Sondażownia zapytała Polaków na ile lat się czują. Wniosek – niemal wszyscy czujemy się młodsi niż jesteśmy w rzeczywistości. Przeciętny badany Polak ma dokładnie 44,4 roku, jednak czuje się na 39,7 lat, czyli średnio ponad 4 lata młodziej.

Okazuje się, że różnice między kobietami a mężczyznami pod względem odczucia swojego wieku są niewielkie. Panie w Polsce czują się średnio o 5 lat młodziej, a panowie o 4,5 roku. Im jesteśmy starsi, tym większa różnica między wiekiem metrykalnym a tym, na jaki się czujemy. Nastolatki (15-19 lat) czują się na mniej więcej tyle lat, ile mają, dwudziestolatki o 2 lata młodziej, natomiast badani ze starszych grup wiekowych o ponad 5 lat młodziej, przy czym powyżej 60. roku życia nawet o 6 lat młodziej.

Badania TNS dla programu „W 90 DNI do EKO" pokazały, że im lepiej wykształceni respondenci, tym młodziej czują się w stosunku do swojej metryki – badani z wykształceniem podstawowym o 3,5 roku, ci z wyższym o 6,5 roku. Mieszkańcy wsi czują się prawie o 4 lata młodziej, mieszkańcy miast od 100 tys. o ponad 4 lata, natomiast im większe miasto, tym ta różnica wieku wyższa. W metropoliach rozdźwięk między wiekiem rzeczywistym a deklarowanym to ok. 6 lat.

Badani czują się tym młodziej, im lepsza jest ich sytuacja materialna – osoby w dobrej o ponad 6 lat, w średniej o 4,5 roku, a w złej o mniej niż 4 lata.