Po co się ubezpieczać?

Tomasz Zaleśkiewicz, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej

Publikacja: 12.02.2010 01:58

Po co się ubezpieczać?

Foto: Rzeczpospolita

[b]Rz: MSWiA pracuje nad przepisami, które mają zagwarantować odszkodowania ofiarom klęsk żywiołowych takich jak powódź. Dlaczego ludzie sami nie czują potrzeby ubezpieczania swoich domów?[/b]

Tomasz Zaleśkiewicz: Ludzie są świadomi, że powinni się ubezpieczać, podobnie jak wiedzą, że powinni oszczędzać na przyszłość. Jednak mają problem z poprawnym interpretowaniem sytuacji. Skoro w 1997 roku mówiło się, że mamy do czynienia z powodzią stulecia, to wielu ludzi uznało, że kolejna taka powódź przyjdzie dopiero za kolejnych 100 lat. Więc po co dziś się ubezpieczać.

[b]Czy jeśli powódź zniszczy nam dom, to nie jesteśmy potem bardziej skłonni do jego ubezpieczenia? [/b]

Po powodzi w 1997 roku na Dolnym Śląsku rok później kilka miejsc znowu zostało zalanych. Ludzie, którzy wcześniej stracili prawie cały majątek, nie ubezpieczyli się, zaczęli remontować domy na własną rękę i znowu ponieśli straty. Poczucie lęku motywuje, ale nie wszystkich.

[b]Może problemem jest koszt ubezpieczenia?[/b]

Obniżanie składki ubezpieczeniowej nie zwiększa liczby ludzi ubezpieczających się. Badania psychologiczne pokazują, że pieniądze wydane na ubezpieczenie traktuje się jako stracone. Prawdopodobieństwo, że nadejdzie powódź, jest niewielkie, a więc nie ma sensu ponosić strat pieniężnych. To samo zjawisko dotyczy ubezpieczenia samochodowego autocasco. Skoro jeździ się rok, dwa, trzy lata i nie ma żadnej stłuczki, to w końcu przychodzi myśl, że to zmarnowane pieniądze.

[b]To jak zachęcić ludzi do tego, żeby zaczęli się ubezpieczać?[/b]

Informacje o zagrożeniach, które dostają ludzie, są trudne do zinterpretowania. Kiedy w prognozie pogody się podaje, że spadnie X litrów wody na metr kwadratowy, to co z tego wynika? To nie pobudza wyobraźni. W USA, informując ludzi o zagrożeniu, pokazuje się film z poprzedniej powodzi i ostrzega, że grozi nam taki sam kataklizm.

Społeczeństwo
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Kto ucieknie z kraju, gdy wybuchnie wojna
Społeczeństwo
Sondaż: Jak Polacy oceniają pontyfikat papieża Franciszka?
Społeczeństwo
Państwo w państwie. Miliony za śmieci na koszt mieszkańców gminy.
Społeczeństwo
Kruche imperium „Królowej Zakopanego”
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Społeczeństwo
Wyborcy jednego z kandydatów na prezydenta zdecydowanie za wysłaniem polskich wojsk na Ukrainę