od siebie obie grupy, gdy w stronę funkcjonariuszy poleciały kamienie i inne przedmioty.

Obawiając się eskalacji przemocy, policja zdecydowała o przedwczesnym rozwiązaniu wiecu SIAN. Kilkoro członków grupy wyprowadzono z miejsca zdarzenia. Zatrzymano też cztery osoby, które próbowały zakłócić demonstrację.

Wiec chroniony był przez wzmocnione siły policji, po tym, jak lider SIAN Lars Thorsen został zaatakowany tydzień temu podczas podobnej demonstracji w Bergen.

Norweska Rada Islamska oraz minister kultury Abid Raja wezwali do nieuczestniczenia tak w wiecu, jak i w kontrmanifestacji.

W piątek spalenie Koranu w szwedzkim Malmö doprowadziło do wybuchu przemocy i zatrzymania ok. 15 osób. Dodatkowo aresztowano trzy osoby pod zarzutem podżegania do nienawiści wobec grupy etnicznej, po zbezczeszczeniu Koranu.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie