Sondaż: Donald Tusk chce zamknięcia granicy dla żywności z Rosji. Co na to Polacy?

"Czy Polska powinna zamknąć swoje granice dla rosyjskiej i białoruskiej żywności?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 07.03.2024 07:32

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP, Radek Pietruszka

arb

Sejm zajmie się w czwartek przedstawionym przez premiera Donalda Tuska projektem uchwały w sprawie nałożenia sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności i produktów rolnych do UE.

Żywność z Rosji obniża ceny na światowych rynkach, to jeden z powodów protestu rolników

Tusk po spotkaniu z premier Łotwy w Warszawie nie wykluczył, że Polska zdecyduje się na wprowadzenie embarga na żywność z Rosji i Białorusi, idąc w ślady m.in. Rygi.

Ostatecznie jednak Tusk zdecydował się przedstawić projekt uchwały polskiego Sejmu, który ma wezwać całą UE do objęcia sankcjami rosyjskiej i białoruskiej żywności.

78 proc.

Tylu badanych powyżej 50. roku życia chce zakazu importu żywności z Rosji i Białorusi

Polski premier zwracał uwagę, że jedną z przyczyn spadku cen żywności, zwłaszcza pszenicy, na światowych rynkach, jest pojawianie się na nich żywności eksportowanej przez Rosję, którą kraj ten często sprzedaje po cenach dumpingowych.

Handel żywnością z Rosją i Białorusią nie był - jak dotąd — objęty unijnymi sankcjami.

Niskie ceny żywności, spowodowane pojawianiem się na unijnych rynkach żywności spoza UE, jest jedną z przyczyn protestów rolników w Polsce i innych krajach Europy. Polscy rolnicy domagają się przede wszystkim zamknięcia polskiej granicy dla ukraińskiej żywności.

Sondaż: 75 proc. osób z wykształceniem wyższym chce embarga na żywność z Rosji i Białorusi

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy — ich zdaniem — Polska powinna zamknąć granice dla żywności z Rosji i Białorusi.

Na tak zadane pytanie „tak” odpowiedziało 73,3 proc. badanych.

Odpowiedzi „nie” udzieliło 7,7 proc. respondentów.

19 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Przekonanie, że Polska powinna zamknąć swoje granice przed żywnością ze Wschodu, rośnie wraz z wiekiem (do 24 lat – 60%, powyżej 50 lat – 78%) i jest najsilniejsze wśród osób z wykształceniem średnim (75%) i wyższym (72%) oraz badanych zarabiających powyżej 7000 zł netto (77%). Najczęściej na potrzebę zamknięcia polskich granic przed żywnością ze Wschodu wskazują respondenci z miast o wielkości między 20 a 99 tys. mieszkańców (79%) - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 6-7 marca 2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Społeczeństwo
Alerty IMGW i RCB dla niemal całej Polski: Uwaga na gołoledź i marznący deszcz
Społeczeństwo
Jaka będzie pogoda na początek ferii zimowych? IMGW zdradza szczegóły
Społeczeństwo
Badanie: Co drugi Polak ocenia negatywnie wpływ Ukraińców na działanie państwa
Społeczeństwo
„Państwo w państwie”: Nieudane operacje plastyczne. Koszmar zamiast piękna
Społeczeństwo
Awaria na lotnisku Chopina w Warszawie. Apel do pasażerów
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego