Samobójstwo z powodu alergii na Wi-Fi

Piętnastoletnia Brytyjka popełniła samobójstwo. W liście pożegnalnym podała uczulenie na Wi-Fi jako powód swojego desperackiego kroku.

Aktualizacja: 04.12.2015 11:33 Publikacja: 04.12.2015 10:53

Samobójstwo z powodu alergii na Wi-Fi

Foto: Twitter

Matka 15-letniej Jenny Fry twierdzi, że dziewczynka cierpiała na tzw. nadwrażliwość na pole elektromagnetyczne (EHS - electro-hypersensitivity).

EHS opisana została przez Światową Organizację Zdrowia jako zespół  niespecyficznych objawów, które różnią się znacznie u odczuwających tę dolegliwość osób. Jak dotąd nie opracowano dla EHS jasnych kryteriów diagnostycznych, co nie oznacza, że dolegliwości są urojone i nie stanowią dla dotkniętych tym zespołem osób problemu. Przeciwnie - bywają bardzo dotkliwe. Jak wynika z badań nad EHS w Szwecji, 10 procent odczuwających ten zespół osób było zmuszonych do przejścia na wcześniejszą emeryturę lub rentę inwalidzką.

W przypadku 15-letniej Brytyjki dolegliwości były również poważne Dziewczynka uskarżała się na bóle głowy, ciągłe przemęczenie i problemy z pęcherzem, które nasilały się, gdy Jenny zbliżała się do rutera Wi-Fi. Wszystkie schorzenia, które mogłyby powodować te objawy, zostały wykluczone.

Rodzina usunęła z domu wszelkie urządzenia związane z siecią bezprzewodową, jednak dziewczynka miała z nią kontakt w szkole, Chipping Norton School, która odmówiła wyłączenia Wi-Fi twierdząc, że sieć jest bezpieczna.

Zdesperowana nastolatka targnęła się więc na swoje życie. W pożegnalnym liście napisała, że nie wyobraża sobie życia z tą dolegliwością.

Matka oskarża szkołę o to, że nie uchroniła jej dziecka przed fizycznymi skutkami technologii bezprzewodowej i zamierza prowadzić akcję mającą na celu upowszechnienie wiedzy na temat Wi-Fi, która - jak twierdzi - jest wszechobecna i niekoniecznie bezpieczna.

Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych