Nowe zniżki dla rodzin wielodzietnych

„Rz" ustaliła | Nowa ustawa wprowadzi dodatkowe bonusy dla małżonków wychowujących co najmniej troje dzieci.

Publikacja: 26.09.2014 02:02

Nowe zniżki dla rodzin wielodzietnych

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Zamiast 120 zł zaledwie 45 zł zapłaci w 2015 roku rodzic minimum trojga dzieci za przejazd pociągiem relacji Warszawa–Kraków. Podobnie będzie na innych trasach. Ponadto połowę zapłaci za bilet miesięczny.

Taki będzie efekt wejścia w życie ustawy wprowadzającej ulgi dla posiadaczy ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Według naszych informacji Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyśle projekt do konsultacji najpóźniej w ciągu kilku dni, może już dziś.

Ten akt prawny zapowiadał podczas ostatniego wystąpienia programowego w Sejmie premiera Donalda Tuska szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. „Rz" poznała szczegóły nowych rozwiązań.

Karta Dużej Rodziny obowiązuje od czerwca tego roku. Sposób jej wydawania, to, komu przysługuje i jakie uprawnienia daje, regulują uchwała i rozporządzenie Rady Ministrów z maja. Teraz, jak się dowiadujemy, te rozwiązania zostaną przeniesione do ustawy. „Wszystkie przyznane dotychczas rodzinom wielodzietnym uprawnienia zachowają moc" – wyjaśnia nam resort pracy.

Co najważniejsze, ministerstwo zapisze w ustawie dodatkowe ulgi. Będą one przysługiwać na przejazdy koleją małżonkom, którzy wychowują co najmniej troje dzieci. Zostaną im przyznane dożywotnio. I tak – ulga 37-proc. będzie obowiązywać „przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych, na podstawie biletów jednorazowych", a ulga 49-proc. „przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych i pospiesznych, na podstawie imiennych biletów miesięcznych".

Ulgi te będą obowiązywać u wszystkich przewoźników, także regionalnych, takich jak Warszawska Kolej Dojazdowa czy Szybka Kolej Miejska w Trójmieście.

Ponadto, jak wyjaśniają nam eksperci z ministerstwa, ustawowe ulgi będą się łączyć z tymi, które już przyznali poszczególni przewoźnicy. Chodzi tu głównie o PKP Intercity, które daje obecnie 25-proc. zniżkę na bilet, gdy pociągiem podróżuje co najmniej troje członków rodziny wielodzietnej. Stąd właśnie będzie brała się ulga sięgająca nawet 62 proc. Ciekawe jest, że ministerstwo zastrzega, iż ulgi będą się należeć wyłącznie małżonkom. To ruch mający docenić chronione konstytucją małżeństwo.

Ustawa nie przewiduje za to dodatkowych ulg dla dzieci. Resort tłumaczy, że mają one zniżki jako uczniowie lub studenci.

Ile to będzie kosztować? Ministerstwo wylicza, że „roczna wysokość dopłaty do przejazdów ulgowych wyniesie 51,72 mln zł".

– Najcenniejsze w tej inicjatywie jest to, że zniżki będą w ustawie. Niwelujemy kruchość rozporządzenia, ustawę nie tak łatwo wycofać czy zmienić. Drugą istotną sprawą jest to, że ulgi na przejazdy upowszechnią kartę, co może być dodatkową zachętą dla biznesu, by wchodzić do tego programu – mówi nam Kosiniak-Kamysz.

Eksperci są zadowoleni z inicjatywy rządu. Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin 3+, cieszy się, że ulgi będą zapisane w ustawie. – Da to rodzicom gwarancję niezmienności oferty – mówi. Prezes Fundacji Mama i Tata Paweł Woliński zauważa jednak, że PKP Intercity powinny zrezygnować z wymogu podróżowania pociągiem co najmniej trojga członków rodziny i przyznać ulgi na poszczególnych ich członków. ?– Wtedy ulga przestanie być fikcyjna – mówi. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, także resort pracy zabiega o takie rozwiązanie.

Informacje o tym, jakie ulgi przysługują obecnie posiadaczom Karty Dużej Rodziny, dostępne są na stronie www.rodzina.gov.pl.

Społeczeństwo
Długoterminowa prognoza pogody od lutego do maja. IMGW przewiduje sporo anomalii
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Społeczeństwo
Sondaż: Jak zmieniło się nastawienie do Ukraińców? Wiemy, co uważają Polacy
Społeczeństwo
Sondaż: Polacy chcą powrotu kontroli na granicach w UE
Społeczeństwo
Zmiana czasu na letni 2025. Kiedy przestawiamy zegarki?
Społeczeństwo
Niemcy zmieniają prawo, migranci zostaną w Polsce