Szefowa niemieckiego MSW: Ponad 700 zatrzymanych przemytników ludzi

Wprowadzone w ub. roku przez Niemcy kontrole na granicach m.in. z Polską przynoszą skutek – uważa niemiecka minister spraw wewnętrznych.

Publikacja: 13.04.2024 15:24

Niemieccy policjancy na moście granicznym we Frankfurcie nad Odrą

Niemieccy policjancy na moście granicznym we Frankfurcie nad Odrą

Foto: Deutsche Welle/Patrick Pleul/dpa-Zentralbild/picture alliance

Od wprowadzenia w październiku ub. roku kontroli na granicach Niemiec z Polską, Czechami i Szwajcarią policja zatrzymała 708 przemytników migrantów oraz udaremniła 17 600 prób nielegalnego wjazdu do Niemiec – poinformowała niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser w rozmowie z gazetami grupy medialnej Funke. Według niej liczba wniosków o azyl w Niemczech „jest obecnie o jedną piątą mniejsza niż w tym samym okresie poprzedniego roku”.

Kontrole na granicach z trzema sąsiadami Niemiec zostały wprowadzone w obliczu znacznego wzrostu liczby migrantów, przybywających m.in. szlakiem przez Polskę i Białoruś. Na granicy z Austrią kontrole prowadzone są już od lat. Według obecnego rozporządzenia maja obowiązywać do połowy czerwca br., jednak Faeser już zapowiedziała rozszerzenie po tym terminie kontroli na wszystkie granice Niemiec w związku z rozpoczynającymi się wówczas piłkarskimi Mistrzostwami Europy Euro 2024.

Czytaj więcej

Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki

Karta płatnicza dla uchodźców

Według szefowej MSW w walce z przemytem ludzi i nielegalna migracją pomogą również decyzje podjęte w ostatnim czasie przez koalicję rządzącą SPD, Zielonych i liberalnej FDP, jak przyspieszenie deportacji i procedur azylowych oraz wprowadzenie karty płatniczej, która zastąpi świadczenia wypłacane uchodźcom w gotówce. Ma to także zapobiec temu, by osoby starające się o azyl w Niemczech, „wykorzystywały pieniądze od niemieckiego państwa na płacenie przemytnikom za sprowadzenie ich albo ich bliskich do Niemiec”, tłumaczyła Faeser.

Czytaj więcej

Chciał zobaczyć granicę z Rosją. Ciekawość przypłacił mandatem

„Pomagamy ludziom, których życie musimy chronić przed wojną, torturami i morderstwami” – podkreśliła. – Ale jasne jest też, że ci, którzy nie potrzebują tej ochrony, nie mogą przyjechać do Niemiec lub muszą opuścić Niemcy znacznie szybciej”. Niemiecki rząd potwierdził to podejście w prawie europejskim i krajowym, dodała Faeser. „W ciągu ostatnich kilku miesięcy osiągnęliśmy więcej niż CDU/CSU przez 16 lat; zrobiliśmy to zachowując humanitarną odpowiedzialność i nie kierując się uprzedzeniami”.

Skuteczna ochrona granic zewnętrznych

Według Faeser niezbędnym elementem jest też skuteczna ochrona granic zewnętrznych UE. W poniedziałek (15.04.2024) zamierza udać się do Bułgarii, by zapoznać się z sytuacją na granicy UE z Turcją. Uzgodniona przez UE reforma prawa azylowego musi zostać wdrożona możliwie szybko, podkreśliła.

Społeczeństwo
Hiszpania pokonana w pięć sekund. Winę za blackout ponoszą politycy?
Społeczeństwo
Po dwóch latach w Sojuszu Finowie tracą zaufanie do NATO. Efekt Donalda Trumpa?
Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych