Jak informuje RMF FM, dwie badaczki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Eliza Pieciul-Karmińska z Wydziału Neofilologii UAM oraz Renata Wilgosiewicz-Skutecka z Biblioteki Uniwersyteckiej – odkryły dwadzieścia siedem woluminów, które pochodzą z prywatnej biblioteki braci Grimm, niemieckich pisarzy i uczonych.
W Poznaniu znaleziono 27 ksiąg z prywatnych zbiorów braci Grimm
Dotychczas oficjalnie w Poznaniu znajdowało się sześć woluminów z prywatnej biblioteki Jakuba i Wilhelma Grimmów. Odkryte zostały one na przełomie XX i XXI wieku. W ubiegłym roku dwie badaczki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Eliza Pieciul-Karmińska i Renata Wilgosiewicz-Skutecka – rozpoczęły jednak poszukiwania, których celem było znalezienie w zasobach poznańskiej Bibliotece Uniwersyteckiej innych książek z księgozbioru słynnych braci. Chodziło o pozycje, które w niemieckim katalogu Ludwiga Deneckego zostały odnotowane jako egzemplarze zaginione.
Czytaj więcej
Ze względu na niezwykłe odkrycia, o niemal rok opóźni się termin zakończenia budowy odcinka drogi S1 między Oświęcimiem i Dankowicami – podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Co znaleźli archeolodzy?
Poznań: Odręczne zapiski braci Grimm pomogą w rozwoju badań
Badaczkom udało się odnaleźć dzieła – zbiory powiększyły się aż o dwadzieścia siedem woluminów. Odkryte w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu pozycje pochodzą z prywatnego księgozbioru braci Grimm. Od zakończenia II wojny światowej książki uznawano za zaginione. Woluminy zawierają między innymi zapiski wykonane przez słynnych braci.
Zdaniem ekspertów znalezisko może przyczynić się do rozwoju współczesnych badań grimmowskich, a notatki pisarzy mają ogromną wartość dla naukowców.